Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo nemôže FED zvýšiť základnú úrokovú sadzbu.

27.07.2015 | Karol Hochschorner

Diskusia (13 reakcií)

27.07.2015 | libertarian

Vďaka pan Hochschorner , za rozumný komentár. Bez tých klasických mainstreamáckych žvástov.
-.-.-.-.-.
Velmi by ma zaujímal váš názor na tieto moje slová (veľmi zostručním):

Rast ekonomiky USA (ale podobne aj EU) je nemožný (okrem iného) aj z dôvodu :
1. - progresívne dane.
K nárastu REALNEHO HDP o napr. 10% je potrebné, aby každý pracovník zvýšil svoj pracovný výkon o cca 10%.
Kvôli progr. daniam by pracovník za tu prácu navyše dostal čistý príjem vyšší o cca 3%.
Väčšine pracujucich sa neoplatí odpracovať navyše 10% práce, pokiaľ za tú prácu si reálne kúpia tovaru iba o 3 percentá navyše.

2. - presýtenie trhu výrobkami
Pri výraznom náraste celkovej výroby je nemožné predať tieto výrobky. Dnes už sa spotrebuvávajú výrobky výrazne nad rozumnú mieru. Nie je dôvod meniť televízor ani auto každé dva roky, nie je dôvod vyhodiť odev po dvoch noseniach, nie je možné zožrať dvojnásobok jedla.
Akékoľvek rozumné využívanie výrobkov situáciu s HDP ešte zhorší. Bez plýtvania HDP neporastie.
-.-.-.-.
Nemyslím, že toto je jediný dôvod, ale iste je to dôvod veľmi závažný.

28.07.2015 | Martin_52

teda mne pride predstava zvysovania HDP tak, ze ludia budu robit o 10% viac, tak trochu naivna :)

28.07.2015 | Karol Hochschorner

Ďakujem pán Libertarian za Váš komentár aj za položenú otázku. Pokúsim sa stručne odpovedať.
K prvej vete len doplním, že uvedené je pravda za predpokladu plnej zamestnanosti.

1. Nemyslím si že bežná výška daní (povedzme do 50%, aj keď ja by som skôr prácu nezdaňoval) odradí ľudí pracovať. Pri extrémne vysokých daniach to samozrejme platí. Dôležité však je, ako sa tieto prostriedky vyžijú v ekonomike. Kedže štát ich využije neefektívne, v podstate ich len preje, tak jednak tým zníži životnú úroveň pracujúcich (tým, že im berie časť príjmu) a na viacročnom horizonte zníži rast HDP (tým, že štát tie peniaze neinvestuje). Zvýšená produktivita práce nemusí znamenať, že ľudia viacej pracujú. (roľník na poli dnes asi nepracuje ťažšie ako v minulosti no vyprodukuje viac).

2.
- Podľa mojej mienky nie je ukazovateľ HDP dobrým ukazovateľom životnej úrovne obyvateľstva. Napríklad ak by niekto vymyslel nadčasovú TV, ktorú netreba meniť tak by síce HDP kleslo ale ľudstvo by bolo na tom lepšie.

- Na druhej strane si nemyslím, že trh je presýtený. Všetko je podľa mňa otázka dopytu a ponuky. Ak by nebol dopyt tak by sa nevyrábalo. Druhá vec je plytvanie zdrojmi ktoré máme k dispozícii ale to je iná debata.29.07.2015 | drobcheck

