Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zachráňte noviny! Dotujte ich z daní

22.09.2009 | Cyril Knihožrút

Diskusia (3 reakcie)

22.09.2009 | Paulum

Tipnem si, ze v TRENDe je toto oddelenie asi jedno z najmenej nakladovo efektivnych. Mylim sa? Ako vlastne meriate vysledky?

22.09.2009 | Rado Baťo

Nejaké rigorózne meranie je komplikované, ale pokúsim sa odpovedať. Nemáme priamo formálne investigatívne oddelenie, tejto buhumilej činnosti sa prosto z času na čas venuje širšia paleta reportérov.
A teraz k kej nákladovej efektívnosti. Samozrejme, investigatíva chce viac redakčného času, úsilia reportérov aj editorov, je to napínavé, robíte si nepriateľov, musíte si dávať veľký pozor aj na najmenšie chyby (lebo hneď príde žaloba). Odmenou je vám "sláva", pochvala šéfredaktora a o niečo vyšší vyšší honorár.
Čo tým získavajú noviny? Nejaké priame marginálne výnosy sú žalostné. TREND si kvôli investigatíve nekúpi viac ľudí (z hľadiska individuálnych predajov jednotlivých čísel skôr menej). Nepriame výnosy nejaké sú napríklad marketing zadarmo (ostatní vás citujú) plus možno nejaké to posilňovanie statusového imidžu.
V tomto roku je v TRENDE veľa mediálne úspešnej investigatívy (emisie, popolček, záchranky, školstvo, IT...), viac než v predchádzajúcich rokoch. Nemá to absolútne žiaden pozitívny vplyv na predaj. Môžem špekulovať, či by predaj neklesal rýchlejšie bez investigatívy, ale veľmi tomu neverím, keď sa pozriem na individuálne predaje jednotlivých čísel.

Môj záver je, že ak by som to mal posudzovať čisto z finančného biznis hľadiska vydavateľa, tak ešte nejaké ďalšie citeľné zvýšenie počtu, či kvality investigatívy sa nám neoplatí.

22.09.2009 | Paulum

Ano, velmi ma tento rok bavilo sledovat, ako ste odhalovali vladne podlosti. Kedze pri praci (energetika) sa stretavam s mnohymi, pre mna az skoro demoralizujucimi, statnymi praktikami, viem, ze toho je v "skrini" pozasivaneho este omnoho viac. Napriklad este nikto poriadne nepisal o proviziach v rozdelovani EU fondov. Teraz sa mi napriklad dostal do ruky zoznam schvalenych ziadosti o NFP v jednej z vyziev, ktora skoncila. Vyska schvalenych prispevkov svedci o tom, kolko musel kazdy zo ziadatelov odovzdat.

Knihožrútov blog

  • Počet článkov: 180
  • Priemerná čítanosť: 3680
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?