Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG LEAF

Turbokapitalizmus presmeroval aktívne občianstvo do krčiem a pred televízory

01.10.2014 | LEAF

Za čistými ulicami nemusíte cestovať do zahraničia, hovorí Matúš Čupka zo Zelenej hliadky

 • Tlačiť
 • 5

Pred týždňom som bol na stretnutí dobrovoľníkov, kde Matúš Čupka z občianskeho združenia Zelená hliadka rozprával prítomným svoj príbeh. Fascinovali ma na ňom dve veci: koľkým rôznym aktivitám sa Hliadka venuje a tá, ešte stále zriedkavá kombinácia rozmýšľania „chcem meniť okolie k lepšiemu + viem, čo preto urobiť + pohnem zadkom.“ Povedal som si, že s Matúšom urobím rozhovor. Tu je.  

Prečo si  začal robiť to, čo robíš?

Na začiatku v roku 2011 to bolo najmä o odhodlaní zmeniť k lepšiemu okolie nášho vlastného obytného domu. Neskôr sa k tomu pridala aj snaha o dôstojnejšiu reprezentáciu Bratislavy pred návštevníkmi MS v hokeji, ktoré sa v tom roku konali práve v Bratislave. Bývali sme spolu s bratom hneď vedľa zimného štadióna, tak sme obe motivácie spojili dokopy a začali zbierať igelitku po igelitke odpadkov z našej ulice a z okolia hokejového štadióna. Hnala nás vpred snaha o vyčistenie nášho prostredia, aby sme sa v ňom cítili príjemnejšie spolu s ostatnými Bratislavčanmi. Časom sa naše aktivity rozšírili do celého mesta a okrem odpadkov sme sa venovali aj mnohému ďalšiemu. Na začiatku to však bolo najmä o odhodlaní zlepšiť svoje vlastné okolie zbavením ho nánosov pohodených odpadkov.

Tie odpadky sa tam ale pravdepodobne objavili znovu. Neodrádzalo ťa to v ďalších aktivitách?

Samozrejme, že sa tam objavili opäť a samozrejme, že nás to neodradilo. Dôvodov je viacero. Zber odpadkov z ulíc, alebo smeťozberania, majú skôr symbolický charakter. Majú priniesť našu činnosť priamo pod okná ľudí a ukázať im, že sú ľudia, ktorým na čistých uliciach záleží. Zároveň je to aj výzva preto, aby sa sami o tú ulicu, keď už bola vyčistená, starali. Ďalšou motiváciou je sprostredkovanie zážitku z čistej ulice priamo tu. Nemusíme za niečím podobným cestovať do zahraničia. Zároveň je to aj pozitívnou kritikou súčasného stavu bratislavských ulíc, ktorý akoby naši lokálni politici nevideli. 

Často zaznievajúci argument, keď sa hovorí o dobrovoľníctve a prevzatí iniciatívy pri zlepšovaní vlastného okolia, znie: odvádzam dane, nech sa o to postarajú tí, ktorí sú za to z mojich daní platení. Nie je správny tento argument?

Je to skôr utopistický argument, ktorý do našej spoločnosti pravdepodobne vštiepili desaťročia totality. Socialistický režim z nás chcel spraviť poslušné ovečky tým, že sa akože o nás postará. Ako to dopadlo vieme všetci. Demokracia je však úplne iný spoločenský systém. Od každého z nás vyžaduje odhodlanie využívať demokratické nástroje a zároveň niesť zodpovednosť za naše činy. Turbokapitalizmus a kŕč postsocialistickej spoločnosti vytvorili dnešný stav, kedy sa aktívne občianstvo sústreďuje pred televízory či do krčiem a verejnému priestoru dominuje podnikateľský záujem prepojený s politikou. Verejný záujem v podstate neexistuje a zastupujú ho akurát aktivisti, ktorí na jednej strane zápasia s pohŕdaním verejnosti a nezáujmom politikov. Je to smutná realita, ktorú spôsobil aj argument, keď platím dane, tak nech niekto za mňa všetko spraví. Keď hodím smeť na zem, tak pomaly, aby do 5 sekúnd vyskočil niekto z kríkov a smeť po mne zdvihol.

Ak by sa ťa ľudia z bratislavského magistrátu pýtali, ako by mala v praxi vyzerať podpora cyklodopravy, čo by si im povedal?

To je veľmi obšírna téma, ale v jednoduchosti by som povedal, že Bratislava potrebuje viac cyklotrás, vzdelávacio-motivačné programy podpory cyklistiky (informačné letáky, tlač a distribúcia manuálu bratislavského cyklistu,...) nad rámec Európskeho týždňa mobility a zásadnú zmenu prístupu od "nafukovania" ulíc a pochlebovania automobilizmu, k zmene prioritizácie dopravy v poradí dôležitosti pešia doprava, cyklistika, verejná doprava a na záver automobil. Dnes máme potrhanú sieť cyklotrás pričom za posledné 4 roky nám pribudli akurát piktogramy na cestách. To nie je budovanie cyklotrás, ale maľovanie Potemkinovej dediny.

Čistiť okolie zimáku si začal dobrovoľne. Existuje množstvo príležitostí, ako nezištne, dokonca aj odborne pomáhať, ale niekto možno ťažko hľadá dôvod, prečo sa do dobrovoľníctva pustiť. Čo tebe osobne práca v Zelenej hliadke dáva?   

Neskutočne veľa. Či už sú to pravidelné stretnutia a práca so skvelými ľuďmi, alebo množstvá obrovských kontajnerov naplnené odpadom, nočné asfaltovacie či značkovacie akcie, možnosť zdieľať naše myšlienky pred širokou verejnosťou, komunikovať s množstvom ľudí, ktorí cez internet píšu svoje podnety či chcú o niečom polemizovať či kritizovať, stretnutia s politikmi, kde môžem prezentovať naše nápady pre mesto a aj sa dožadovať dátumov, kedy budú implementované. A tiež ten dôležitý pocit, že som si našiel svoje miesto pod slnkom. Že svoj čas trávim zmysluplne a ľudia oceňujú našu prácu. Ten pocit sa nedá kúpiť za peniaze a preto si veľmi vážim túto príležitosť, ktorú som dostal.

Blížia sa komunálne voľby. Ako podľa teba vyzerá a koná ideálny primátor (nielen) hlavného mesta?

Tak ideálny primátor by mal byť vynikajúci manažér. Musí mať schopnosť "dokopať" úradníkov, aby plnili jeho volebný program a zároveň aj svoje povinnosti. Ďalej by mal byť aj dobrý mediátor, aby dokázal plávať medzi záujmami súkromného biznisu, politického sveta i verejného záujmu. Mal by mať tiež schopnosť spolupracovať a počúvať každého, kto prejaví záujem pomôcť či sa na budovaní nášho mesta podieľať. Nemal by podľahnúť, ako mnoho našich lokálnych politikov, pocitu vlastnej výnimočnosti so spasiteľským komplexom a vierou, že bez neho sa celé mesto rozpadne. 

Pavel Sibyla

 • Tlačiť
 • 5

LEAF

LEAF
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 3059
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

LEAF - sme nezisková mimovládna organizácia zameraná na rozvoj mladých ľudí s potenciálom vyrásť na osobnosti rozvíjajúce Slovensko.

LEAF

LEAF
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 3059
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

LEAF - sme nezisková mimovládna organizácia zameraná na rozvoj mladých ľudí s potenciálom vyrásť na osobnosti rozvíjajúce Slovensko.

Kalendár sa načítava...