Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako ľudstvo za dve storočia anulovalo 3 milióny rokov ochladzovania

18.01.2019 | Roman Kanala

Diskusia (42 reakcií)

18.01.2019 | Švajčiarsky Puňťo

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | BrunteIes

Aj mne sa zda ze som to uz niekde cital. Bola by sranda, keby sa to prevetralo antiplagiatorskym softwerom :)

19.01.2019 | youri

super, tesim sa. Len tak dalej.

20.01.2019 | Roman Kanala

Do pozornosti doporučujem rozhovor s Milanom Lapinom

Klimatológ o kalamite: Môže sa stať, že na väčšine Slovenska bude podnormálne množstvo snehu
Vianoce boli zhruba o tri stupne teplejšie ako je normál, po sviatkoch prišlo ochladenie a vytrvalé sneženie.
Lucia Ležovičová, Hospodárske noviny 20.01.2019, 00:00 (asi 24 minút)
https://science.hno...

V strednej Európe sa doteraz teplota zvýšila asi o 2 stupne, no v arktickej polárnej oblasti až o 3 stupne. Ak sa sneh niekoľkokrát za zimu roztopí, už v apríli je zem suchá a prehrieva sa. Potom leto nastupuje od apríla, je dlhé a suché.

20.01.2019 | LPB

Súdruhovia, čo v mene znižovania emisií CO2 sprísňujú automobilkám flotilové limity, sa zároveň s kamiónmi pravidelne prepravujú medzi Štrasburgom a Bruselom. A donedávna finančne z našich daní podporovali výrub pralesov kvôli pestovaniu paliem na superekoolej. Takíto nás isto vytrhnú zo sr**iek.

20.01.2019 | Roman Kanala

Eurohujeri sú blbí. Ale to konštatovanie planétu nespasí. Kalibašter Fico a jeho banda zločinná patria do basy. Ale aj keby odzajtra šli do basy, nik nevráti tých 10 stratených rokov a premárnených šancí. V jednom i v druhom prípade bude treba urobiť domácu úlohu.

20.01.2019 | youri

mohli by europske staty napriklad zacat tym, ze zavedu extra dan na pohonne hmoty. :-D

20.01.2019 | Roman Kanala

Nie na pohonné hmoty, ale na energiu. Všetky energonosiče sú príliš lacné, lebo nezahŕňajú environmentálne externality. Potom ešte bude treba, aby získané prostriedky neboli prehajdákané na populistický zadarmizmus, ale aby šli do podpory zelených riešení.

20.01.2019 | youri

A tie miliony ludi, co kvoli tomu potom vyjdu do ulic v celej Europe sa budu podla teba oznacovat ako? Hnutie oranzovych viest?

20.01.2019 | Roman Kanala

Spodina.

20.01.2019 | youri

No tak tu vidis, preco ti kazdy s ere na tvoje dristy o globalnom oteplovani.
Vyfantazirovany "problem" povysujes nad realne problemy realnych ludi. A nezabudni vyplakavat, ked zvolia Trumpa.

20.01.2019 | Roman Kanala

Frúzi sú všetci drbnutí. Ako na Zlodejsku sa kradne, na Frúzicku sú všetci drbnutí.

Pred pár dňami som si urobil zle nedobre na chrbát. Veľmi bolelo, nevedel som sa hýbať. Mal som tri možnosti. Kámoši mi povedali, že mám bielu bradu ako dedo mráz. To sme ochutnávali bourbony a ja som doniesol zelený Bulleit z čistého jačmeňa, Bulleit s oranžovou etiketou s 30% jačmeňa a zbytok kukurica, a Woodford Reserve, jemná, kvetnatá, slabo korenistá whisky. A vtedy som si povedal, že na to treba ísť logicky. Ešte som nevidel deda mráza, ktorého by bolel chrbát, ale mňa bolel. Tak som si povedal, že dedo mráz s oholenou bradou a boľavým chrbtom je ešte menej pravdepodobný a oholil som si bradu. Logické. Druhým opatrením bolo, že som šiel k lekárovi, ktorý mi predpísal lieky. Tretím opatrením bolo, že som si doma obliekal žltú vestu, a tým pádom tomu bola na vine francúzska vláda a osobne Macron.

