Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rýchla recenzia: Mišo Lehuta sa nemýli

04.08.2009 | Cyril Knihožrút

Diskusia (19 reakcií)

04.08.2009 | Tomas

48.5% (myslím, že pravdepodobnosť narodenia dievčaťa je zhruba takáto) - znovu ide o fakt, že teraz sa rozprávame len o tom, či druhé dieťa je dievča alebo chlapec.

Alebo sa mýlim??

04.08.2009 | Braňo

Mylis sa. Teraz som macher, ale na testoch som to mal tiez zle...

04.08.2009 | qwerty456

http://www.marginalr...

Btw, nový web má muchy: 1)Reakcie sa nereťazia vo vlákne, ale sú pod sebou.
2) Ako autor recenzie Sedláčkovej knihy je uvedený Rado Baťo, nie F. Múčka. Zrejme to je aj pri iných recenziách.
3) Okno pri písaní komentárov je príliš malé, písmo pri písaní komentáru detto.

04.08.2009 | Rado Baťo

No mali sme tu pár dní peklo na zemi, tých múch na webe je ešte dosť:(
Vlákna, dúfajme, budú fungovať už zajtra
Pri importe na nový web prepísalo všetkých autorov na Knihožrútovi na mňa, nielen Fera Múčku. Pripomienku s malým oknom odovzdám zodpovedným.
Neostáva mi nič iné, ako poprosiť o trpezlivosť, všetky bugy riešime s dodávateľmi. Zajtra to už bude zasa lepšie
Vďaka za pripomienky

04.08.2009 | Grgo

Uvedenie mena ma totiz vyrazny vplyv. Standardny priklad z teorie hier je nasledovny:

Priklad1: Rodina ma dve deti. Urcite viete ze jedno z nich je dievca, ale neviete presne ci su dievcata obe. Aka je pravdepodobnost ze rodina ma dve dievcata?

Riesenie: Pravdepodobnost je 1/3 a to preto ze nevieme ktore z deti je dievca. Kluc k rieseniu je rozpisat si mozne kombnacie: Starsi je chlapec a mladsi tiez chlapec (CH,CH) starsi je chlapec a mladsia je dievcha (CH,D) starsie je dievca a mladsi je chlapec (D,CH) a starsie je dievca a mladsie je tiez dievca (D,D). Kedze vieme ze aspon jedno z deti je dievca, mozeme vylucit kombinaciu (CH,CH) a tak ostanu iba tri moznosti so zhodnou pravdepodobnostou - a iba jedna z nich je dve dievcata

Priklad2: Ako sa zmeni situacia ak vieme meno jedneho z deti (napriklad Zuzana)? Situacia sa zmeni znacne, kedze ostaneme s nasledujucimi kombinaciami:

Starsia je Zuzana, mladsia je ine dievca
Starsia je ine dievca, mladsia je Zuzana
Starsi je chlapec, mladsia je Zuzana
Starsia je Zuzana, mladsi je Chlapec
Obe su Zuzany

Al poslednu moznost zanedbame (je malo pravdepodobna) tak nam ostanu 4 priblizne rovnako pravdepodobne moznosti. Takze pravdepodobnost je 50%.

Ak vsak uzname ze poslenda moznost (teda ze

05.08.2009 | ale

taka otazka k prikladu c.1
Ak vieme ze deti su dve a jedno je dievca: Co ak postupujem takto? Zname dievca je bud starsie alebo mladsie.
ak je dievca starsie kombinacie su: Dievca - Chapec a Dievca Dievca.
ak je dievca mladsie, kombinacie su: Chlapec - dievca, alebo dievca - dievca. Cize mi to nevychadza 1:3 ale 2:2. Mam niekde chybu?

05.08.2009 | grgo

Pointou prave je, ze v priklade 1 neexistuje "Zname" dievca. My len vieme ze jedno z deti je dievca a je nam jedno ktore z nich to je. Ak urobime myslienkovy experiment a jedno z deti nam zrazu zacne byt zname (napriklad si ho interne pomenujeme Abrakadabra alebo Florida) tak si tym zmenime zadanie a priklad 1 premenime na priklad 2 :)

A ano pri rieseni tychto uloh je velmi dolezite ako pochopime otazku.

05.08.2009 | ale

akoze neexistuje zname dievca? Ved ta extra informacia co mame, je ze z dvoch osob je jedna na 100 percent dievca. A my len hladame ake je pohlavie toho druheho surodenca o ktorom nevieme ci je starsie, alebo mladsie. Preto vobec nevidim rozdiel medzi 1. a 2. prikladom co si spominal.