Znamy pracuje cez 20 rokov vo Svajciarsku a minule nam rozpraval, ako radsej odmietol povysenie, lebo by dostal viac v hrubom, ale menej v cistom.
Co sa tyka tvrdenia, ze stat preje dane, treba sa zamysliet, kam smeruje sukromne zdravotnictvo, sukromne prepravne spolocnosti a podobne. Vsetci si vyberaju len smotanu (pri zdravotnictve diagnostika - vid Penta skupujuca male nemocnice bez operacnych lozok a nakladnej liecby, sukromne zdravotne poistovne a ich kvoty, rychla zachranna pomoc, ktora je silne ziskova pre Pasku, taktiez RegioJet a ich obsluha len tych najziskovejsich tras), preto stat nie len, ze nedokaze vykazovat zisk, este aj kvoli nutnosti prevadzkovat neefektivne sluzby, kedysi vykryvajuce z efektivnych, teraz krachuje. Keby stat nariadil pomerove sluzby, ze by aj Penta musela robit nakladne operacie platene z odvodov, RegioJet by musel prevadzkovat trasy z hornej dolnej, do dolnej hornej, lebo ina doprava tam nie je, zase by vsetci kapitalisti kricali, ze je to nespravodlive. Pritom je aktualny stav nespravodlivy voci statu a jeho obcanom.
Kedze som zastanca tvrdenia - manazment musis motivovat, aby podaval vykony, je jedno, kto je v realite manazerom. V pripade spravnej motivacie by aj statne podniky dokazali vykazovat zisk. Sukromnici predsa nie su nejaki carodejnici.

HDP je uplne najhorsi, nic nevypovedajuci ukazovatel. Staci, aby firmy prepierali zisky cez danove raje a mozeme mat extremne vysoke HDP a prazdnu pokladnicu.

Trhy su davno presytene. Staci pozriet na automobilky, ktore na seba skupuju produkciu, aby ich potom so zlavami predavali ako predvadzacky a podobne. Takto klamu statistiky. Taktiez televizory. Za ostatnu dekadu sme tu mali 3D, FullHD, SmartTV, 4K a o chvilu prie 8K, len aby sa predavalo viac a viac a viac. Pritom ludia to nepotrebuju a nechcu. A kedze ocakavam este drsnejsiu krizu, nez 2008 (to nebola kriza, to bolo take lahke zakolisanie sa nafuknutych trhov), drviva vacsina podnikov pojde tvrdo do sraciek, co vyvola jediny ziskovy scenar - svetovu vojnu.

PS: ak chceme v buducnosti osetrit trh, hlavne financny, treba ako prve zrusit futures a podobne vymysly.

29.07.2015 | Motylx

Nešťastne zvolené príklady, keďže všetci tebou menovaní kseftuju so Štátom.
A ty ako riešenie navrhujes viac štátu.
Riešením je menej štátu.
Najlepšie žiadny.

29.07.2015 | Motylx

Nešťastne zvolené príklady, keďže všetci tebou menovaní kseftuju so Štátom.
A ty ako riešenie navrhujes viac štátu.
Riešením je menej štátu.
Najlepšie žiadny.

29.07.2015 | Motylx

Nešťastne zvolené príklady, keďže všetci tebou menovaní kseftuju so Štátom.
A ty ako riešenie navrhujes viac štátu.
Riešením je menej štátu.
Najlepšie žiadny.

29.07.2015 | Niless

To potom mozme zrusit aj poistenie uvery a pod. Futures su velmi dobry nastroj pre znizovanie rizika cenovych vykyvov pri vyvoze a najma pre polnohospodarov. To ze to vdaka spekulantom zdefraudovalo je prirodzene, stat moze stratit ak ak by sa rozgodoval zachranovat fin. Institucie.

29.07.2015 | od A do Z

Navýšenie úrokovej sadzby posilni dolár voči iným menám, a to asi nepotrebuje USA pre svoj export.

29.07.2015 | LPB

Dan z prijmu treba zrusit a zaviest DRASTICKU PROGRESIVNU dan z nehnutelneho majetku. S neutralnym, pripadne kladnym, vplyvom na rozpocet.

29.07.2015 | Motylx

Vyvlastňovať sa ti zachcelo.

Drasticky a progresívne na teba.
Čím väčšiu tupinu napíšeš, tým viac po papuli dostaneš.

29.07.2015 | LPB

Vidim, ze si navstevoval tu spravnu skolu:-)

29.07.2015 | Motylx

Nevrav, že ti nechutí vlastná medicína.
Ale no...

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 2364
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk