Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo sa poslanci z vládnej správy nedozvedia

20.05.2015 | Konzervatívny inštitút

Diskusia (3 reakcie)

20.05.2015 | tomashalas

NEPREHLIADNITE!!!

SLOVENSKO PO REFORMACH, PRIVATIZACIACH A VYPREDAJOCH MAJETKU ALEBO KAM SME SA POSUNULI OD NEZNEJ REVOLUCIE 1989:

VYVOJ DLHU V ZDRAVOTNICTVE
Nemocnice dlhujú Sociálnej poisťovni na odvodoch 124,6 mil. eur. Deficit medzi príjmami a výdavkami sa každoročne zväčšuje, čoho dôsledkom je nárast zadlženosti zdravotníckych zariadení. V roku 2009 dostali nemocncie 130 mil. € a v roku 2011 boli štátne nemocncie oddlžené za 300 mil. Eur. V rezorte zdravotníctva celkový dlh (záväzky po lehote splatnosti) podľa údajov MZ SR k 31.12.2014 predstavoval výšku 436 mil. EUR (štátne nemocnice + regionálne nemocnice). NÁRAST DLHU OPROTI ROKU 2011 O 290%!!!
***
DLH VEREJNEJ SPRAVY
Dlh na jedného obyvateľa predstavoval na Slovensku 7,6 tisíca eur. Slovenský verejný dlh sa nachádza tesne pod hranicou maastrichtského kritéria 60 % hrubého domáceho produktu. V porovnaní s rokom 2008 sa úroveň dlhu v Pomere k výkonu ekonomiky zdvojnásobila!
***
MIERA NEZAMESTNANOSTI
V rámci členských štátov EÚ bola v januári 2015 najnižšia nezamestnanosť v Nemecku (4,7 percenta) a v Rakúsku (4,8 percenta). Najvyššia nezamestnanosť trápi Grécko. Na Slovensku dosiahla nezamestnanosť vo februári 12,3 %, čo je siedma najvyššia miera nezamestnanosti v Európskej únii.
***
INDEX BIEDY
Slovensko patrí medzi 15 najbiednejších hospodárstiev v roku 2015 podľa rebríčka, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg na základe hodnoty tzv. „indexu biedy“ (Misery Index). V rebríčku je spolu 51 krajín vrátane eurozóny. Pri tomto meraní sa spočíta miera nezamestnanosti a inflácie danej krajiny. Pätina slovenských domácností nielenže nie je schopná finančné prostriedky ušetriť, no pre udržanie životného štandardu siaha po svojich úsporách. V tom horšom prípade dochádza k požičiavaniu peňazí a následného zadlžovaniu. Zvyšok, takmer až jedna tretina (32%) domácností, žije od výplaty k výplate. To znamená, že síce dokážu pokryť všetky bežné výdavky na život, no na vytvorenie finančnej rezervy im už prostriedky neostanú.
***
DANE
Slováci platia vyššie dane a odvody, ako je priemer v krajinách OECD. Vyplýva to z prieskumu Taxis Wages 2015, ktorý vypracúva Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Slováci odvedú takmer polovicu platu.Spoločnosť PwC zverejnila závery prieskumu, z ktorého Slovensko nevyšlo práve najlepšie. Podľa zozbieraných údajov slovenský daňový systém patrí vo svete medzi tie horšie. Navyše, Slováci platia jedny z najvyšších odvodov v Európe. Viac platia firmy len v Taliansku, Belgicku a vo Francúzsku.Slovensko má najvyššiu daň z príjmov v strednej a východnej Európe. Ukázal to najnovší prieskum spoločnosti KPMG, ktorý je zameraný na daňové zaťaženie vo svete.Malé a stredné podniky trápi najmä výška daní. Až 74 % z nich považuje daňové zaťaženie na Slovensku za neprijateľné. Vyplýva to z prieskumu Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham), ktorého sa zúčastnilo 137 firiem. Negatívny posun je spôsobený zvýšením sadzby korporátnej dane z 19 % na 23 %, zvýšením dane z pridanej hodnoty, či zavedením zdravotných odvodov z dividend.
***
CENY PALIV
Ceny palív, očistené od dane, sú na Slovensku vyššie ako v okolitých krajinách. Podľa IFP sú ceny pohonných hmôt na Slovensku v priemere vyššie ako v susedných štátoch regiónu. "V prípade benzínov je jedným z dôvodov aj vyššia spotrebná daň. Aj po očistení o nepriame dane je však napríklad priemerná čistá cena 95-oktánového benzínu (priemer za rok 2014 a 2015) najvyššia spomedzi višegrádskych krajín a Rakúska,“ spresnil IFP.

