Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najlepšia predpoveď za 20 rokov

04.09.2009 | Cyril Knihožrút

Diskusia (5 reakcií)

04.09.2009 | anonym

chodíš asi s klapkami na očiach. Mne je tiež fajn, mojej rodine je tiež fajn, ale vačšina ľudí, opakujem vačšina ľudí na svete je na ta tom zle. Ak si si to nevšimol, schyľuje sa k veľkej vojne, možno nebude medzi krajinami, ale určite bude to ozbrojený boj spoločenských skupín proti sebe. Arabi majú príslovie: "Kto s mečom bojuje, mečom umiera." Na čo asi umrie tá naša "západná ŽIDOVSKO - kresťanská" civilizácia?

Jozef Mikita

04.09.2009 | Rado Baťo

jasné. Nehovoriac o ufonoch

04.09.2009 | Balt

len pre upresnenie, "Kto mečom bojuje mečom aj zahynie" nie je arabské príslovie ale citát z Biblie ( http://www.famousqu... ). A väčšina ľudí, opakujem, absolútna väčšina ľudí vo svete je na tom teraz lepšie ako pred dvadsiatimi rokmi. Viac ľudí má prístup k pitnej vode, vzdelaniu, jedlu, lekárskej starostlivosti.

Chápem, že paranoidné videnie sveta, sprisahanecké teórie a strach môže ovládnuť ľudí, ktorí nedokážu zvládať každodenný stres, ale napriek tomu je asi rozumnejšie sa zastaviť, nadýchnuť a užívať si život, ako sa pripravovať na príchod konca sveta ako Sarah Connor. Správy hovoria dnes len o katastrofách, lebo to im ľudia "žerú", ale nie je pravdou, že by ich bolo viac ako v minulosti, len ich máme viac na očiach.

04.09.2009 | de-investor

1. ak bolo ucelom clanku nastartovat diskusiu, verim, ze urcite sa zadari :)

2. ad predpovede ako take.
velmi poeticky povedane - hard science maju jednu krasnu neodpustitelnu ficuriu, ze nikomu nic nedaruju. ak nejaka teoria predpoveda vysledky experimentu, teoretik si musi dat dobre zalezat na definovani pociatocnych a okrajovych podmienok. nasledne experimentar sa ich snazi v ramci moznosti merani aj dodrzat. vysledkom je vacsi/mensi sulad s teoriou, kedy sa nad vysledkom o.i. aj dlho skuma ci boli podmienky experimentu v sulade s teoriou. samozrejme, ze primaren sa poctivo diskutuje o celkovom sulade predpovede a skutocneho vysledku.

3. korelacia neimplikuje kauzalitu.
soft science vedia pomerne casto podlahnut iluzii (zeby - provokacne - z dovodu typu nedostatocna metodologicka doslednost a fundovanost? ), ze ked je vysledok dostatocne v sulade s predpovedou, tak teoria plati. na rozdiel od hard science su v soft science experimenty tazko izolovatelne od vplyvom prostredia, maju tzv. "skryte parametre" (kvantovaci vedia svoje...). ich nespoznavanie, resp. nezname koeficenty zavislosti umoznuju rozne interpretacie, casto na fundamentalnej urovni.

4. konecne k teme
ked sa zoberie mierka napr. 20 rokov (1989-2009) a znacny segment svetovych krajin, lahko sa da ukazat, ze - podotykam v niektorych aspektoch - mal pravdu fukuyama.
ked sa zoberie mierka napr. 10 rokov (1991-2001) a urcity segment krajin, da sa opat poukazat, ze podobne v niektorych aspektoch mal pravdu huntington.
toto je vsak hruba a nepripustna generalizacia, nakolko obaja nieco spominaju o geografickom aj casovom rozvrstveni predpovedi.

- zenbudhisticky povedane, pravdu maju obaja :)
- kvantovo povedane, jedna sa o superopziciu mnohych stavov, z ktorych dva sa pokusili odhadnut fukuyma a huntigton.
- osobne povedane, s oslabovanim demokracie jej zneuzivatelmi v EU/USA a s projektovanou populacnou dynamikou roznych kulturnych skupin v regionoch EU/USA sa da ocakavat prevaha huntigtonovho scenara na najblizsie desatrocia :(

04.09.2009 | Rado Baťo

pekný príspevok. Ono to často býva o tom, ako zvysoka a na aký dostatočne dlhý časový rad sa pozeráte :)
Úprimne, neviem či je pravdepodobnejší huntigtonovský, alebo fukuyamovský scenár. Dôvody, o ktorých hovoríte aj mňa nakláňajú smerom k Huntingtonovi. Ale zasa...ten progres k lepšiemu, o ktorom písal napríklad Balt je tiež ťažké ignorovať

Knihožrútov blog

  • Počet článkov: 180
  • Priemerná čítanosť: 3682
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?