A pomohlo to. Tak vidíte, ako žltá vesta vyrieši všetky problémy reálnych ľudí.

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.01.2019 | youri

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

21.01.2019 | youri

Ktore pravidlo som porusil?

25.01.2019 | Roman Kanala

O žltých vestách som radšej napísal blog, ako sa naťahovať v diskusii:

https://blog.etrend...

23.01.2019 | chr

Je len škoda , že si neskúsil "Zlaté stránky " , lebo tie riešia každý problém. Hádam by v TV na zlodejsku neklamali . Ale ten Burbon bol dobrý nápad . Bolesť hlavy na druhý deň určite prehlušila bolesť chrbta


samozrejme , že to je sranda .

20.01.2019 | skorodochodca

zdanenie má za následok presun do rúk štátu .... žiadne riešenie .... ani zákaz ťažby ... tí načierno ťažiaci by mali vyššie príjmy ...
... z tohoto kapitalizmu cez redukciu ponuky a dopytu niet cesty ...

20.01.2019 | Roman Kanala

Energia je citlivá komodita a jej zdanenie naozaj znižuje spotrebu. Len ju neslobodno zdražiť zo dňa na deň, lebo to prinesie veľa problémov aj podnikom, aj ľuďom. Treba jasne povedať, že lacnejšia už nebude a kto si neizoluje dom v priebehu 5 rokov, ten pôjde do kastróla a bude zožraný. Kto si kúpi Ferrari, bude tiež skasírovaný. Pri cene nafty 4 eurá za liter zaplačú aj malé francúzske diesle a prežijú len elektromobily a verejná doprava.

Ak to bude jasne povedané, žiadne prekvapenie, žiadne výstrelky, rozmary, žiadna rozčúlená gestikulácia. Proste to je tak, ako že sa zvyšuje teplota a budú suchá. Ak sú suchá, kto zaseje kukuricu, tomu ho spáli slnko.

20.01.2019 | youri

Treba ludi ozobracit pekne postupne, aby sa neburili. Ako sa vari zaba.
A vraj ropa sa postupne mina. Ked sa mina, tak jej cena bude rast tak ci tak. Prirodezne. Bez tvojich etatistickych opatreni.

Ak to bude jasne povedane, tak ta ta spodina (ako ju nazyvas) pravom vymeni za nejakeho Trumpa.

20.01.2019 | Roman Kanala

To sú naivné predstavy čitateľa westernov, keď na Divokom západe jedinú autoritu predstavoval šerif, ktorého si ľudia zvolili a platili z mestských daní a všetky budovy boli z dreva, vozy boli z dreva a drevom sa aj kúrilo. Dreva bolo dosť, les bol nekonečný.

Klasické poučky klasickej ekonómie fungujú len v prípade platnosti hypotézy nekonečnej prírody. Za 200 rokov sme spálili polovicu ropy a takmer zničili planétu. Aj keby sa okamžite zastavili všetky emisie, napríklad po epidémii, keď by vymrelo celé ľudstvo, globálne otepľovanie bude stále pokračovať, lebo nedosiahlo vrchol. V takejto situácii už nejde o cenu ropy, ale o cenu záchrany planéty. Kto to nepochopil, niet mu pomoci. Ako škrečkom, ktorí si budujú chodbičky v hlinenej hrádzi a pripravujú smrť nielen sebe, ale aj celej doline.

20.01.2019 | youri

"V tejto situacii uz nejde o cenu ropy, ale zachranu planety." Zabudol si sa spytat, kto mysli na deti. :-D
Tvoja sekta uz pred 30 rokmi tvrdila, ze mame poslednu dekadu, kedy mozeme este nieco urobit a potom uz budu zmeny nezvratne a koniec neodvratny. Uz 20 rokov nas to vobec nemusi trapit.

Trump je odpovedou ludi aj na tu tvoju oteplovacsku sektu. Tlacte este viac na pilu. Napriklad v takom Francuzsku budu nasledujuce volby (a hlavne ich vysledok) velmi zaujimave.

20.01.2019 | Roman Kanala

Netykáme si.

Žiadna moja sekta neexistuje - existuje však sekta anarchistov a milovníkov sprisahaneckých teórií. Globálne zmeny sú overiteľný fakt. Dokonca aj bez vedeckého vzdelania púhym individuálnym pozorovaním.

Pred 30 rokmi sa ešte nevedelo o zmenách v skleníkovom efekte. Vtedy v 80-tych rokoch prišiel James Lovelock s teóriou Gaia, Zem ako živý organizmus. Ešte o dve desaťročia pred ním ním bol Rímsky klub (1968), ktorý hovoril o vyčerpaní zdrojov. Mali pravdu, ale efekty spaľovania uhľovodíkov sa prejavili omnoho rýchlejšie, ako limity zásob paliva.

20.01.2019 | youri

Parkrat si ma nazval usmudlanym psikom. Tykame si.

Globalne zmeny su fakt poslednych 4.5 miliardy rokov. Dobre rano.

Rimsky klub mal pravdu? Kamo, vy ste sekta. A tak vas aj vacsina ludi berie. Podla tej tvojej sekty uz dva roky nemal byt na severnom pole lad. Je na severnom pole lad? Nikoho uz tie vase kazdorocne ohlasovane konce sveta nezaujimaju. Uz ste iba na smiech. Ludia vo Francuzsku sa buria kvoli par centov na liter benzinu za tu tvoju sektarinu.

21.01.2019 | Roman Kanala

Nazvať neomaleného, nevychovaného, hlúpeho, nevzdelaného zadubenca ušmudlaným psíkom neznamená tykanie.

Vo vedeckej komunite nie je zákryt ako na Súmračnej. Každý si rozpráva svoje. Keď sa väčšina výsledkov zhoduje, hovorí sa tomu konsenzus.

21.01.2019 | youri

Ked ma neomaleny, nevychovany, hlupy, nevzdelany zadubenec urazi ako druhak na zakladnej skole, beriem to ako navrh na tykanie.

Sektarskej komunite, si chcel povedat. O Sumracnej musis vediet ty, so svojim komunistickym zmyslanim sa tam hodis. Vacsina vysledkov sa nezhoduje. Treba hladat zhodu medzi modelmi a skutocnostou, nie medzi modelmi navzajom.

21.01.2019 | Roman Kanala

"Treba hladat zhodu medzi modelmi a skutocnostou, nie medzi modelmi navzajom."

Tak toto je na Nobelovu cenu. Treba sa prihlásiť, až ich budú najbližšie rozdávať na námestí. Možno sa nejaká ujde. Takú hlbokú myšlienku mohol vypustiť len niekto, kto sa desaťročia zaoberá modelmi.

Model je zjednodušená reprezentácia skutočnosti. Rôzne modely si vyberajú rôzne premenné, ktoré sú považované za dôležité. Pretože sa všetky modely snažia reprezentovať realitu, niektoré lepšie, iné menej, treba ich porovnávať, ktoré sú vystihnú lepšie a ktoré nie. V porovnávaní modelov je teda implicitne ich porovnávanie s realitou. Blbeček sa hrá so slovíčkami, nič nepochopil.

Ako fajn, že máme vrieskajúcich blbečkov. Inak by neboli odstrašujúce príklady.

21.01.2019 | youri

az na to, ze ziadny z modelov tvojej sekty neprezije dlhsie ako desat rokov. Ale ty mas urcite po ruke nejaky model, ktory nebol po desiatich rokoch kompletne mimo realitu. Rad si nan pockam. Medzitym mi mozes povedat, v com bol problem s modelom, ktory predpovedal, ze v roku 2016 bude severny pol bez ladu.

Nie, v skutocnosti ta tvoja sekta na realitu z vysoka kasle. Model je to, co ju zaujima. Jedina "veda", ktora na zaklade modelu hypotezu nevytvara, ale ju nim potvrdzuje. "Veda" na urovni homeopatie. Tu tiez nezaujima realita, hlavne, ze podla modelu to funguje nadherne.

Klimatologia je ucebnicovy priklad toho, ked sa veda necha ovladnut politikou a ideologiou.

Fic si na tej svojej sekte kludne dalej. 20-30 rokov ju budu vsetci ignorovat a potom sa na nu zabudne tak ako sa zabudlo na jej predchodkynu, ktora predpovedala nastup clovekom sposobenej doby ladovej. Medzitym sa vynori nova sekta, ktora bude ludi strasit niecim inym aby ich mohla obrat o peniaze a slobodu. Uz tri dekady pocuvam, ze mame len desat rokov na to, aby sme nieco urobili, lebo potom uz bude neskoro. Sekta na urovni bezdaka stojaceho na rohu ulice s napisom "Koniec sveta sa blizi. Kajajte sa!" na kuse kartonu.

A chvala panu Bohu, ze im Trend dava na svojom blogu priestor.

23.01.2019 | chr

V tomto prípade odporúčam aby zlodejsko bolo posledné , kto zavedie všeobecný štandart zelenej energie . Mám na to niekoľko dôvodov .
1. Zárobky na zlodejsku sú všeobecne také nízke , že pre niektoré skupiny ľudí by boli likvidačné. Stali by sme sa energetický otroci . Pracovali by sme len na poplatky za energie a ostatný život by bol nulový.
2. Systém ktorý budeme zavádzať musí byť odskúšaný a funkčný , lebo na zlodejsku by bol okamžite zneužitý . Musia byť dopredu známe finančné náklady lebo naši olidarchovia nás jednoducho rozkradnú .
3. V tomto zavádzanom systéme musia mať rovnaké miesto aj normálny radový ľudia nie len horných desať tisíc.
4. Parlament by mal byť povinný prevziať takúto aplikovaný a odskúšaný systéme aby svojimi dodatkami nemohol tento systém paralyzovať .
5.Systém musí byť medzinárodne prekonzultovaný a uznaný minimálne v EU .
6 Systém musí byť plne transparentný a kontrolovatelný.
Takto by som ešte vedel pokračovať . Ale počkáme a uvidíme čoho sa dočkáme.

20.01.2019 | fúha, no toto !

Predpokladám, že film Morská slepota ste videli(kto nie, je nevyhnutné vidieť).

https://www.csfd.cz...

Je prekvapivé a zarážajúce, že táto problematika, ktorá je mnohonásobne závažnejšia ako emisie osobných automobilov(ktoré nechcem bagatelizovať) sa nikde nespomína...

21.01.2019 | pinpo

ale spomina, ale nie je to take zaujimave a tak casto opisovane ako ine veci, ktore sa deju hned vedla teba, predsa len to more je dalej
a preco sa riesia auta a nie lode je koli tomu, ze ten smrad a spina a smog mas v mestach priamo kde ziju ludia
lode to vyprodukuju na mori kde sa to "rozriedi" - preto napr EU zaviedla, ze podla typu paliva kolko km od pobrezia EU moze sa plavit lod / prist do pristavu
ono sa to pomaly riesi, ale je to samozrejme, ze malo

20.01.2019 | Niless

Ak by GO aj nebolo tak horuca tema ako sa to prezentuje, opatrenia by urcite neuskodili planete a nasej buducnosti. Ale stale nechapem ako si zeleni predstavujú znizovanie emisii alebo ake majú riesenia? Parne a neparne ŠPZ sa budu denne striedat v jazde? Nebodaj elektroauta, kazdy kto s nimi uvazuje ako alternativou je diletant. Dalsie dane? Ci ako utneme draticky spotrebu? Apropo kto prinuti cinu a usa znizit emisie?
Ja to vidim tak ze dostavame sa do fázy kedy ucinne opatrenia politik nemoze prijat lebo by v tom momente skoncil. Musia nastat take zmeny aby spoločnosť pochopila ze musi dojst k zmene.
Ak môžem ako sa da zmerat zvysenie hladin o 1,4 cm? Pri rozptyloch pocas prilivu a odlivu a pocas vlnobitia je to podla mna nicnehovoriace číslo.

21.01.2019 | Roman Kanala

Zelení si záchranu planéty predstavujú tak, že sa zakáže jadrová energia. Všetci Zelení. Vo Švajčiarsku aj ľavicoví Zelení, aj liberálni Zelení majú v programe ako prvý bod bojovať proti jadrovej energii všetkými právnymi prostriedkami.

Energetická budúcnosť ľudstva je bez jadrovej energie nepriechodná. Žiaden iný bezemisný zdroj nie je zvládnutý dostatočne a s dostatočnou hustotou výkonu, aby nahradil jednu jadrovú elektráreň. Nahradiť gigawatt z jadra gigawattom z uhlia, ako to robia Číňani a Nemci, je cesta do pekla. Elektromobily majú zmysel vo Švajčiarsku a Francúzsku, ale nie v Nemecku, Poľsku, Japonsku, Južnej Afrike, kde je elektrina z uhlia.

23.01.2019 | zakaznik

Keď si človek porovná tepelné kapacity vzduchu a vody, tak začne tušiť, že celá táto kampaň založená na skleníkovom efekte môže byť hovadina.
Pravdu ukáže až budúcnosť. No isté je, že záujmové skupiny nacecnuté na climate change biznis chcú vaše peniaze už teraz.

23.01.2019 | Roman Kanala

No super. Keď som chodil do školy, Navier-Stokes sa numericky riešil v jednej dimenzii. V potrubiach jadrovej elektrárne to bol cenný pokrok, lebo predtým sa prúdenie počítalo len tak na pif. Dnes sa Navier-Stokes rieši v troch dimenziách simultánne s ďalšími nelineárnymi diferenciálnymi rovnicami.

Už riešenie v synoptickej mierke 1000x1000 km prináša veľké úspory výpočtového času, alebo sa dajú riešiť na pologuli, či pre celú Zem. Ak odoberieme Coriolisa, tak nebudú Rosbyho vlny, cyklóny, anticyklóny, veď aj načo. Vetry budú prúdiť lineárne po rovnobežkách. Ak zrušíme rozdiely v relatívnej vlhkosti a teplote vzduchu, tak vetry nebudú vôbec. Ak zrušíme rozdiely v albede medzi ľadovcom a tmavou vodnou hladinou, nebude sa modelizovať topenie, veď načo.

A potom nastane raj na zemi. Bude porovnávanie tepelných kapacít vzduchu a vody, žiadne hovadiny. Žiadne problémy so stabilitou algoritmov, s konvergenciou, nebude treba dumať, ako urýchliť 3/8 Runge-Kutta, žiadne problémy s počítačmi. Bude porovnávanie tepelnej kapacity.

Vedci chcú len jesť a riešiť rovnice, nič viac. Kradne fašoboľševický zlepenec. Kradnú na alobalovom uhlí, na solárnych paneloch, na štiepkovaní zdravého lesa, kradnú na emisných povolenkách, na výskumných grantoch. Granty nejdú vedcom, ale SNS. Nie vedci kradnú diaľnice a tunely. Nie vedci vládnu na Zlodejsku.

23.01.2019 | zakaznik

"The Federal Reserve Board employs over 300 Ph.D. economists, who represent an exceptionally diverse range of interests and specific areas of expertise."

- Napriek tomu ešte nezistili, že celé keynesiánske ekonomické pomáhačstvo je blbosť. V klimtologii taktiež vysoká koncentrácia Phd. nemusí byť zárukou správnosti.

23.01.2019 | Vlasko

Ekonomia je na presne takej istej urovni ako klimatologia. Co sa modeluje, predpoveda a data prisposobuje predpovediam je totalny odpad. Do 10 rokov je model mimo tak sa ignoruje(Hansen) alebo nevypusti data(Mann). A ktore data sa daju tie sa "homogenizuju" jednym smerom. Ziadny rozdiel oproti "ekonomom". A aj ekonomom stat veri len takym co chcu vyssie dane a viac regulacii. To iste pri "klimatologoch" a ich derivatoch(co su predpovedaci na druhu)

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 143
  • Priemerná čítanosť: 2664
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.