Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Knihožrútov blog

Krízonómia z nadhľadu: Bačove myšlienky o kríze

17.11.2009 | Cyril Knihožrút

Exkluzívna ukážka z novej knihy Ľuda Ódora, ktorá vychádza tento mesiac

 • Tlačiť
 • 0

Knihožrút publikuje poslednú ukážku z knihy Ľuda Ódora Krízonómia z nadhľadu. Užívajte s nadhľadom:

shooty NEVYZERÁ DOBRE TEN CELOSVETOVÝ SALAŠ, PÁN BAČA. ČO VY NA TO HOVORÍTE?

Áno, aj bačovanie na Vôl Stríte má svoje hranice. Môžte aj tri dni špekulúvať, nakoniec je dôležité vždy len to, koľko máte oviec. Prísť o vlastnú ovcu v mariáši je jedna vec, ale prehrať požičanú môžu len dilinovia.

MÚDRE SLOVÁ, LEN KEBY STE MOHLI ČITATEĽOM TROCHU VIAC PRIBLÍŽIŤ, PREČO KRÍZA VÔBEC VZNIKLA?

Pre machrúvanie. Pred pár rokmi ma chlapi v dedine chceli nahovoriť na tú snežnú dosku. Reku, ste sa s koňom zrazili! Veď ma môžete rovno do zeme zahrabať. Prv som to skúsil na somárskej lúke, hentam naľavo. Keď som sa už dlhšie nestrepal, išiel som na strmší kopec. Myslel som, že som dobrý, tak som sa ja sprostý vytrepal na zjazdovku. Fero, kukaj! A potom som dva týždne ležal v špitáli. Pozri, milý môj, keď ti niečo ide pár rokov, myslíš si, že si pán veľkomožný, oprobuješ nebezpečnejšie kúsky až kým na hubu nepadneš. Takto nejak to pohnojili aj za veľkou mlákou.

CHÁPEM, ALE ČO TO CELÉ NAŠTARTOVALO?

Bublina na trhu so salašmi. Najskôr ceny čertovsky vyleteli do luftu a potom prišiel pád. Poznáš to aj z krčmy. Zvládnem aj desiaty štamprlík! A na druhý deň si ako capený valaškou po gebuli.

A ČO PODĽA VÁS VIEDLO K TAKÉMU DRAMATICKÉMU NÁRASTU CIEN NEHNUTEĽNOSTÍ?

Chlapec môj, nalejme si ešte, lebo to je na dlhšie vyprávanie. Po prvé, voľných grošov na investúvanie bolo jak maku. Fúra bubákov tiekla z Ázie do Ameriky. Kým Číňania a Japonci šporili, Američania veľmo míňali. Veľa voľných peniažkov znamenalo, že ruky si mydlili tí, čo si chceli požičať. Ach, veľa dlhov sa narobilo pri kúpe kadejakej stodoly. Pomaly každý chcel bývať vo vlastnom. Bankári na to ochotne dávali a tak veľa kupujúcich vytlačilo hore ceny dreveníc.

VEĎ TO JE PEKNÉ, NIE? POSTAV DOM, ZASAĎ STROM, SPLOĎ SYNA....

Pekné, len hovadsky nebezpečné. Darmo, naši dedkovia nehovorili, že požičaj si groše, postav dom... atď. Banky totiž začali hlava-nehlava rozdávať bubáky aj tým, ktorí mali holú riť a obe ruky ľavé. Nerozoznali by korene stromu od konárov, nieto ešte vedieť strom zasadiť, či inak si zarobiť. Horšie je, že to tie krepé banky mali úplne na háku, lebo tieto úvery nedržali vo vlastnej komôrke. Hneď sa zbavili sajrajtu, predali to investičným bankám, ktoré vyhútali, že z nich vyfabrikujú zlaté cenné papiere.

TOTO MA ZAUJÍMA, AKO SA DÁ VYROBIŤ Z NEKVALITNÉHO ÚVERU BEZPEČNÝ CENNÝ PAPIER?

Normálnô, rozkladaním rizika. Keď spojíš veľa slabých prútikov, môžeš vyrobiť silný korbáč. Pri ohýbaní neprasknú všetky naraz.

ALE NAKONIEC PREDSA LEN PRASKLI...

Lebo to nebolo ohýbanie ale motorová píla, zlatý môj. Tam sa sakramentsky sekli aj tie ratingové či keré agentúry. Dávali na tie papiere štempeľ najvyššej kvality, lebo za ostatných dvadsať rokov žiadna motorová píla neprišla. Mysleli si, že také niečo už neexistuje. Ťažko vysvetlíš cvrčkovi, že príde zima, keď za posledné tri mesiace slnko praží ako rozpálená pec.

MYSLÍTE SI, ŽE MATEMATICKÉ MODELY A FINANČNÉ INOVÁCIE TAKTIEŽ HRALI ÚLOHU?

Tí počtári si mysleli, že ošálili tetu Šťastenu. Môžeš, ty chlapec môj, naplniť aj sto strán vzorcami, nikdy nebudeš vedieť, koľko oviec ti zdochne. Sedliacky rozum je niekedy viac. O bačovskom rozume ani nehovoriac. K tým novým finančným vynálezom môžem povedať synak iba toľko, že aj my máme stávky na to, koľko českých turistov baran ponaháňa. Niekedy ja vyhrám, inokedy Fero, peniaze idú sem a tam ako krepý bez kompasu, ale to skutočne dôležitô je to, koľko mlieka nadojíme a oštiepke urobíme.

DOBRE, ALE TÝCH POCHYBNÝCH HYPOTÉK NEBOLO AŽ TAK VEĽA. PREČO JE TERAZ CELOSVETOVÁ KRÍZA A KEĎ PRASKLA BUBLINA NA AKCIOVOM TRHU KONCOM MINULÉHO STOROČIA, TAK ŽIADNE GLOBÁLNE NÁSLEDKY NEBOLI?

Tak počúvaj sem. Keď ti odfaklím ruku valaškou, asi ma nepochváliš, ale prežiješ to. Ale keď ti pištoľou malú dierku do srdca navŕtam, tak je s tebou amen. Straty na akciových trhoch určite boleli tých, čo tam životnô úspory uložili. Darmo, matrac je matrac. Lenže banky na rozdiel od dôchodcov sa starajú o to, aby úspory prechádzali k tým, čo chcú investúvať. Zabezpečujú teda krvný obeh ekonomiky. Keď padali akcie, banky sa nedokaličili, ale teraz, keď ceny salašov k zemi porúčali, banky sa potopili s nima.

CHÁPEM, ALE VIETE POVEDAŤ, AKO SA ZASTAVUJE TEN KRVNÝ OBEH?

Poďme späť k tej motorovej píle. Tá prišla a prútiky sa začínali lámať jeden po druhom. Múdri bankári zistili, že tu niečo smrdí. Na hyper-super bezpečných papieroch začali prerábať aj svoje gate. Nemali to z čoho zacvakať. Ba čo viac, smrdelo to tak veľmô, že im nikto nechcel už ani požičať. Len kukali ako teľa na nové vráta, že musia chytro predať, čo sa dá, aby nezbankrotúvali.

ALE AKO MOHLI PREDAŤ TIETO POCHYBNÉ HYPOTEKÁRNE PAPIERE?

Tie nijak. Ani krepie Dunčo by ich už nebral. Preto museli na groše premeniť iné papieriky, čo mali. Húfne začali vypredávať. Aj hlúpy Jano pritom vie, že ak musíš rýchlo predať, tak veľa odplaty nečakaj. Ceny takmer všetkého začali padať, čo narobilo šarapaty iným bačom. Aj iní bačovia museli začať predávať a potom zase iní a zase iní a.... a nikto nechcel kupovať, lebo nevedel, aký veľký je prúser, či ako to vravíte v Bratislave.

AK TOMU DOBRE ROZUMIEM, TAK HOVORÍTE O ÚPLNEJ STRATE DÔVERY NA TRHOCH?

Takô dačo. Ako keď niekto v dedine vyhlási, že na salaši má niekto syfi lis. Dievčence so mnou ihneď prestanú obchodúvať, aj keď som načisto zdravý.

Ľudovít Ódor & 8 statočných: Krízonómia z nadhľadu, alebo trochu recesie v časoch recesie. TREND Holding (2009), 203 s.

Ilustrácia: Shooty

 

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Rýchla recenzia

Tagy kríza, krízonómia

Diskusia (0 reakcií)

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3684
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3684
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Kalendár sa načítava...