Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa nezadlžovať – po slovensky.

02.04.2014 | Katarína Kafková

Diskusia (13 reakcií)

02.04.2014 | libertarian

"Dlh nemocníc nám neustále rastie. Je to dôsledok nízkej efektivity a transparentnosti obstarávania v zdravotníctve. "
- Nuž toto vie aj hlupák. Len sa treba tvrdo vyhýbať otázke : PREČO je nízka efektivita a transparentnost obstarávania v zdravotníctve ? Takáto otázka by mohla priniesť pravdivú odpoveď. A tuto odpoveď žiadny politik, ani funkcionár zdravotnej poisťovne nechce počuť.
-.-.-.-.-.

" Katarína Kafková - Dlhoročná lekárka a manažérka v zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti pôsobí ako prezidentka Združenia zdravotných poisťovní a vyučuje na vysokej škole. "

- A nie je azda HLAVNOU povinnosťou zdravotných poisťovní dokopať nemocnice k efektívnosti ???

02.04.2014 | Katarína Kafková

Samozrejme že áno. Poisťovne to aj robia, v rámci zákonom priznaných možností, teda nastavenia platieb za výkony. Problémom však je, že nemocnice netrestá za neefektivitu / netransparentnosť ich vlastník, štát. Práve naopak, nemocnice vedia, že ak sa aj zadlžia, štát ich oddlží aj nad rámec príjmov z verejného zdravotného poistenia. A toto je problém.

A k odpovedi na otázku "Prečo je nízka efektivita ….." - rada vám tú odpoveď dám. Je to kvôli tomu, že nie je záujem zvýšiť kontrolu. Je to preto, že do tendrov v nemocniciach sa v priemere prihlasuje 1,7 uchádzača, teda ani nie dvaja. A samozrejme kvôli tomu, že reformy ako je DRG, funkčný systém eHealth a ďalšie meškajú. Prečo je tomu tak? Na to si musia dať odpoveď voliči, ktorí vyberajú politikov. Tí majú tieto problémy riešiť.

02.04.2014 | Motylx

Nie je záujem zvýšiť kontrolu...kto bude kontrolovat kontrolorov a kto kontrolorov kontrolorov?
;)
Problémom sú volici...ak by tam v tomto monopolistickom systéme dosadili kohokoľvek, okrem anjela filantropa, ten si dosadi svojich ľudí a každé štyri roky tam budú horuckovito kradnúť oni, pretože môžu kradnúť len štyri roky.
Problémom je v podstate statny monopol a traja silní hráči, ktorí si ho podelili i keď sa občas poruvu. Ako psi...viac vrcia ako si ublížia. ( Poistovne, farmafirmy, politika. )

02.04.2014 | libertarian

Hej. Socializmus sa nedá zachrániť kontrolovaním kontrolórov. Socializmus musí skapať. A on skape.

02.04.2014 | libertarian

Jediné riešenie, ktoré môže byť funkčné, je, aby ludia slobodne vyberali z väčšieho počtu poisťovní, alebo neplatili poistné vôbec, a platili cash u lekára. A poisťovne aby v ostrom konkurenčnom boji tlačili na nemocnice, a hlavne na dodávatelov liekov na zníženie cien. Nič iné nemôže fungovať, lebo iný stav, aj ten terajší, vyhovuje všetkým okrem pacientov. A pacient je bezmocný, lebo platiť musí zo zákona. Poisťovne musia mať príjem práve z toho, o kolko dokážu pacientovi znížiť náklady na liečenie.
Tento socializmus je totálne škodlivý.

03.04.2014 | Katarína Kafková

Som rada, že názor o podpore konkurencie v zdravotníctve je čoraz rozšírenejší. Jedine konkurencia vie v zdravotníctve začať tlačiť na efektivitu. Na Slovensku určite treba zlepšovať mnohé. Napríklad legislatíva neumožňuje reálne poskytovať individuálne poistenie, ktoré by mohlo priniesť na mieru šité zdravotné poistenie podľa potrieb každého z občanov. Ak niekto využíva viacej služby špecifického lekára, mal by mať u neho krytých viac nákladov. Samozrejme, vždy je nevyhnutné zachovať v tomto systéme solidaritu.

03.04.2014 | hulo11

Dôležitý libertariánov dovetok je: "alebo neplatili poistné vôbec". Pretože inak to skončí s tou konkurenciou ako v II. dôchodkovom pilieri. Tam počet "konkurenčných" spoločností netlačí na kvalitu služieb. Ale toto riešenie "a la amerika", kde si nemusíte platiť poistku, ale ak nemáte poistku, alebo cash, tak vás nechajú skapať je dosť amorálne a antisociálne.

03.04.2014 | Motylx

Zdravotne minimum.
Ľudia na slovensku sú v priemere okradnuti o cca 5000 € ročne.
Za tie prachy si zasluzia nejakú základnú zdravotnu starostlivosť.
Aj keby neplatili zdravotne poistenie. ( V sucasnosti povinne. )
Viac trhu, väčšia konkurencia, by priniesli kvalitnejšie lacnejšie služby aj spravodlivejšie odmenovanie.
Takto si smotanu rozdelia paska, penta, široký.

