Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sme prehrali boj s globálnym otepľovaním

18.11.2018 | Roman Kanala

Diskusia (54 reakcií)

18.11.2018 | martin33

Treba to brat optimisticky. Stale nepozname konkretnu pricinu "Malej Doby Ladovej", ktora prebiehala z geologickeho hladiska len nedavno a ak by sa opakovala dnes, kvoli ovela vyssej populacii by bol nasledkom hladomor. Ak si "oteplime" planetu, mame sancu, ze nic podobne sa nestane.

18.11.2018 | Roman Kanala

Tzv. Malá doba ľadová mala menšie variácie teplôt, ako ju máme dnes za ostatných 20 rokov.

Predpokladaná príčiny sú variácie premenných:
- orbitálne cykly
- slnečná činnosť
- sopečná aktivita
- zmeny oceánskych prúdov
- deforestácie a reforestácie ako výsledok ľudskej činnosti

Dobre to je popísané hoci na wikipédii: https://en.wikipedi...

Globálne otepľovanie sa nedá brať optimisticky. Emisie nielenže neklesajú, ale sa ďalej zvyšujú. Nátast o 1.5 stupňa sa dal stihnúť len ak by ľudstvo konalo od 1990. Ak by konalo dnes, tak to bude 2 stupne. Ale dohoda neexistuje a nezdá sa, že by mohla byť. Nemecko sa kvôli "ekológii" rozhodlo ničiť planétu. Nehovoriac o veľkých hráčoch, Číne a USA.

Že nepoznáme presnú príčinu tzv. Malej doby ľadovej, čo to zmení na záhube ľudstva? Ak by sme ju presne poznali, čo to zmení na záhube ľudstva? Od poznania príčiny k medzinárodnej politickej akcii je ďaleko. O tom je blog. Od 1979 vieme, že sa rútime do záhuby a nič.

18.11.2018 | martin33

Ak by znova prisla Mala Doba Ladova (co sa neda vylucit, lebo jej presnu pricinu nepozname), tak jej vplyv by globalne oteplovanie zmiernilo az odstranilo. Vylucit sa neda ani "velka" Doba Ladova, z geologickeho hladiska zijeme stale v "dobe medziladovej". Ja osobne, ak si mozem vybrat, tak si v SR radsej prajem klimaticku zonu severu Afriky, ako klimaticku zonu severu Sibiri.
https://en.wikipedi...

18.11.2018 | Roman Kanala

Problém je len to, že antropogenický forcing nastúpil nie pred 10 tisíc, ale pred sto rokmi a v súčastnosti je o dva rády silnejší, ako kozmologický forcing. Inak povedané, vplyv človeka stonásobne prebíja prírodu. A deje sa to príliš rýchlo.

Izolujte si dom, kúpte električenku, jazdite na bicykli, staňte sa vegetariánom, nekupujte tovar dovezený zďaleka. Čokoľvek urobíte na individuálnej úrovni, planéta je stratená, lebo politici sa nedohodnú.

18.11.2018 | martin33

Vysledok uvidime na vlastne oci, klima je komplikovany system s mnozstvom vzajomnych vazieb, pricom astronomicke vplyvy (zmena obeznej drahy Zeme, procesy na Slnku, ..) sa castokrat v klimatickych modeloch nevyskytuju.

https://www.novinky...

18.11.2018 | Roman Kanala

Ešte raz, pozrite si graf rekonštruovaných teplôt na https://en.wikipedi...

Pokles -0.8 stupňa nepostačí na kompenzáciu +1.5 stupňa, ktorá teplota je spôsobená zvýšením hladiny CO2. Koncentrácia CO2 vzrástla z dlhodobej hodnoty 280 na 380 ppm za púhych sto rokov. Dnes je už nad 400, ale je tam silné kolísanie leto-zima kvôli fotosyntéze rastlín. https://www.co2.earth

Deforestácie, zmeny využitia pôdy, výrony metánu a CO2 sú rýchlejšie javy, ako čokoľvek z kozmu, snáď s výnimkou dopadu meteoritu, ktorý by spôsobil prach v stratosfére a "global dimming", globálne zatienenie.

18.11.2018 | martin33

Zmeny na Slnku prebiehaju radove v rokoch, to je dost rychly proces.
V kazdom pripade, minimalne to znizi vplyv oteplenia a ako som pisal vyssie, radsej mat klimu severu Afriky ako severu Sibiri.
Ano, niektore regiony to "nerozchodia", ako pacificke ostrovy, subtropy. Vo vseobecnosti budu mat problemy regiony s vysokou hustotou populacie (zapadna Europa, juhovychod Ciny...). Ale na Slovensku to az take katastrofalne nebude, aj vdaka tomu, ze nemame az tak vysoku hustotu populacie.

18.11.2018 | Roman Kanala

Žigovo odlesňovanie, pôsobenie ďalších smeráckych lotrov mení krajinu na holorubné pláne bez života. Globálne otepľovanie prinesie viac extrémov: dlhé suchá, tu a tam prudké búrky a prívalové dažde. Priemerné zrážky ostanú priemerné, ale ich rozloženie v čase spôsobí, že pri búrkach nebude odtok stačiť a pri suchu nebude mať čo vodu v krajine zadržať. Nič nenahradí svahy s plnohodnotným zdravým lesom.

