Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

"Odpískal" Cyprus existenciu únie?

10.07.2012 | Karel Hirman

Diskusia (24 reakcií)

10.07.2012 | Juraj Mašláni

Karol, zdajú sa mi to byť historické paralely trochu pritiahnuté za vlasy.
Len tézovite:
- cyperská vláda nechce uprednostniť päťmiliardovú pôžičku od Ruska pred finančnou pomocou od partnerov z EÚ. Ona chce jedno aj druhé! V dohľadnom čase bude totiž potrebovať približne 10 miliárd eur.
- už minulý rok, keď sa Cyprus dostal do podobných finančných problémov (z veľkej časti spôsobených a “prenesených”, tak ako teraz, z Grécka), znásobených výbuchom muničného skladu, ktorý zničil najväčšiu elektráreň v krajine, mu Rusko požičalo 2,5 miliardy eur za 4,5 % na 4,5 roka bez nejakých výraznejších reštriktívnych podmienok. A – čo sa stalo? EÚ nepadá, aspoň nie pre Cyprus :-)
- nemusíme sa strachovať, že Cyprus, náš partner v EÚ, sa “vymkne spod kontroly” a dostane sa do ruskej sféry vplyvu. On už tam totiž je. V Cyperskej republike žije oficiálne 840 tisíc obyvateľov, z toho 40 tisíc Rusov. Navyše krajinu každoročne navštívi 400 tisíc ruských turistov. Bohatí a bohatší Rusi kupujú na ostrove ako o dušu nehnuteľnosti. Ruština je tretím jazykom, ktorý sa učí na školách, firmy pri pohovoroch s novými uchádzačmi o zamestnanie žiadajú (aj) znalosť ruštiny. Nadpisy čohokoľvek aj v ruštine sú samozrejmosťou. Cyprus je v posledných rokoch oficiálne No.1 v rebríčku najväčích zahraničných investorov v Rusku. Že ide o ruské firmy, registrované na Cypre a prepierajúce tam (alebo cez tento “ofšór”) peniaze je iná kapitola.
Čoho sa teda máme obávať? Ak na chvíľu nezohľadníme geopolitické súvislosti, ktoré sú tu podstané (a za ktoré treba členom EÚ vrátane Slovenska tvrdo platiť) ani nie konca EÚ, ak prijme pôžičku od Ruska, ale skôr toho, že Cyprus nepýta od Ruska celých 10 miliárd. Cynické? Áno.
Ak nastane koniec eurozóny či celej EÚ, bude to z iných, hlbších príčin.
Si myslím...

10.07.2012 | Karel Hirman

Juraj, obávam sa, že ide o nedorozumenie. Samozrejme, že oba mnou uvádzané príklady mali geopolitické dôsledky, ktoré v tomto prípade sa môžu prejaviť rozpadom menovej únie a možno aj celej EÚ. A v tejto súvislosti mne ide o niečo iné. To je v tejto časti: "Ak hoci jeden a najslabší člen nejakého politicko-obchodno-menového zoskupenia uprednostní finančnú pomoc zvonka, a to ešte s odôvodnením nielen lepších úrokových podmienok, ale hlavne tým, že podmienky pomoci nie sú také prísne, ako mu kladú členovia jeho únie, pričom on sám svojimi krokmi a svojou finančnou situáciou zjavne podkopáva nielen seba ale menovú stabilitu celého zoskupenia a prosperitu ostatných jeho členov, tak môže takáto únia (zoskupenie) prežiť?"
Toto je v danej veci podstatné, čo je presne tá podstatná odchýlka oproti historickým paralelám,na čo upozorňujem v úvode. Veď povedzme si na rovinu, že takáto situácia je úplne nezmyselná, aby člen zoskupenia-menovej únie, ktorý nedodržuje jeho pravidlá a tým potápa aj jeho ďalších členov odrazu sa zachraňuje na ich úkor s pomocou iného. Pričom záujmy toho iného, samozrejme, nie sú nezištné. A to je jedno, či je to Rusko, alebo by to boli USA. Jednoducho je to, podľa mňa, veľmi silný signál, že eurozóna je naozaj v procese rozkladu. Aj keby to mal byť pohľad, ako uvádza ďalší diskutér OliWer. Pretože ak vie poskytnúť členovi menovej únie lepšie podmienky nečlenský štát, tak to tiež signalizuje niečo nezdravé v únii.
Čo sa týka Tebou spomínanej predošlej pôžičky Ruska Cypru po havárii elektrárne je to predsa niečo iné. Bola to mimoriadna udalosť, aj keď podľa zverejnených dostupných údajov spôsobená nesprávnym rozhodnutím tamojšej vlády, resp.prezidenta. V tomto prípade si naopak myslím, že zlyhala EÚ, že neposkytla lepšiu pomoc svojmu členovi, pretože ak sa oháňame solidaritou, tak toto bol prípad, keď sa mala uplatniť.

