Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výrobcovia sviečok verzus Google

16.10.2009 | Cyril Knihožrút

Diskusia (7 reakcií)

16.10.2009 | martin33

... sami proti sebe. Obhajuju koncept, ktory im sice prinasa a udrzuje zisky, ale je sucasne odmietany vacsinou spolocnosti. Zakony, ktore nie su prijimane vacsinou spolocnosti ako spravne a spravodlive vacsinou nie su clenmi spolocnosti ani dodrziavane a rastie tlak na ich zrusenie. A ten tlak je tym vacsi, cim su taketo zakony "absurdnejsie". Ochranu autorskych prav az 70 rokov po smrti autora, povazujem za jednu z najvypuklejsich absurdit.
Keby sa zastanci autorskych prav dohodli na akceptovatelnom kompromise, ktory by na im jednej strane udrzal prijmy, ale na druhej strane by umoznil spolocensky prospesne kopirovanie a sirenie diel, bolo by to pre vsetky strany vyhodne. Napriklad autorska ochrana na 20 rokov od prveho zverejnenia diela, podobne ako je to pri patentoch.
Treba si uvedomit, ze sirenie informacii je a bolo vzdy jednym zo zakladnych stavenych kamenov samotnej civilizacie.
Ak vsak zastancovia autorskych prav budu nadalej trvat na sucasnej legislative, moze to dospiet do situacie, ze najvacsou frakciou v Europskom parlamente budu "Pirati" a pravo slobodne kopirovat autorske diela (na nekomercne ucely) bude zahrnute priamo do Deklaracie ludskych prav.
Podobne sa situacia vyvijala v pripade prava na strajk a odborov. Tieto institucie boli niekedy zakazane, ako veci, ktore brania slobode a efektivite podnikania. Nasledne sa k moci dostali rozlicne socialisticke strany a vysledkom je, ze vela statov ma pravo na strajk a pravo organizovat sa v odboroch, definovane priamo v ustave.

16.10.2009 | perohryz

že EÚ si hysterickým krikom vynúti výrazné obmedzenie skenovania európskych kníh, Google bude vo veľkom skenovať len americké, čo donúti francúzsku vládu k ďalšiemu vyhláseniu, že dominancia Google ohrozuje svetovú kultúrnu diverzitu, keď zasa len zvyšuje váhu angličtiny, a Brusel bude musieť pustiť ešte nejakú-tú miliardu na vývoj ďalšieho obskúrneho vyhľadávača, "európskej protiváhy Google" (alebo možno priamo ďalšieho programu na skenovanie európskych kníh, kde si bude stačiť stiahnuť 300 MB softvér, poslať poštou notársky overené vyhlásenie, že prístup ku knihám nezneužijete, a každý si môže doma čítať digitalizované knihy, takmer tak jednoducho, ako cez Google!).
Každý nakoniec vlastne vyhráva!

16.10.2009 | Feri Macfričkins

povedal niekto tým francúzom, že už nie sú svetovou veľmocou?

16.10.2009 | Martin Rojko

"Europska protivaha Google" sa uz pripravuje. Vlani EK odklepla 100 mil. € pre par francuzskych a nemeckych firiem na novy vyhladavac Quaero. Nie je tazke hadat, ako to dopadne.

16.10.2009 | Martin Jaroš

.

16.10.2009 | grgo

Tak mi je konecne jasne preco par poslednych blogpostov od Rada Bata bolo trochu uvolnenejsich. Velmi zaujimavy a hodnotny clanok, gratulujem.

Velmi fandim v tomto boji Googlu a dufam ze budu schopni vytvorit protivahu loby firiem cicajucich rentu pomocou autorskych prav.

Inak velmi fandim vasemu nadseniu kupovat si knihy do Kindle, ale musim vas upozornit na trochu neprijemnu stranku. Sam vlastnim Sony reader a uz mam nakupenych par knih cez ich internetovy obchod. Zlou spravou je ze vsetky takto kupene knihy su chranene nejakym DRM systemom.

A teraz pointa - preco by som si mal kupit elektronicku knihu v porovnatelnej cene ako papierovu (cca 20-30% lacnejsiu) ktoru mozem citat iba na konretnom readeri ktory je potrebne registrovat atd. Nemam chut ninvestovat mozno tisice dolarov do vytvorenia kniznice kde su knihy ktore nemozem pozicat, nemozem si ich precitat na inom zariadeni, nemozem si ich vytlacit atd. Inak povedane preco by som mal platit peniaze za tovar, ktory je omnoho horsi ako ten ktory ma kamarat (upiratena verzia).

16.10.2009 | Rado Baťo

tak, tak. DRM je klasický prípad prístupu k zákazníkovi ako k zlodejovi

Knihožrútov blog

  • Počet článkov: 180
  • Priemerná čítanosť: 3680
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?