Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Knihožrútov blog

Ako merať ekonomický rast z vesmíru

06.08.2009 | Cyril Knihožrút

HDP je úbohý ukazovateľ pre krajiny a málokedy sa vyčísľuje pre jednotlivé mestá. Ešteže tu máme satelity. Trojica ekonómov prišla s návrhom alternatívneho merania ekonomického rastu

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Šplechy

Trojica ekonómov Vernon Henderson, Adam Storeygard a David Weil prišla s návrhom alternatívneho merania ekonomického rastu:

"GDP growth is often measured poorly for countries and rarely measured at all for cities. We propose a readily available proxy: satellite data on lights at night. Our statistical framework uses light growth to supplement existing income growth measures. The framework is applied to countries with the lowest quality income data, resulting in estimates of growth that differ substantially from established estimates. We then consider a longstanding debate: do increases in local agricultural productivity increase city incomes? For African cities, we find that exogenous agricultural productivity shocks (high rainfall years) have substantial effects on local urban economic activity."

Pohľad z vesmíru ukázal množstvo zaujímavých lokálnych javov. Štúdia napríklad spomína dramatickú zmenu, ktorá sa odohrala v dvoch mestách na Madagaskare od roku 1998. Na juhu ostova v blízkosti miest Ilakaka a Sakartaha boli objavené bohaté náleziská rubínov a zafírov. Región je v súčasnosti najväčšie nálezisko zafírov, ktoré zabezpečuje zhruba polovicu ponuky na svetovom trhu. Z oboch miest sa stali veľké centrá obchodu s drahokamami:

"The story of these developments can clearly be seen in the night lights data  In 1998 (and all but one of the previous six years) there were no lights visible in either Ilakaka or Sakaraha. Over the next five years there was a sharp growth in the number of pixels for which light is visible at all, and in the intensity of light per pixel. The other town visible in the figure, Ihosy, shows no such growth. If anything, Ihosy’s light gets smaller and weaker, as it suffers in the competition across local cities for population."

Ekonómovia sa zamerali aj na porovnanie vývoja v krajinách bývalého komunistického bloku - Ukrajiny a Moldavska na jednej strane a Maďarska, Poľska a Rumunska na druhej strane.  Obrázky nočných svetiel ukazujú medzi rokmi 1992 a 2002 dramatický pokles pri prvých dvoch krajinách a veľký nárast pri druhej skupine štátov:

"In Moldova and Ukraine, income per capita fell by 30% and 35% respectively, while population fell by 3% and 8% respectively, and light intensity dropped by 68% and 47% respectively. In Hungary, Poland and Romania, where incomes rose by 41%, 56%, and 23%, the respective rises in lights were 46%, 80%, and 112%."

Východ Slovenska sa aspoň podľa obrázku nedržal veľmi dobre:

svetla-obr

 

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Šplechy

Tagy freakonomics, hospodársky rast

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3682
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Knihožrútov blog

 • Počet článkov: 180
 • Priemerná čítanosť: 3682
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Konzumujem knihy. Dáte si tiež?

Kalendár sa načítava...