Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo panikárime kvôli Číne?

19.08.2015 | Karol Hochschorner

Diskusia (9 reakcií)

20.08.2015 | mar

Sucasne oslabenie cinskej meny naozaj neznamena az tak vela. Skor by som to povazoval nie za oslabenie ale spomalenie posilovania Yuanu zo stany Ciny.
Co sa tyka regulovania mien, nesuhlasim , ze oslabenim meny pri sebestacnych ekonomikach, co Cina je, dochadza k znizovaniu zivotnej urovne obyvatelstva na ukor exporterov. Videli sme to aj pri USD, kde od roku 2005 ustupili od presadzovania silneho dolara a zivotna uroven obyvatelov USA sa neznizila a vidime to aj teraz pri Yuane. Pri sebestacnych krajinach slabsia mena na jednej strane podporuje export a na druhej strane nuti obyvatelov kupovat domace vyrobky a nie dovezene. Cize je to dvojita podpora ekonomiky.
Toto si neuvedomili v r. 2005-2013 a od r. 2009 uz aj "nasi" Bruselski predstavitelia, ked sa tesili, ze EUR voci USD posiluje. A tak to aj teraz vyzera.

20.08.2015 | Karol Hochschorner

Veď práve toto je problém. Domácnosti sú nútené nakupovať domácu produkciu za vyššie ceny ako dovezené produkty za nižšie ceny čiže devalvácia podoruje producentov a nie spotrebiteľov (domácnosti). Čína má síce obchodný prebytok ale aj tak obchoduje a musí niektoré produkty dovážať. Napríklad dovážajú potraviny čo priamo ovplyvňuje domácnosti.

20.08.2015 | mar

Tak tomuto vysvetleniu nerozumiem. Rozumnou regulaciou v Cine export pracuje naplno a aj domacnosti spotrebuvavaju domacu produkciu a nie cudziu. Co moze by lepsie.
Keby Cina pristupila na vyzvy USA a nechala by trhovo posilnit svoju menu, uplne by ich to zruinovalo. Export by skolaboval, kedze by stratil vyhodu nizkej ceny a domacnosti by zacali nakupovat dovazany tovar, cize podporovat cudziu ekonomiku. Nie preto, ze by bol dovazany tovar lacnejsi ako ich domaci, ale tym, ze by bol lacnejsi ako je v sucasnosti a tym dostupnejsi pre obyvatelstvo. A dobre smerovanou reklamou sa da velmi lahko ludi prehovorit, aby kupovali aj drahsie veci, hlavne, ze su zo zahranicia. Tento krok by znamenal zaciatok konca pre Cinu.
Nie je ziadne tajomstvo, ze kazda krajina podporuje producentov (podotykam, ze nie len exporterov). Len producenti dokazu zabezpecit zamestnanost , cim sa nepriamo podporuje aj spotrebitel, ktory, kedze ma zamestnaniepeniaze, moze minat. Je to kolobeh, ktory , ako vidime, celkom dobre funguje.
Samozrejme, Cina dovaza dost tovaru, hlavne nerastne suroviny, ropu a mozno aj potraviny, preto je ta regulacia tak citliva.

20.08.2015 | Motylx

Každá krajina podporuje producentov?
Ako napríklad Slovensko, alebo Francúzsko podporuje producentov?
Likvidacnymi daňami, regulaciami, sikanovanim najroznejsieho druhu?
Či si mal na mysli vybraných producentov?
Potom áno.

K podstate vášho sporu sa zatiaľ nevyjadrim, pretože v tom zatiaľ nemáte jasno ani vy dvaja. Počkám ako sa vyvinie debata.

20.08.2015 | Karol Hochschorner

Pokiaľ by došlo k posilneniu meny v Číne tak by samozrejme došlo k poklesu exportu, to však nevidím ako problém kedže Čína ma obchodný prebytok. Tým, že Čina umelo podhodnocuje svoju menu tak v skutočnosti bráni zvýšeniu životnej úrovne svojich domácností (a to tak že by sa zvýšila hodnota peňazí ktoré tieto domácnosti majú a za tieto peniaze by si mohli kúpiť viac statkov). Domnievam sa, že rozumná a citlivá regulácia neexistuje resp. existuje iba na papieri. Ja si myslím, že optimálne pre Čínu by bolo svoju menu neregulovať vôbec a tá sa následne ustáli na svojej trhovej a teda prirodzenej hodnote. Čína by síce na prvý pohľad ako krajina stratila (povedzme vplyv, ale aj ekonomicky - devízové rezervy a pod...) ale ľudia by sa mali v Číne lepšie.

21.08.2015 | mar

Ako ste vo Vasom prispevku uviedli, k posilneniu meny v Cine od zaciatku roka napriek devalvacii doslo. Devalvaciou len pribrzdili rast meny, nakolko doslo k ochladeniu vykonnosti ekonomiky v Cine. Je to jeden z nastrojov, ktoreho sa vzdali vsetky krajiny, ktore prijali EUR. Co by dalo v sucasnosti za tuto moznost Grecko, Spanielsko..
V Cine velmi dobre vedia, ze bez regulacie meny by dochadzalo k extremnym pohybom, ze by sa na Yuan vrhli vsetci devizovi spekulanti sveta, ktori nerespektuju ekonomicke ukazovatele ale len svoje otvorene pozicie.
Cize pri prudkom posilneni meny, co by sa bez regulacie, podla mojho nazoru, stalo, by utrpeli exporteri, ktori by zacali bud obmedzovat produkciu alebo znizovat mzdove naklady, cize znizovat zamestnanost alebo znizovat mzdu. Ano, zahranicne vyrobky by na zaciatku boli pre obyvatelstvo dostupnejsie, cize Cinania by prestali kupovat vlasnu produkciu, coho nasledkom by bolo dalsie obmedzenie vyroby a dalsie znizovanie zamestnanosti. Toto vobec neprispieva k zvyseniu zivotnej urovne domacnosti.
Toto by viedlo v podstate k likvidacii domacich producentov. A potom by uz nasledovali kroky, ktore sme videli aj u nas. Lanarenie zahranicnych investorov, ktorym nestaci vyhoda nizsich mzdovych nakladov, ktori dostanu 10-rocne prazdniny ale po skonceni chcu odist, mzdy vo fabrikach vlasnenych zahranicnym investorom sice o 10-15%% vyssie ako priemer v krajine, co je pre domacnosti lepsie, len bohuzial, preplatene vladou na par rokov dopredu, co nie je dobre pre stat.....

22.08.2015 | Motylx

Heh, citujem:
... domácnosti sa budú mať lepšie, ale štát horšie...
No a?

20.08.2015 | LPB

Ani po devalvácii v Česku sa im životná úroveň asi veľmi neznížila. A momentálne v EU excelujú. Veď nato si tú menu ponechali, nie?

20.08.2015 | Zavacky

V duchu Motylx-ovho odkazu, Karči : Zatiaľ si niekde na polceste. Pokračuj, ale ak nebudeš dôsledný, skončíš v keynesiánskom bahne.

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 2364
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk