Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Konštantín Čikovský

Štyri otázky pre pána Čikovského (časť I.)

23.12.2006 | Tino

Osobnosťami roka mojej brandže boli Gabo Šípoš, Slavomír Maličkay a tvorcovia Mediálne.sk.

 • Tlačiť
 • 0

S kolegami z redakcie Mediálne.sk sme rozmýšľali, ako by sme si mohli na konci roka oddýchnuť a web by zároveň neostal mŕtvy. Z nie veľmi originálneho nápadu urobiť novoročnú anketu máme napokon radosť. Do konca roka budú na Mediálne.sk každý deň pribúdať hodnotenia končiaceho roka (2006) a čo-to z prognóz toho budúceho (2007).

Vymysleli sme si to tak, že tri rovnaké otázky dostala každá z osobností komunikačnej brandže, štvrtou sme sa snažili opýtať každého niečo osobité. Už len kvôli tomu, že nám prišlo trápne oboslať všetkých s rovnako formálnymi otázkami.

Keď som písal tých pár mailov a vymýšľal tých pár otázok, ktoré vyšli na mňa, zbadal som sa, ako túžim, aby sa aj mňa niekto spýtal, čo si o tom myslím. Dokonca som sa prichytil, že špekulujem, ako by som kolegom naznačil, aby aj mňa uznali za váženú osobnosť slovenskej komunikačnej brandže a dali mi tie tri plus jednu otázku.

Ušetrím ich toho, postupne si ich dám sám.

1. Ktorá udalosť alebo osobnosť minulého roka ovplyvnila brandžu, v ktorej pracuješ, najviac?

Slovenskú žurnalistiku v minulom roku najviac ovplyvnil Gabo Šípoš .

Špeciálne v brandži slovenskej ekonomickej žurnalistiky to bol šéf vydavateľstva Ecopress (predovšetkým Hospodárske noviny a Investor) Slavomír Maličkay. Funkciu sa mu podarilo udržal až do decembra tohto roka, za čo mu môžu tituly TREND Holdingu byť len vďačné. Na začiatku tohto roka dokonca prežil aj situáciu, keď vtedajší šéfredaktor Hospodárskych novín Dušan Deván nahlas povedal, že kráľ je nahý – že hlavnou brzdou vývoja v Ecopresse je pán Maličkay. V ten deň HN-ky prišli o šéfredaktora a dvoch zástupcov, ktorí spolu mali na to, aby titul vyviedli z krízy.

Dušan Deván, v mojich očiach jeden z najväčších manažérskych talentov sektora, už zarába pre Petit Press. Kvalitu žurnalistiky Martina Jaroša a Juraja Javorského si môžu vychutnávať čitatelia TRENDU a eTRENDU. A to ešte tesne predtým prestúpil z HN do TRENDU editor firiem Martin Podstupka. Nakoniec sa ale čitatelia ekonomickej tlače v slovenčine nemusia báť, že originálne texty budú navždy písať len ľudia z TRENDU a najnovšie aj Profitu. Pred pár týždňami prebrali vedenie Ecopressu pražskí manažéri a S. Maličkayovi sa ušlo poďakovanie za deväť rokov práce a funkcia starať sa o HN Klub.

V brandži žurnalistiky o médiách a marketingovej komunikácii boli osobnosťou roka moji kolegovia z Mediálne.sk. O reklame a marketingu sa ešte iba učia (učíme) písať, no ich písanie o médiách čitateľov muselo vytrhnúť z nudy. Príbeh Mediálne.sk stojí za zopakovanie. Dvaja stredoškoláci z Prievidze chceli písať a čítať zaujímavo o televízii a médiách vôbec. Keďže pochopiteľne nemali kde, založili si vlastný web. Po necelých dvoch rokoch projekt kúpil vydavateľ TRENDU, redakciu rozšíril, sprofesionalizoval, no vedenie nechal na jednom zo zakladateľov, druhý sa naďalej stará o dizajn webu. Merané cez trvalý rast návštevnosti vysoko nad úrovňou trhu (ale podľa mňa aj cez ďalší rast kvality textov) to vyzerá, že spokojní môžu byť všetci. Teda aj tí najpodstatnejší – čitatelia.

P.S.: Napadá mi, aká otázka Vám napadá, keď ste si prečítali tento text. Je slušné sa vyjadrovať kriticky o kvalite konkurencie? Odpovedám, že ak sa to nerobí anonymne, tak podľa mňa áno. Pretože:

1. Je alibistické a chrapúnske konkurenta chváliť, ak nie je za čo, takisto ako mlčať, keď je slabosť evidentná.

2. Pretože o konflikte záujmov, ktorý pri tom vzniká, čitateľ vie.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Konštantín Čikovský

 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 5137
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Konštantín Čikovský

 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 5137
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky