Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Karol Hochschorner

Je kríza v Portugalsku zažehnaná ?

12.08.2015 | Karol Hochschorner

 • Tlačiť
 • 14

Zlepšila sa situácia v Portugalsku po záchrane od trojky?

Predstavitelia Trojky (Európskej Centrálnej Banky, Medzinárodného menového fondu a Európskej komisie) sa snažia prezentovať názor, že ich záchranné mechanizmy v princípe fungujú. Pri krajinách ako sú Portugalsko, Írsko a Španielsko záchranné mechanizmy zafungovali správne a tieto krajiny sú z najhoršieho vonku, akurát pri Grécku zlyhali. V tomto blogu sa pozrieme na tvrdenia Trojky týkajúce sa Portugalska.

Portugalsko potrebovalo pomoc od Trojky, pretože vládny dlh bol tak vysoký, že ho vláda nedokázala sama splácať. V apríli 2011 dostala krajina pôžičku 78 miliárd EUR s tým, že súčasťou dohody bolo presadenie ekonomických reforiem. Reformy mali naštartovať ekonomický rast a stabilizovať verejné financie.

V roku 2011, keď bol odsúhlasený záchranný balík, boli predpovede Trojky o vývoji Portugalského hospodárstva plné optimizmu. Trojka Portugalsku predpovedala :

 1. v r. 2013 dosiahne pozitívny ekonomický rast, 
 2. v r. 2013 bude rozpočtový deficit 3% (aby dodržali Maastrichtské kritériá),
 3. v r. 2013 bude výška verejného dlhu kulminovať ,
 4. v r. 2014 bude nezamestnanosť nižšia ako bola v roku 2011 (keď sa celý tento proces začal).

Realita je však iná :

1.

Výsledok: HPD Portugalska za tieto 4 roky kleslo o 4,72 %, zatiaľ čo Trojka v rovnakom období očakávala rast spolu o 1,9 %. Predpoveď pozitívneho hospodárskeho rastu v roku 2013 sa nenaplnila.  

2.

Výsledok: Predpoveď schodku štátneho rozpočtu na úrovni 3 % v roku 2013 sa nenaplnila.

3.

Výsledok: na konci roku 2014 bol štátny dlh o 15,18% vyšší ako sa očakávalo a naďalej stúpa. Predpoveď Trojky, že v roku 2013 začne dlh kulminovať sa nenaplnila.

4.

 

Výsledok: Predpoveď Trojky o nižšej nezamestnanosti v roku 2014 v porovnaní z rokom 2011 sa nenaplnila.

Trojka považovala za svoj úspech keď Portugalsko 17. mája 2014 opustilo záchranný program a začalo si požičiavať od súkromných investorov. Lenže situácia krajiny sa len zhoršila. Keďže Európska Centrálna Banka vyhlásila, že spraví všetko čo bude potrebné aby zachránila Euro (a tým pádom nenechá skrachovať žiadny štát Eurozóny), považujú súkromní investori portugalské dlhopisy za bezpečnú investíciu presne tak ako ju považovali od roku 1999 keď Portugalsko vstúpilo do Eurozóny.

Úroková sadza na 10 ročných Portugalských dlhopisoch

Na začiatku roku 2010 investori držiaci portugalské dlhopisy pochopili, že krajina nemá šancu dlh splatiť a preto jej už nikto za nízke úroky nechcel požičať.

Teraz sa situácia zdá byť stabilná keďže Portugalsko platí úroky na 10 ročných dlhopisoch len cca 2,5%. Dnes si v princípe vláda môže požičať viac peňazí lebo platiť úrok 2,5% na 100 miliardovú pôžičku je to isté ako platiť 5% na 50 miliardovú pôžičku. Ročné úrokové náklady sú v oboch prípadoch 2,5 miliardy. Celé sa to samozrejme rozsype v prípade keď stúpnu úrokové sadzby.

Ak by teraz nezasahovala Európska Centrálna Banka a umelo neznižovala úrokovú sadzbu na portugalských dlhopisoch (vyššie spomenutou garanciou, pôžičkami komerčným bankám a priamym nákupom dlhopisov) tak by sa krajina dostala opäť do tých istých problémov ako v roku 2011.

 • Tlačiť
 • 14

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 2360
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk

Karol Hochschorner

Karol Hochschorner
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 2360
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Portfólio manažér a hlavný analytik spoločnosti AB Asset Management a.s. Budem písať najmä o makroekonomike a o investovaní do akcií. Viac o nás sa dozviete na www.abam.sk

Kalendár sa načítava...