Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Energetika na Slovensku – Čo nás čaká a neminie

16.03.2012 | kristian04

Diskusia (13 reakcií)

16.03.2012 | pinze

Sedem zvedavych otazok pre pana tajomnika:

1. Ake su investicne naklady na dobudovanie 3. a 4. bloku AE Mochovce? Kolko z tychto nakladov hradi stat a kolko ENEL?
2. Je uz schvaleny definitivny rozpocet na vyradenie odpadu z V1 a V2?
3. Co sa deje s peniazmi v jadrovom fonde?
4. Aku cast regulovanej zlozky ceny elektriny v skutocnosti tvoria naklady na podporu OZE?
5. Ako ste prisli na to, ze sa uz blizime k cielovemu podielu OZE na finalnej hrubej spotrebe energie? Na akom percente sme boli k 31.12.2012?
6. Pokladate za uspech svojho funkcneho obdobia, ze este nebol implementovany treti energeticky balicek, ktory by mohol vyrazne pomoct v znizeni cien elektriny?
7. Robil niekto na MH SR pocas Vasho funkcneho obdobia nieco s tym, aby sa zacala rozbiehat implementacia smart gridov? Ak ano, co konkretne sa v tomto smere udialo?

Dakujem velmi pekne za odpovede, ak sa k nim dostanete.

18.03.2012 | Niless

Ad. 1 - cca 2 mld. Eur,
Ad. 2 - V1 - cca 1-2 mld. SKK rocne do roku 2026
V2 - cca 2-6 mld. SKK rocne od 2026 - 2046
detailnejsie info vid. Štúdia "Národný jadrový fond - CEPTA
Ad. 3 Vid. Vyrocna sprava - Sumarizácia príjmovej časti rozpočtu Narodneho jadroveho fondu
Ostatne otazky su na autora blogu.

19.03.2012 | pinze

Dakujem za odhady, ale pytal som sa autora na presne cisla. Okrem toho rozpocet Mochovce rozhodne nebude 2 mld. EUR. To viem uz len z oficialnych zdrojov.

16.03.2012 | skorodochodca

Otázka trochu z iného konca ministerstva: prečo "musí" byť prevedený majetok SPP do eustreamu?

16.03.2012 | Kristián Takáč

Ad pinze: momentalne som mimo sk, nedokazem kvalifikovane odpovedat na vsetky vase otazky, vratim sa k nim. Ohladne tretieho baliku mozem iba povedat tolko, ze jeho neimplementaciu povazujem naopak za neuspech, draft bol kvalitny, zial z politickych pricin (ci dokonca z pomstychtivosti) v nr sr nepresiel. Co sa tyka smart gridov, bola vytvorena pracovna skupina, v ktorej su aj distribucne spolocnosti. Podla smernice ma byt do septembra 2012 vypracovana dopadova studia, ktora povie ako dalej s rozvojom SG.

Ad skorodochodca: prevod je nutny na to, aby mohla byt naplnena litera smernic tretieho baliku, konkretnejsie konceptu unbundlingu. Tato povinnost vznikla uz v 2006, vtedy ale doslo iba k prevodu aktiv z spp do distribucnej spolocnosti. Vtedy vsak tato pravna nutnost nebola politicky/populisticky zneuzivana. Je jednoducho pravdou, ze tento prevod bude musiet byt uskutocneny skor alebo neskor, neznamena to vsak, ze nad eustreamom stratime kontrolu. Na akukolvek dispoziciu majetkom eustreamu je potrebne rozhodnutie valneho zhromazdenia, kde ma stat vacsinu. Vlada by sa mohla v ramci implementacie tretieho baliku a prevodu mohla pokusit vynegociovat pre stat vyhodnejsiu akcionarsku zmluvu. Nie je vsak nikde napisane, ze sa to aj podari. Nad postavenim statu sa vsak malo mysliet pri privatizacii SPP...

