Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bisfenol A uznaný ako endokrínny disruptor

12.10.2019 | Roman Kanala

Diskusia (12 reakcií)

12.10.2019 | youri

No dobre, kopol si si do vsetkeho od plastovych flias az po pesticidy. Mozem sa spytat, v ktorej jaskyni zijes?
Inak, gratulujem, si asi prvy clovek, ktoremu doslo, ze pesticidy zabijaju vsetok hmyz. Nikto pred tebou si nic take nikdy neuvedomil. A urcite si aj prvy, komu doslo, ze asi nebudu uplne najlepsie pre ludi.
Skoro ako keby sme ich pouzivali vedomi si rizika, ale zaroven aj toho, ze bez nich by sme na Zemi asi tazko udrzali populaciu 7 000 000 000 ludi. Este ze sa z casu na cas na Zemi zastavia mimozemstania, aby nam ukazali skodlivost latok, ako je napriklad DDT. Tak sa aj stalo, ze sme prestali pustat zilou, lebo mimozemstania nam ukazali, ze to nepomaha ale skodi. Kde by sme na to my, ovce (trufnem si povedat usmudlani psici), prisli?

Ale otvoril si mi oci. Chemicki inzinieri su novodobi sarlatani. Inak, vedel si, ze v lekarnach sa dodnes pouziva ako liecivo karcinogenny ciernouholny decht? A co s tou karcinogennou ropou? Zakazat? Snad nie sme sarlatani, aby sme ju aj nadalej pouzivali.

12.10.2019 | Darija

Dobrý deň Roman, mám k tejto téme užívateľskú otázku a vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

V podstate, tak som tomu porozumela, pre bežného spotrebiteľa nie je možné disponovať konečným zoznamom produktov, v ktorých sa BPA vyskytuje a tak nezostáva nič iné, ako dôverovať výrobcom viazaným reguláciou. Ako je, prosím Vás, možné identifikovať produkt s obsahom tejto chemickej látky (napr konzerva - obsahuje túto chemickú látku, identifikátor nikde - kupujem coconut milk na európskom trhu - producent Thailand)? Niektorí producenti plastov, ktorých výrobky obsahujú BPA, ak sa nemýlim, uvádzajú recyklačný kód 3 alebo 7 (teda aspoň niečo).

Btw, zatiaľ som sa na žiadnom výrobku nestretla s označením BPA - free (zrejme moja povrchnosť).

Pekný deň Vám prajem ;)

12.10.2019 | Roman Kanala

Dobrý deň, žiaľ konečný zoznam produktov v obaloch obsahujúcich bisfenol A neexistuje, lebo výrobcovia nemajú povinnosť o ňom informovať. Spoľahnúť sa dá len na to, že snáď rešpektujú predpisy EÚ. Niektoré plasty označené kódom 7 obsahujú bisfenol A, ale nie všetky. PET Polyetylén Tereftalát neobsahuje BPA, čo je dobre, lebo je najviac používaným plastom pre minerálky. Takže kód 7 v trojuholníčku môže znamenať nebezpečie, ale nemusí. Všeobecne 3, 6 a 7 sú "zlé" plasty, kým 1, 2, 4, 5 sú tie menej nebezpečné. Ale človek musí byť chemikom, aby to všetko vedel posúdiť. To ani ja nie som, som len energetický expert a ekonóm životného prostredia.

Najviac bisfenolu prehltneme z tuhých plastových fliaš, z plechoviek s nápojmi a z plastových obalov potravín. Žiaľ všetky vysoko premenené potraviny sú v plastoch. Vysoko premenené potraviny sú tie, kde už nemožno rozoznať pôvodné substancie, lebo všetky boli premenené varom, agregáciou, chemickými reakciami a prísadami k nepoznaniu. Vietnamské polievky "vifonky", ak sa použije horúca voda priamo v ich plastovom kelímku, majú vysokú migráciu plastov do polievky. Všeobecne sa migrácia urýchli teplotou, dlhým skladovaním, alebo kyslým či mastným prostredím. Najhoršie je, že aj produkty "bio" sa balia do plastov a aj papierové obaly s farebnou potlačou môžu obsahovať nevhodné látky vo farbách.

Tu je jediným riešením tlak zdola od spotrebiteľov. Spotrebiteľské združenia sú dosť silné, aby výrobcov dotlačili k označovaniu obalov s bisfenolom. Aj politici sa boja uvedomelých voličov.

13.10.2019 | Didinko1

Kdesi som čítal, že najviac BPA sa do tela dostáva cez ruky, prostredníctvom termoprintom tlačených bločkov z pokladníc v obchodoch.

13.10.2019 | Roman Kanala

Možno pokladníčkam, ktoré s nimi prichádzajú do styku 8 hodín denne. Ten papier je impregnovaný BPA, a teda BPA sa uvoľňuje ľahšie, ako keby bol chemicky viazaný.

12.10.2019 | Truhlik999

Niektore plastove flase na vodu su oznacene ako bpa free.

Lenze. Co je lepsie? Plastova flasa z ciny, alebo kovovatermoska - z ciny.?

Pozname cinanov, rozhodne sa im verit neda

12.10.2019 | Roman Kanala

To môže byť aj pravda, lebo následníkom BPA je BPS. Bisfenol S má tiež dva fenoly, ale uprostred nie je acetón, je tam sulfón SO2. Má to podobné chemické vlastnosti, vysokú stabilitu, a je to endokrínny disruptor kvôli hydroxylovej väzbe vo fenoloch. Hormóny sú vylučované vo veľmi malých množstvách a zrazu telo dostane dávku 5 alebo 500 krát prevyšujúcu prirodzenú produkciu hormónu. Tak nečudo, že sa dejú čudesné veci. Napríklad vo vode ryby menia pohlavie a všetky sa stanú samicami.

12.10.2019 | martin33

BPA a podobne endokrinne disruptory sa v tele spravaju ako estrogen.
Bolo by zaujimave skumat korelaciu medzi tendenciou muzov k "metrosexualite" a mnozstva BPA, ktoremu boli vystaveni.
Po zakaze BPA a dalsich endokrinnych disruptorov, mozno klesne rapidne pocet muzskych volicov "progresivnych" stran :-)

13.10.2019 | Didinko1

A keď sa vyhlási prohibícia na alkohol, Mečiarovci, Ficovci, Harabinovci a Kotlebovci si už ani neškrtnú. Aj keď neverím, že ich voliči niekedy v živote vytriezvejú.

13.10.2019 | martin33

Historia nas uci, ze prohibicia alkoholu pomohla hlavne mafii. Teda by pomohla aj Ficovi a spol.

14.10.2019 | Andrej_sk

Metrosexualita je zivotny styl a nie schopnost reprodukcie. Zivotny styl sa moze spajat s preferenciou politickych stran, ale nie je to pravidlo.
Ak by tvoja hypoteza bola aspon scasti pravdiva, tak by mali klesat volici extremnych pravic ci lavic. Lebo mnozstvo plastov dlhodobo stupalo. Ale nedeje sa to. Z toho vyplyva, ze tito bud nepouzivaju plastove cumliky a nepiju z plastovych flias alebo je tvoja hypoteza nespravna.
Nuz ale ked sa porovna zaobleny, akoze svalnaty, slovensky extremista, s ovisajucimi prsiami a prekypujucim pasom, so stihlym zdravo sa stravujucim hipsterom na kolobezke ci bicykli, tak buducnost vidim pozitivne :)

01.11.2019 | Roman Kanala

Iné kontroverzné svinstvečko je glyfosát.

Rakúsko glyfosát zakázalo, Slovensko nie
Zdenka Kollárová, Pravda Kali & Bejby 01.11.2019 11:00
https://spravy.prav...

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 141
  • Priemerná čítanosť: 2672
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.