Zlodejsko je na európskych rozvodiach vodárňou Európy, ale môže samo pocítiť dôsledky sucha. Nielenže sa na to nepripravuje, ale pokračuje v drancovaní lesov.

Čo sa týka toho českého článku, je datovaný z 2015. Obsahuje tvrdenia ako "tým vědců z Newcastlu", "Jejich zprávu z letošního léta připomněl v pokračující diskusi o globálním oteplování britský deník Express" (žiaden odkaz na zdroj), "Na základě těchto dat dospěli vědci k závěru", "Valentina Žarkovová z Northumbrijské univerzity na webu konference NAM15". Jedna Pani Povedala. O konferencii NAM15 nepočuli ani u Googleho.

Tá osoba naozaj existuje, ale v klimatológii nemá žiadne referencie. Ako to už u Rusov býva, je skvelá analytická matematička a špecialistka na pobehujúce protóny v plazme, čo je Slnko. Mimo toho nemá expertízu v inej oblasti. Nič v klimatológii. https://www.northum...

Slnečná aktivita a iné kozmické javy predstavujú asi 2% celkového forcingu, človek robí zbytok. Ak sa zníži intenzita vyhrievania, no fajn, trochu to pomôže. No skleníkový efekt nie je jediným javom, ktorý robí globálne otepľovanie. Golfský prúd sa nezastaví o sto rokov, ako sa myslelo, ale v priebehu najbližších rokov. Interakcia s oceánom môže byť pozmenená. Výrony metánu do atmosféry môžu urýchliť otepľovanie. Metán je 20x silnejší skleníkový plyn, ako CO2.

Všetky tieto javy už prebehnú samostatne či človek bude páliť ropu alebo nie. Nevieme, ako sme blízko k nelineárnym prahovým hodnotám, ktoré tie procesy spustia. Preto je lepšie, ak sa prestane blbnúť s fosílnymi palivami namiesto sladkých sníčkov, že čo ak sa nič nestane. Ako puberťáčka, ktorá prestala brať antikoncepciu, lebo čo ak sa nič nestane.

18.11.2018 | martin33

Asi mam lepsi Google:
https://astronomyno...

Zastavenie Golfskeho prudu tiez sposobi ochladenie Europy, teda je lepsie ak bude trochu "prikurene".
Ano, treba zastavit odlesnovanie, aby zrazky nesposobovali narazove povodne, ale voda ostala v krajine, vtedy par stupnov oteplenia u nas prezit dokazeme.

18.11.2018 | Roman Kanala

Vďaka za link, ale inak neviete, o čom hovoríte. Niekoľko stupňov? Už teraz máme +0.8 až +0.9 stupňa. 2 stupne Celzia už zmenia svet, ako ho poznáme. 3 sa dajú prežiť, polovica ľudstva zahynie teplom, hladom a suchom, no inde sa bude dať žiť, ako v Patagónii či na Sibíri. Bude treba obrniť hranice proti muzošom. Niekoľko stupňov znamená koniec ľudskej rasy. Už aby bola poruke jadrová fúzia, inak sa to nestihne.
https://climate.nas...

19.11.2018 | martin33

Morova epidemia v 14. storoci, ktorej jednou z pricin su pravdepodobne klimaticke zmeny sposobene zaciatkom Malej Doby Ladovej, neprezilo cca. 30-50% populacie Europy. Co sposobilo nasledne spolocenske zmeny (nastup renesancie a neskor zaciatok novoveku), ktore umoznili Europanom prakticky ovladnut svet. Paradoxom je, ze vychod Europy, kde morova epidemia nenapachala najvacsie skody (lebo tato cast Europy nebola silne urbanizovana) tieto spolocenske zmeny prebiehali ovela pomalsie (napriklad nevolnictvo bolo zrusene o par storoci neskor ako na Zapade) coho nasledkom je, ze tato cast Europy stale zaostava.
Treba to brat optimisticky - vsetko zle je na nieco dobre a co nas nezabije, to nas posilni.

19.11.2018 | Roman Kanala

Číňanov je miliarda a z globálnych zmien si robili srandu. Každý týždeň nová uhoľná elektráreň, do Kodane v 2007 šli len preto, aby ponížili Obamu. Mali tam nejakého subalterného úradníčka, ktorý nemal právomoc nič rozhodunúť a zasadnutie prerušoval každú polhodinu, že musí telefonovať do Pekingu.

Keď Číňani ppchopili, že za 50 rokov im polovica populácie zahynie, lebo ryžové polia sa premenia na púšť a prepočítali si to na svojich superpočítačoch znova a znova, tak sa z nich zrazu stal normálny partner rokovaní. Napriek Trumpovej sabotáži v Paríži 2015 ohlasujú, že dobrovoľne budú robiť kroky na zníženie emisií. Podobne EÚ, Švajčiarsko, viaceré americké štáty a mestá. Je to len gesto, stačiť to nebude, ale viac sa teraz nedá.

21.11.2018 | martin33

Číňania potichu rúbu Sibír. Z tajgy sa stáva pustatina, hrozí katastrofa
https://finweb.hnon...