12.07.2012 | sambake

Cyprus je omyl EU,vždy mentálne ostane ako "malá ázia",už v r.2005 keď som tam pracoval bol ruský vplyv evidentný,cyperčanov nejaká EU netrápi veď si nevedia vyriešiť problém z tureckou polovicou,alebo nechcú...

10.07.2012 | OliWer

Tiež si nemyslím, že poškuľovanie CYpru po pôžičke z Ruska položí úniu na kolená. Úprimne - ak bude úver z Ruska výhodnejší, boli by blázni, keby ho nezobrali. Ak to pritiahneme za vlasy, uprednostnenie horšieho variantu (pôžička z EU) je vlastne vlastizrada a okrádanie vlastného národa, lebo budúce generácie zaplatia viac na úrokoch.
Je len šikovnosťou cyperských politikov, že vedia hrať na obe strany a dosiahnuť tak pre Cyprus lepšie podmienky, nech už pôžička pochádza odkiaľkoľvek.
Na druhej strane je smolou a blbosťou Slovenska, že takéto možnosti nemá a ani ich nehľadá. My sme skrátka boli vždy pápežskejší než pápež - aj naše protižidovské zákony boli prísnejšie než tie nemecké, aj socializmus sme budovali s vervou rovnakou ako v ZSSR (Maďarsko ani Poľsko drobných roľníkov a živnostníkov nevykynožili a úroveň služieb v oboch krajinách je vyššia), aj proeurópskejší sme viac než samotný Brusel. Skrátka pchať sa do zadku vieme, len to nevieme politicky zužitkovať.

11.07.2012 | andtejk

Súhlasím s názorom diskutujúceho Juraja M.
Ak si vedia požičať lacnejšie inde, nech to spravia. Tzv. pôžičky štátov na medzinárodnom dlhopisovom trhu sú v podstate také isté "zlo", pre ostatné krajiny eurozóny paradoxne (po schválení zhovadilosti menom euroval) menej zaťažujúce ako priama pôžička od ECB (alebo kto tento týždeň oficiálne požičiava).
Keď sa totiž náhodou vrátime k dodržiavaniu základného pravidlá že každý si ručí za svoje dlhy (porušeného kvôli plíživému znárodneniu gréckeho štátneho dlhu európskymi daňovými plátcami) tak existuje šanca že na túto pôžičku od Ruska sa nebudeme skladať my ale reálni poberatelia pomoci, teda cyperskí gréci.

12.07.2012 | mba

Ktovie ci dana situacia nesuvisi s tym, ze EU potajme vydiera Cyprus zmenou danoveho systemu, aby krajina nebola rajov danovych unikov EU. Vsetko ostatne je divadielko...Jedneho dna aj Rusi zacnu nahanat dane a Cyprus im bude trnom v oku. Zatial to kompenzuju ropou a plynom...

12.07.2012 | smokerek

Sorry, ale teraz budem uprimny :

Všetko je to pekné tento bezvýznamný všeobecný a ničnehovoriaci blog, ale aktuálne by čitateľov TRENDU viac zaujimalo a vy by ste sa mali pán Hirman vyjadriť k téme prečo zamestnanci TEKO, kde ešte stále figurujete v DR v orsr.sk nemajú na výplaty, čo je vina Vaša z menšej časti a z väčšej časti vina predstavenstva, ktoré ste lajdácky kontrolovali. Ako je možné, že pred odchodom bývalého vedenia v juni či v maji ste dovolili vyplatiť vyše 200 000 euro odmien predstavenstvu a ostatným vrcholovým výkonnym menežerom, napriek tomu že ste vedeli že vas všetkych nekompetentnych odvolaju, a o par dni sa dozvieme že TEKO nema na vyplaty. Ako ekonom by ste mali vedieť že čerpanie uverov na vyplaty je absolutna blbost a v tom mi určite daju za pravdu a vačši ekonomicki experti....Co poviete tym ludom, ktorá su radovi zamestnanci. Preco ste sa az do svojho odvolania koncom juna nezucastnovali riadenia firmy TEKO, ked je to vasa psia povinnost, predpokladam ze junovy plat z TEKa zoberiete, vsak???? preco ste TEKo zanechali v katastrofalnom stave, va kom sa este pocas svojej historie nenachadzalo? precio stale omielate stare pesnicky o emisiach a daniach z emisii, beznych ludi toto nezaujima, navyse su to obycajne hluposti. ked ma firma raz pridelene kvoty, a nespotrebuje ich, je predsa logicke ze ich preda a za utrzene peniaze sa investovalo. preco nenapiste ze emisie sa predali za smerackeho vedenia za vyssiu cenu ako bola cena trhu, to zatajujete??? velmi dobre to viete...