***
PRIEMERNY DOCHODOK
Priemerný starobný dôchodok na Slovensku ku koncu apríla 2015 predstavoval 407,9 eura. Na Slovensku poberá starobný dôchodok viac ako milión ľudí a viac ako 200-tisíc z nich si „privyrába“. V Rakúsku je minimálna penzia priznaná na tento rok vo výške 858 eur pre jednu osobu a 1286 eur pre pár. Priemerný dôchodok je vo výške cca 1026 eur. A aby toho nebolo málo, Rakúšania poberajú dôchodok 14-krát ročne.
***
PRIEMERNY MESACNY PLAT V CISTOM
Priemerný mesačný plat v Európskej únii je 3-tisíc eur v čistom. Priepastné rozdiely sú najviac viditeľné medzi západnými a východnými krajinami. Slováci patria s priemerným platom 683 eur medzi krajiny, ktoré sa ocitli skoro na konci „priepasti“ a zďaleka nesiahame k platom Luxemburčanov a Dánov. Priemernú mzdu na Slovensku nezarobí 60% Slovákov. Priemerná mzda na Slovensku je 3,4 krát nižšia ako priemer EÚ.
***
MINIMALNA MZDA V HRUBOM
Minimálna mzda v Luxembursku je päťkrát vyššia ako na Slovensku. Zavedená je len v 21 krajinách EÚ. Rakúsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko, Taliansko a Cyprus nemajú minimálnu mzdu stanovenú. Ak sa z hrubej minimálnej mzdy 380 eur odpočítajú odvody na zdravotné, nemocenské, starobné a invalidné poistenie a taktiež poistenie v nezamestnanosti, zostane zamestnancovi 339,09 eur v čistom.
***
STALE SME ZOBRACI EUROPY!!!

21.05.2015 | Pavel Šimon

Ďakujem za podrobný pohľad na EU fondy a ich mizériu.
Keďže sa v tej správe dobre orientujete, čo sa mne nepodarilo - mohli by ste prosím urobiť ešte jeden kratší článok? Tam by bolo ako hlavné kritérium čerpania fondov 1 € vybrané na slovenských daniach a zaslané do bruselskej pokladnice. Následne koľko "cudzích" € sa pridá k tomu nášmu a "vydá" sa na cestu späť na Slovensko. A finále by bolo koľko sa z takto obdržaných € použije?
Zatiaľ netreba analyzovať vnútornú efektivitu (koľko sa skutočne použije, a koľko ide na iné) stačí táto vonkajšia efektivita. Vyčerpáme aspoň to vlastné 1 € poslané von? Alebo ani to?
Ja to v tej správe neviem nájsť.

21.05.2015 | Konzervatívny inštitút

Odporúčame tiež analýzy od kolegov z INESS, napr.: http://www.iness.sk...

KIosk

KIosk
  • Počet článkov: 49
  • Priemerná čítanosť: 2117
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) je mimovládny, neziskový a nezávislý think tank, založený v roku 1999. Spoločným menovateľom aktivít KI je ich hodnotové vymedzenie, teda konzervatívny pohľad na spoločnosť a liberálny prístup k ekonomike.V našom KIosku ponúkame náš pohľad na ekonomiku a spoločnosť, ctiac si najmä nasledovné princípy:* Sloboda* Osobná zodpovednosť* Súkromné vlastníctvo* Trh* PravidláViac nájdete na našej pravidelne aktualizovanej webstránke.