19.11.2018 | Vlasko

"Malá doba ľadová mala menšie variácie teplôt" - a to vieme odkial ? Teplomery neboli, teplota sa merala tak maximalne v Anglicku. A proxy data nie su spolahlive(preco sa asi nepouzivaju teraz) ?
Ak chceme presne merania tak satelity(lebo pozemne stanice su "homogenizovane" jednym smerom). A tie sa veru s predpovedami vobec nezhoduju

A teploty ?
1880-1920 stabilne
1920-1940 rast
1940-1970 stabilne/pokles
1970-2000 rast
2000- stabilne

a jeden/dva stupne za 100 rokov ? Absolutne zvladnutelne. A to este akosi chybaju vyhody oteplovania - viac zelene, lacenjsie potraviny atd. lebo to sa do kramu nehodi

19.11.2018 | Roman Kanala

Malá doba ľadová mala menšie variácie teplôt a vieme to z grafu na stránke, ktorá bola citovaná dvakrát. Na nej sú znázornené presné merania a proxy dáta dosť ďaleko do minulosti z rôznych zdrojov.

Proxy dáta nie sú spoľahlivé na jedenástu desatinnú čiarku, ale keď iné nie sú, tak sú dobré aj také, aké sú. Asi sme v škole chýbali na fyzikálnych praktikách. Alebo ich nemali vôbec.

Proxy dáta sa nepoužívajú aj používajú. Kde sú presné merania priamo veličiny, ktorá nás zaujíma, tak budeme merať tú veličinu priamo. A aj v tom prípade budeme merať i proxy dáta, aby sme zlepšili aproximáciu medzi priamym meraním a proxy.

Jeden dva stupne za sto rokov nie sú zvládnuteľné, lebo rast sa tam nezastaví, ale bude pokračovať. Neviete, o čom hovoríte. Toto nie je MS-DOS. Sú to zložité nelineárne javy s tzv. citlivou závislosťou na okrajové podmienky. Pozrite si Lorenzov atraktor. V prípade klímy je ešte viac stupňov voľnosti.

21.11.2018 | Vlasko

Na ktorej stranke mas uvedene presne teploty v danych rokoch ? Ani Mann(hokejkovy klamar) nema presne teploty ale priemerne teploty s error bars +-0.5 stupna : https://www.nap.edu...

Klimaticky "vedci" su plateny za strasenie a ignorovanie pozitivnych efektov CO2 a oteplovania. Nikde nepocujem zeby boli radi ze Zem zozelenieva. Nikde nepocut ze by boli radi ze vynosy polnohospodarkej vyroby sa zvysuju. Stale len strasenie. A ked sa to nahodou niekde objavy tak stale len s tym ze je to docasne a za 30 rokov to bude uplne inac. A toto uz pocuvame dobrych 20 rokov.

2 stupne za 100 rokov su absolutne v pohode ak dokazeme zvladnut 10-15 stupnov denne.
Su to zlozite nelinearne javy len si zabudol dodat ze aj chaoticke a extremne zle predvidatelne. Vsak vieme ako vychadzaju simulacie teplot v porovnani s realitou(len jeden model je blizko reality - rusky).
A to este sa nebavime o tom ako tie modely funguju zvnutra - ako pocitaju klimu kazdy den na urcite uzemie. Ak su presne na 99.9% tak za jeden rok je pravdepodobnost spravneho vysledku 70%. Do 6 rokov som na 10%. A niekto my bude tvrdit ze vie ako bude klima vyzerat za 30-50 rokov ???

21.11.2018 | Roman Kanala

Vaša ignorancia je ohurujúca.

Klimatickí vedci sú platení za vedecoviny. Vedecká metóda nemá nič spoločné s propagandou ani politikou, je objektívna a exaktná.

Neviem o tom, že by Zem zozelenievala. Naopak, odlesňuje sa rýchlym tempom.

Výnosy poľnohospodárskej výroby sa zvyšujú, ale len dočasne, lebo odlesnené plochy sa strácajú kvôli erózii. Produktivita je nerovnomerná. Kým u nás máme prebytky a plytvanie, inde je hladomor.

2 stupne za 100 rokov nie sú v poriadku, lebo ide o zvýšenie dlhodobého priemeru a nie o tom, či si ráno natiahnem vetrovku. A nárast teplôt sa nezastaví na 2 stupňoch, lebo politici sa nedohodli. Smeruje ku 4 či 5 stupňom, keď sa klimatické pásma posunú tak, že Sahara bude po južné svahy Álp.

Keď sa vyjadrujete ku klimatickým modelom, len ukazujete svoju ignoranciu. Tie nie sú extrapoláciou štatistík, ale rieši sa sústava simultánnych nelineárnych parciálnych diferenciálnych rovníc. Ostaňte radšej pri MS-DOS a inzitnom žilinizme.

21.11.2018 | Vlasko

Klimatickí vedci sú platení za vedecoviny - nie nie su. Klimaticke zmeny su totiz nefalzifikovatelna(a teda nevedecka) teoria. Klimaticky vedci su plateny za vytvaranie modelov, ktore maju predpovedat ako bude klima vyzerat(podla grantov jednoznacne). A ako ziskaju publicitu, pozornost a peniaze najlepsie ? Tym ze budu strasit. A tak to veru robia. Kazda studia co sa len trosku tyka ohrozenia prirody linkuje klimaticke zmeny. Este aj tie blbe polarne medvede co su momentalne uz premnozene su podla klima alarmistov ohrozene.

