Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budúcnosť patrí kutilom

14.01.2013 | Cyril Knihožrút

Diskusia (8 reakcií)

14.01.2013 | grgo

Knihu som síce nečítal, ale hype 3D tlačiarní tu už nejakú dobu je a som voči nemu mierne skeptický. Povedal by som to asi takto - aj dnes máte možnosť si napríklad nechať zhotoviť nábytok na mieru, napriek tomu veľa ľudí preferuje nákup v IKEA. Je to jednoducho lacnejšie a aj rýchlejšie.

Dnes existujú pre stolára veľmi šikovné nástroje a s relatívne nízkou investíciou vie robiť mnoho vecí. A to hovoríme o Slovensku. Keď cena práce bude dosahovať výšky ako na západe tak výhoda dodávky továrenských výrobkov zo zahraničia bude omnoho vyššia a ľudia budú znepokojený už cenou dodávky a montáže - nie to ešte dizajnu a výroby. A ani po tom všetkom stále bude výhodnejšie továrensky produkovať základné materiály (dosky, madlá, pánty, dorazy) a desiatky ďalších drobností - pričom úlohou domáceho kutila bude to už iba zmontovať - "customizovať"

3D tlačiarne sú síce super hračka ale ešte pár desaťročí potvrá kým sa skutočne presadia. Momentálne vedia "tlačiť" iba predmety z jedného až dvoch materiálov, taktiež nevedia vytlačiť všetko - spôsob uchytenia hmoty napríklad dosť ombedzuje. Taktiež na návrh takej plastovej figúrky potrebujete (na rozdiel od napísania blogu) hard skilly - napríklad zručnosť v 3D grafike, aj keď aj tu je pomerne rýchly postup (napríklad možnosť skenovania existujúceho predmetu, alebo možnosť urobiť nákres predmetu vyskladaním fotiek)

V každom prípade to podľa mňa nestačí. Napríklad už pekných pár desaťročí sú dostupné CNC frézy, čo je v podstate "3D tlačiareň" do kovu. A nevidím moc nadšencov čo by si dizajnovali a potom posielali vyfrézovať matku do svojej unikátnej skrutky.

14.01.2013 | Patrik Garaj

Anderson uvádza viacero príkladov, kde malé firmy (v USA) takto už fungujú. Podstatné plus je, že ste oproti veľkým výrobcom oveľa flexibilnejší z hľadiska úpravy výrobku pre konkrétneho zákazníka a nie ste odkázaný na nutnosť veľkovýroby. Stačí úzka cieľovka. Podstatné je, že nepotrebujete hard skills (výrobné) - všetko urobí tlačiareň. Stačí 3D nápad, ktorý môžete - ako píšete - dokonca čerpať z reality (oskenovaním existujúceho predmetu a jeho úpravou). Nároky na "výrobu" niečoho sa tak výrazne znižujú. Navyše Anderson sa nedrží kŕčovito len 3D tlače. Tvrdí, že na fungovanie výroby v malom nikdy neboli lepšie podmienky (crowdfunding, global reach, participácia na tvorbe). Skutočná realizácia scenára samozrejme závisí aj podnikateľskej mentality.

14.01.2013 | grgo

Pozrite, súhlasím s tým že "domáca výroba" bude dôležitejšia. Možno keď ľudia budú tak bohatí že nebudú odkázaní na to kupovať nábytok z IKEA (ale nebudú tak bohatí aby si kupovali dizajnérske nábytky), tak si budú objednávať nábytok na mieru. Môj point skôr bol v tom, že aj títo drobný podnikatelia sú závislí od lacných továrenských súčiastok. Ak chcete skrinku, tak musia odniekiaľ zobrať drevo na korpus, musia dať drevo niekde opáskovať, možno naň nataviť melamín, nainštalovať nemecký dorazový mechanizmus atď. Veľmi silno pochybujem že v blízkej nastane doba, kedy si celú skrinku "vytlačíte" na 3D tlačiarni.

Hlavnou nevýhodou 3D tlače je to, že momentálne vie tlačiť z jedného maximálne dvoch materiálov. A áno, aj toto určite bude mať veľa výhod, určite pre "umelcov", ktorí môžu tlačiť figúrky, sošky, doplnky apod. Ale ešte chvíľu potrvá kým si budete môcť v 3D tlačiarni za rohom vytlačiť čo i len nový kuchynský nôž - pre rovnaký dôvod pre ktorý si dnes nemôžete na rohu (teda ak nie ste v amerike) nechať dokonca ani len na CNC obrábacom stroji vytlačiť príborovú sadu po ktorej vám už roky pišťalo srdce.

Takže aby som to uzavrel, podľa mňa 3D tlač je zaujímavá vec a v najbližšej dobe to môže byť vec ktorá zľahčí doodávateľom tovaru prácu a niektorým špecifickým segmentom zákazníkov zvýši šírku ponúkaného sortimentu. Ale na krik o novej revolúcii je podľa mňa príliš skoro.

16.01.2013 | milanll

@grgo, necital som tu knihu a preto nemozem s urcitostou tvrdit, to, co sa tu budem snazit povedat, ale myslim si, ze si nepochopil autorovu myslienku a taktiez nepoznas celkovo podobne podnikanie na Zapade.

Podla mna, Anderson poukazue na to, ze clovek, ktory chce nejaky konkretny vyrobok s vlastnym dizajnom a poziadvkami, nemusi byt sucastne majitelom vyrobneho zariadenia.

Pre tohto cloveka staci, ked si dokaze sam nadizajnovat dany vyrobok - prave na 3D tlaciarni, alebo v pocitaci a potom si jednoducho najde cez internet lokalneho vyrobcu, ktory mu ten napad premeni na realitu.

Takto funguje vyroba prakticky uz aj dnes.
Ked, napr, co sa tyka ceny prace, ako si to spominal - v Irsku tisice malych stolarov dokazu konkurovat IKEI - a to aj pri vysokych irskych mzdach.
Ked totiz beries ako porovnavaciu zakladnu slovenskych stolarov, musis pocitat az s neskutocnou zaostalostou, neefektivitou a neproduktivitou.
Vystupne ceny remeselnikov na Zapade su totiz uz dnes porovnatelne s vystupnymi cenami remeselnikov a firoem na Slovensku - a to aj pri 4-nasobne nizsich priemernych slovenskych mzdach.

Taktiez, na Zapade kazdorocne klesa cena strojov a zariadeni, potrebnych na vyrobu, v pomere k mzdam a celkovej dostupnosti kupnej sily.
Vyrabat dnes doma v garazi sa da prakticky uz vsetko.
Ked som ja pred 12 rokmi platil za vizitky 450 euro, dnes mi ich vyrobi domaci tlaciar presne tie iste za 20 euro. Samozrejme, s mojim vlastnym navrhom, na ktorom sa s nim dohodnem cez internet.
Lepidla na pokladanie obkladov dnes vyrabaju v garazi dalsi moji dvaja znami, ktori pre krizu prisli o pracu v stavebnictve. Ked zase uz nepotrebujem nejakeho celosvetoveho vyrobcu s jeho vyrobkami, halami a distribucnou sietou. Navyse, tito dvaja mi dokazu namiesat lepidlo presne podla mojho vkusu a poziadaviek.
Infracerveny kluc do auta, spolu s naprogramovanou spinacou skrinkou, ked sa mi pred 3 rokmi pokazili, autorizovany servis Mercedesu mi bez opytania objednal a vymenil za nove - co ma stalo 1 000 euro.
Dnes mi Poliaci dokazu vymenit chybne mikroprocesory v nich a naprogramovat ich za 250 euro.

Lidl zacal v Irsku s malymi pekarnami v kazdom svojom obchode, ktore obluhuje jeden clovek a ten ti dokaze upiect neuveritelne kvalitne pecivo za zlomok sumy, ktoru si platil zan doteraz.

Polovica okienok v bankach v Irsku sa za posledny rok zrusila a nahradila sa samoobsluznymi automatmi.

Svet sa jednoducho vyvija nesmierne rychlo a na co si donedavna potreboval nadnarodnu fabriku s tisic zamestnancami, to dokazes dnes vyrobit doma v garazi presne podla poziadaviek a navrhov bud seba, alebo konkretnych zakaznikov.

Toto je teda trend, podla mna, o ktorom pise Anderson a ma pravdu v tom, ze ide skutocne o novu priemyselnu revoluciu.

Redakcii Trendu - vdaka za vyborny tip na knihu.

16.01.2013 | FB

revolucia je v tomto pripade zrejme len chytlava metafora, na tom by som kritiku nestaval.

odvykli sme si docenovat vyznam novych technologii nie len pre ekonomiku, ale tiez pre demokraciu a slobodu. lebo su samozrejmé. ale popytajte sa autorov samizdatov spred 30 rokov ako na to isli, mozno si opetovne uvedomite vyznam vlastnej tlaciarne s tonerom, co vam lezi na stole, ktoru si viete kupit na ebayi aj za 10 eur. je to vlastne zazrak, nie? 3D tlaciaren je podobne revolucny technologicky posun, len uz sme si medzicasom zvykli na onakvejsie technologicke pochutiny, rozmaznali nas a tak nam to ani tak nepride.

16.01.2013 | grgo

Ok, možno sa mýlim (a v tomto prípade by som bol dokonca veľmi rád) a skutočne tu o pár rokov budeme mať svet kde si na internete budete vyberať digitalizované výrobky, alebo si ich sami nadizajnujete na nejakom "CAD for dummies" a ktoré pošlete elektronicky 3D tlačiarni na rohu a potom sa len z práce zastavíte po produkt (alebo vám ho doručí tím automaticky navádzaných quadrotorov)

Moja alternatíva je to, že drvivá väčšinu kupovaných tovarov bude stále založená na masovo produkovaných továrenských výrobkoch (alebo ich súčiastkách) a "3D tlač" bude okrajová a o niečo drahšia záležitosť pre fajnšmekrov.

Možno sa o povedzme o 10 rokov bude dať vygoogliť tieto komentáre a zistiť či je to tak.

15.01.2013 | siňor

Anderson má plne pravdu, ja takto podnikám úspešne od roku 95, pripomínam, že nejde o nejaké nákupy a predaje, ale o výrobu vlastných výrobkov, a to v technologickej oblasti spracovania guma-kov, plast, obrábanie ap. Momentálne skoro skoro všetky výrobky vývážam do Zapadnej Európy. Donútila ma k tomu situácia - bývať v bytovke a svojho času nevlatniť ani garáž to chcelo riadne nasadenie. Dnes mojím pracovným nástrojom je internet, telefón a občas aj auto. Škoda že som už starší a mladším sa nejako nechce ani rozmýšľať, ich snahou je okamžite získať dobrý flek a plat, a ak sa im to nedarí, tak nadávajú na celý svet, len nie na seba.Zároveň je škoda, že na Slovensku pri prichvatizácii získali výrobné prostriedky tí, ktorí to vedeli ako to získať /hociaká politická chamrať/ a nie tí, ktorí by vedeli čo s tým, tak nech nám aspoň slúžia. Nap. načo kupovať sústruh, keď na Slovensku je zopár tisíc sústruhov a nemajú čo robiť, tak im dáme prácu, je to tak trochu vykorisťovanie, nie ľudí, ale povedal by som, slušnejších privatizérov, tí druhí už stihli výrobné technológie dať do šrotu ap. Veď nakoniec ani nevedeli čo s tým a ako s tým pracovať. Mojím motorom v podnikaní bolo hlavne a je , aby som už nikdy nemusel počúvať hlúpejších.

16.01.2013 | milanll

Ani nevies, ako suhlasim s tvojim postom.
Privatizacia na Slovensku sa stala brzdou rozvoja tejto krajiny, na nasledujucich dufam ze iba 20 rokov.
Aj ked, ani nie tak privatiacia, ako sposob, akym bola uskutocnena a najma pre ludi, ktori sa pomocou nej dostali k vyrobnym podnikom a celkovym zariadeniam.

Preto ked sa clovek pozera na tieto skutocnosti a ludi tvojimi, alebo mojimi ocami, tak potom nedokaze nijako pochopit, ako je to vobec mozne, ze na Slovensku je vobec nejaka nezamestnanost a zaroven ma Slovensku tie sucastne ekonomicke problemy.

Knihožrútov blog

  • Počet článkov: 180
  • Priemerná čítanosť: 3681
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?