Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Konštantín Čikovský

PVC namiesto DVD

21.12.2006 | Tino

Keď sa niečo tvári ako rozumný kompromis, ale v skutočnosti je to drzý podvod

 • Tlačiť
 • 0

Tento článok som publikoval v októbri na eTRENDE. Viac sa hodí do blogu, preto som ho presunul sem.

Naozaj sa to stalo minulý týždeň. Chlapík si na dobierku objednal dva balíky prepisovateľných dévedečiek. Faktúra prišla správna, akurát miesto dvoch balíkov dévedečiek v nej našiel päť kusov niečoho, čo možno opísať ako PVC podlahovina s rozmermi 50 krát 50 centimetrov.

Tak sa nešťastný adresát s kolegami aspoň zabával. Uvažovali, že k chybe došlo pri prepise objednávky, miesto DVD RW tam vpísali PVC RW. PVC to je a zotierateľné takisto. Alebo si povzdychli, že ak človek čaká dévedečka a prídu pévecečka, tak sa nič tak hrozné nestane. V horšej situácii je totiž ten, kto prestavuje kúpeľňu a miesto PVC vybalí DVD.

Uvádzam to, lebo mi to príde zábavné, a aby som si spravil mostík k smutnejším veciam. Ešte horšie ako pán v kuchyni s dévedečkami sú na tom tí, ktorým sa stáva úplne pravidelne, že dostanú niečo úplne iné, ako si objednali. A nemôžu s tým robiť nič.

Problém je v tom, že ľudia, ktorí dali vo voľbách hlas napríklad aj sľubom o narovnaní neprimeraných ziskov a neprimeraných cien, si to možno neuvedomia. Príkladom je, ako Robert Fico a jeho kolegovia zvyšovali dane bankám a ako to dopadlo.

Na začiatku hrozilo, že vláda si cez parlament presadí pre ekonomiku nevhodné, pre banky nevýhodné, no z pohľadu politiky legitímne zvýšenie ich daní. Už sa dokonca diskutovalo aj o technike a sadzbe, akými to urobiť. Banky teda mali platiť štátu viac ako by platili, keby sa dobre správali (rozumej nemali veľké zisky).

Ibaže. V mene bankovej asociácie sa s vládou vybrali rokovať šéfovia dvoch bánk patriacich medzi tri najväčšie aj ziskami. A rokovali ťažko, tvrdo, bez emócií, v odbornej rovine. Výsledok bol to, čomu sa v politiko-ekonomike hovorí rozumný kompromis.

Banky budú pomáhať plniť vládnu politiku a vláda im za to dovolí plniť želania ich majiteľov minimálne v nezmenšenej miere. Úplne triviálne zopakujme, ako to bude vyzerať: banky akože poskytnú lacnejšie úvery na bývanie niektorým skupinám klientov a štát tým klientom priloží aj bonifikáciu. Teda, štát bude podporovať bankové podnikanie za to, že ony sa tvária, že dotujú klientov.

Teda nie štát zoberie bohatým bankám viac, aby mohol rozdávať najchudobnejším. Ale práve naopak. Bohaté banky budú mať de facto dotovaný biznis a teda vyššie zisky s nezmeneným zdanením. Kto ešte nepochopil: nie banky budú dávať štátu viac a budú mať menej, ale budú mať viac a štát im na to ešte aj prispeje.

Čo ostalo voličom Roberta Fica zo sľubu, že sa budú môcť tešiť, ako pre spoločnú kasu vymôže od bánk viac? Rozumný kompromis. Nie je to DVD, ale PVC, ale akože to je RW.

(Autor je poberateľ 2,5-percentnej bonifikácie k hypotekárnemu úveru.)

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Konštantín Čikovský

 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 5137
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Konštantín Čikovský

 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 5137
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky