Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Knihožrútov blog

Ste ochotní platiť za noviny na webe?

10.08.2009 | Cyril Knihožrút

Rupert Murdoch vracia úder, chce spoplatniť online verzie svojich bulvárnych aj serióznych titulov

 • Tlačiť
 • 17

Rubrika

Šplechy

Tagy

internet

Kvalitná žurnalistika nie je lacná, vyhlásil mediálny magnát Rupert Murdoch. A oznámil, že najneskôr od budúceho leta spoplatní online prístup do všetkých mediálnych webov, ktoré vlastní. Od bulvárnych The Sun a News of The World, až po legendárne The Times. Murdochova mediálna firma News Corporation zaznamenala v uplynulom roku stratu 3,4 miliardy dolárov. Podobne ako ostatní majitelia médií trpí prepadom inzerných príjmov vyvolaných hospodárskou krízou.

Murdochovo vyhlásenie pritiahlo pozornosť viacerých komentátorov. V princípe sa pýtajú, čo sa za posledné roky zmenilo v správaní spotrebiteľov, že práve teraz prišla doba na spoplatnený obsah. Samozrejme, odhliadnuc od toho, že mediálnym firmám krachuje biznis model skopírovaný z printu, podľa ktorého sa obsah zaplatí inzerciou. Zmenilo sa možno to, že viac vydavateľov je pod tlakom financií ochotných rozmýšľať nad prelomením väzňovej dilemy, v ktorej obsah zadarmo ničí všetky médiá, ale nikto nechce urobiť prvý krok a začať pýtať peniaze za web.

Hľadanie náhrady, ktorá by bola zisková, je mimoriadne náročné. Asi netreba zdôrazňovať, že aj v rámci nášho vydavateľstva. Economist aspoň čiastočne stavil na smartphony, Chris Anderson nás poučuje, že budúcnosť je v koncepcii freemium - kombinácii obsahu zadarmo so službami, za ktoré bude časť čitateľov ochotná platiť.  Som náchylný inklinovať k obom týmto návrhom. Ale je tu jeden veľký problém. Ako majú vyzerať tie služby, za ktoré budú ľudia rozmaznaní online obsahom zadarmo ochotní platiť?

Tu je pár možností, o ktorých uvažujeme:

1. celý obsah nového vydania prístupný pre predplatiteľov už v utorok večer v peknom grafickom webovom rozhraní

2. inteligentné online služby spojené s webom - napríklad rss na kľúčové slová, či celková personalizácia obsahu šitá na mieru užívateľovi

3. spájanie predplatného s niektorými výstupmi TREND Analyses

4. rýchly prístup k ročenkám online, vrátane možnosti stiahnuť si .pdf verzie a podobne

5. mnohé ďalšie, ktoré nechcem prezradiť :)

Princíp nášho uvažovania je v tom, že neveríme (teda ja, názory sú rôzne) kroku späť smerom k zásadnému spoplatneniu bežného obsahu mediálneho webu. Problém je, či dokážeme  - rovnako ako iné médiá - ponúknuť dostatočne atraktívne služby, ktoré naozaj oslovia kritické množstvo platiacich čitateľov. Freemium je pekný koncept na papieri, ale ťažko sa prenáša do podmienok malého trhu.  A tak držíme palce Rupertovi Murdochovi!

 

 • Tlačiť
 • 17

Rubrika Šplechy

Tagy internet

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3684
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3684
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Kalendár sa načítava...