Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Katarína Kafková

Ako sa nezadlžovať – po slovensky.

02.04.2014 | Katarína Kafková

 • Tlačiť
 • 13

Dlh nemocníc nám neustále rastie. Je to dôsledok nízkej efektivity a transparentnosti obstarávania v zdravotníctve. Verejnosť sa tak určite potešila, keď ministerka zdravotníctva pred mesiacom zverejnila informáciu o spomalení zadlžovania nemocníc. Človek by si povedal, že úsporné opatrenia zabrali a veci sa darí dostať pod kontrolu. Vďaka tomu ľahšie prijal aj informáciu, že celkový dlh nemocníc (tých v gescii MZ SR, nie nemocníc, ktorých zriaďovateľom sú VÚC/mestá/obce/n.o.) sa za minulý rok vyšplhal „iba“ na 237 mil. eur.

Paradoxne, v hre na štatistiky, nehrá do karát ministerstva ani dôležitý ukazovateľ – dlh nemocníc v Sociálnej poisťovni. Ako vidno z aktuálneho materiálu, ktorý vzala vláda na vedomie, medziročne vzrástol o takmer 100 %. Rezort zdravotníctva, pri zverejnení pozitívnych správ, zabudol spomenúť, že k takémuto „zlepšenému“ tempu rastu dlhu na sociálnom poistení, (v absolútnych číslach dosiahol 60 mil. eur) pomohli najmä nemocnice v pôsobnosti ministerstva. Nemocnice, ktoré vlastnia VÚC, obce, mestá a neziskovky sa správali voči štátnej Sociálnej poisťovni výrazne zodpovednejšie. Ich dlžné poistné vzrástlo len o 30 %.

Navyše, ako sme už upozorňovali aj minulý mesiac, spomínaných „iba“ 237 mil.eur celkového dlhu nemocníc, v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, neveští nič dobré. Hoci pani ministerka prezentovala pozitívne výsledky, ide skôr o „ekvilibristiku počítania“. „Spomalenie“ zadlžovania, ako to nazvalo ministerstvo, je žiaľ len výsledkom navýšenia základu, z ktorého sa tempo rastu dlhu počíta. A tak je nárast dlhu za rok 2013, v skutočnej výške 95,25 mil. eur, podľa ministerstva lepším výsledkom, ako nárast na úrovni 72 mil. eur v roku 2012. Ak by sme aplikovali túto filozofiu ako základ hodnotenia efektivity, znamenalo by to len jedno. Čím viac by sa nemocnice zadlžovali, tým by na tom boli lepšie. Veľmi zvláštna optika, ktorú by štát, zodpovedný za zdravotnú starostlivosť občanov, nemal používať.

Príspevkové organizácie v pôsobnosti MZ SR (vrátane univerzitných a fakultných nemocníc) 31.12.2008 31.12.2009 31.12.2010 31.12.2011 31.12.2012 31.12.2013*
v mil.eur  195,55  115,45  209,36  69,44 141,75   237,00*

PRAMEŇ: Prehľad vývoja záväzkov po lehote splatnosti (istina) v rezorte zdravotníctva, Vláda SR, 2013, www.rokovania.sk/File.aspx/Index/Mater-Dokum-154616

Čo znamenajú tieto čísla pre pacientov? V prvom rade je to jasný signál, že efektivita nemocníc sa nezlepšuje. Pacienti preto nemôžu počítať s tým, že na lekárske výkony, lieky či liečebné pomôcky pôjde z existujúceho balíka viac peňazí. V druhom rade treba počítať s ďalším odlžovaním nemocníc, na ktoré sa poskladajú cez svoje dane samozrejme oni. Hoci už teraz prispievajú cez odvody a dane na približne 3,9 miliardy eur, ktoré ročne tečú do zdravotníctva.

Slovensku však môže nezvládnutie zamedzenia rastu dlhu v nemocniciach spôsobiť aj iné problémy. Európska komisia spomína zdravotníctvo, ako jednu z dvoch oblastí, v ktorých vidí riziko dodržania plánov vlády SR na reformy a úspory. Dovolím si tvrdiť, že aj v kontexte aktuálne prezentovaných čísiel, sú tieto obavy viac ako opodstatnené.

A keďže zo štatistík sa ľudia nenajedia, jeden reálny prípad na záver. Dlh nemocníc, ktorý sa nazbieral neefektívnym a netransparentným hospodárením za tri roky, predstavuje takú sumu, ktorá by stačila na výstavbu novej nemocnice v Bratislave. Ak by štát reálne zvyšoval efektivitu a znižoval zadĺženosť, nemusel by tých 250 miliónov odhadovanej investície preplácať cez model PPP.  Lebo otázka znie, z čoho ich bude platiť, ak nevie ani teraz bojovať s dlhom v existujúcich nemocniciach. Ekvilibristická matematika na to asi stačiť nebude. 

 • Tlačiť
 • 13

Tagy zdravotníctvo, nemocnice, pacient, dlh

Katarína Kafková

Katarína Kafková
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 1187
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Dlhoročná lekárka a manažérka v zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti pôsobí ako prezidentka Združenia zdravotných poisťovní a vyučuje na vysokej škole.

Katarína Kafková

Katarína Kafková
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 1187
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Dlhoročná lekárka a manažérka v zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti pôsobí ako prezidentka Združenia zdravotných poisťovní a vyučuje na vysokej škole.

Kalendár sa načítava...