Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Kristian Slovák

SPP za fľašu rumu

31.01.2008 | Kristian

Ak eustream podpíše dlhšiu ako päťročnú zmluvu na prepravu ruského plynu, venujem predsedovi predstavenstva fľašu dobrého rumu

 • Tlačiť
 • 14

Čitateľ nepresný titulok určite prepáči. Veď účel svetí prostriedky. Chcem divákov. Inak tomu nie je ani pri vytrvalej odrhovačke pod názvom "Správa o priebehu privatizácie SPP". Aj vládna koalícia chce divákov.

Priznám sa, zo včerajšej parlamentnej diskusie k tomuto slohovému cvičeniu s viacerými právnymi prešľapmi som videl iba útržky. Nevadí. Obraz som si spravil sám po prečítaní správy. Predstava, že práve privatizácia SPP prebehla bez akýchkoľvek chýb, je naivná. No tvrdím, že to bola jedna z najúspešnejších privatizácií v tejto krajine a štát na nej doteraz dobre zarába.

V rokoch 1999 až 2002 (vrátane) odviedol SPP do štátneho rozpočtu daň z príjmu a individuálny príspevok do štátneho rozpočtu v celkovej výške 22,9 miliardy korún. V rokoch 2003 až 2006 (vrátane) to boli daň z príjmu a dividendy v celkovej výške 64,9 miliardy korún. Za minulý rok to bude ďalšia pekná kopa miliárd. A štát stále drží 51 percent akcií najziskovejšej slovenskej firmy, ktorá ešte stále naháňa Duckého zmenky.

Ján Ducký bol v druhej a tretej vláde Vladimíra Mečiara - koaličného partnera Smer-SD -  ministrom hospodárstva a tiež šéfoval SPP. V roku 1999 bol zavraždený. Celkovú sumu zmeniek možno počítať na stovky miliónov až miliardy korún a SPP sa doteraz kvôli nim súdi. Pán premiér, ak už tak úporne naháňate privatizačných tunelárov, prečo sa vášho koaličného partnera nespýtate aj na tento tunel? Že by o tom nič nevedel? Alebo by za to neboli body v prieskumoch verejnej mienky?

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek neraz upozornil na neporiadok v privatizačných a iných dokumentoch, ktoré by mali byť v archívoch rezortu. Na chýbajúce materiály upozorňuje aj Správa o priebehu privatizácie SPP. Kto je zodpovedný? Ako v tejto veci koná ministerstvo? Kde sú obvinenia a kto tieto prešľapy vyšetruje? Ak by som si ja ako novinár dovolil takýto prešľap, mal by som na krku nejednu žalobu. A minister či predseda vlády môžu búchať do stola a kričať Zlodej! bez akéhokoľvek dôkazu? Mimochodom, viem kto je pod Správou o privatizácii SPP podpísaný. Pán inžinier, nechcete o tom pokecať? Predpokladám, že správu ste nepísal sám. No mám pocit, že Vám prešla cez ruky ako poslednému.

A ešte pár otázok do diskusie:

1) Na severe a juhu Európy pomaly ale iste vznikajú konkurenčné plynovody na tranzit plynu do západoeurópskych krajín. Čo robí štát ako majoritný akcionár SPP pre to, aby po roku 2012/2013 rúry SPP postupne "nevyschli"?  

2) Kde bude SPP naháňať tržby a zisk, keď budú prepravné výkony postupne klesať? Z čoho bude aj štát kompenzovať výpadky na dani z príjmu či dividend?

3) Čo robí štát ako väčšinový akcionár SPP pre to, aby firma v rámci rokovaní o novej dlhodobej zmluve o dodávkach plynu s Gazpromom (Gazprom Exportom) podpísala čo najdlhší prepravný kontrakt?

Stavil by som sa s predsedom predstavenstva eustream - premenovaná prepravná dcéra SPP - Andreasom Rauom o fľašu dobrého rumu, že Rusi tlačia a aj dotlačia SPP do čo najkratšej prepravnej zmluvy. Do päť rokov beriem ja, nad päť rokov Vy pán predseda. Môže byť?

  > Hlasuj za tento článok na Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 14

Kristian Slovák

Kristian Slovák
 • Počet článkov: 98
 • Priemerná čítanosť: 2099
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDu

Kristian Slovák

Kristian Slovák
 • Počet článkov: 98
 • Priemerná čítanosť: 2099
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDu

Kalendár sa načítava...