“Klimatoskeptické” dezinformácie sú financované ropnými a uhoľnými ťažiarmi

03.08.2019 | Roman Kanala

Diskusia (108 reakcií)

03.08.2019 | youri

Ked urobis rozhovor s homeopatkou, tiez bude tvrdit, ze popieraci homeopatie su plateni farmafirmami, ktore maju zaujem na tom, aby pacienta liecili ale nevyliecili.

Vsetko, co staci vediet je v tejto vete "Dnes je už vedecký konsenzus o človeku ako príčine globálnych zmien taký, že kto to popiera, nezaslúži si byť nazývaný vedcom." Tlieskam.

Proste dristy. Mohla by sudruzka homeopaticka radsej vysvetlit, ako ta jej "veda" overuje svoje hypotezy. Lebo "Hej takto rychlo sa to nikdy, tym myslim poslednych 200 rokov, nedialo, takze to nie je normalne a moze za to clovek."

Zaujimave je, ze poslednu sancu sme mali v roku 1990 a dnes mame druhu poslednu sancu. WTF!? To bude asi chyba prekladu, lebo je to holy nezmysel. Alebo mozno staci nerobit nic, a tretia posledna sanca pride o 50 rokov.

03.08.2019 | Roman Kanala

Vy ste na vysokú školu asi nikdy nešli. Vedecká metóda je nespochybniteľná, lebo sa opiera o fakty. Ide o budovanie vedomostí založené na pozorovaní javov, podrobené rigoróznemu skepticizmu. Potom sa formulujú hypotézy, založené na pozorovaniach, čiže induktívna metóda. Potom experimenty a deduktívne merania založené na hypotézach. Cieľom je vyvrátenie hypotézy. Ak sa hypotéza nedá vyvrátiť, je upresnená. Toto je kolobeh, ktorý nikdy nekončí. Ak niekto zistí niečo, čo je v rozpore s platnými teóriami, rýchlo to publikuje, a všetci sa vrhnú na opakovanie experimentu a vysvetľovanie. Spomeňte si na "studenú fúziu", ktorú vedecká komunita rozniesla na kopytách za menej, ako rok. https://en.wikipedi...

Úloha komunity je zásadná. Jednotlivec môže urobiť objav, ale ten je preskúmaný ostatnými a čo sa dá spochybniť, určite spochybnené bude. Aj platné teórie sú pravidelne opravené. Napríklad stavba atómu. Daltonov model pevnej gule 1803. Thmosonov objav elektrónu v 1897 viedol k modelu "slivkového pudingu" v 1904. Ruthefordov model 1911 umiestnil elektróny na orbity a pozitívne nabité jadro do centra. Bohrov model 1913 stanovil presné energetické hladiny elektrónov, ktoré sa môžu vyskytovať len na týchto hladinách. Schrödingerov model 1926 do toho zamiešal kvantovku a neistotu o presnej polohe elektrónu. Kvantová fyzika rozvrátila dovtedajšiu klasickú mechaniku. Podobne aj teória relativity, ktorá všetko vzťahovala na rýchlosť svetla. Tiež objavy iných fyzikálnych polí a interakcií, ako gravitácia. A podobné schodové skoky paradigmy sú aj v klimatológii.

Ako to bolo s premárnenou šancou v 1990 si prečítajte v blogu citovanom dolu. Ako v 1990, tak i dnes, ide o politickú konšteláciu, ktorá umožňuje politickú akciu. O existencii globálneho otepľovania vedci nemali pochybnosti ani vtedy, ani dnes. Len sa to vtedy podarilo ututlať politikom, petrolejníkom a ušmudlaným psíkom. Na rozdiel od stavby atómu, ktorý môže byť bežnému človeku ukradnutý, otázky klímy ovplyvnia jeho život a ekonomiku.

03.08.2019 | youri

O moju vysoku skolu sa ty neboj. OK, vedecka metoda. A teraz, keby si bol od tej dobroty a napisal, ako presne klimatologia overuje platnost svojich hypotez. Pretoze tu vedecku metodu, ktoru si popisal, pouziva veda, ale bohuzial nie klimatologia.

