Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Katarína Kafková

Prečo sa rokuje o nemocnici v utajení

27.06.2014 | Katarína Kafková

 • Tlačiť
 • 0

Bratislava novú modernú nemocnicu potrebuje. Na tom sa s pani ministerkou určite zhodneme. Zároveň si myslím, že s jej výstavbou by sa malo začať čím skôr. Stačí sa ísť pozrieť na Mickiewiczovú, ktorú drží v chode viac vôľa doktorov, ako kvalita prostredia. Z čoho mám však veľké obavy je financovanie. A to nielen jej výstavby ale hlavne jej následnej prevádzky.

Aj keď ministerstvo rozmýšľa o stavbe pomocou PPP projektu, zároveň uvažuje o možnosti novú nemocnicu ponechať v rukách štátu. Podľa tvrdenia pani ministerky, by nová moderná nemocnica mala byť taká efektívna, že vďaka tomu bude štát schopný splácať úver na jej vybudovanie a zároveň zarobiť na jej prevádzku a nevytvárať dlh. Pekné a chályhodné, ak by materiál, v ktorom sa hovorí o štúdii realizovateľnosti výstavby, nezostal utajený. Preto sa nikto, okrem členov vlády, zatiaľ nedozvedel, ako ministerstvo to, čo sa v praxi darí len pri minimálnom počte štátnych  nemocníc, plánuje urobiť.

Možno sa pýtate prečo som taká skeptická. Veď ono sa to môže naozaj podariť. Ak by to tak bolo, potom budem prvá, ktorá bude tlieskať a rada by som takúto nemocnicu videla v každom krajskom meste na Slovensku. Pretože každý poistenec si zaslúži rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Bohužiaľ si skôr myslím, že nová nemocnica, prevádzkovaná štátom, bude len ďalšou čiernou dierou v našom zdravotníctve.

Jasným dôkazom, že štát zatiaľ nie je dobrý hospodár, je doterajšie fungovanie nemocníc v pôsobnosti MZ SR. Len za posledný rok vzrástol dlh nemocníc v rukách štátu voči Sociálnej poisťovni o 8 mil. eur. V apríli 2014 sa tak vyšplhal na 63,2 mil. eur. Pričom dlh nemocníc v Bratislave, opäť v správe MZ SR, predstavuje z tejto sumy 53,5 mil.eur. Na porovnanie nemocnice, ktoré prešli transformáciou, dlžia Sociálnej poisťovni 33,4 mil.eur a ich dlh za posledný rok vzrástol “len” o 2,5 mil.eur.

 

Zdroj: Informácia o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam, vláda SR, 2014,

www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail

Štátne nemocnice si dnes nevedia zarobiť ani na svoju prevádzku. Mesiac čo mesiac konštatujeme, že ich dlh sa nekontrolovane zvyšuje. Ide najmä o neefektívne a netransparentné hospodárenie týchto subjektov. Opatrenia na zastavenie tohto vývoja však neprichádzajú žiadne. Všetky reformy, ktoré mali priniesť zvýšenie efektívnosti ako eHealth či DRG, vláda odsunula. Preto ostávam skeptická. Ak nevie štát ani teraz bojovať s dlhom v existujúcich nemocniciach, ako mu to pôjde, keď bude musieť ešte splácať aj náklady na výstavbu novej nemocnice v Bratislave. Možno aj to je dôvod, prečo sa o jej výstavbe rokuje v utajení.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy dlh, nemocnice, pacient, vláda, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Katarína Kafková

Katarína Kafková
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 1187
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Dlhoročná lekárka a manažérka v zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti pôsobí ako prezidentka Združenia zdravotných poisťovní a vyučuje na vysokej škole.

Katarína Kafková

Katarína Kafková
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 1187
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Dlhoročná lekárka a manažérka v zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti pôsobí ako prezidentka Združenia zdravotných poisťovní a vyučuje na vysokej škole.

Kalendár sa načítava...