Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lenka Siklienková

5 dôvodov prečo je oddlženie štátnych nemocníc po vzore Grécka

02.08.2016 | Lenka Siklienková

Celkovo 1,5 miliardy eur a na hlavu každého Slováka až 286 eur bude možno vyliatych do tej istej bezodnej nádoby ako pred 4 rokmi, 7 rokmi, 10 rokmi a 15 rokmi. Existuje však ešte minimálne 5 ďalších spojitostí medzi našim štátnym zdravotníctvom a v kríze sa zmietajúcom Gréckom.

 • Tlačiť
 • 35

Jednou z úloh nového ministra zdravotníctva je opätovné oddlženie štátnych nemocníc, ktoré sa už po piatykrát javí byť ako nevyhnutné. História sa od 90-tych rokov opakovala už viackrát, no dynamiku zadlžovania od roku 2011 nám môže závidieť aj Grécko. Celkovo 1,5 miliardy eur a na hlavu každého Slováka až 286 eur tak bude možno vyliatych do tej istej bezodnej nádoby ako pred 4 rokmi, 7 rokmi, 10 rokmi a 15 rokmi. Približne v 2-krát takej výške ručí každý Slovák za Grécko cez ECB a cez posledný euroval. Existuje však ešte minimálne 5 ďalších spojitostí medzi našim štátnym zdravotníctvom a v kríze sa zmietajúcom Gréckom.

1. Okolnosti sú stále proti nám, pardon nedá sa

            Občas mám pocit, že niektoré nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu žijú na inom Slovensku ako ostatných 80% slovenských nemocníc, ktoré dokážu hospodáriť vyrovnane. Pre týchto 20 % nemocníc je peňazí v systéme stále málo, prúdi do nich menej zdrojov ako v ostatných krajinách OECD, výnosy od zdravotných poisťovní nedokážu pokryť ani osobné náklady, majú tých najťažších pacientov a poskytujú tú najnáročnejšiu liečbu za stále nízke ceny. Toto sú argumenty podobné výhovorkám pochádzajúcim od 20% žiakov a ich rodičov, prečo prepadajú, kým ostatní z tej istej triedy sú jednotkári, pričom preberajú to isté učivo, prednáša a hodnotí ten istí učiteľ. Rozdiel je v tom, že tí svedomití, pracovití a čestní si úlohy urobia vždy a za akýchkoľvek okolností.

Na Slovensku, žiaľ, nikto nezverejňuje ani výročné správy a už vôbec nie objektívne porovnanie závažnosti pacientov, počty a produktivitu personálu, nákupné ceny za lieky a špeciálny zdravotný materiál, či kvalitatívne ukazovatele poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Takto sa vytvára oblak dymu, ktorý sťažuje vyhodnotenie reálnej situácie a tak sa prísľub vyrovnaného hospodárenie štátnych nemocníc stráca ako schopnosť Grécka niekedy splatiť svoje dlhy. Na Slovensku sú štátne koncové nemocnice, ktoré hospodária vyrovnane, netvoria dlh, pritom zažívajú úplne identické okolnosti ako ostatné koncové nemocnice. Odpoveď na hlavolam sa dá nájsť jednoducho vo vyjadreniach samotných riaditeľov o opatreniach, ktoré implementovali. Bolo by výborné keby sa inšpirovali aj ostatní riaditelia alebo keby aspoň tieto kroky od nich tvrdo vyžadovalo ministerstvo zdravotníctva.

2. Ozdravný plán, ale iba na papieri

Prísľub zamedziť tvorbe dlhu štátnych nemocníc mal podobnú záväznosť ako prísľub Grécka k uskromneniu sa a splateniu dlhov. Pristúpil novozvolený premiér Grécka k zníženiu dôchodkov a iných sociálnych výhod pre svojich voličov? Pristúpili bývalí ministri zdravotníctva k meraniu produktivity/efektivity/kvality, k racionalizácii počtu zamestnancov, k sledovaniu spotreby liekov a materiálov a zaviedli transparentné nákupy? Ani v jednom prípade nejde o nerealizovateľné kroky, avšak sú nepopulárne, preto každý ozdravný plán začal aj skončil iba na papieri.

3. Dlhy odpustiť a požičať zadarmo

            Keď opäť začne na dvere búchať priveľa dodávateľov a sociálna poisťovňa už radšej nepočíta výšku penálov z omeškania, otvorí sa téma, že nie je možné dopustiť kolaps systému. Zdroje sa teda v rozpočte musia nájsť, návratné finančné pomoci sa stanú nenávratné a plne sa odpustia. Dodávateľom, zväčša súkromným podnikateľom sa hradí oneskorene, bez ich transparentnej selekcie. A pre niektorých, žiaľ, aj nezvýši.

4. Už sa to nikdy nebude opakovať

            Základným predpokladom prísľubu polepšenia vinníka je, že sa to už nikdy nebude opakovať. Prax štátnych nemocníc či Grécka hovorí, že preventívne riešenie opakujúceho zlyhania je počkať si na spustenie nápravných krokov a až následne poskytnúť pomoc. Najhorší je morálny harazd, keď si vinník zvykol, že prehrešok sa netrestá, škoda sa odpúšťa. S prosbou o pomoc je tu zaručene opäť zajtra.

5. Rovnejší medzi rovnými

            Každý z nás je manažérom, ktorý zodpovedá za vyrovnaný rozpočet vlastnej domácnosti či spoločnosti. Situácia, keď fyzická alebo právnická osoba zodpovedná za svoje deti či zamestnancov, nezaopatrí svoje dieťa či neuhradí príspevok do sociálnej poisťovne končí okamžitým zásahom sociálky alebo exekútora. Obaja majú právo si požičať peniaze od bánk či nebankoviek, ich prípadné nesplatenie však končí rovnako fatálne. Adresy štátom riadených zariadení však sociálna poisťovňa a iní dodávatelia obchádzajú, pretože zodpovednosť v štátnych príspevkových a neziskových organizáciách asi nepozná konkrétne meno. Nespomínam si, že by niektorý z riaditeľov oddlžených zariadení prevzal zodpovednosť za opätovne vzniknutú stratovú prevádzku, rovnako ani, že by ministerstvo pristupovalo kriticky k hodnoteniu manažérskych schopností ním vymenovaných riaditeľov. Prípadne odmenil niekto zodpovedné hospodárenie tých nemocníc, ktoré žiadne zdroje na oddlženie nepýtajú? Že by predsa existovali situácie kedy existujú rovnejší medzi rovnými?

            Podobnosť tristnej situácie Grécka a štátnych nemocníc je pomerne výrazná, no svetlé príklady zo slovenského prostredia ukazujú, že situácia nie je bezvýchodisková. Záchranné a stabilizačné opatrenia, ktorých implementácia už bola otestovaná v desiatkach nemocníc s pozitívnym výsledkom, si verím osvojí nové vedenie ministerstva zdravotníctva a zmení smutnú a stále sa opakujúcu históriu. Ako občan, ktorý žiaľ na oddlžovanie prispieva, to očakávam.

 • Tlačiť
 • 35

Lenka Siklienková

Lenka Siklienková
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 2379
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Ako investičná manažérka zodpovedná v Penta Investments za projekty zdravotnej poisťovne Dôvera a nemocníc Svet zdravia je mojim prirodzeným záujmom oblasť zdravotníctva. Som presvedčená, že len efektívne hospodárenie je zárukou kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Lenka Siklienková

Lenka Siklienková
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 2379
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Ako investičná manažérka zodpovedná v Penta Investments za projekty zdravotnej poisťovne Dôvera a nemocníc Svet zdravia je mojim prirodzeným záujmom oblasť zdravotníctva. Som presvedčená, že len efektívne hospodárenie je zárukou kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Kalendár sa načítava...