Bla bla bla. Dristy o tom, ako to funguje vsade inde, len si stale nenapisal, ako to funguje v klimatologii. Lebo napriklad, ked chcu fyzici overit nejaku svoju hypotezu, tak nevahaju vyhodit miliardy na stavbu urychlovaca, aby mohli svoje pocitacove modely overit experimentom. Lebo vo vede sa pocitacovy model pouziva na formulovanie hypotezy. Ako presne klimatologia overuje, ze hypoteza vyslovena na zaklade pocitacoveho modelu plati alebo nie? Pre klimatologa je vystup z pocitacoveho modelu automaticky nespochybnitelny fakt. Kde presne tam vidis vedecku metodu?

Stake cakam na odpoved.

Nehodlam stracat cas citanim pseudonabozenskych dristov. Posledna sanca bola v roku 1990 a teraz je dalsia posledna sanca. A o 50 rokov bude mozno este jedna posledna sanca.
No jasne, ze vedci nemali pochybnosti, ked kazdy, kto pochybnosti vyjadri si podla sudruzky homeopaticky nezasluzi byt nazyvany vedcom. S takou argumentaciou proste nemozes nemat pravdu.

A zasa usmudlani kanalovi psici. Som dufal, ze tentokrat sa to zaobide bez tourettovskeho steku.

Mne sa zda, ze na zivot a ekonomiku ma dopad skor to tvoje nove nabozenstvo. Kvoli nemu budem platit vyssie dane, kvoli nemu bude europska ekonomika zivorit, zatial co Cina a spol budu rast.

Skor mam dojem, ze beznym ludom je ukradnute to tvoje nabozenstvo. Nie kazdy je ochotny pridat sa k prvej apokalyptickej sekte, ktora ho oslovi.

03.08.2019 | Roman Kanala

Hulvát a idiot. S takými je ťažké diskutovať.

03.08.2019 | youri

A napriek tomu som to skusil.
Ale odpovede na uplne jednoduchu otazku som sa zasa raz nedockal. Obaja vieme dovod. Klimatologia platnost svojich hypotez neoveruje. Proste ich vyhlasi za platne.

03.08.2019 | Roman Kanala

A kde je experiment v astronómii? Kde je experiment v histórii či politológii? Zákaz klasických žiaroviek bola neopakovateľná príležitosť porovnať administratívny zákaz s trhovými opatreniami a vďaka tomu neopakovateľnému spoločenskému experimentu v životnej veľkosti som dal dokopy výpočtovú metódu korekcie optimizácie energetických systémov s prihliadnutím na nelineárne správanie sa užívateľov, ktorú je možné rozšíriť na všetky optimizačné modely založené na neoklasickej ekonomickej trhovej rovnováhe. Ani to sa už nezopakuje.

Aj pri modeloch sa úzkostlivo hľadí na ich súlad s realitou. Spoľahlivé meteorologické údaje kľúčových meteo parametrov s dobrým priestorovým a výškovým rozlíšením sú k dispozícii len od konca 2. svetovej vojny. Pár meraní je stáročných, sú aj niekoľko storočné pozorovania vďaka mníchom, ktorí to denne robili, hoci nevedeli načo, a že jedného dňa to budú neoceniteľné informácie. Model musí dávať zhodu. Ak nie, tak sa hľadá príčina. Niekedy sa nájde jednoducho a rýchlo, inokedy to môže chvíľu trvať. Hlavne v oceáne. Viď https://blog.etrend...

Keď sa ušmudlaný psík pokúša diskutovať tak, že najprv agresívne ošteká autoritu, nech sa nečuduje, že bude odkopnutý.

03.08.2019 | youri

Ja som sa pytal, ako klimatologia overuje platnost svojich hypotez a ty vytiahnes politologiu? Krasa.
Dristy. A co presne sme sa teda dozvedeli z "experimentu" so zakazom klasickych ziaroviek? Ze komunisti mozu zakazat kludne aj ziarovky a ludia ich potom nezozenu v obchodoch? Co?

Klimatologicke modely nemaju absolutne ziadny vztah k realite. Co sa ukaze najneskor do desiatich rokov od ich zostavenia. Ako presne bola overena hypoteza, ze v priebehu 21. storocia sa zvysi globalna teplota o 2 stupne a hladina ocenu stupne o 2 metre? Nijak. Zostavit model, ktory sadne na minule data dokaze aj opica.

Aku autoritu? Nenechaj sa vysmiat. Biskupi a biskupky tvojej apokalyptickej sekty pre mna nie su autoritou.