05.08.2009 | grgo

Mozno som sa zle vyjadril. Podstata je v tom, ze zatial co v priklade 1 nezalezi na identite dietata, v priklade 2 zalezi. Pre ilustraciu si napriklad skusme predstavit ze v Priklad 2 zmenime tym, ze povieme - vsetky dievcata sa volaju Zuzana. Ani nie Zuzana1, Zuzana2, Zuzana3 ale proste Zuzana. Su to vsetko uplne identicke objekty a nezavisi na tom ktori z nich sa kedy narodil lebo su uplne zhodne. Teda ak si rozoberieme vas pripad:

PREDPOKLAD: Nase zname Dievca je starsie:

1.nase zname dievca,chlapec
2.nase zname dievca,dievca

PREDPOKLAD: Nase Zname Diveca je mladsie:

3.chlapec,nase zname dievca
4.dievca,nase zname dievca

V skutocnosti vsak aj "dievca" moze byt nase zname dievca. Takze v podstate moznost 2 a4 nemoze nastat kedze odporuje zadaniu. Jedinym riesenim je ze "nase zname dievca" bude sucasne starsie aj mladsie.

Nase "Zname" Dievca je starsie:

1: nase zname dievca,chlapec
2: nase zname dievca,nase zname dievca

a Nase Zname Diveca je mladsie:

3: chlapec,nase zname dievca
4: nase zname dievca,nase zname dievca

A teda body 2 a 4 su vlastne jednou a tou istou moznostou. Ostavame teda stale s pravdepodobnostou 1/3

05.08.2009 | ale

hmm... ale zuzana nie je samostatna entita ale len podmnozinou dievcat, ktora sa musi v kazdej z kombinacii vyskytnut. Otazka je ci berieme do uvahy vek cize poradie(co vlastne v zadani ani nebolo definovane)alebo nie.
Ak nie, tak potom aj moznost dievca-zuzana a zuzana-dievca su identicke. Ak ale berieme do uvahy aj vek (poradie), musime s tym ratat aj pri tom, ked nevieme meno dievcata a vtedy moznosti 2 a 4 nie su identicke, kedze o kazdom jedincovi mame az 2 informacie: pohlavie a vek.

05.08.2009 | qwerty456

http://blogs.wsj.com...

Tuto je zdôvodnená odpoveď - prečítajte si otázky č. 2 a 3.

Nerozumiem prečo to dievča musí mať nezvyčajné meno. Ak by sa volala Zuzana (ako v Grgovom príklade) nebolo by to rovnaké? Tu podotýkam, že súrodenci zo zákona nemôžu mať rovnaké meno.

05.08.2009 | Rado Baťo

ak som to pochopil, tak tá nezvyčajnosť vylučuje kombináciu Florida/Florida. Neviem, ako je to so zákonom o menách súrodencov v USA

05.08.2009 | qwerty456

Predpokladajme, ze pravdepodobnosť narodenia chlapcov a dievcat je 1:1, surodenci mozu mat rovnake mena, meno Florida je veľmi zriedkave a meno Zuzana je bezne.

1) “Máte rodinu s dvoma deťmi. Ak je jedno z detí dievča, aká je pravdepodobnosť, že obe deti sú dievčatá?” Odpoveď: 1/3
2) “Máte rodinu s dvoma deťmi. Ak je jedno z detí dievča menom Florida, aká je pravdepodobnosť, že obe deti sú dievčatá?” Odpoveď: 1/2
3) “Máte rodinu s dvoma deťmi. Ak je jedno z detí dievča menom Zuzana, aká je pravdepodobnosť, že obe deti sú dievčatá?” Odpoveď: 1/2 alebo nieco medzi 1/2 a 1/3 ??


Btw, meno diskutera nefunguje ako hyperlink (docasna porucha?); starsie prispevky budu oznacovane len datumom alebo pribudne aj cas?

05.08.2009 | Rado Baťo

dobrá otázka. Predpokladám, že pri obyčajnom mene nemôžme kombináciu Zuzana/Zuzana až tak silno zanedbať ako Florida/Florida. Ale odpoveď asi je, že sa to bude blížiť k 1/2, ale nie tak blízko ako Florida/Florida. Tuším sa už aj mne točí hlava :)

btw: chybu s menom diskutéra som nahlásil

05.08.2009 | qwerty456

Tak som si to myslel aj ja.

Ešte posledná vec, čo ma trápi. Prisťahuje sa k vám istá rodinka a vy prechádzate okolo ich domu. Stretnete tam dievča, ktoré povie, že rodičia a 1 súrodenec sú vnútri. Aká je pravdepodobnosť, že obe deti sú dievčatá. Predpokladám, že bez ohľadu nato, či to dievča, ktoré je vonku nemá meno, alebo sa volá Florida či Zuzana je pravdepodobnosť 1/2.

Možno táto otázka vyznieva už hlúpo, ale včera by som na všetky otázky vyššie odpovedal 1/2.

05.08.2009 | Tomáš Szalay

Logický záver: ak sa vám narodí dcéra, nedajte jej meno. Zvýšite šancu, že druhé dieťa bude syn. ;)

05.08.2009 | grgo

Ak sa ako prva narodi dcera, mate uz informaciu navyse - ze STARSIE z deti je dcera. V takom pripade ostane pravdepodobnost 0,5 aj ked si ju nepomenujete :)

06.08.2009 | Radovan.Kavicky

Keďže ide úplne jednoduchú a prudko logickú hádanku, je možný aj výklad ktorý je taktiež veľmi jednoduchý. A o to sa posnažím v nasledujúcich riadkoch.
Celý tento „rébus“ je len umelo vytvorená hra, ktorá bola podľa mňa evidentne vytvorená na to, aby deklarovala, že väčšina ľudí (a to aj s vysokým IQ!) nie je veľmi schopná držať sa striktne pravidiel, začnú vymýšľať a interpretovať si ich po svojom čo vedie k tomu, že sa nedopracujú k optimálnemu riešeniu/voľbe/rozhodnutiu ba naviac si ešte aj toto evidentné zlyhanie nie sú schopní pripustiť (Veď kto napríklad z vás, ktorí tento text teraz čítate si skutočne prizná, že nie je ten najmúdrejší? Podľa mňa nikto :D) a tým pádom nevedia pochopiť že ich voľba nie je z hľadiska objektívneho hodnotenia zvolených kritérií správna.
No a v neposledonom rade je účelom tohto rébusu ako som ho pracovne nazval :) tak trocha dokázať inteligenčnú nadradenosť jej autora (môj osobný pocit, nemám to ako dokázať a spomínam len mimochodom...) nech už to bol ktokoľvek.

Dôležitá pre pochopenie je táto veta: Kto ide presne podľa zadania, dopracuje sa skôr či neskôr k výsledku, že optimálne je zmeniť voľbu v druhom kole (teda po vylúčení jednej nesprávnej možnosti).
Pravidlá tak ako sú postavené teda nútia už v prvom kole subjekt rozhodovať inak, ako by sa zachoval pri štandardnom rozhodovaní (tri možnosti, každá s pravdepod. 0,3333 ala známa hra „tri orechové škrupinky a jedna guľôčka). Keďže subjekt chce zvýšiť svoju pravdepodobnosť výhry (na maximálnu možnú), vyberie v prvom kole inak (nejde takpovediac najprv po výhre, ale volí takú možnosť akoby chcel na konci prehrať, lebo to, čo skutočne chce, je vylúčenie jednej z nesprávnych možností a samozrejme dostať sa do druhého kola – čiže áno, stále chce vyhrať, ale cesta k výhre akoby viedla najprv cez „dočasnú“ prehru). Keďže takúto stratégiu zvolil a za predpokladu, že sa jej bude držať a nespanikári ani v jednom z oboch kôl, pravdepodobnosť, že získa auto je skutočne 0,6666!
Áno, možno to znie zvláštne, ale skutočne optimálne riešenie je voliť v prvom kole úmyselne nesprávne (lebo nesprávne z troch sú možnosti dve a je jedno ktorú zvolíte, lebo zo zadania vyplýva, že jedna z nich sa neskôr určite vylúči a v druhom kole bude aspoň jedna z možností práve to auto, ktoré chceme získať predovšetkým, všakže? :)
Alebo ešte inak: V prvom kole volíme nesprávnu z možností, lebo ich súčet pravdepodobností je 0,6666 (auto je jedno, dve z troch musia byť zlé), potom sa jedna nesprávna vylúči čím sa nám pravdepodobnosť výhry opať zvyšuje a my následne len zmeníme voľbu, lebo nechceme ísť domov na bicykli, ale v novučičkom Aston Martin-e. :o)
Samozrejme stále len tipujeme (v prvom kole zlú, lebo je pravdepodobnejšia a v druhom už len volíme správnu z možností) a nemáme žiadne „insider info“.

Inak, nikto nespomína možnosť (viem, kvôli zadaniu, ale aj tak mi to nedá...), že by moderátor vylúčil ako prvé to auto a v druhom kole by sme tak mali pravdepodobnosť jedna, že domov pôjdeme peši, alebo na kolobežke. :D

Taktiež je možná interpretácia taká (ak sa nedržíme zadania a vymýšľame), že ide o dve úplne separátne voľby a dôležitá je až tá druhá v ktorej sú možnosti dve a teda logicky 50:50 takže pravdepodobnosť 0,5.

No snaď sa mi podarilo aspoň trocha objasniť túto záležitosť a dôvody toho prečo aj tu v diskusii prezentujú niektorí z účastníkov evidentne nesprávne pochopenie toho o čo v tejto „hre“ či „rébuse“ ide. Howgh! :)

06.08.2009 | Radovan.Kavicky

Ej bisťu, to malo byť do tej druhej diskusie, pardon.
Skvelý design, klobúk dole (znova Abaffy? je to čávo...) ale ešte sa s tým len zoznamujem... Inak OpenID vám nafunguje správne, obrázky a autorov článkov to rozhádzalo atď, ale to viete. Inak veľmi super a technicky aj vzhľadovo minimálne porovnateľné so zahraničím ak nie lepšie! (tento design sa mi napríklad páči viac ako ten na Economist-e)

Knihožrútov blog

  • Počet článkov: 180
  • Priemerná čítanosť: 3680
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?