Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Francúzska zrada na cezhraničných zamestnancoch a na investoroch

02.10.2013 | Roman Kanala

Diskusia (12 reakcií)

03.10.2013 | Niless

To vo Francuzsku uz ani nie je do smiechu, tu uz treba dvihnut hlavu a byt pozorny. Clovek by si myslel ze ludova tvorivost maoistov v Bruseli a Parizi ma svoje hranice, co ako vidime nie je pravda.
Ale nech, cim skor padnu na hubu tym skor sa zobudia, mozno daju dole par hlav, daju nejaku revoluciu, zalozia 36 republiku v poradi a pojdu odznova.
Na zaver dodam, tak im treba. Preco by sa mali mat lepsie ako my, u nas boli pri koryte taketo typy 45 rokov a stale nemame dost.
Nie je kumst existovat v obcianskej spolocnosti, kumst je dennodenne odolavanie totalnej hluposti a rozkradaniu.

03.10.2013 | OliWer

Pán Kanala, prosím Vás, nepíšte sem veci, ktoré robí Holland vo Francúzsku. V SMERe si Libération nevie prečítať (Takmer) nikto, ale Vaše blogy čítajú aj ich trollovia. Aby nám tu nezaviedli podobné novinky ako u žabožrútov.

03.10.2013 | Martin Belobrad

uff, skoro som si hlavu vykrutil pri citani... nedavno som cital Tragediu Eura od Bagusa a zacinam lepsie chapat, aka je skryta uloha Francuzska v premene EU na fasisticky stat /ak sa to uz nestalo/

03.10.2013 | slimak79

Mna zaujala jedna vec. Ta suma 110 eur poistneho, ci 6-8% sadzba dane. U nas je 14%, a teda 110 eur sa plati z hrubej mzdy vo vyske 785 eur. Co je podpriemer.

To len mne pride divne?

03.10.2013 | Roman Kanala

Francúzi platia 8% ako zdravotnú daň. Tie peniaze idú do Univerzálnej zdravotnej poisťovne a kryjú chorobu, tehotenstvo, invaliditu, úmrtie. Potom je ešte iné poistenie, ktoré kryje pracovné nehody a choroby z povolania. Potom je starobné poistenie, ktoré kryje aj vdovské a sirotské dôchodky. A napokon rodinné sociálne poistenie, ktoré kryje handicap, príspevky na bývanie a podobne. Tieto štyri poistenia sa volajú Sécurité sociale. V skutočnosti veľmi oddelené nie sú, lebo štát, akonáhle dostane peniaze, neodolá pokušeniu si ich prekladať z vrecka do vrecka.
 
Koľko sa kam platí, to ani neviem, ale platí sa veľa a financuje sa od buka do buka všetko. Ako desaťčlenné rodiny moslimov, ktorí v živote nepracovali a ani nebudú a ktorých deti bez budúcnosti kradnú autá a prepadávajú dôchodcov a budú to robiť celý život, lebo nič iné ani nevedia. Pre porovnanie, vo Švajčiarsku je plná zamestnanosť aj preto, že podpora v nezamestnanosti je limitovaná na dva roky a potom už nič. Švajčiar vtedy vezme hocijakú prácu, aj vzdialenú profesionálne či geograficky. Francúz ostane doma na dávkach.

05.10.2013 | rarasok

No s tym Svajcom to nie je celkom pravda. Ani po dvoch rokoch clovek hladom neumrie. A socialisti su tvorivi aj tu. Vid napriklad vyvoj financnej situacie Zurichu ktory sa z plusu ruti do minusu kazdy rok o niekolko 100 milionov CHF. Zial jedinymi kvalitou starostky Zurichu je, ze je laviciarka a lesbicka. A az tak by som sa z Francuzov nesmial. Najma ked si clovek pozrie pripady ako nedavno Carlos = 28000CHF mesacne na resocializaciu delikventa, vrazda soc. pracovnicky iducej si zajazdit atd. Jedinym stastim je, ze Svajc ma referendum inac sme uz v EU a ideme integraciou vsetkym prikladom...

05.10.2013 | Roman Kanala

Teoreticky je to tak, že obec, kde je dotyčný občanom, sa má o človeka v núdzi postarať. To znamená nenechať ho na ulici a nedať mu zomrieť od hladu. Preto sú vývarovne pre chudobných a spoločné spálne, kam sa môžu bezdomovci uchýliť na noc. V praxi mnohé obce idú omnoho ďalej. Prispievajú na bývanie, ak nie je prehnane drahé, preplatia zdravotnú starostlivosť a dajú aj niečo na živobytie. V Ženeve pôsobí Armáda spásy a tiež Hospice Général, teda všeobecný útulok. Tiež katolíci, protestanti, aj jogíni majú svoje centrum. To, čo dotyčný dostane, nie je dar, ale pôžička, ktorú by mal splatiť, keď sa dostane k lepšiemu osudu. Ale to sa nedá porovnať s podporou v nezamestnanosti, ktorá je 70% posledného príjmu pre slobodných, 80% pre ženatých alebo s deťmi. V nezamestnanosti životná úroveň poklesne, ale nie do biedy.
 