03.08.2019 | zakaznik

Pán bloger Kanala tu funguje len ako opakovač informácii z bulvárnych médii, kritické posúdenie ním šírených informácii od neho nikdy neočakávam.

03.08.2019 | youri

pan Kanala nechce byt exkomunikovany z vedeckej cirkvi. Sudruzka klimatologicka to v clanku povedala uplne jasne, ked neveris evanjeliu, nie si vedec.

03.08.2019 | Roman Kanala

Aha, ďalší pablb. Zákazník. Kupujte zákazníkov, sú všade. Pridaná hodnota nula, len to príde, ofrfle, ušpiní a zas odbehne.

Tribune de Genève nie je bulvátne internetové médium, ale 150-ročný mainstream. Martine Rebetez nerobí klimatické výpočty, ale je špecializovaná na merania. Čo hovorí ona, to nie sú výsledky modelov, ale výsledky meraní. Keď ide o merania, vie, o čom hovorí, lebo merania robí celý život a má pred dôchodkom.

Okrem toho, prvým zákazníkom tu bol "yuri". Som mu povďačný, že na seba prevzal úlohu demonštračnej jednotky ľudskej tuposti. Sme v demokracii, preto jeho ignorancia má rovnakú váhu ako všetky vedecké poznatky, lebo v demokracii predsa všetky hlasy zavážia rovnako.

Ušmudlaný psík by chcel jednoduchú jednovetovú odpoveď na svoju jednoduchú otázku. Jednoduchá odpoveď je však prístupná len inteligentovi, ktorý má problematiku naštudovanú. Blbec si najprv musí vybudovať podporné intelektuálne lešenie a to je nemožná úloha vzhľadom k jeho kognitívnym schopnostiam blba. Vedecká odpoveď na otázku idiota je vždy minimálne na pol strany a preto musí byť krátená. Idiot si nájde miesto, kde bola urobená nejaká skratka, posadí sa tam a bude vyvreskovať svoje tupiny.

Najprv si treba zadefinovať realitu. Potom si treba zadefinovať model ako zjednodušenú a schematickú reprezentáciu reality v nejakej aproximácii, platnú na nejakom intervale vstupných hodnôt. Potom si treba zadefinovať overovanie ako skúmanie zhody niečoho s niečím. Overovanie platnosti modelov sa deje porovnávaním s reálne nameranými výsledkami, alebo s proxy výsledkami, alebo s inými modelmi. Nemožno povedať, že model je správny, lebo je zjednodušený a platí len na nejakom intervale, ale je možné povedať, že nie je v rozpore s nameranými hodnotami alebo s inými modelmi, ktoré používajú inú metodologiu, alebo majú platnosť v inom intervale vstupných hodnôt. Ak sa zhodujú výsledky meraní a výsledky modelov, z ktorých každý má za sebou nejakú komunitu tvorcov a komunitu užívateľov, hovorí sa o vedeckom konsenze. Na disonanciu stačí jediný hlas, ktorý prinesie overiteľné výsledky, ktoré hovoria opak. Nie nejaký Kremlík či Klaus, ale vedecká autorita, ktorá zverejní celý svoj postup tak, že si ho ostatní zopakujú.

A napokon jeden link, ktorý to všetko vysvetľuje, efekt Dunning-Kruger (v čestine)
https://www.kzamysl...

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | Alena Horváthová

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

05.08.2019 | chr

Je samozrejmé , že aj klimatologia overuje platnosť a presnosť svojich predpovedí a hypotéz. Najmarkantnejšie to vidíš v samotných predpovedných algoritmoch . Od kedy sa požívajú na túto prácu počítače je vývoj výpočtového algoritmu priamoúmerný výpočtovej rýchlosti a veľkosti pamäťového priestoru. Snáď si nechcel aby SMEP predpovedal počasie . Jeho feritové pamäte by stačili tak na evidneciu či je deň alebo noc. Tak isto je dôležitý počet vstupujúcich premenných . Takže , kto nevidí akým vývojom prešla klimatológia a odbory , ktoré priamo aj nepriamo ovplyvňujú jej výstupy , nevidí ani tento vývoj a je zbytočné sa s ním tomto baviť . Je samozrejme nemožné očakávať , že každý meteorologický ustav bude vlastníkom supercomputeru , ktorý bude spolupracovať s ostatnými. Tak isto trvá nejaký čas a nie sú to mesiace , vybudovanie globálnej siete na sledovanie zavislostí medzi jenotlivými regionmi. Lebo na celej zemi je len jedno počasie a spracovávanie výsledkov len z určitého miesta vnáša do tejto vedy veľké neistoty . Bolo by by zaujímavé vedieť v akom priestore dokáže vyhodnotiť počasie a jeho zmeny SHMU na zlodejsku. Takže nevymýšľaj a nefabuluj , že klimatologia neoveruje svoje hypotézy . Chová sa presne tak ako všetky ostatné vedy. Chce to len čas a techniku .
Alebo počkáme a uvidíme . Môžeš si vybrať. V tomto prípade by som svoje obľúbeme " počkáme a uvidíme " neodporúčal aplikovať

05.08.2019 | youri

Ja som sa nepytal, ci je to samozrejme, ja som sa pytal, ako to robia. Ja sa pytam ako overuju svoje hypotezy a ty tu zacnes splietat o pocitacovych modeloch. Ziadna veda nepouziva pocitacove modely na overovanie hypotez. Pocitacovy model sluzi na vytvorenie hypotezy.
Zda sa, ze ani nechapes rozdiel medzi pojmami klima a pocasie.
Ak to che len cas a techniku, tak nech najprv venuju cas na vyvoj tej techniky a az potom sa postavia na roh ulice s kusom kartonu, na ktorom bude napisane "Koniec sveta sa blizi".
Ano, pockajme si a uvidime. To je to, co treba urobit. Stale lepsia volba ako pocuvat tie pseudonabozenske kecy melonovej sekty a obetovat im ekonomiku.

Som si isty, ze SHMU na zlodejsku (zdravim kanal) chape rozdiel medzi pojmami klima a pocasie.

05.08.2019 | chr

No s tebou je fakt ťažká debata . Snažíš sa oddeliť dve neoddelitelné veci . Klímu a počasie . Sú to spojené nadobý . Povedal by som to takto . Klíma je funkcia jednotlivých počasí v sledovanom období . V Kľude možeme použiť časovú mierku deň mesiac rok storočie . Nemusíš do toho pliesť predpovedné moduly , nemajú s tým nič spoločné . Akurát to , že po predpoved sa porovná so skutočným realnym počasím a stanoví sa presnosť predpovede. Nemusím to rozoberať na tejto úrovni . Stačí ked sledované obdobie bude rok a povieme či sa priemerne dlhodobé napríklad teploty , zrážky alebo iné vybrané veličiny zmenili a nájdeme nejakú koreláciu medzi týmito veličinami . Nie počítačový model slúži na vytvorenie hypotézy. Ale reálne namerané údaje a ich vzťah možu slúžiť na vytvorenie hypotézy. Ty si to jednoducho upravuješ ako ti vyhovuje . A kedže klíma sa mení pomaly tak sledované obdobie bude veľmi dlhé . Takto sa to robí vedecky . Perfektne ti to popísal laicky PeterKN nižšie. Takže sa darmo navážaš do Romana . A ja tvrdím , že určite potrebujeme ubrať na výkone ekonomiky sveta. A tiež viem , že milionárov , ktorý túto ekonomiku riadia neprinútime dobrovolne sa vzdať ich milionov. Takže z toho nevidím nejaké reálne východisko. Ale to je môj názor a nemusí š s ním súhlasiť . Nevnucujem ti ho. Takže môžeme kľudne počkať a uvidíme.

05.08.2019 | youri

Klima nie je pocasie. Takze zbytocne trepes o pocasi.
Bla bla bla o pocasi, co ale nie je klima.
Pocitacovy model sluzi na vytvorenie hypotezy. Preto slovo model.
Ako sa to robi vedecky? Nejak som nepostrehol. Zaznamenal som iba pseduonabozensky blabol.
Ja nepotrebujem ubrat na vykonene ekonomiky.
Pockajme si. A dovtedy, keby tvoja melonova sekta mohla dat pokoj mojej penazenke.

06.08.2019 | Roman Kanala

Klíma je integrál všetkých meteorologických situácií na nejakom území za nejakú jednotku času. Tak sa klíma počíta. Ako multiregionálna integrácia meteo situácií počas pár mesiacov rokov, desaťročí, storočí.

Výpočtový kód je rovnaký pre počítanie tornáda, ale tam treba priestorovú mriežku v metroch či nanajvýš desiatkach metrov. Pre búrku či hurikán, kde stačí kilometrová mriežka. Alebo pre synoptickú meteorologickú situáciu pre celú Európu od Islandu po Ural. Pre meteorologickú situáciu nemá zmysel počítať dlhší časový interval, ako týždeň, lebo existuje citlivá závislosť na počiatočných podmienkach, ktoré sa nedajú zistiť presne v každom bode. Klíma sa môže počítať aj na 500 rokov dopredu, lebo nezáleží na tom, či o 30 rokov bude pršať v sobotu alebo v pondelok.

Slovo idiot má dva významy. Deficit vedomostí a deficit intelektuálnych schopností. Ušmudlaný psík je odhodlaný všetkých presvedčiť, že si ten pytul zaslúži.

06.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

07.08.2019 | youri

Takze zasa nam tu Kanala vynadal do idiotov a potom zmazal prispevok, v ktorom sa diskuter ohradil voci tomu, ze su tu diskuteri oznacovani blogerom za idiotov.

Toto svedci nielen o tebe, ale o celom tomto webe. Cudoval by som sa, ze ta tu terend trpi, keby som nevedel, co je etrend za sra cka.

07.08.2019 | IvanPe

Youri sa tu snazi dostat blogera na svoju uroven, kde ho nekompromisne poraza svojou inteligenciou. Ani sa nesnazi chapat suvislosti, preco? Lebo ich je viac ako 3, a to sudruhovia veriaci moze byt iba sprisahanie alebo blud.
Ak ho niekto nazve hlupakom, tak to povazuje za urazku a nie konstatovanie faktu. A ma pravdu, spravne pomenovanie je idiot, clovek mdlej teda lenivej mysle. Samozrejme hranicu svojho poznania povazuje za konecny horizont bez moznosti vnimat akokolvek veci mimo svojho poznania. To ho vo vlastnych ociach stavia na uroven genia, co nepoznam to ma nespochybni, a posiluje jeho obmedzene sebavedomie. V diskusiach sa vymedzuje utokmi na inych diskuterov, najma takych ktori nehlasaju absolutne poznanie, lebo to spochybnuje konstrukciu jeho videnia sveta. Znizovanim hodnoty prispevkov inych diskuterov tak dokaze vykompenzovat znizivanie hodnoty vlastneho ega, id, ktore nemoze rast vdaka obmedzenemu poznaniu sveta. Taky clovek sa tak toci dokola v polopravdach, pricom za svoje psychicke nepohodlie vyni svoje okolie.
Na zaver dna je diskusia s nim strata casu, nejde mu totiz o poznanie ...
Pekny den, idiot.

07.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

07.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

07.08.2019 | youri

Toto som tam napisal:

"Na peknu uroven to kanal dotiahol diskusie pod svojim clankom. Hadze sa to tu idiotmi na vsetky strany.
Ty vies, co bolo v mojich prispevkoch, ktore boli zmazane?
Kanal je objektivne idiot. To je fakt. To nie je urazka. To, co si tu napisal, to je dokonaly popis kanalu.

Beriem to ako povolenie idiotov v kanalovych diskusiach oznacovat za idiotov. Uroven diskusii na etrende."

Za co to bolo podla teba vymazane?

07.08.2019 | youri

kanal, zbytocne to mazes, ty ani netusis, aku ja mam vydrz

03.08.2019 | PeterKN

Určitá skupina ludí,vie už na základe pozorovaní v priebehu svojho života,že tu určité anomálie sú pozorovatelné len v priebehu posledných 40-50 rokov.
Iná skupina ludí potrebuje vysvetliť takýmto príspevkom od Vás a posledná najpočetnejšia skupina,ktorá sa tvári,že nič,ovplyvňuje svojím postojom a myslením priebeh,možno pomalého zániku ludstva..
Zámerne som napísal “možno” lebo neviem,len si myslím...,na rozdiel od tých,ktorí “vedia” ako youri

03.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

03.08.2019 | martin33

Co sa tvrdilo v roku 1970:
Kenneth Watt varoval před nadcházející dobou ledovou v proslovu: „Svět se už asi dvacet let prudce ochlazuje,“ prohlašoval. „Bude-li současný trend pokračovat, tak bude světová střední teplota asi o čtyři stupně chladnější už v roce 1990, ale o jedenáct stupňů bude chladnější v roce 2000. To je téměř dvojnásobek toho, aby nás to uvrhlo do doby ledové.“
https://www.reformy...

03.08.2019 | BrunoBruno

Tak asi vychádzal z určitých predpokladov. Zrejme mylnych.
Ja asi patrím medzi tých čo tomu v zásade nerozumejú ale pozorovaním vidia, že sa čosi mení.
Taký trivialny príklad. Od narodenia mali moji rodičia na dvore figu. Figy však neboli, lebo do jesene nestihli dozrieť a v zime zmrzli. Raz za veľa rokov rokov boli. Posledných 5-7 rokov sú každý rok. Možno náhoda samozrejme...

03.08.2019 | youri

a to je akoze dokaz toho, ze ludia sposobuju globalne oteplovanie (medzitym to zrejme stihli premenovat na klimaticky armagedon, alebo styria jadzci klimaapokalypsy prichadzaju), ktory zahubi zivot na planete tak ako ho pozname, minimalne zdecimuje ludsku civilizaciu a nic ine, nez vyssie dane na kravske prdy nas od toho nezachrani, mame druhu poslednu snacu (tu prvu poslednu sancu v roku 1990 sme premarnili)?

Ja len, ci to spravne chapem. Lebo tvojim rodicom posledne roky rodi figovnik. Spravne?

No, mojim rodicom zabera homeopatia. Farmakologia zrejme vychadza z mylnych predpokladov, lebo moji rodicia na vlastnej skusenosti potvrdzuju homeopaticky model "podobne podobnym".

03.08.2019 | BrunoBruno

No vedecké to nie je. Uznávam. Ani som netvrdil, že by malo byť. Mal to byť iba taký trivialny príklad môjho laického pozorovania, že sa určité zmeny klímy dejú. Nakoniec je všeobecne známe a netreba o tom vedecký dôkaz, že figa naozaj nie je typický slovenský ovocinarsky produkt. Hádam nie si sklamaný...

03.08.2019 | youri

Ano, vedecke to nie je. Ale myslim, ze zatial si dal na moju otazku odpoved, ktora najlepsie zodpoveda realite.

03.08.2019 | BrunoBruno

Tak som rád. Nakoniec ja som ani len nepomyslel, že by sa na podklade rodivosti figovnika mali zavádzať nové "ekologické" dane.

03.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

03.08.2019 | zakaznik

Sranda bude ak niekto v budúcnosti spracuje globálne dáta o oblačnosti za posledné desiatky rokov a zistí silnú negatívnu koreláciu medzi výskytom oblakov a nameranými teplotami.

Je to oveľa náročnejšie na výpočty ako nájsť údajnú koreláciu medzi nameranými teplotami a obsahom CO2 v atmosfére.

Ale môj osobný tip je, že v tomto smere bude ešte srandy kopec ako už dnes naznačujú niektoré krátkodobejšie výskumy.

03.08.2019 | Roman Kanala

Zákazník: "Sranda bude ak niekto v budúcnosti spracuje globálne dáta o oblačnosti za posledné desiatky rokov a zistí silnú negatívnu koreláciu medzi výskytom oblakov a nameranými teplotami."

A ak nezistí negatívnu koreláciu, tak čo? Koniec všetkej anonymnej srande na internete? Korelácia oblačnosti s teplotou. Hus do piva. Idiot.

04.08.2019 | zakaznik

Vulgárny príspevok

03.08.2019 | martin33

Aj oni vychadzali z pozorovani. V rokoch 1940-75 sa totiz ochladzovalo. Vacsina pracovisk na vyskum klimy vznikla prave v 60. a 70. rokoch kvoli tomu, ze sa predpokladal prichod novej doby ladovej.

03.08.2019 | Roman Kanala

Podľa prírodných cyklov by sme mali byť vo fáze ochladzovania. Nie sme. Hádajte prečo. Antropologický forcing je o dva rády silnejší, ako všetky prírodné cykly. Preto tá rýchlosť nástupu a amplitúda, preto všetky klimatické parametre ručičky mimo tachometra.

03.08.2019 | youri

Cize klimatologovia vedia velke kulove o prirodnych cykloch ale priznat to nemozu, tak si vybluznili antropologicky forcing. Z toho sa lepsie cucaju prachy. O dva rady silnejsi, aha. By ma zaujimalo, z ktoreho pocitacoveho modelu si to vycucali.

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

04.08.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie