Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je kríza v Portugalsku zažehnaná ?

12.08.2015 | Karol Hochschorner

Diskusia (14 reakcií)

12.08.2015 | libertarian

Výborne. Logické, stručné, pravdivé, kompletné.
Text článku v hrubých rysoch platí na väčšinu štátov EU.
Súčasne článok pekne ukazuje, ako demagogicky a lživo informuje väčšina politikov, ekonomov aj novinárov ludí o stave EU.

Jediné, čo mi nie je jasné : Ako dlho sa dá takouto politikou ECB -
" spraví všetko čo bude potrebné aby zachránila Euro (a tým pádom nenechá skrachovať žiadny štát Eurozóny) " - udržať eurozóna funkčná . Ako dlho ????????????

12.08.2015 | Karol Hochschorner

Ďakujem pán Libertarian, no dá sa to udržať tak dlho ako to pracujúci Európania budú schopný financovať. (cez dane, infláciu poprípade cez nižší výnos na svojich úsporách ako by normálne mali dostať. To že ľudia majú výnos v druhom dôchodkovom pilieri 2% nie je náhoda).

Ako EÚ však máme voči USA jednu veľkú výhodu. My máme prebytok obchodnej bilancie (nekonzumujeme na zahraničný dlh). Čiže o tom kedy to padne rozhodujeme sami.
Inak pevne verím, že je jasné, že postup ECB neschvaľujem ;).

13.08.2015 | kura2

keď Portugalsko opustilo záchranný program a začalo si požičiavať od súkromných investorov sa situácia krajiny sa len zhoršila?
Preco? Tym, ze dovtedy si nepoziciavalo a teraz zas ano?
Poziciava si PT nadalej, alebo sa snazi znizit si dlh?
Situacia sa zhorsi, ked stupnu uroky, suhlasim. Ale pokial by nestupli, tak celkovo na urokoch zaplati PT menej..
By sa ziadalo ten koniec dotiahnut, inak vyborna tema.

13.08.2015 | Karol Hochschorner

Situácia krajiny sa nezmenila pretože je jedno od koho si krajina požičiava. Problém je v prvom rade v tom, že veľmi zadĺžená krajina si ďalej vo veľkom požičiava a výsledkom tejto "záchrannej akcie" je vyššie zadĺženie krajiny (ako bolo na začiatku "záchrannej akcie"). Ďalej platí, že ECB (aj celá Trojka) svojimi umelými zásahmi deformuje trh a fakty ukazujú, že Portugalsku zatiaľ reálne nepomohla, naopak vystavila Portugalsko veľkému riziku väčších problémov v budúcnosti.
Čo sa týka znižovania dlhu: Každá krajina EÚ deklaruje svoj zámer znížiť dlh, ale v skutočnosti sú všetky krajiny podstatne viac zadĺžené ako pred krízou z roku 2008.

13.08.2015 | Roman Kanala

Téma je to dobrá, ale spracovanie veľmi zjednodušené. Dlh v pomere k HDP totiž naozaj kulminuje (resp. jeho rast sa zastavil) a nezamestnanosť nie je podmienená pôžičkou Trojky.

Po voľbách v 1976 padol Salazar a k moci sa dostala sociálistická vláda Mária Soaresa. Za Salazara bol ľud ticho, trestali sa aj pesničky a všetko bolo zviazané reťazami, vrátane ekonomiky. Namiesto diaľnic sa stavali nanajvýš tak kostoly či štátne budovy v somptuóznom fašistickom štýle. Jedným z prvých krokov novej vlády bolo prepísanie ústavy na zbierku ideologických postulátov o právach pracujúcich a výhodách sociálizmu. Toto hrá úlohu brzdy reforiem dodnes.

Pohľad na tabuľku dlhu k HDP ukazuje, že medzi 2013 a 2014 už nerástol. Ak v 2015 neporastie, prípadne ak poklesne, je to vývoj dobrým smerom, aj keď pomalší, ako boli optimistické predpovedi.

