Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Knihožrútov blog

Na Rómov s veľkým bičom

28.10.2009 | Cyril Knihožrút

Zvýšime tresty, zavalíme súdy zločinmi ukradnutia zemiakov a zaplníme väznice rómskymi zemiakovými delikventmi

 • Tlačiť
 • 60

Poslanec SDKÚ-DS Štefan Kužma sa zaradil do dlhého zoznamu populistov, podľa ktorých je riešenie "rómskej otázky" záležitosť predlžovania biča a tvrdších trestov. Rómovia kradnú zemiaky, preto treba znížiť trestnú zodpovednosť pri priestupkoch na 14 rokov a preklasifikovať menšie krádeže na trestný čin bez ohľadu na výšku spôsobenej škody.

Svet poslancov národnej rady všetkých farieb je taký jednoduchý. Zvýšime tresty, nájdeme zázrakom dostatok policajtov na vynucovanie zákona, zavalíme súdy zločinmi ukradnutia zemiakov a zaplníme väznice rómskymi zemiakovými delikventmi. Dobre, som ironický, ale toto zostáva ako posledná zbraň, ako sa dá postaviť populizmu. Ale aby nikto nepovedal, že chýbajú aj argumenty, tu sú (a azda sa dostanú aj k pánovi poslancovi). Pre všetkých, ktorí hľadajú ľahké riešenia:

1. Medzi zločinom a trestom je súvislosť. Podľa známej štúdie Johna Donohuea desaťpercentné zvýšenie počtu uväznených vedie približne k dvojpercentnej redukcii kriminality. Keď už pre nič iné, preto, lebo kriminálnici sedia v base a nemôžu vonku páchať trestnú činnosť. V prípade podmienečných trestov bude účinnosť zrejme nižšia. A teraz moja otázka. Koľko väzníc by sme museli postaviť a aké percento rómskej populácie zavrieť, aby sme dosiahli viditeľný efekt? Toto nie je o rozložení malého gangu zemiakových zločincov, ktorých treba dostať za mreže a problém je vyriešený.

2. Pointa zmysluplného boja proti kriminalite nie sú nominálne tvrdšie tresty, ktoré nemá štát kapacitu udeľovať a vymáhať. Pointa je zvýšiť pravdepodobnosť, rýchlosť a efektívnosť sankcie.

3.  Proti Rómom je možné nasadiť aj všetkých policajtov, ktorí na Slovensku sú. Ale vo svete obmedzených zdrojov bude jediný výsledok preťažená justícia, preťažená prokuratúra, preťažené väznice a preťažená polícia. A chýbajúce kapacity inde.

4. Predstavme si hypoteticky to, čo je sen všetkých populistov akože riešiacich problém rómskej kriminality silou. Rómovia budú pokutovaní, zatýkaní, súdení a odsúdení. Čo sa stane? Budú rásť marginálne spoločenské náklady spojené s používaním hrubej sily. Budú sa znižovať marginálne spoločenské výnosy použitia hrubej sily. Tam, kde je kriminalita bežná súčasť života, a kde je normálne, že otec, matka, ujo, strýko, starý otec... sedia v base, prudko klesá výchovný aj nápravný efekt trestov. A vytráca sa spoločenská neprijateľnosť kriminality.

5. V prostredí, kde sú alternatívy chudoba, nezamestnanosť a kriminalita, je racionálne páchať drobné trestné činy. Najmä, ak je pravdepodobnosť potrestania malá. Sprísňovaním a vymáhaním sankcií je možné tento kalkul čiastočne ovplyvniť. Ale ak sa nezmenia ostatné podmienky a motivácie, je málo pravdepodobné, že pobyt vo väzení, či permanentná návšteva policajtov v osadách sú cesty k zlepšeniu šancí Rómov na trhu práce. A v tejto oblasti bol pán poslanec Kužma menej konkrétny. Okrem opakovania dookola omieľaných "receptov" (internátne školy, aktivačné práce a podobne).

Ako povinné čítanie by som všetkým zástancom politiky veľkého biča a malého dvora odporučil knihu Marka Kleimana When Brute Force Fails (veľká recenzia bude na Knihožrútovi budúci týždeň). Aj aj analýzu Antona Marcinčina a Ľubice Marcinčinovej Straty z vylúčenia Rómov.

 

 • Tlačiť
 • 60

Rubrika Rýchla recenzia

Tagy chudoba, služby štátu, kriminalita

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3684
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3684
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Kalendár sa načítava...