O tom ze Zem zeleneje vie aj NASA. Ale alarmisti nie: https://www.nasa.go...
+ kopec Holandanov co vedia ze CO2 sa dava rastlinam lebo rastu rychlejsie, je ich viac a su vacsie

K 4-5 stupnom smeruju akurat tak modely, ktore su uz teraz voci realite prehriate

K modelom sa vyjadrujem lebo som na simulaciach uz pracoval a viem ze ked mam vela parameterov v modely tak je to nie velmi dobry model. Klimaticke modely maju parametrov desiatky, sustavne ich kalibruju a stale im to nevychadza. A ani diferencialne rovnice ti nepomozu, ked nevies poriadne ako vznikaju mraky, el nino, ignorujes vplyv slnka a podobne. A najhorsie je ze ani jeden klimaticky vedec(aka alarmista) nie je ochotny verejne povedat ze je kopec javov co momentalne nevedia vysvetlit a tvaria sa ako majstri sveta. A kazdeho vedca, ktory to prizna oznaci za deniera. Kazdeho skeptika tiez(v tvojom pripade MSDOS a zilina)

21.11.2018 | SamuelLw

Global Warming & Climate Change Myths

https://www.skeptic...

21.11.2018 | Roman Kanala

Neviete, o čom hovoríte.

Ak by ste pracovali na akomkoľvek klimatickom modeli, jeho základom je termická rovnováha. Prvý príklad, ktorý sa ukazuje študentom modelizácie klímy, je Zem ako homogénne teleso, kde je prínos tepla zo zdroja, ktorým je Slnko, a energiu stráca vyžarovaním so štvrtou mocninou teploty. Ak sa zmení absorbcia ako v skleníku, zmení sa teplota. Ak sa vezme do úvahy jeden jediný plyn, CO2, tak zmena koncentrácie z 280 na 400 ppm už zmení teplotu. A to je ten najjednoduchší príklad. Vplyv Slnka rozhodne nie je ignorovaný, je kľúčový.

To, že sa tým pár posledným stromom darí lepšie pri vyššej koncentrácii CO2, neznamená, že planéta zeleneje. Deforestácia pokračuje. MS-DOS je nevhodný na vedecké výpočty. Žijeme vo svete hlupákov. Hlupáci sú všade okolo nás.

22.11.2018 | Vlasko

Nevies o com hovorim ? O tom ze AGW je nefalzifikovatelna teoria ? Fakt nie ? OK tak ake su podmienky pri ktorych teoria AGW bude neplatna ? Lebo 20 rokov bez oteplovania to zda sa nie je, pokles teploty pocas 30 rokov tiez nie. Takze za akych podmienok mozeme vyhlasit teoriu AGW za neplatnu ?

O ano, zdvojnasobenie koncentracie Co2 zvysi teplotu a to o priblizne 1.2 stupna. Vplyv slnka na modely urcite nie je klucovy, kedze tym sa stalo Co2, "homogenizacia" teplot a prespekulovane pozitivne feedbacky.

Planeta zeleneje - staci kliknut na link NASA. Ako vidiet nabozensky zalozeny ludia neveria ani vyskumu organizacie, v ktorej dominuje klimaticka dogma.

Deforestacia pokracuje v chudobnych krajinach, kde vsetko riadia vseveduci ludia alebo ktorym zeleny zo Zapadu zakazuju pouzivat uhlie a plyn. Deforestacia zacina aj v USA lebo napr. UK dava granty a dotacie na prerobenie najvacsej elektrarne z uhlia na biomasu a tym masivne podporuje vyrub v USA. Pricom samotne USA nic take neporebuje lebo ma obrovske prebytky plynu.

Zijeme vo svete ovec a dogmatikov, ktory su neschopny spracovat ine nez groupthinkove argumenty. A su tvrdo podporovany vladami a mediami. Cista pravda.

23.11.2018 | Roman Kanala

Klimatológia je vedecká disciplína s vedeckou metodológiou. Tzv. "klimaskeptici" sú prihlúpli trollovia, ktorí papagájujú útržky informácií, ktoré sa im tu a tam zapáčili.

Rastlinám sa vo vyššej koncentrácii CO2 darí lepšie. O tom sú aj skleníky, kam sa pridáva CO2 ako dym zo spaľovania drevnej štiepky. To ale neznamená, že by planéta zozelenievala. Zmeny zalesnenia ďaleko prebíjajú osoh, ktorý prináša zmena koncentrácie CO2 a nepriaznivé vplyvy CO2 ďaleko prebíjajú tento nepatrný úžitok.

Deforestácia sa deje z iných dôvodov, ako používanie dreva na palivo miestnym ľuďom. Žigova deforestácia je ťažký kšeft s exportom dreva. Amazonská deforestácia je kvôli ornej pôde, ktorú potom odnesú dažde a je nenávratne stratená. V Indonézii sa klčuje prales kvôli plantážam palmového oleja.

Takže čo tvrdenie, to nezmysel. Nečudujem sa, že prispievate pod ničkom. Hanba.

20.11.2018 | BrunteIes

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

19.11.2018 | chr

Stále sa tu bavíme o tom čo sa musí , čo si štát bude vynucovať . Ale skúste ma presvedčiť , že v mojom okolí sa ľudia správajú ekologicky , keď to nie je pravda. V jeden rok nám úrad nanúti zelené plastové kompostéry , na druhý rok nám nanúti zelené plastové vrecia na odpoda , ktorý má byť v kompostéroch . A za to si zdvihne poplatky za odvoz odpadu . Toto je celé postavené na hlavu. Miest o toho aby bol pri každom rodinnom dome povinný prirodzená kompostovacia jama o veľkosti 1x1m a tam sa ukladal všetok kompostovací material , tak urobíme toto. A to len preto lebo to je pre spoločnosti vyvážajúce odpad finančne výhodne a netreba k tomu žiadnu osvetu . Ĺudia najprv musia pochopiť , že sú s prepáčením v sračkách ( Roman to popísal presne ) a až potom sa začnú správať ku prírode dobre. musíme si uvedomiť jedno . Zem má nadstav ľudí cca o polovicu . To značí , že populácia sa musí znížiť o polovicu . Ale o ktorú? Koho dať do tej polovice ? Hlási sa niekto dobrovolne ?

19.11.2018 | OliWer1

Za domom mám 600-litrový kompostér, do ktorého už 2. rok kontinuálne hádžeme všetok organický odpad vrátane kartónov z vajec a papierov zo skartovačky a prekladám to zeminou a stále nie je plný (na spodku je už vyzretý kompost). Od susedov ešte odoberám sekanú trávu na mulčovanie záhonov, ktorú predtým usuším (od tých, u ktorých mám istotu, že nepoužívajú chémiu). Susedia majú hnedé odpadové nádoby, do ktorých sypú organický odpad a pekne im to tam kvasí. Ale zase majú pekné sterilné záhrady plné mulčovacej fólie, štrku a betónových plôtikov.

19.11.2018 | slimak79

Ja na ploche 13 arou som tohto roku urobil asi 10metrov kubickych kompostu - suroveho(v priemere ma tak 5-6 mesiacov,je len volne lozeny na kope na zoranej pode). Do vyzreteho by mozno potreboval 3-6 mesiacov, objemovo by uz neklesol.
Z pily,ci od stolara som doniesol asi 1,5 bezneho metra hoblin a pilin. Ja na tu moju hlinitu podu by som potreboval aj 50 metrov kubickych. Preto sa znazim,co najviac.

20.11.2018 | BrunteIes

Ja na to úplne kašlem. Menímm si sám olej a starý lejem rovno do kanalizácie. A filter vždy vyhodím miestnemu poctivému podnikateľovi do záhrady, nech sa stará :)))

21.11.2018 | ivansk

papier zo skartovačky by som do kompostu pre zeleninovú záhradku nedával (farbivo na papieri), alebo tie piliny ako spomína nižšie iba vtedy ak sú to hobliny a nie piliny z pílenia motorovou pílou (olej na mazanie reťaze).

22.11.2018 | chr

Na to ako funguje komposter su 2 roky málo . Prehrab kompost a ak tam máš dažďovky a inú podobnú háveď , tak máš správny kompost. Ja mám už 15 rokov kopu zeminy cca 1.5 m3 a na tú počas celej doby sypem , pokosenú trávu z výmery cca 4000m2 surovú tak ako ju pokosím . Je to najlepší spúšťač kompostovania . Sypem tam kosačkou posekané listy z orechov a javorou a ostatných ovocných stromov čo mám v záhrade a samozrejme všetok odpad z domu , ktorý nezjedia susedové domáce zvieratá. A výsledok ? Kopa sa nezväčšila za to obdobie ani o cm3 , naopak sa zmenšila lebo dáždovky žijúce v komposte jednoducho konzumáciou a nasledným vylučovaním pretranformujú uvedenú hmotu na čistý humus . A ten má menší objem ako pôvodná hmota. Život v takomto komposte je príznak , že všetky zložky sú prirodzeným spôsobom biologicky odbúratelné za vzniku najkvalitnejšieho hnojiva aké existuje s názvom humus.

19.11.2018 | skorodochodca

príroda si s nami poradí .... ak si neporadíme sami ...

19.11.2018 | chr

.... a všetky tie štatistiky , prognozy , nápady čo majú potencial nám budú na dve veci. ......

20.11.2018 | Roman Kanala

Článok sa objavil na vybabrali.sme: https://vybrali.sme...

20.11.2018 | Niless

Kazdy kto chce byt v obraze co vsetko predchadzalo poznaniu o globalnom oteplovani odporucam pozriet film Nebo a lad. Nieco famozne.
Je to tam krok po kroku. A na tomto poznani stoji cela tato agenda. Nevravim ze nie je pravdiva, ale trendy vyvoja teplot na planete pausalizovat podla nejakych zisteni v Antarktide, ktora je tak trocha extrem...
Na druhej strane netreba zabudat ze aj toto ako mnoho inych veci v historii ma svoje uskalia, t.j. to ako vyhodnotime namerane vysledky este nemusi celkom zodpovedat tomu ako to bolo minulosti.
Na druhej strane byt zodpovedni urcite nebude na skodu ale myslim ze neexistuje taka moznost celosvetovej dohody ze by sme za par desatroci prestali pouzivat fosilne paliva. Jednoducho neexistuje alternativa. Este nie sme v dostatocnom srabe aby sme urobili tak rychle a razne opatrenia.