Nezamestnanosť je daná rigidným zákonníkom práce, vysokými odvodmi a minimálnou mzdou 590 eur, ktorá ničí zamestnanosť dunčov na vidieku. Podobne ako je Fico najväčším nepriateľom zamestnanosti na slovenskom východe, ktorý nivočí privysokou minimálnou mzdou v pomere k produktivite a ekonomickým možnostiam zbedačeného vidieka. V Portugalsku pokus znížiť minimálnu mzdu zastavil ústavný súd. Tým zastavil jednu dôležitú komponentu reformy. Za to Trojka nemôže.

Dlhodobé nízke úroky sú dobré i zlé. Prasačím krajinám dajú dúšok kyslíka, ale Ficovi umožňujú rozflákať miliardy na blbiny namiesto znižovania dlhu. Ekonomické zviechanie sa potrvá len dovtedy, kým budú úroky nízke. S autorom treba súhlasiť, že to rozhodne nie je zdravý vývoj. Ale niektoré krajiny majú socík tak zabetónovaný, že by bolo treba ešte horšiu krízu, aby sa s tým niečo dalo urobiť a zmeniť to.

13.08.2015 | libertarian

"Téma je to dobrá, ale spracovanie veľmi zjednodušené"

-nie je jednodušená. Iba sa týka jednej otázky - vplyv ECB na ZAMASKOVANIE krízy.

"Dlhodobé nízke úroky sú dobré i zlé."
Nie. Zlé sú, ak sú umelo, zásahom ECB zmenené. Sú dobré, ak su prirodzené, ak ich tvorí slobodný trh.

Ty zamienaš pojem "dobré" za pojem "príjemné pre niekoho". Pre banky sú PRIJEMNÉ nizke, umelo držané uroky.
Ak UMELO nízke uroky umelo podporujú ekonomiku, nie je to DOBRÉ. Iba je to príjemné pre niekoho. A robí to bubliny.

13.08.2015 | IvanPe

Ak chce hrat EU hru globalnu musia zaniknut staty ako politicke zoskupenia narodneho charakteru. Hra musi prejst do ekonomiky a znehodnotenie narodnych ekonomik a nahradennie europou je jedina cesta, ktora ma riesenie. Potial kona centralna banka v sulade s buducnostou.
Celu situaciu meni fakt ze poziaciava narodnym statom, ktore tie peniaze pouzivaju na upevnenie vlastnej existencie. Cite velmi zjednodusene mozme tie grafy citat ako odpoved na otazku: kolko penazi treba naliat do statu aby stat znizil statistiku neevidovanych moznych pracujucich?
A v tomto pripade je to statom zafinancovany pokles o cca tri percenta.
Podla mna tie grafy o nicom inom nehovoria.

14.08.2015 | Roman Kanala

Nuž ja dúfam, že k tomuto nedôjde. Húf bláznov či eurokrati vo veži zo slonovej kosti by nemali mať možnosť neobmedzeného diktátu všetkých. Spomeňme napríklad argument, že toľko krajín sa predsa nemôže mýliť, keď presadzujú euroválov. Ak by Gréci opustili euro v 2010, boli by z krízy von aj oni, aj ostatní. Alebo silové presadzovanie euroústavy, potom Libanonskej zmluvy a iteratívne referendá v Írsku, ktoré prestali po dosiahnutí prvého priaznivého výsledku.

Presne kvôli tomu nechcú do EÚ Nórsko, Island, Švajčiarsko a Británia uvažuje o vystúpení. Švajčiarsko hrá globálnu hru aj bez EÚ, ale inak, než mocensky. Pre Zlodejsko je jedinou možnosťou hrať globálnu hru EÚ. Ale stojí to zato?

14.08.2015 | IvanPe

Rozumiem. Ja ale na druhej strane neverim, ze tento socialisticky stav absolutnej regulacie je udrzatelny. Ekonomicky.
To si neodporuje. Slaby stat so silnymi regionalnymi samospravami, ktore medzi sebou konkuruju. Spolocna obrana, spolocny nakup nedostatkovych zdrojov, globalne projekty typu osidlenie vesmiru, voda, ... a diverzifikovane lokalne sluzby podla klimy, vody, teploty, hustoty osidlenia, tradicie, ...
K tomu mozme prist zrusenim EU a znovuspolcenim ale ja si myslim, ze je rychlesia cesta: centralizacia EU a ekonomicky krach.

19.08.2015 | Roman Kanala

Presne tak to je vo Švajčiarsku. Štíhly štát, 26 kantónov, suverenita vo všetkých otázkach doma, na federál delegovaná zahraničná politika, armáda a mena. Časom sa pridávali federálne zákony: trestný, obchodný, občiansky. Všetko ostatné vrátane škôl a dopravných predpisov ostáva na kantonálnej úrovni. Daňová konkurencia medzi kantónmi je podporovaná Konfederáciou, lebo vedie ku kontrole napúchania kantonálnych administrácií. Nemôžu si dovoliť mať priveľký štát, keď im voliči priškrtia kohútik. Referendum je možné o všetkom, vrátane daní, okrem ľudských práv. Referendá obecné, kantonálne, federálne.

Ak by EÚ bola organizovaná zdola ako Švajčiarsko, nebolo by sa treba báť, lebo by bol dostatok demokratických mechanizmov, ako zabrániť úletom. Žiaľ, buduje sa jakobínska centralistická diktatúra na francúzsky spôsob. V mnohých členských štátoch referendum ani neexistuje a ľudia nemajú ako zastaviť vládu, keď začne robiť hlúposti. A ešte menej na úrovni EÚ.

20.08.2015 | IvanPe

Ad Roman:
Ano, tiez vnimam rozpor medzi centralisticky riadenou ekonomicky neefektivnou politickou uniou a pragmaticky jasnou krizou tejto neefektivnosti. Z tohto pohladu sa mi javi pozicka Grecku ako systemovy krok ktory nahra Nemecku lacny rozvoj a investicie a prehlbi krizu EU. Preto si myslim, ze EU sa bude zmietat v dalsich krizach stale horsich a horsich az nakoniec "sdefoultuje" do narucia pragmatickeho kapitalu. Cize my budeme stale viac pomahat rucenim za pozicky tym ktory sa neprisposobia zmenenej ekonomike a nasledne budeme radi ak nas tych zarucnych listov zbavia za par korun napr nasi nemecky priatelia. Win Win. Rovnovazny stav ekonomiky nastane ked narokovatelne zovotne minimum (tj davka na ktoru ma narok kazdy) sa bude rovnat absolutnej hodnote inflacie, resp kombinacii devalvacie a inflacie. Ano je to iste ako keby sme dnes zrusili dochodkove systemy a nechali len tie poistne. Ale to by staty a politici prisli o velku cast svojho piesocku a ti na state zavysli volici by prisli o zmysel zivota. Cize Euro bude stale (spolu s dolarom) oslabovat a snazit sa vyzierat krajiny kde sa produje pridana hodnota. Tie to bud vymenia za iny druh kapitalu alebo na to doplatia. Doslovne.

14.08.2015 | libertarian

Ten argument -
"Spomeňme napríklad argument, že toľko krajín sa predsa nemôže mýliť, keď presadzujú euroválov."
- To ohľadne Grecka predsa nebol OMYL. Oni dobre vedeli, že krach Grecka iba odsunú, ale neodstránia. Ten argument - to bola LOŽ, nie omyl.
Ohľadne Grecka KLAMALI od jeho vstupu do eurozony. A KLAMÚ stále. Nemýlia sa.

14.08.2015 | martin33

To by bola cesta do pekla.
Najvacsi rozvoj kultury v Europe nastal vzdy vtedy, ked medzi sebou volne superili relativne male staty - v staroveku to bolo Grecko, v stredoveku (este nezjednotene) Taliansko a v novoveku (este nezjednotena) Velka Britania a neskor (este nezjednotene) Nemecko. Prichod imperia vzdy priniesol stagnaciu, tyraniu, likvidaciu strednej triedy a po vzostupe vzdy nasledoval pad.

14.08.2015 | IvanPe

Bola, nepochybne. Ale ja si myslim, ze ta cesta je nevyhnutna a to prave kvoli narokovej kulture socialneho statu. A ano ocakavam pad. To co prezije moze byt silnejsie so slabsim statom, tak ako sa ukazalo ze socializmus je peklo detto.

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 2360
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk