Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec európskej naivity v otázkach migrácie

14.07.2018 | Roman Kanala

Diskusia (20 reakcií)

14.07.2018 | @@@

cudzincov migrantov nezvyme si ich ako len chcem do krajin tahaju firmy čiže podniaktelia a mnažeri častokrat ospravdlnujuc pod zaštitkov potrebujeme zamestnancov v skutočnosti potrebuju len lacnych otrokov a to iste čo robili a robia v´firma v nemecku uka raksuskua dalšich krajianch sa dnes snažia presadiť ja na slovensku tahanim sem srbov a ukrajincov ....takto to vždy začina takto to začalo aj v nemecku v 70tych rokoch kedy pod zaštitkov nedostaku zamestnancov pozyvali trukov ano tych istych turkov na ktorych dnes nemci nadavaju a podom s nimi prišli dalši po pade komunizmu mnohi z vychodnej europy ako juhoslovania a dalši a to všetko len aby boli zisky pre firmy a odmeny pre manažerov pričom na to všetko doplacaju domaci obyvatelia a to neplati len o nemecku ale aj uk alebo francuzi rakušania švajčiari alebo usa kde je 27 milionov zamestnancov ktory sa v usa ani nenarodili všade je postup rovnaki vraj nedostatok zamestnancov a nakoniec tam tahaju všetko možne lebo lacna pracovna sila ktora bude praocvať za malo a nestažovať za že su zle pracovne podmienky načo doplacaju domaci ked mzdy nerastu alebo rastu velmi pomali čiže skôr stagnuju zatial čo zisky firiem rastu ovela rychlejšie ale bežny domaci ludi z toho nič nemaju lebo v praci ich vymenia za cudzinocov ak sa stažuju tak su aj oni nuteni bud držať hubu a krok alebo ich odstavia čim sa ešte viac prepadu do fiannčej pasce plus k tomu všektemu cudzinci musia aj niekde byvať čo je tlak na ceny byvania ktore tak neumerne rastu prave často v tych najväčšich mestach kde je aj najviac cudzincov takže aj k tomu pomahaju oni ....a to všetko tito ludia čo za tym stoja povedia za to može štat nie my ...ale v sktučonosti su to oni firmy manažeri a podniaktelia ktory takto zneuživaju system na svoje obohacovanie zatial čo domaci bežny ludia trpia pod touto firemnou diktaturov kotra prerastla do politiky a politici jeden po druhom sa tym firmam tlačia do r.ti a z toho vychadza len dalšia nespokojnosť ludi ktoru dnes vidime po svete a za to možu len a len peniaze a chamtivosť ludi manažerov ktory po nich tak strašne tužia že kvoli tomu zapredaju aj vlastnu mater

14.07.2018 | Roman Kanala

Blog nebol o tomto. Pozrite na mapu. Čo je pod Saharou? Somálsko, Etiópia, Erytrea, Sudán, Niger, Mali, Guinea, Senegal, Ghana. Krajiny, odkiaľ sa najviac odchádza. Z tých 620 migrantov, ktorých do Valencie doviezla loď Aquarius, si Francúzko vybralo 78 zo Sudánu a Eritrey, u ktorých má zmysel preskúmať ich žiadosť o azyl. U ostatných to zrejme ani nemá zmysel.

Akú prácu budú môcť vykonávať títo ľudia, aj keby im azyl bol udelený? Pravdepodobne zostanú celý život na sociálke. To sú nevzdelaní, negramotní, ani nie dunčovia, ale sub-dunčovia. Rôzne choroby, aké v Európe ani nepoznáme: prašina, bilharzióza, kvôli ktorej majú krv v moči, možno i lepra. To všetko kvôli hygiene a nedostatku vody. Toto je pracovná sila?

Áno, zaberú byty. Navyše ich bude treba ubytovať tak, aby pokiaľ možno boli medzi sebou, lebo tak je ľahšie udržať ich v karanténe. To nie je firemná diktatúra ani lacná pracovná sila. To sú nákladové položky. Čistá finančná strata.

Milión Afričanov sa vydalo peši k Stredozemnému moru. Ak sa im nezahradí cesta a budú úspešní, tak sa na cestu vydá pol Afriky.

14.07.2018 | traveller

Stale nikto ale nepovedal, co chceme urobit aby sme na jednej strane respektovali medzinarodne pravo - cize udelili azyl tomu kto ma narok a zabranili pritom nelegalnej migracii ? Vsetci su proti, ale nikto nikto zatial nepovedal co chceme urobit aby sme tu migraciu zastavili.

14.07.2018 | Roman Kanala

Povedal to Sulík ešte pred 3 rokmi a dnes sa to horko-ťažko implementuje. Robí sa to preto, lebo všetky hlúpe riešenia boli vyčerpané, tak sa skúša ako posledné to rozumné. Vylovených migrantov v žiadnom prípade nenosiť do Európy, ale nechať ich v tábore v Afrike, kde si počkajú na rozhodnutie o azyle a až potom tých úspešných z nich prepraviť. Slniečkári nariekajú, že ich v Líbyi bijú, ponižujú, ale aspoň sa tak môžu cítiť ako doma.

14.07.2018 | @@@

čo sa da robiť ....zakazať firmam tahať do tych krajiny cudzincov a pristupiť k tomu aby tie firmy zamestnavali tych zamestnancov za rovnaku mzdu doma alebo aspon čiastočne tak vysoku ...čiže v preklade ak v nemecku zamestnavam tych ludi za 1500 eur napriklad tak aby tam odkial pochadzaju zamestnaval aspon napriklad za tu tisicku tym padom ti ludia už nebudu tužiť odchadzať z tych krajin lebo sa im to neoplati a po dalšie pdoporia samotne hospodarstvo dannej krajiny .....roman nema pravdu lebo čisla ukazuju mnohokrat ine vysledky a to v mnohych krajinach aj v usa firmy zamestnavaju kopec mexičanov ale keby to robili v mexiku a davami im tam aspon 70% z toho čo v usa aj firma by ušetrila ale aj ten mexičam by na tom bol ovela lepšie a pdoporil domacu krajinu to iste plati o europe ....tu take kecy ako neiktory maju že prečo by potom tie firmy išli do tych krajin keeby mali platiť až 70% z toho čo platia doma neobstoji lebo oni potrebuju zamestnancov aj rpeto ich tahaju do krajiny ak toto urobi EU aj USA a dalšie vyspele krajiny spoja sa prijmu takuto zaležitosť potom už sa ludi z tych krajin nebudu tlačiť ani do europy ani do usa a ostanu doma

16.07.2018 | PaloK

Co robiť? Ako urgentny prvy krok by som absolutne vsetky potravinove prebytky, ktore v EU mame, previezol do Afriky. Absolutne vsetko jedle, co sa nepokazi cestou do Afriky (vzhladom na mnozstvo chemie v potravinach toho bude hooodne dost). Vsetko, co sa v potravinach nepreda, sa nalozi na Iljusina a okamzite odvezie do Afriky, kde to bude armada rozdelovat priamo z Iljusina samotnym ludom. Ziadne europsko-africke humanitarne organizacie. Jeden naklad priamo ludom, druhy sa prelozi do kamionov a prevezie do vzdialenejsich miest.

Europa musi konecne prestat vykradat moria v okoli Afriky, pretoze potom domaci nemaju co lovit a jest.

Europske agrofondy treba zrusit, a presmerovat na vybudovanie polnohospodarstva v Afrike.

Ale hlavne potrebuju dostatok vody a energie, na upravu vody.

16.07.2018 | Roman Kanala

Tak presne toto zabíja Afriku. Zadarmizmus. Na Európsku máme priemysel, ktorý cez dane subvencuje poľnohospodárstvo. Produkcia je objektívne drahšia, ako na Africku, no vďaka subvenciám trh nefunguje. Drahej produkcie je nadbytok, lebo sa subvencuje podľa kvantity. Potom sú plné sklady prebytkov, ktoré už boli zaplatené subvenciou a na trhu už nezáleží. Toto treba rozbiť v prvom rade. Trhová rovnováha nastane, keď sa dopyt presne rovná ponuke a v tom bode je aj rovnovážna cena.

