Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bytovka predaná formou crowdfundingu

21.09.2019 | Roman Kanala

Diskusia (17 reakcií)

21.09.2019 | @@@

no jasne aj u nas to možeme urobiť a čo tam po budove rovnko jeden byt za 150tisic eur rozdelime na 50dielov po 3tisic eur a može aj bežny ludia takto nakupovať alebo dôchodkove spoločnosti konkretne byty alebo aj domy ....budu tažiť z prenajmu a nakoniec možu tažiť aj z predaja :D

21.09.2019 | Roman Kanala

Nie konkrétne byty alebo domy. Podiel v bytovej jednotke. Ten neznamená vlastníctvo toho-ktorého konkrétneho bytu, ale podiel na každom štvorcovom metri v každom byte.

21.09.2019 | @@@

v tom rozdiel nie je ....ved to prave pišem že ked sa to može na domy alebo budovy potom by sa to dalo aj na jednotlive byty alebo skupiny bytov

21.09.2019 | Roman Kanala

Veď hej, o tom je crowdfunding. Ja som financoval vývoj tabletu Jolla. Robili to odídenci z Nokie. Prišli s Linuxom Sailfish, prišli s mobilným telefónom Jolla, ktorý sa aj predáva. Tablet Jolla bol úspešne vyvinutý, ale zlyhalo financovanie produkcie. Tak mi vrátili polovicu môjho vkladu. Druhá polovica šla na veci, ktorým sa teším, ale nič z nich nemám, ako ten Sailfish. Riziko startupov. To bolo len pár stovák.

V prípade bytu by to fungovalo tiež a s menším rizikom, lebo byty sú reálne existujúce materiálne statky.

21.09.2019 | gejza77

Roman, pokiaľ budú naši developkári prať špinavé peniaze, dovtedy nebudú mať záujem o Tebou prezentovaný spôsob financovania

21.09.2019 | Roman Kanala

Na Zlodejsku by také niečo ťažko fungovalo, lebo k tomu chýba nielen právny rámec. Chýba k tomu právny štát.

Tu je príklad, ako podielové spoluvlastníctvo, hoci aj vzniklé z bezprávia, sa stane právnou realitou a základom zabratia celého objektu. Zastrašovanie, teror, násilie, vyhrážanie sa vraždou, pokus o vraždu, všetko pod záštitou polície a okresného prokurátora i krajského prokurátora. Tajné prevody vlastníctva na katastri odobrené skorumpovanými súdmi, samoobslužný výkon práva ešte pred právoplatnosťou súdneho rozhodnutia, všivavé inštitúcie, prašivé súdy. Nie jeden, nie dva, všetky.

https://blog.etrend...

21.09.2019 | Darija

Budem písať mimo témy, takže môžte Roman, môj príspevok úplne v pohode zmazať.

Pred vyše 20timi rokmi som sa súdila s ožratým slotom. Áno, presne s ním. So samozvaným majiteľom Žiliny. Súd som vyhrala.

V Štrasburgu.

Netreba v sebe živiť pocit krivdy. Ste inteligentný človek. Pustite sa do vyriešenia svojho problému. Bez otáľania. Bez potreby kontaktovať slovenské súdy. Tak som to spravila aj ja...

21.09.2019 | Roman Kanala

Do Strasburgu som šiel, vyhral, odškodné si nechal právnik. Čo včuľ? Budem sa súdiť s vlastným právnikom? Ako vieme, komora advokátov je zločinná, zavrhnutiahodná organizácia, ako všetky právnické komory na Zlodejsku po zlodejsky. Tak len mávnuť rukou a ísť ďalej. A občas napísať blog.

21.09.2019 | Darija

Odškodné si nechal právnik? To by som riešila anonymne a vôbec nie slušne. Dotyčný by si pripomínal svoju prísahu pri každom jednom pohybe do konca svojho života.

22.09.2019 | ivansk

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

22.09.2019 | Truhlik999

To je nieco ako urbarske spoločenstvo?

22.09.2019 | Roman Kanala

Ja neviem, čo presne znamená urbárske spoločenstvo. Je to bezpodielové kolektívne vlastníctvo, alebo združenie majiteľov pozemkov, kde je každý majetok dobre delimitovaný?

22.09.2019 | Truhlik999

Je to spoločenstvo podielnikov.
Každý podielnik vlastní niekoľko podielov na majetku - lese.
Lieky nie sú konkrétne spojené s parcelou.
Podielnici si volia zástupcov, ktorí majetok spravujú.
Výnos sa rozdelí podľa počtu podielnikov.

22.09.2019 | Roman Kanala

Tak to je presne ono. Každý meter štvorcový patrí každému podielnikovi. Nik nemôže ohradiť parcelu a prehlásiť, že to je jeho. Alebo užívať celok právom silnejšieho, akoby všetko bolo jeho. Ako rožňavské kriminálne živly za podpory okresného prokurátora, mafiánskeho kmotra v talári, a súcha precedu ONV, mafiánskeho kmotra v štátnej správe.

Teraz sa tam dejú iné veci. Exekútor cez biele kone skupuje podiely v urbári nad Čiernou Lehotou a keď ich má dosť na prehlasovanie ostatných, prídu holiace strojčeky a všetko živé je pokosené a odvezené do Rakúska. Preto by malo byť v zmluve i právo veta alebo väčšina potrebná na devastačné úkony či scudzenie zdvihnutá na 60 či 80% podielov.

24.09.2019 | chr

Nevidím rozdiel v podielovom vlastníctve a vlastníctve tak ako si to opísal. Podielové vlastníctvo je vlastnenie vlastníctva v nejakej jednotke vlastníctva . Napríklad pri pozemkoch je to na zlodejsku podiel v cm2. Tak isto byt môžu v podielovom vlastníctva vlastniť viacerí a ešte aj v rôznych pomeroch . Problém na zlodejsku sú čachre a ich odhaľovanie . Nepríde ti automaticky výpis z LV keď sa urobí na LV ( teda na vlastníctve ) nejaká zmena , aby si mohol túto zmenu prípadne reklamovať . Blockhain je len o tom , že túto informáciu májú všetci hneď a automaticky nemôže byť zneužita v utajení.
Čo sa týka urbariatov , tak najväčší problém sú notári . Nedodržiavaním zákona o minimálnej veľkosti a predajom alebo kúpu ktorý musí odsúhlasíť valná hromada a je tam stanovené predkupné právo pre urbárnikov . Takže teoreticky sa do urbárskej spoločnosti nikto cudzí nemôže dostať. V praxi to funguje tak , že notárí a katastrálny úrad odobria a zapíšu aj protizákonné veci . V súčasnosti sa urbriaty riadia zákonom 97 /2013 Z.z. To tiež opisuje naše povahové vlastnosti ako národa.

24.09.2019 | Roman Kanala

Exekútor so svorkou svojich psov a stádom bielych koní. Exekvuje urbárnika a vtedy pravidlá o predaji neplatia, lebo ide o nútenú drazbu. Exekútor ako úradný cinitel predstavuje prvostupnovú instanciu, odvolacia instancia Okresny súd. Notárova manzelka sudkyna na Okresnom súde schváli kazdú spinavost. Kataster urobí tajný zápis, ktorý obeti nebude dorucen a odvolacia lehota plynie. Okresný prokurátor, mafiánsky kmotor v talári, organizovaný zlocin nestíha, ale organizuje. Zahladí hocijakú habadúru. Kalícia je pilotovaná z ONV po politickej linke.

A vyssia instancia je len Ústavný súd a Strasburg. Na Zlodejsku po zlodejsky Ficília.

25.09.2019 | chr

Tak nejak. Takto isto som sa v podobnej situácii v praxi s exekútorom stretol aj ja. A pod garanciou súdu a samozrejme aj okresnej prokuratúry. A okresný riadireľ polície mi odporučil nič nerobiť aj keď mám" de jure " pravdu , aby sa veci neskomplikovali.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 142
  • Priemerná čítanosť: 2655
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.