20.11.2018 | Roman Kanala

Je to pekný film, hoci som z neho videl len upútavku. https://tv-program....

Má aj vlastné webovské stránky na http://laglaceetlec...

Prestať s fosílnymi palivami bude treba. Žiaľ, demokracia je taká, že k presviedčaniu treba krv a šok. Veľa v tom ohľade urobil didaktický hurikán Katrina v auguste 2005 a potom didaktický hurikán Sandy v 2012. Kým hurikány ničia polia s kukuricou, nikomu to nevadí. Ak prejdú ponad mesto, ľudia si to aj všimnú. Aj poisťovne si to všimnú.

Problém s globálnym otepľovaním je ten, že kým sa neprejavia príznaky, nik nechce reagovať. Keď sa prejavia príznaky, už bude neskoro, lebo sa naštartujú nevratné hysterézne procesy, ktoré nebude možné zvrátiť. Bude treba pretrpieť celý cyklus, ktorý môže trvať podobné časové úseky, ako história ľudstva. Ešte aj teraz Američania špekulujú, že nech si náklady znáša kto chce, ale lacná ropa patrí k ich základným právam.

20.11.2018 | samorost

Ja si myslim, ze vetsi problem su plasty a jejich zivelnem ukladani v prirode.
----
Dalsi problem je odlesnovani krajiny a vznik sama sebe nahrivajicich vzduchovych objemu, ktere pojmou az neskutecne mnozstvi vody, ktera se nasledne vyleje na par km2 najednou.
Ty holoruby jsou udelane clovekem a dokonce je to tolerovane zakonem, coz je svinstvo !!

20.11.2018 | rarasok

Pacia sa mi optimisti s nazorom, ze vsak co, na Slovensku to dajako prezijeme. Tiez si myslim, ze je sanca, ze ludsto vevyhynie, ale o tri generacie budu deti povazovat historiu za sci-fi a bojovat o prezitie. Teda tych par tisic, mozno desat tisic, ale nie pat milionov.
Rovnako argumentacia, ze mozno pride mala doba ladova a nakoniec je globalne oteplovanie dobre. Preco rovno nepocitat s padom meteoritu, vybuchom supervulkanu a najlepsia by bola navsteva mimozemstanov, ktori by nam pomohli kontrolovat klimu.

21.11.2018 | martin33

Existuje teoreticky dobre zdokumentovany fakt, ze pravdepodobnost opatovneho prichodu Malej Doby Ladovej v nasledujucich desatrociach je ovela vyssia ako pad meteoritu alebo vybuch supervulkanu.
https://astronomyno...
"Then during Cycle 26, which covers the decade from 2030-2040, the two waves will become exactly out of synch, cancelling one another out. This will cause a significant reduction in solar activity. “In cycle 26, the two waves exactly mirror each other, peaking at the same time but in opposite hemispheres of the Sun. We predict that this will lead to the properties of a ‘Maunder minimum’,” says Zharkova."

Relativne nova hypoteza dokonca hovori, ze Mala Doba Ladova bola sposobena poklesom ludskej aktivity (teda hlavne opatovnym prirodzenym zalesnovanim a nasledne poklesom urovne CO2) po poklese populacie po morovej epidemii.
http://news.bbc.co....

22.11.2018 | chr

Asi najväčším problémom pre nás ľudí , nie pre prírodu , tá si s tým poradí , sú plasty . Jednoducho ich nezbierame . Ich rozpad potom zamoruje životné prostredie. A aby toho nebolo málo , tak naši ekologovia v spolupráci s chemikmi vymysleli rýchlorozložitelné plasty. Uvedomujú si týto ľudia , čo vlasne spravili , akú kalamitu spôsobili . Rozpadajúce sa plasty na mikročastice síce nevidíme ale zamorili celé naše životné prostredie . A tak plasty konzumujeme v morských živočíchoch , takmer v celej strave , ktorú príjmame , vo vode , ktorú pijeme a tak isto vo vzduchu , ktorý dýchame . Ale keďže ho nevidíme , tak sa tvárime , že neexistuje . A to všetko za schválenia takmer všetkých vlád na zemeguli. Nezabije nás malá doba ľadova , ale veľká doba plastová. A pritom by stačilo používať zdraví sedliacky rozum......

22.11.2018 | Vlasko

Mal by si vediet ze mnoho plastov v skutocnosti nema problem s prirodou - napr. polyetylen sa za 30- 40 rokov rozpadne vplyvom UV a vody na etylen. A etylen je prirodna latka. A najnovsie dokazu polyetylen rozlozit aj niektore mikroorganizmi.
Plus ak spalis polyetylen dostanes CO2 + vodu - ziadny bordel.

Len zeleny sa snazia demonizovat plasty, a ropne produkty vseobecne, lebo su symbolom pokroku a kapitalizmu.

22.11.2018 | Roman Kanala

Tereftalát polyetylénu, známy pod skratkou PET, nepotrebuje 30 rokov na rozpad. Stačí 1-2 roky, ak je na slnku. Ak je zahrabaný v skládke, alebo ak pláva v mori obklopený riasami, tak nie je na slnku a potrebuje dlhší čas.

Nie je pravda, že sa rozpadne na čistý etylénový monomér. Rozpadne sa na menšie molekuly, ako PET. Vrátane bisfenolu A (BPA) a oligoméru PS (polystyrén). To nie sú látky prirodzene prítomné v prírode a sú to organické toxíny a endokrínne disruptory. Podobne monomér styrénu (známy kancerigén), dimér a trimér styrénu (predpokladané kancerigény, rozpadajú sa ďalej na monomér styrénu).

Zase ste si niekde niečo prečítali a nepochopili, vybrali len tvrdenia, ktoré sa páčili a zbytok vynechali.

23.11.2018 | Vlasko

Sorry zabudol som pridat ze polyteylen sa rozpadne aj na metan.

Co ma (poly)etylen spolocne s bisfenolom ? Ked bisfenol je spojeny s vyrobou polykarbonatov ?
A s (poly)styrenom ???

Zda sa ze ty si si nieco neprecital a nepochopil.

+Ty chces tvrdit ze rozpad plastov netrva tisice rokov ako nam tu tvrdia zeleny a pouzivaju to ako dovod na zakaz plastov(plastovych tasiek) ?

23.11.2018 | Roman Kanala

Tak ešte raz, naposledy, pomaly ako pre idiotov.

Polyetylen PE nie je to isté, ako polyetylen-tetraftalát PET. Čistý polyetylén PE, z ktorého sú sáčky, je (CH2-CH2)n, kým PET, z ktorého sa robia fľaše, má v polymerizovanej molekule jedno benzénové jadro. Ako fenol má benzénové jadro s väzbou OH a bisfenol ich má dve, každé s väzbou OH.

Polyméry sa v prírode nerozpadajú na monoméry, z ktorých vznikli, ale na molekuly menšie, ako pôvodný polymér, teda oligoméry. Tie sa ďalej rozpadnú alebo nerozpadnú. V každom prípade sa mechanickým pôsobením rozdrobia na mikročastice.

Plastik v prírode nevadí preto, že sa to volá plastik, ale preto, že to robí neplechu. Jednak sú to malé častice, ktoré robia svinstvečko, jednak sa rozpadajú na toxické komponenty. Do prírody sa nedostane len čistý polyetylén, ale aj PVC, polyakryláty, epoxidy, lebo všetko to sa používa na obaly a tie končia v lepšom prípade na skládkach, kde sa o sto rokov budú bagrovať a páliť v spaľovniach, alebo skončia vo vode ako v Ázii a napokon v oceáne.

Oceány sa plastikmi za púhych 30 rokov zasvinili tak, že sa to dá prirovnať k celosvetovému zamoreniu DDT. Prítomnosť mikročastíc plastov je obrovský problém. Ale s globálnym otepľovaním to súvisí len tak, že je to podobne ako otepľovanie dôsledkom prebúdzania sa rozvojových krajín radostiam bezhraničného a bezstarostného konzumu. Infraštruktúra na spracovanie odpadu existuje len vo vyspelých krajinách. Aj na Zlodejsku sa odpad skládkuje a nespaľuje.

Problém sa skladá z dvoch komponent. Jednak je to celkové množstvo produkovaného odpadu na hlavu, jednak osud toho odpadu. Odpad, ktorý je recyklovaný, sa stáva druhotnou surovinou a je zachránený. Odpad, ktorý je spálený, je energeticky zhodnotený, lebo spaľovň robí elektrinu, alebo teplo, alebo niečo užitočné. Spaľovne, ktoré len spaľujú a nič neprodukujú, sa ani nestavajú. Takže ten odpad, aj keď nie je zachránený, je aspoň zneškodnený. A napokon odpad, ktorý končí na skládkach, je v životnom prostredí, od ktorého je oddelený len slabými alebo žiadnymi bariérami. Ide o to, aby ho bolo čo najmenej.

Článok nebol o odpadoch, ale o otepľovaní a chýbajúcej politickej akcii. Ak hovoríme o odpade, tak by reč mala prísť aj na MS-DOS. MS-DOS je odpad. MS-DOSovia sú odpadi. Jasné?

26.11.2018 | Vlasko

Takze este raz a pomaly ako pre idiotov:

Hovorim o polyetylene a nie o PET. Pri rozpade polyetylenu bisfenol urcite nedostanem a styren uz vobec nie. Mozem dostat tak metan, CO2, vodu. Tasky, sacky z PP urcite teda problem nie su pre nikoho okrem zelenych fanatikov, ktory sa snazia zakazat skladkovanie a spalovnie a presadzuju recyklaciu(v Cine) za kazdu cenu.

Na Slovensku sa odpad spaluje - aspon v niektorych vacsich dedinach a v oboch mestach.