Afrika sa vyľudňuje. Vidiek trpí jednak klimatickými zmenami, lebo je teplejšie, prší menej a viac zrážok spadne formou izolovaných prudkých búrok. Teda striedanie sucha a záplav. Jednak je to zadarmizmus, lebo potraviny "zadarmo" sa rozdeľujú hlavne v mestách a najprv ich ukradnú miestni smeráci, mafie chránené polovojenskými jednotkami z unesených detí. A tie sa potom obohacujú. Potom si černosi povedia, že pôjdu za potravinami rovno do Európy. A peši idú cez Saharu.

A potom tu je ešte jedna pomerne nová vec. Kým kedysi sa z Afriky vykrádalo nerastné bohatstvo a ponechávala sa bieda, lebo zisky si rozdelili skorumpovaní náčelníci štátov, dnes sa tam vyváža odpad a rovnako sa im ponecháva chudoba. Kedysi hladomor kosil menej, lebo bolo menej hladných úst. Každé "zachránené" dieťa ich potom narobí za tucet, lebo to je ich dôchodkové poistenie a zároveň jediný koníček. A každou generáciou sa problém prehĺbi. Afrika je kontinent s najrýchlejšie rastúcou populáciou.

Tu pomôžu len miestne školy a osveta. Zachrániť im život pred hladom nestačí, lebo budú trvalo hladní aj oni, aj ich deti. A tí potom pôjdu do Európy. Bez vzdelania si aj západnými dobrodincami vyvŕtané studne zničia a zanesú, lebo im nerozumejú. To je ako veľký cigánsky palag na entú. IQ 80. Oni nemajú ozajstné štáty, nemajú morálku, etiku. Len prežiť. Korupcia ako na Zlodejsku. Toto ak sa nezmení, tak problém bude narastať.

16.07.2018 | PaloK

O tom, ze EU a cely zapadny svet nesie zodpovednost za zaostalost Afriky tu hovorim uz dlho. Vy navrhujete nieco, co malo byt robene uz starocia, alebo aspon desatrocia od konca 2. vojny. Lenze to by kapitalisti nesmeli urcovat svetové pravidla.

Vy navrhujete systemove riesenie, lenze DNES treba urgentne robit URGENTNE kroky, pretoze systemove riesenia trvaju desatrocia. Dovtedy bude Afrika 3. krat zozkradnuta a zaplavena nasim odpadom. Ako velky sklad, v ktorom sa len menia najomcovia a skladovany tovar.

16.07.2018 | PaloK

Myslim si, ze najlacnejsie riesenie ako zastavit africku emigraciu je motivovat tych ludi ostat doma. Ako to dosiahnut DNES a takmer OKAMZITE, to veru presne neviem. Je ale fakt, ze vdaka zmene sposobu zivota uz vysoka africka porodnost nie je nasledovana vysokou umrtnostou, a preto tak rychlo rastie pocet Africanov.
Taktiez je snad vsetkym jasne, ze emigracny tlak bude len narastat.
Da sa to vyriesit, ale nie pri sucasneom ideologicko-politickom nastaveni zapadneho sveta.

16.07.2018 | Roman Kanala

Tam treba zmeniť veľmi veľa. Staré politické hranice štátov boli rovné čiary podľa sfér vplyvov koloniálnych mocností. Potom národy, kráľovstvá a kmeňové územia neboli brané do úvahy, asi ako neboli brané do úvahy zvieratá. Biely muž rozhodol v Londýne či v Paríži.

Druhá vec je, či je demokracia najlepší systém univerzálne vo všetkých kultúrach. V Afrike by boli možno lepšie monarche miestnych kráľov. To je len teoretická úvaha, lebo už je neskoro. Nedá sa povedať, hop teľa naspäť do kravy. Štáty už existujú. Občas sa drobia ako Sudán či Etiópia, ale stále sú veľké a centralizované podľa francúzskeho vzoru. Len si treba uvedomiť, že demokracia v moslimskom svete nemá veľa šancí fungovať.

No a napokon nájsť štátne zriadenie, ktoré by umožňovalo inkluzívne usporiadanie spoločnosti, kde vyrobené bohatstvo ostáva pre ľudí. Teraz je to naopak - extraktívny model vyťahuje prostriedky zo spoločnosti do rúk miestnych skorumpovaných vládcov s priveľkou mocou, alebo do rúk zahraničných korporácií. Výsledkom je strašná bieda a korupcia. Už som o tom písal viackrát. Doporučujem knižku Acemoglu & Robinson: Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty. Existuje aj v českom preklade Proč státy selhávají, https://www.alza.sk...