nepredpokladam ze mi komplexne odpoviete, lebo argumenty z vasej strany nie su a ak su tak nie su releventne, su to len demagogicke hluposti, ktorymi zasobujete vcera a dnes slovenske media...

12.07.2012 | Karel Hirman

V prvom rade mi dovoľte podotknúť, že ak chcete byť naozaj úprimný, a chcete byť voči mne osobný, neschovávajte sa zbabelo za anonym, ale napíšte celé meno.
Stanovisko k aktuálnej finančnej situácii v TEKO som spolu s dvoma bývalými členmi vedenia zverejnil včera, pripájam ho pre Vašu potrebu, a prípadných čitateľov tejto diskusie nižšie. Len ešte raz zdôrazním, že TEKO bolo k 14.6., keď bolo vedenie odvolané, platobne schopnou a ziskovou spoločnosťou so zabezpečením financovaním. Za všetko, čo sa udialo po tomto dátume, nesie zodpovednosť nové vedenie a Výkonný výbor FNM, ktorý si po voľbách vyhradil kompetencie pri schvaľovaní finančných záležitostí. Na základe niektorých detailných info, aj keď výrazne skreslene podaných vo Vašom príspevku si dovolím tvrdiť, že ste priamo zainteresovaný vo vzniklej situácii, a preto nie nestranný. Je pozoruhodné, že napr.na úvod sa odvolávate na údaje v ORSR, kde ešte naozaj figuruje stará DR vrátane mnňa, ale už v texte spomínate, že som bol odvolaný koncom júna. Vďaka za informáciu, pretože doteraz ma nikto z vedenia TEKO alebo FNM o odvolaní neinformoval. O tom, že už nie som členom DR TEKO som sa minulý týždeň počas dovolenky v zahraničí dozvedel náhodou na základe telefonátu jednej radovej pracovníčky TEKO, ktorá so mnou chcela riešiť administratívne náležitosti. Aj keď zvláštnym štýlom a formou, ale Vy ste prvý, ktorý mi oznamuje aj dátum odvolania. Preto Vás pre zmenu ja Vás žiadam, ak je vo Vašej kompetencii znalosť dátumu môjho odvolania a ďalšie detaily o údajnom dianí v TEKO, TAK SA KONEČNE ZAČNITE STARAŤ O FABRIKU A JEJ ZAMESTNANCOV A NEKLAMTE VEREJNOSŤ A NEOSOČUJTE NAŠE BÝVALÉ VEDENIE NA INTERNETE. Len na zamyslenie: Nové vedenie, a možno teda aj Vy, ste vo funkcii už od 15.6. Ako to, že až teraz, dva dni pred výplatami, teda takmer po mesiaci ste zistili, že na ne nemáte zdroje??!! Veď ak by ste fabriku naozaj prevzali v takom katastrofálnom stave, ako tvrdíte, museli by ste na prísť hneď. Btw v takom prípade prečo banky až do 14.6. pokračovali v štandartnom financovaní TEKO a prečo nové vedenie FNM nezasiahlo už skôr, keďže disponoval všetkými informáciami??
Pripájam naše stanovisko zo včerajška:
Reakcia bývalého vedenia TEKO na vyjadrenia súčasného vedenia ohľadne nedostatku finančných zdrojov v TEKO.