03.04.2014 | libertarian

Katarína Kafková :
"Samozrejme, vždy je nevyhnutné zachovať v tomto systéme solidaritu."
- na tom nie je nič samozrejmé. Solidarita, ked už "musí byť" , nech sa robí iba JEDINÝM opatrením, trebárs menšie dane. Dnes sa solidarita robí tolkými formami, že ked sa to spočíta, tak tí "chudobní" maju viac penazí, ako tí strední. Zdravotnictvo nemá nahradzať charitu.
"Názor o podpore konkurencie v zdravotníctve je čoraz rozšírenejší" - nuž, mam pocit, že tento názor má na slovensku tak cca 26 ludí. Ostatní su boľševici. Pokial to celkom nekrachne, nič sa nezmení.

02.04.2014 | Niless

No otazka je preco by mal clovek nejako kontrolovat safarenie nemocnice ked s nou nic nema? Pre dobry pocit? Ma ine povinnosti....
A aj keby nejaky iniciativny clovek nasiel nieco nekale co s informaciou a dokazmi o nehospodarnom nakladani moze docielit? Policii? Nic nezistia, najprv musia vyriesit vsetky vrazdy a zinkasovat pokuty za dopravne priestupky. Aj keby vysetrovatelia sa iba podpisali uz pod hotovi spis, idu v tom take peniaze ktore zlomia nejedneho sudcu....Takze co? kde? ako?
No zrejme akciovky a koniec dotovaniu a nasledne spoluucast pacienta aj ked iba v drobnych € aby si clovek porovnal servis, cenu, kvalitu a referencie. Na Slovensku je mnoho dobrych lekarov, ktori za normalne peniaze poskytuju kvalitu, len treba aby ich trh vyniesol vyssie.

Bohuzial i posledne volby ukazali ze este vela ludi ma problem zorientovat sa v zakladnych veciach tohto sveta nieto v kvalite a cene (aj cez financovanie dlhu danami) zdravotnej starostlivosti, 1/2 az 2/3 populacie to povazuje za raketove inzinierstvo.

03.04.2014 | libertarian

To "šafárenie" sa robí tak, že v tejto džamahíriji je nenapadnutelné. Predražené služby a nákupy, vymyslené práce, zbytočné práce,.....

06.04.2014 | antitotalia

Panebože, to sú kydy ... Nemocnice sa takmer automaticky prestanú zadlžovať, ak:
- budú môcť odmietnuť vyšetriť, ošetriť či hospitalizovať tých pacientov, prirodzene vrátane tých akútnych, ktorých im poisťovňa nezaplatí, keďže sú nad zmluvným limitom poisťovne. Každý takýto pacient vytvára poskytovateľovi - nemocnici čistú stratu . Pokojne sa dá povedať, že suma za neuhradené, pritom medicínsky plne opodstatnené výkony od roku 2005 kopíruje zadlžovanie v zdravotníctve, čo sa týka najmä všeobecných nemocníc; ide o výkony už za viac ako miliardu €,
- sa zruší právna povinnosť nemocníc mať nepretržitú prevádzku, keďže nepretržitú prevádzku (event. stand-by, pohotovosť) im nikto neuhrádza - takže nemocnica po vyčerpaní limitu poisťovne, event. v čase, kedy je pokles operačných výkonov (dovolenky, Vianoce) jednoducho zavrie a otvorí až keď jej nepretržitú prevádzku zaplatia. Šikovná nemocnica, či už fakultná, pod VÚC alebo iná všeobecná by si pokojne dokázala naplánovať celoročne prevádzku tak, že by cez víkend, teda od piatku 15,00 do pondelka 6,00 nemusela pracovať, čím by ušetrila na prevádzke nemalé prostriedky (len náklady na mzdy by išli dolu o cca 1/3)
Toto sú len tie 2 najpodstatnejšie veci, každý pekár - podnikateľ vie, že ak musí upiecť chleba, musí ho predať napriek tomu, že mu ho nezaplatia, tak skrachuje. A tiež vie, že ak bude musieť mať nepretržitú prevádzku, aby jeho zamestnanci na požiadanie mohli okamžite začať piecť chleba - ale ak dopyt napríklad nevznikne, tak piecť nebude - tak skrachuje.
A ešte posledná vec, nech zdravotné poisťovne a.s. prestanú rozprávať kydy a dajú konečne prioritu vzťahu pacient - poisťovňa. Zmluva poisťovne s poskytovateľom - nemocnicou je pri dnešnom stave zbytočnosť a v podstate blud - povinnosti má nemocnica dané zákonom, ale práva na úhradu len do výšky zmluvy - dobrá blbosť, že? Nech si pacient pokojne uhradí zdravotnú starostlivosť sám, no a potom účtenku pošle svojej slobodne vybratej zdravotnej poisťovni a.s. na úhradu. Mimochodom, možnosť individuálneho zdravotného poistenia je v zákone od r. 2005, to má už aj poistné produkty poisťovniam vymýšľať štát?

09.04.2014 | Dr Hujer

Prečo nieje zachovaná solidarita a poisťovňa neplatí za pohotovostnú službu tak, ako platí štát hasičom? Hasiči i keď celú noc drieme a čaká na zásah, je platený, lekár len za výkon. Poprosím aby to poisťovne navrhli a boli solidárne. Ďakujem.

Katarína Kafková

Katarína Kafková
  • Počet článkov: 4
  • Priemerná čítanosť: 1187
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Dlhoročná lekárka a manažérka v zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti pôsobí ako prezidentka Združenia zdravotných poisťovní a vyučuje na vysokej škole.