Všetko toto ale nie je úloha na rok-dva, ale na dve generácie. Asi ako odnaučiť Slovákov kradnúť. Vývoj ide zlým smerom aj na Africku, kde sa rozťahujú Číňani, aj na Zlodejsku, kde sa rozťahuje smerácka mafia i talianska.

17.07.2018 | @@@

roman to čo navrhuješ ty je diktatura a po dalšie ty predpokladaš že ten monarcha čiže ten diktator bude dobry to je velka chyba vytvaranie dojmu monarcha bude dobri diktatori ....diktator nidky nie je dobry aj ked je monarcha.....po takto ako navrhuješ ty je vlastne pozbavenie sa politikov zodpovednosti to iste palti aj na slovensku ....prečo sme tu kde sme ?...lebo v minulosti poltiici urobili chyby a chceli sa zbaviť zodpovednosti mysleli si že ked urobia čokolvek tak ludia im to budu tolerovať a budu ich zas voliť ako napriklad dzurinda a teraz nariekaš že je tu fico ale dzurinda mal 8 rokov možnosť ludom ukazať že pravica je tu pre ludi namiesto toho ukazal že pravice je tu proti ludom a pre ludi je tu len pre bohatych tak nebud potom prekvapeny že tu vladne fico :P

17.07.2018 | Roman Kanala

Diktatúry sú tam teraz. Občas sa nejaký prezident prehlási za cisára ako Jean-Bédel Bokassa, alebo sa moc dedí ako Assádovci v Sýrii. Ak by tam namiesto 20 krajín bolo 500, mali by menšiu moc. To zodpovedá ich kmeňovým tradíciám. Možno by sa v Rwande nezabíjali Hutuovia a Tutsiovia, lebo by mali každý štát.

Príklad: Maroko nie je demokracia, ale je to stabilná relatívne prosperujúca monarchia, ktorej sa nedotkla arabská jar. Líbya bola kompozit troch medzivojnových krajín Tripolitania, Fezzan a Cyrenajka. Krutý diktátor ich dokázal udržať v jednote. Po jeho smrti nastal chaos, ktorý konverguje k obnove troch krajín, lebo inak sa tam neprestane bojovať. Dokonca aj na európskej pevnine sme mali príklad Juhoslávie po smrti Tita. Iný príklad africkej krajiny: Československo.

Jedinou demokraciou v Afrike je Juhoafrická republika. Lebo je tam veľa belochov s európskymi koreňmi a kultúrou.

17.07.2018 | @@@

ja som hore napisal ako to dosiahneme ...zakazať firmam ich zamestnavať tu a namiesto toho aby vytvarali firmy v tych regionoch a platili im aspoň 70% toho čo tu potom ostanu doma lebo nebudu mať zaujem isť do europy aby dostali o 30 či 40% viac ....dnes dostanu v europe aj 10 nasobne viac a preto do europy idu .....ale ak sa docieli s vyspele krajiny prijmu to že v tych krajinach a nejedna sa len o afriku ale o všetky nevyspele krajiny tak budu im davať ovela viac potom sa ten ciel aj dosiahne ....pre nich to bude aj motivacia kedže firmy si budu vyberať najšikovenjšich a najlepšich tym padom budu motivovať aj inych vo vzdelani aj v praci ovela viac ako keby prilšli do europy a v podstate by to tak potiahlo vyznamne aj ich ekonomiku

15.07.2018 | Roman Kanala

Minulý pondelok sa stala jedna príhoda. Talianska loď Vos Thalassa, ktorá zásobuje ropné vrty v oblasti, zachytila SOS a prišla na miesto pred líbyjskou pobrežnou hliadkou. Na palubu nabrala 67 migrantov. Dvaja z nich sa vzbúrili a ohrozovali posádku, ktorá sa zamkla na kapitánskom mostíku. Loď prišla pred prístav Trapani, ale nedostala povolenie vstúpiť do prístavu. Migranti prestúpili na loď pobrežnej stráže, kde je posádka ozbrojená. Neskôr boli rozdelení na dve plavidlá, aby v prípade potreby mohli byť lepšie zvládnutí. Premiér Salvini hovorí, že páchatelia sú zločinci a že budú okamžite vyhostení.

Vos Thalassa už mala jednu takú príhodu vlani, ale vtedy sa to ututlalo. Aj toto svedčí o tom, že slniečkári teraz ťahajú za kratší povraz.

https://zpravy.idne...

15.07.2018 | Roman Kanala

Oprava: na dve lode neboli rozdelení vzbúrenci, tí sú už v sicílskom prístave Trapani. Na dve plavidlá boli rozdelení 450 migranti, o ktorých je blog. Skupina 176 ľudí bola preložená na loď pohraničnej agentúry Frontex, 266 migrantov našlo dočasné útočisko na palube lode talianskej finančnej polície. Osem žien a detí bolo zo zdravotných dôvodov prevezených na ostrov Lampedusa. Nevedia, čo s nimi a predvída sa aj to, že ostanú na lodi počas celého azylového konania. Na pevninu nesmú. Nik ich nechce prijať.

https://spravy.prav...

16.07.2018 | Roman Kanala

Taliansko napokon tým 450 nešťastníkom dovolilo pristátie na Sicílii, ale len potom, ako 5 krajín EU prisľúbilo, že si z nich nejakých vezmú. Francúzsko, Nemecko, Malta, Portugalsko a Španielsko sa rozhodli, že každý z nich prijme po 50 ľudí. Neskôr sa ozvalo i Írsko, že ich prijme 20 a čaká sa na odpoveď Belgicka. Všetky krajiny V4 odmietli prijať čo i len jedného z nich.

Pokusy primäť EÚ, aby uznala Líbyu za bezpečné miesto, aby sa tak mohlo vracať ľudí zachránených na mori späť do Líbye, sa zatiaľ nestretli s úspechom.

Taliansko testuje európsku solidaritu
bd, Pravda Kali & Bejby, ČTK 16.07.2018 17:21
https://spravy.prav...

17.07.2018 | Roman Kanala

Žena a dieťa sa utopili po tom, ako ich líbyjská pobrežná stráž nechala vo vode vedľa plavidla, ktoré potopili. Tvrdí to jedna zachránená žena, ktorá udalosť prežila ako jediná.

http://www.ansa.it/...

19.07.2018 | Roman Kanala

Článok sa objavil na vybabrali.sme: https://vybrali.sme...

29.07.2018 | Roman Kanala

Takto vidí slniečkársku taxislužbu pre migrantov český generálmajor:

Sú to zločinci. S humanitou to nemá nič spoločné. Nie som odborník na námorné právo, ale domnievam sa, že ani námorné právo toto neobsahuje. Myslím vyťahovať ich z tých člnov. Topia sa? Netopia. Deje sa im niečo? Nedeje. Sú jednoducho v lodi a plávajú niekam. Prečo ich teda vyťahujú z gumového člna?
...
Úplne najjednoduchšie by bolo zhabať tým neziskovkám lode. Bolo by po probléme, bolo by po pašerákoch. Pretože takto si z nás robia srandu. Keby bola skutočná vôľa, dávno by im tie lode zhabali. Pozrite sa ešte na jeden aspekt veci. Tu, ale aj inde v Únii ľudia celý život dreli, teraz žijú z dôchodku a dívajú sa, ako sa týmto prichádzajúcim vyplácajú peniaze, ktoré im vôbec neprislúchajú.

https://www.parlame...

13.08.2018 | Roman Kanala

Utečenci sa sťažujú: Lode v Stredozemnom mori nám prestali pomáhať
Pravda Kali & Bejby, ČTK 12.08.2018 17:30
https://spravy.prav...

Utečenci z lode smerujúcej z Afriky do Európy vypovedali, že ich čln minulo niekoľko záchranárskych plavidiel, ale žiadne sa nepokúsilo im pomôcť, kým sa neobjavila loď Aquarius. Informovala o tom francúzsko-nemecká charitatívna organizácia SOS Méditerranée.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 140
  • Priemerná čítanosť: 2684
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.