A ano udrel si klinec po hlavicke - vy zeleny chcete vsetko zakazat a vratit sa do pred-kapitalistickej spolocnosti. Lebo vtedy bolo lepsie, nebol ziady problem s odpadom, klima bola v absolutnej rovnovahe a menila sa o 1 stupen za 10000(alebo 100000000) rokov - proste cista idyla

Ak si si nevsimol tak prvy prispevok bol o plastoch. A globalnej politickej (peniaze rozhadzujucej, aktivity zakazujucej) akcie je viac nez dost. Naposledy rozhadzovanie penazi zmluvou z Pariza.

23.11.2018 | Anonym

vlasko vôbec nemusíš hľadať či je etylén prírodná látka. Stačií , keď si zistíš jej vplyv na živé organizmy. Takmer všetky bežne používané plastové látky su pre živé organizmy škodlivé. A u väčšiny sa ďalej skúma ich dlhodobý vplyv na živé organizmy . Je tu ale predpoklad hraničiaci blížiaci sa ku istote , že uvedené látky sa chovaú ako v minulosti ospevovaný zázračný prášok s názvom DDT , ak ti to niečo hovorí . A nie len to . Stačí si spomenúť na aféru s olovom v benzíne ,kde si výrobcovia antidetonátorov dokonca najali vedcov aby vypracovali štúdie v ich prospech aj keď realita bo úplne opačná . Predpokladám , že sa to bude aj v tomto prípade uberať rovnakou cestou . Stačí počkať a uvidíme.

23.11.2018 | Vlasko

Vplyv etylenu na rastliny : rastlinny hormon, podporuje dozrievanie plodov, otvaranie kvetov a zhadzovanie listov.
Je vybusny a moze zadusit

Nie su ziadne dokazy ze je karcinogenny.

Staci ???

Ak by bol etylen taky zly uz davno by sa o tom vedelo, kedze ho pouzivali uz stary egyptania, cinania atd.

23.11.2018 | Roman Kanala

Idiot. Problémom nie je etylén. Problém sú plasty.

A témou článku neboli plasty, ale globálne otepľovanie a chýbajúca globálna politická akcia, kým nebude neskoro.

26.11.2018 | Vlasko

Rozzureny knaz nabozenskej obce ??? Dobre.

Ak si si nevsimol tak prvy prispevok bol o plastoch. A globalnej politickej (peniaze rozhadzujucej, aktivity zakazujucej) akcie je viac nez dost. Naposledy rozhadzovanie penazi zmluvou z Pariza.

28.11.2018 | Roman Kanala

Napísal som článok o globálnom otepľovaní, aby mi tu ušmudlaný psík prišiel štekať o etyléne.

28.11.2018 | Brano L.

Plasty nie sú až taký problém. Len preto je to viditeľné, že krajiny ako India a atd. sa nestarajú dostatočne o efektívnu likvidáciu plastov. My v Európe sme ešte pomerne vzorní a väčšina plastov sa buď recykluje alebo spaľuje.
Omnoho väčší problém sú mikrovlákna z umelých vlákien, ktoré sa dostávajú do potravinového reťazca v riekach a moriach. A o tom nehovorí nik. Prečo? Lebo je to neviditeľný problém.
Rovnaký problém je s liekmi a hormónami, ktoré ľudstvo produkuje a dostávajú sa do vody. A pritom nikto sa o tento problém nezaujíma.

24.11.2018 | gionna

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

24.11.2018 | Roman Kanala

Ďalšia správa vedcov USA, ktorá hovorí to isté, ale jazykom zrozumiteľným Američanom. Hovorí o škodách v stovkách miliárd ročne.

https://www.cas.sk/...

24.11.2018 | Roman Kanala

Správa TASR je aj na eTrende:

https://www.etrend....

25.11.2018 | Roman Kanala

Ešte pre takých, ktorí problém plastov potrebujú vysvetliť názorne na obrázku:

https://www.etrend....

V žalúdku mŕtveho vorvaňa tuponosého, ktorého telo vyplavilo na morský breh v národnom parku v Indonézii, našli takmer šesť kilogramov plastového odpadu. Medzi odpadkami bolo 115 plastových pohárov, štyri plastové fľaše, 25 sáčkov či napríklad aj pár gumených sandálov.

28.11.2018 | Brano L.

Al Gore? To je ten mudrc, ktorý je teoretický ekológ? Čo má obrovský dom, žije v prepychu, lieta lietadlom. Proste ideálny ekológ.
A greenpesaci? To sú tí, ktorí pre svojich sponzorov robia rovnako ako niektorí pseudovedci, ktorých platia lobysti.
Proste nie je medzi nimi veľký rozdiel.
Pre ekológiu najviac aj tak robí biznis, treba to len trochu usmerniť.
Solár je už lacnejší ako fosíl, to kto zariadil? štáty? trt makové? Súkromný sektor to zariadil.
Frakovanie v USA? Toto spôsobilo, že uhoľné elektrárne nie sú v USA konkurencieschopné. T.z. pokles CO2 z dôvodu prechodu z uhlia na plyn. A to kto zariadil? Al Gore? Putin?
Problém s solárom a obnoviteľnými zdrojmi je jeden. Ako energiu skladovať. To musíme vyriešiť...

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 143
  • Priemerná čítanosť: 2664
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.