Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trh a štát sa navzájom ľúbia a potrebujú

18.09.2009 | Cyril Knihožrút

Diskusia (16 reakcií)

18.09.2009 | pavolsuda

Akurát s tým prijatelnym vypalnym je to možno príliš pragmaticke. Úspešný kapitalizmus je výsledkom správne regulovanej spoločnosti. Čo je správne, vsak určuje nielen demokratická súťaž (formovana aj lobingom!) ale aj právna, politická a ekonomická veda. Prečo myslíš, že o ľudských právach nemožno hlasovať v referende. Základy demokracie totiž nepolozili masy, ale akokolvek to môže znieť usmevne, mudri muži. Každá doba musí mat takých, aby vytvárali protipol ľudu a partikularnym záujmom :-)

18.09.2009 | SGI

hned som isiel na amazon objednat

18.09.2009 | Rado Baťo

neoľutuješ :) Pri čítaní knihy som si párkrát povedal "presne toto si myslím, ale prečo som to nikdy nedokázal tak inteligentne sformulovať?"

18.09.2009 | najomnik

vyzera.

18.09.2009 | mch

http://www.amazon.co...

Myslim, ze sa to da najst aj cele na google books. Pre mna bola tato kniha, opisujuca, ako vznikali institucie pri kolonizovani divokeho zapadu (co v podstate bola Terra Libera, kedze pri prichode prvych osadnikov ziaden stat neexistoval a fungovala prvotna apropriacia pody) - velkym podnetom na zamyslenie - v podstate akymsi dokazom vzniku "statnych" institucii prirodzenou cestou...

18.09.2009 | najomnik

nadobudnutia majetku. Manhattan, Mekku sukromneho majetku kupili od Indianov Holandania. Indiani si mysleli, ze uzemie Manhattanu pozicali, pretoze nepoznali koncept predaja a kupy pozemkov. Nakoniec svoju interpretaciu obchodu presadili Holandania silou. Iba nacas. Casom pritahli Anglicania so styrmi vojenskymi lodami a kupene uzemie Holandanom zhabali. To tazko nazvat povodnym osidlenim Terra Libera ani prirodzenym vznikom. Skor nadobudnutie majetku silou.

19.09.2009 | mch

aj o tom sa tam pise .-)

20.09.2009 | juraj.t

Srtačí sa pozrieť naokolo. Ako USA, tak aj EÚ smerujú nezadržateľne ku socializmu, lebo sa rozhodli (politici konajú vo svojom, nie našom záujme) potlačiť slobodný trh. Že to tak nenazývajú, je pochopiteľné. To slovo má zlý zvuk. Ale obsah je jasný. Potlačenie našich slobôd a vláda byrokracie. Voľby či referendá sú iba pre srandu králikom. Mafia sa nad nimi iba usmieva a užíva si svoju čoraz menej obmedzenú moc. Misdesa by som bral vážne. Nezvykol sa mýliť. A Hayekova Cesta do otroctva je ešzte aktuálnejšia ako bol v čase prvého vydania.

20.09.2009 | Rado Baťo

"Stačí sa pozrieť naokolo" je veľmi silný argument. Rovnako ako "smerujú nezadržateľne" a "obsah je jasný". Ja sa pozerám naokolo a vidím minimálne za posledných 20 rokov prevahu protrhových reforiem, privatizácie, uľahčovanie podnikania (odporúčam Doing Business) nad opačným smerom, všade, kde sa pozriem. Hugo Chavez a Robert Fico (a ten väčšinou aj tak len hubou), to sami neutiahnu

20.09.2009 | juraj.t

Skús si dnes založiť firmu a nechaj si o zakladaní firiem rozprávať starým otcom, ak mal firmu. Ak sa ti podarí podplatiť všetkých úradníkov, ktorí do toho smú hovoriť, tak potom začni rátať, koľko peňazí ti štát vezme. Najprv skús zistiť, koľko milionov nezmyselných predpisov musiš spĺniť. Kým sa nadýchneš, bude po firme. Pravda, ak nemáš tie správne známosti na príslušných miestach.

Zajtra sa stanem zločincom, lebo vykonám strašný skutok. Odstránim vo SVOJEJ záhrade pár stromov, ktoré som tam JA pred rokmi zasadil. Stowatovú žiarovku si už legálne nekúpim. A tak ďalej dookola. A to všetko ovládajú akýsi úradníci a politici, na výber ktorých nemám vplyv.

Mimochodom, pozri sa do euroústavy (ktorú premenovali na lisabonskú zmluvu), kto sa môžer stať ľudovým komisárom (ja viem, nevolá sa to tak, ale zmysel je ten istý). Čakal som, že to môže byť ktorýkoľvek občan únie, ktorého na ten post delegujú príslušné inštitúcie. Ale kdeže? Taký súdruh musí byť oddaný politike strany. Ja viem, je to tam napísané inak, ale zmysel ostáva.

Skús za zahĺbiť do Misesa (priznávam, je to môj obľúbenec), a nájdeš tam aj jeho vysvetlenie, prečo sa naozaj liberálôna politika ťažko môže presadiť. Lebo je demokracia a liberáli nesľubujú žiadne dary ani iné odmeny pre voličstvo. Iba slobodu. A za tú si voličov nekúpiš.

Takže nie efektivita vedie k terajšej radostnej ceste ku socializmu ale stará známa pravda, že obcuje vačší pes.

20.09.2009 | Rado Baťo

Zas jeden, čo pochopil tému. Kto tvrdí, že žijeme v dokonalom svete? Ja teda určite nie, písaním o prúseroch sa živím dvanásť rokov...
BTW: stavím sa o čokoľvek, že je dnes na Slovensku ľahšie založiť si firmu ako pred 20 rokmi...

20.09.2009 | juraj.t

O taký rok či dva by si podobnú stávku prehral. Založiť a viesť firmu bolo pred 19 či 18 rokmi rozhodne jednoduchšie ako teraz.

Odpovedal som na tvoju tézu o tom, že socializmus je skrachovaná epizóda. V čase jeho silnejúceho návratu na oboch stranách oceánu sa mi to zdá ako blúznenie. Socializmus sa vrátil oknom a s ešte väčšou silou. Lebo tretej cesty naozaj niet.

20.09.2009 | Rado Baťo

Tak keď už sme sa dostali k vyjadrovaniu typu "blúznenie", tak blúznite vy. "Tretia cesta" tu dominuje už pekných pár storočí. Slobodné trhy neexistujú a socialistických krajín značne ubudlo. A opakujem, text nebol o tom, že žijeme v ideálnom "zriadení". Text bol o najvitálnejšom a najstabilnejšom zriadení. A ak niekto tvrdí, že sa tu vrátil socializmus oknom a s ešte väčšiu silou, ako kedysi vládol napríklad na polovici európskeho kontinentu, tak to už ani nie je blúznenie, ale niečo oveľa horšie.
Pekný deň

20.09.2009 | juraj.t

Buď existuje slobodný trh alebo socializmus. Socializmus má veľa tvárí. Iný je na Kube, iný bol v Kambodži, iný je vo Francúzsku. Napísal som, že sa vracia. Nie každý to vidí. Chvíľu mu to ešte potrvá, ale kedže je oveľa silnejší ako bol, tak to v tejto chvíli vyzerá, že ho v Európe nezastavíme.

Jeho väčšia sila spočíva v tom, že neprichádza na ruských bodákoch ale pomaličky a ako keby so súhlasom ovládaných. V tom je jeho zákernosť. O hospodárstve rozhodujú čoraz viac byrokrati ako slobodná súťaž. Následky sú neodvratné. Stači chvíľu čakať.

20.09.2009 | Rado Baťo

Ak je podľa vás všetko okrem neregulovaného trhu socializmus, strácali sme touto debatou obaja čas

20.09.2009 | juraj.t

Povedze, že je to ako s pohľadom na pohár do polovice naplnený. Pre niekoho poloprázdny, pre niekoho poloplný. A možno som naschvál trochu preháňal. Kedže súhlasím s Misesom a jeho pohľadom na smerovanie spoločnosti buď jednym alebo druhým smerom, vidím v dnešnej situácii silný ťah ku socializmu. Paternalistickej spoločnosti, ktorá okresáva ako slobody, tak aj podnikateľské možnosti a jej výsledkom bude ochudobnenie všetkých okrem vyvolených.

Že má štát mať monopol na kontrolu násia, beriem. S týme nemal ani Mises problémy. Čo sa ale týka štátneho dúchodku a štátneho sociálneho zabezpečenia, tam problémy vidím. Lebo najmä to prvé je pyramídová hra. Je to samozrejme zložitejší problém. Jedno ani druhé nepomohlo štátom stať sa úspešnými. Skôr vznikli preto, lebo tie štáty boli predtým úspešné a vďaka ochrane slobodného podnikania zbohatli. Zavedenie štátneho dôchodku a nabubrelý sociálny systém ich teraz brzdia, nie podporujú.

Knihožrútov blog

  • Počet článkov: 180
  • Priemerná čítanosť: 3682
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?