18.03.2012 | ulicnik24

firma sa da krasne vytunelovat aj bez toho aby muselo zasadat valne zhromazdenie

19.03.2012 | pinze

Dakujem za ciastocne odpovede na dve z mojich otazok, pan Takac. Zaujimaju ma samozrejme odpovede aj na tie dalsie otazky. Co sa tyka smart gridov, co konkretne zatial riesila spominana pracovna skupina?

17.03.2012 | annnka

Aktivity - OD VECI - K VECI
Každý rok je v USA, vo V.B., ale i iných štátoch - na základe medzinárodných zmlúv - utajených tisíce vynálezov (software, prístroje, zdroje energie, apod.) a to cez legislatívu o utajovaní patentov , ktoré by mohli - svojou efektivitou – "ohroziť" národnú bezpečnosť resp. ekonomiku štátu. Technologickému pokroku sa bráni, aby sa napr. nezmenili ceny energií, či zachovalo rozdelenie moci...
Zdroj : http://www.reformy....

18.03.2012 | Niless

treba citat pozornejsie, vobec to nie je "tisice utajenych patentov rocne"...ak clovek vidi do nejakej problematiky odborne, napr. solarne panely s vyssou ucinnostou tak by pri tlaku "monopolov" sa snazil vykryt aspon domacu spotrebu tymi panelmi resp. ak by bol trochu revolucnejsej povahy tak to da do zrozumenitelnejsie podoby a posle ako spam, nech sa to siri internetom. Ale ono solarne panely, tepelne cerpadla a ostatne veci tohto druhu nie su po technickej stranke iba zavesenim obrazu na stenu. Na to treba urcite zrucnosti a znalosti. Nikto nikdy nikomu nebranil sa vzdelavat a svoje vedomosti uplatnit aj v praxi. Az ked niekto dospeje do toho stadia a predlozi realne vysledky, ktore moze ktokolvek zopakovat...takto to funguje vo vede.

18.03.2012 | Kristián Takáč

Ad ulicnik: poradte ako. Znovu davam do pozornosti SPP-distribucia, kde k prevodu majetku z SPP doslo uz v 2006, na zaklade poziadavkov 2 energetickeho balicka. K ziadnemu tunelovaniu ani odpredaju nedoslo. Navyse, tranzitna siet sa neda predavat po castiach, eventualny kupca potrebuje celu siet (naraz).

19.03.2012 | Niless

Myslim ze ulicnik nemal na mysli prevod vlastnickych prav na eustream ale tunelovanie cez poradenske a rozne ine "nepotrebne" sluzby.

19.03.2012 | Kristián Takáč

Tunelovanie cez poradenske sluzby? Myslel som ze jedine manazment moze tunelovat. Prevod vlastnickych prav? V pripade eustream ide o prevod aktiv, vlastnicke prava eustream k eustreamu uz davno ma..

07.05.2012 | sunris

neviete, či aj nový št. tajomník bude niekde tu diskutovať ? Čo sa týka šetrenia v SEPS, tak je to naháňanie kšeftov pre dodávateľov, existuje taký pojem ekonomická návratnosť, množstvo systémov, ktoré nerobia, čo majú, lebo boli kupované politicky-nasilu a neboli vyvolané racionálnými potrebami.
A čo sa týka aukcii na podporky, áno je to lepšie, ešte prestať platiť za disponibilitu !!! Platili by ste za tovar, ktorý si vlastne ani nekúpite ? Už garancia výkupných cien na 15rokov pre fotovoltaiku je dôsledok protekcie a zvýhodňovania dobre informovaných subjektov na trhu s el. energiou. Vo všeobecnosti by som povedal, že podnikanie na trhu s el. energiou je pre vybraných účastníkov totálne garantovaný bezrizikový biznis platený štátom, ale spôsob prideľovania licencii (písalo sa inde) ukazuje, že nie zas pre každého.

Kristián Takáč

Kristián Takáč
  • Počet článkov: 32
  • Priemerná čítanosť: 2040
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Tichý pozorovateľ hlasnej politiky pod Tatrami. Blogy o energetike, a všetkým, čo s tým súvisí.