Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Karol Hochschorner

Prečo nemôže FED zvýšiť základnú úrokovú sadzbu.

27.07.2015 | Karol Hochschorner

 • Tlačiť
 • 13

Medzi investičnou a inou verejnosťou je všeobecne uznávaný fakt, že Americká centrálna banka (FED) zvýši tento rok sadzby. Ľudia sa viac menej len rozchádzajú v názore kedy, koľko krát a ako rýchlo FED úrokovú sadzbu zvýši. Ja si myslím že FED úrokové sadzby nezdvihne, pretože to nemôže urobiť. Dôvody sú nasledovné: 

 • Slabá ekonomika USA
 • Nízka inflácia v USA
 • Vysoká nezamestnanosť v USA
 • Príliš veľké zadlženie USA

Slabá ekonomika: FED predpokladal rast americkej ekonomiky v prvom kvartáli 2015 na úrovni 1,9%. Realita však bola -0,2%. Komentátori zdôvodňujú slabý rast v prvom kvartáli zlým počasím a predpokladali že ekonomická aktivita z prvého kvartála sa presunie do druhého, ktorý zaznamená silný rast. Predpoklady z apríla  hovorili o raste 2,8% ale ako postupne prichádzali horšie správy tak analytici upravili tieto predpoklady najprv na 2,2% a teraz na 2%.

Na základe výsledku prvého kvartálu FED znížil odhad ročného rastu ekonomiky z rozmedzia 2,3%-2,7% na súčasných 1,8%-2,0%.

Ako chce FED zvýšiť sadzby v období keď už teraz vie, že sa nenaplnia jeho očakávania, keď to pokojne mohol urobiť na konci minulého roku keď výhľad o raste ekonomiky bol oveľa pozitívnejší?

Inflácia: Jeden z cieľov FEDu, pri ktorom mal zvýšiť sadzby za svojho predchádzajúceho guvernéra Bena Bernakeho bola 2% inflácia. (ja som síce presvedčený že inflácia je pre ekonomiku zlá ale o tom inokedy). V roku 2015 sa pohybuje inflácia v USA v mínusových hodnotách. Každý stĺpec predstavuje jeden mesiac v tomto roku a ide o neupravený index spotrebiteľských cien.

Na dlhodobejšom grafe vidno že inflácia bola medzi rokmi 2010-2014 okolo 2% ale FED úrokovú sadzbu nezvýšil. Tak ako chce dnes zvýšiť úrokovú mieru keď sa USA dostali do deflácie?

Pre stimuláciu ekonomiky je dôležité aby reálna úroková sadzba bola záporná (úroková miera očistená o infláciu). Ak by bola inflácia na úrovni 2% tak každá úroková sadzba nižšia ako 2% by pôsobila stimulačne na ekonomiku. Keďže sa USA dostali do deflácia tak reálna úroková sadzba narástla bez pričinenia FEDu a v takomto prostredí FED nemôže ešte viacej zvýšiť sadzby.

Nezamestnanosť: Nezamestnanosť klesla z 10% v októbri 2009 na súčasných 5,3%. Nezamestnanosť na úrovni 6,5% bola druhým indikátorom predchádzajúceho guvernéra Bena Bernakeho. Túto hranicu dosiahla Americká ekonomika na začiatku roku 2014. To bola aj inflácia nad úrovňou 2% ale FED sadzby nezvýšil. 

Hore uvedené čísla o nezamestnanosti môžu vytvárať obraz, že americká ekonomika je na tom dobre a plne sa prejavilo oživenie po finančnej kríze. Ja si myslím, že správy z trhu práce nie sú tak pozitívne ako sa to na prvý pohľad môže zdať.

Nasledujúci graf ukazuje podiel pracovnej sily (zamestnaní a nezamestnaní dokopy, ktorí si hľadajú prácu) k počtu obyvateľov v produktívnom veku (všetci ľudia nad 16 rokov). Počas tejto krízy klesá tento podiel, pretože nezamestnaní si nedokážu nájsť pracú a to ich odradí od ďalšieho hľadania. To je znak nezdravého pracovného trhu.

Toto číslo je dnes najnižšie od 70-tych rokov minulého storočia keď, ženy len vstupovali do pracovnej sily (predtým boli ženy často v domácnosti) a tým pádom to vytvára ešte horší obraz o pracovnom trhu USA.

Podiel pracovnej sily žien na ženy v produktívnom veku

Reálny obraz o sile amerického pracovného trhu ukazuje aj nasledovný graf pomeru tento krát len zamestnaných ľudí ku ľudom v produktívnom veku (všetci ľudia nad 16 rokov). Tento pomer sa cez krízu znížil zo 63% na 59% a okolo tejto hodnoty stagnuje. Za 7 rokov sa tento pomer nezlepšil a nevrátil sa na predkrízové úrovne. Americká ekonomika vytvorila pracovné miesta len v rovnakom pomere akom rástla populácia ale nič navyše, čiže žiadne reálne oživenie trhu práce nenastalo.

Okrem týchto problémov existujú aj štrukturálne problémy amerického trhu práce ako sú pribúdanie práce na polovičný úväzok a ubúdanie pracovných miest vo výrobe.

Guvernérka Janet Yellenová si je tohto zjavne vedomá keďže aj pri 5,3% nezamestnanosti stále opakuje že chce vidieť zlepšenie trhu práce.

Príliš veľké zadlženie:

Zadlženie Americkej vlády k 30.6.2015: 18,15 bilióna USD (trilióna po anglicky)

Vnútrovládny dlh (Intragovernmental debt): 5,075 bilióna USD - vláda si požičala sama od seba. Napríklad tak, že si požičia z fondu sociálneho zabezpečenia kde si ľudia odkladajú peniaze na dôchodok a podobne.

Čistý dlh: 13,075 bilióna USD – vnútrovládny dlh sem nepočítam keďže úroky z tohto dlhu ostanú vláde.

Čisté úrokové náklady: 223 miliárd USD – schválené na rok 2015

Efektívna úroková miera: 1,71%

Každý percentuálny bod úrokovej sadzby predstavuje pre americkú vládu zvýšené náklady na obsluhu dlhu o 130 miliárd USD čo pri výške príjmov USA vlády (2 900 miliárd) odkrojí ročne 4,5% z rozpočtu. A to hovoríme len o 1% zvýšení úrokových sadzieb. Povojnová priemerná úroveň sadzieb je 5,03%. Pri tejto sadzbe by stúpli úrokové náklady o 654 miliárd čiže celkové náklady len na obsluhu dlhu by boli 877 miliárd USD. Nárast čistého vládneho dlhu je za posledné roky enormný a podľa odhadov rozpočtov na nasledujúce roky to vyzerá že tento trend bude pokračovať.

Podľa môjho názoru vynakladať každoročne 30% svojho rozpočtu na obsluhu dlhu si dlhodobo nemôže dovoliť žiadna vláda (aj keď Japonsku sa to zatiaľ darí) a preto si myslím že ak aj FED zvýši sadzby tak to bude len symbolické gesto (zvýšenie niekde medzi 0,10% - 0,25%) a veľmi skoro sa úrokové sadzby vrátia na súčasnú hodnotu.

 • Tlačiť
 • 13

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 2364
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 2364
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk

Kalendár sa načítava...