Sú aj vylomeniny, ako tých 28 tisíc mesačne na spoločenské zaradenie sa delikventa. Celý program bol okamžite zastavený po odvysielaní reportáže v televízii. Minulý týždeň bol v Ženeve pohreb sociálnej pracovníčky, ktorú násilník multi-recidivista zavraždil nožom, ktorý spoločne kúpili hodinu predtým ako výraz dôvery. Končil mu trest, preradili ho do terapeutického oddelenia s vychádzkami a chodil jazdiť na koni. Terapeutku priviazal o strom a podrezal, vzal jej auto a šiel s ním do Poľska, kde ho chytili. Odvtedy sa vychádzky väzňov nekonajú a pri zajtrajších voľbách do parlamentu sa očakáva, že budú bodovať strany, ktoré sľubujú viac bezpečnosti a novú veľkú basu. 93% väzňov sú cudzinci, 55% sú moslimi, 37% Afričania, 31% z Východnej Európy, 72% sú cudzinci s bydliskom v cudzine, čo prišli do Švajčiarska páchať zločiny, 21% sú cudzinci s bydliskom vo Švajčiarsku, 7% sú Švajčiari. Často počuť: bolo nám treba Schengen, bilaterálne zmluvy s EÚ a voľný pohyb osôb.
 
Pravda je aj to, že politici tlačia krajinu do EÚ a ľud im pravidelne dá po ušoch, že nie EÚ netreba. Ak by nebolo referendum, politici by si robili, čo chcú, tak ako v iných krajinách.

04.10.2013 | Zavacky

Bez slov.

04.10.2013 | libertarian

Nuž, keby som bol zlomyselný, napíšem :
Ak niekto uveril socialistom (Francuzom) , tak nech teraz trpí.
Kedže nie som zlomyselný, nenapíšem nič.

04.10.2013 | libertarian

no, ale aspon čosi :
"Francúzska zrada na cezhraničných zamestnancoch"
- myslím, že to nie je zrada. Je to podobné, ako keď rybar dá červíčka na háčik, a ryba sa na to ulakomí. Socialisti proste chytajú ludí na červíčkov. A v nich je potom nejaký háčik.

17.10.2013 | Roman Kanala

Tribune de Genève priniesla správu, že cezhraniční Francúzi pracujúci v Ženeve manifestovali v stredu v Paríži pred Assemblée nationale, Národnou radou.
 
http://www.tdg.ch/g...
 
Správa má formu troch otázok predsedovi Európskeho združenia cezhraničných pracovníkov, Groupement transfrontalier européen, menom Michel Charrat. Ten hovorí, že niektorí by ten zákon chceli zrušiť, niektorí hovoria, že keď už bol odhlasovaný, tak nech ostane, ale nech Paríž dá pokyn Univerzálnej zdravotnej pokladni, aby ostala voľba medzi liečbou vo Francúzsku a vo Švajčiarsku a aby táto nebola podmienená súhlasom poisťovne. Ďalší sú ešte skromnejší, požadujú len prechodnú dobu 3-4 roky, až kým nebude postavená nejaká cezhraničná nemocnica alebo nejaké iné fungujúce riešenie. Od 1. júna ich totiž čakajú veľké problémy, lebo na francúzskej strane hranice je nedostatok všeobecných lekárov, nemocnice sú v hroznom stave a francúzski poistenci budú musieť používať len francúzsky systém. Týka sa to 200 tisíc ľudí, ktorí denne prekračujú hranicu.
 
Na tomto mieste malá oprava: netýka sa to všetkých 200 tisíc, ale len tých, čo sú poistení vo Francúzsku. Tí, čo stále boli poistení v Sécurité sociale, nezaznamenajú žiadnu zmenu, ostanú v rodnom chrene, čo sa červíčkovi sladkým zdá byť. Len tí, čo boli poistení vo francúzskych súkromných poisťovniach, budú platiť ako za švajčiarske poistenie, ale krytie budú mať na úrovni francúzskej Sécu a to sa im nepáči. Nemožno sa im čudovať.
 
Ešte si povšimnime nedostatok iných demokratických nástrojov vysloviť nesúhlas, ako demonštrácia. Demokratický deficit v jakobínskom centralizme znamená, že dodnes tam nemajú petíciu, iniciatívu, referendum a že im neostáva, než vyjsť do ulíc a dobývať Bastilu.

20.10.2013 | Roman Kanala

Dnes manifestovalo 3000 ľudí v prihraničnom mestečku Annemasse proti francúzskej zrade na poistencoch. Annemasse je niečo ako spálňa Ženevy na druhej strane hranice. Vedie tam električková trať 12, zatiaľ sa zastavila na hranici, ale má byť predĺžená až na železničnú stanicu.
 
Prečo tí ľudia protestovali, namiesto aby ujúkali à la Fico, že môžu byť poistení v štátnej poisťovni? Na vysvetlenie si treba prečítať článok: za trojnásobnú sadzbu (už nie poistné, ale zdravotnú daň) stratia prístup k švajčiarskej zdravotnej starostlivosti a budú sa musieť nechať ošetrovať na francúzskej strane hranice, kde už dnes chýba 20 až 30% všeobecných lekárov a nemocnice sú v úbohom stave.
 
Pointa na zapamätanie: súkromné poisťovne poisťovali omnoho väčší rozsah úkonov vrátane liečby vo Švajčiarsku za tretinu ceny. Asi preto, že kapitalisti nemajú radi zisk, všakáno. Ficoargumentácia o výhodnosti poistenia bez zisku sa tak rozplynú ako z cigariet dym. Je to hlúpy pes.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2712
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.