Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Triezvy a vecný pohľad; to je to čo slovenská energetika potrebuje najviac

10.02.2017 | kristian04

Diskusia (3 reakcie)

11.02.2017 | LPB

Vnútorný dlh? V krajne s takmer najvyššími cenami? Načo sme to potom privatizovali? Aby sme stratovú časť zasa odkúpili?

"Tam, kde došlo k dramatickému nárastu poplatkov by mala nastúpiť adresná pomoc štátu, " Ježišmária!

Citujem z odkazovaného odborného článku:
"fixnú zložku aj na úrovni domácností viazanú na výšku hlavného ističa" Prečo? Iba malá časť (20%?) by mala byť viazaná (nárazový odber, dimenzovanie vodičov), zvyšok na spotrebu. Veď aj výrobca chce predať a čo najviac. Prečo by sa nemal podieľať na nákladoch na distribúciu? Lebo EPH?

Optimalizáciou ističov sa dá optimalizovať spotreba? Tak to by ma teda zaujímalo, ako.
Ďalej som radšej nečítal.

11.02.2017 | kristian04

Pozdravujem, aj ked teda neviem koho vlastne... Kratka reakcia, kedze sa slusi a patri:

Vnutorny dlh - ano, presne tak. Keby ste docitali do konca, pochopili by ste, ze ide o TPS. Nerozpisoval som sa o tom do detailu, ale v podstate ide o to, ze distribucne spolocnosti maju zo zakona povinnost vykupovat zelenu energiu za zakonom stanovene ceny a od statu dostavaju naspat nie vzdy celu sumu. No a tak sa ten dlh pomalicky kumuluje. Nema to nic spolocneho s privatizaciou. Je to cisto slovensky zakon, predlozeny vladou, schvaleny poslancami. Investori, ktori do PDS vstupili nie su z toho stastni....

Adresna pomoc statu... Presne tak, preco nie? Nevidim dovod na to, aby PDS robili za stat socialnu politiku.

Otazku smerujte na autora clanku, ja len tolko, ze nevidim dovod, preco by sa mal dodavatel podielat na nakladoch distribucnej spolocnosti. Kazdy za seba, lebo jednak EU legislativa (unbundling) a jednak preto, lebo kapitalizmus, viete... O tom, aka cast ma byt vyberana za fixnu rezervaciu kapacity a aka cast na variabilny odber sa vedu siahodlhe debaty, jednoznacna odpoved neexituje.

Optimalizaciou isticou sa neda optimalizovat spotreba, odber a distribucia su dve rozne veci. Optimalizaciou istica sa da (a urcite by sa mala) optimalizovat siet, dosiahne sa to, ze kazdy ma rezervovanu v sieti taku kapacitu, aku v skutocnosti potrebuje (v zavislosti od spotreby).

Citajte dalej. Prospieva to psychyckej kondicii..:)

12.02.2017 | LPB

Článok v eTende som dočítal. Nedočítal som ten, podľa vás "jeden z mála odborných", na ktorý odkazujete. A v ňom sa píše, že optimalizáciou ističov sa dá optimaizovať spotreba. Ja vravím: Platby áno, spotreba nie.

Niektorí výrobcovia vozia sami tovar do maloobchodov. Oni, na rozdiel od vás, zrejme vidia na to dôvod.

Pod vnútroným dlhom som si predstavoval toho oveľa viac.

Kristián Takáč

Kristián Takáč
  • Počet článkov: 32
  • Priemerná čítanosť: 2039
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Tichý pozorovateľ hlasnej politiky pod Tatrami. Blogy o energetike, a všetkým, čo s tým súvisí.