1) Bývalé vedenie TEKO bolo odvolané rozhodnutím FNM SR 14.6. 2012. Odvolaný finančný riaditeľ Ján Huraj dňa 15.6. osobne v písomnej forme odovzdal novému vedeniu komplexnú informáciu o ekonomickej a finančnej situácii TEKO s najdôležitejšími opatreniami, ktoré je nutné riešiť do konca roka 2012.
2) Hospodársky výsledok TEKO za prvých päť mesiacov 2012 (k 31.5.2012) bol kladný, zisk vo výške 1,5 mil.eúr. K dátumu odvolania bývalého vedenia, t.j.k 14.6., mala TEKO uhradené všetky svoje záväzky v lehote splatnosti, vrátane miezd zamestnancov.
3) Nové vedenie, ktoré prevzalo zodpovednosť za TEKO, malo dostatok informácií jednak od bývalého vedenia, ako aj od FNM, ktorý bol o hospodárení TEKO a finančnej situácii pravidelne a podrobne informovaný.
4) Vzhľadom k ukončeniu vykurovacej sezóny od júna sa výrazne znížili náklady na palivo. Týka sa to hlavne zemného plynu od SPP. Zásoby čierneho uhlia, ktoré je druhé významné palivo TEKO, predchádzajúce vedenie zabezpečilo v dostatočnom objeme. Jeho zásoby sú na skládke dostatočné a ich objem postačuje minimálne do začiatku ďalšej vykurovacej sezóny. Toto uhlie je už dávno plne uhradené a nepredstavuje pre TEKO žiadne ďalšie finančné výdaje, čím sa výrazne znižujú palivové náklady TEKO a súčasne je možné nahradiť v maximálnej miere plyn čiernym uhlím.
5) Bývalé vedenie pripravilo v spolupráci s tradičnými financujúcimi bankami TEKO dostatočný objem prevádzkových prostriedkov na vykrytie bežnej hospodárskej činnosti TEKO pre tento rok. Bývalé vedenie o tom opakovane a detailne informovalo Výkonný výbor FNM SR v apríli-máji 2012 aj so žiadosťou o ich schválenie v zmysle stanov spoločnosti. Bývalá Dozorná rada TEKO tieto zmluvy schválila. Ďalší postup bol plne v kompetencii a zodpovednosti nového vedenia TEKO a FNM. Na vysvetlenie: Bol pripravený štandartný a bežný kontokorentný úver, ktorý mal v prípade potreby vykryť neplánované dočasné narušenie plynulého toku cash-flow spôsobené predovšetkým zadržaním prostriedkov z DPH daňovým úradom KE kvôli kontrole a opätovnému výpadku platieb za teplo zo strany jedného významného štátneho subjektu v KE. Spolu malo ísť o cca 2-3 mil.eúr.
Záver: V prípade, že TEKO nemá v týchto dňoch dostatok finančných prostriedkov na vykrytie svojich záväzkov, vrátane miezd pre zamestnancov, je za túto situáciu plne právne zodpovedné nové vedenie TEKO. Poukazuje to na jeho manažérsku a finančnú nekompetentnosť a neschopnosť zvládnuť bežné prevádzkové záležitosti TEKO, pričom všetky podmienky pri svojom nástupe mali pripravené a boli o situácii detailne a korektne informovaní. Je nám ľúto, že za túto nekompetentnosť trpia radoví zamestnanci TEKO, ktorí si vzorne plnia svoje pracovné úlohy bez ohľadu na náhle výmeny vrcholového manažmentu.
Miroslav Nosál- bývalý predseda predstavenstva TEKO a generálny riaditeľ,
Jan Huraj, bývalý podpredseda predstavenstva TEKO a finančný riaditeľ,
Karel Hirman, bývalý predseda dozornej rady TEKO.

12.07.2012 | smokerek

tak pan Hirman, ja to zosumarizujem strucne :

1. nie som ziadnym zamestnancom teplarne a nie som na tom vobec zainteresovany, ak si to myslite je to vasa domnienka, vas problem, dnes v Kosiciach uz strasne vela ludi vie o tom co sa deje v takmer dvojrocnom vladnuti SaSky a KDH v TEKO, pretoze ludia neboli spokojni pocas uplynulych dvoch rokov a teraz to zrejme davaju najavo aj navonok.

2.vase vyjadrenie nie su vecne a konkretne argumenty. TEKO je na dne hlavne kvoli tymto veciam , na ktore ste absolutne neodpovedali, okrem obvyklej vasej demagogie,a tak vas ziadam o konkretnu odpoved na otazky :

- preco si byvaly manazment vyplatil pred vyse mesiacom 250 000 euro ako odmeny , napriek tomu ze vedel ze bude odvolany ?

- preco ste obstaravali bez vyberoveho konania ??

- preco ste natahovali sudne spory s byvalymi manazermi ohladom odstupneho, za co pravnici inkasovali vyse 200 000 euro , ked ste sa radsej s nimi mohli dohodnut a stalo by to firmu menej???

- preco ste chceli okradnut kosicanov o peniaze tym ze ste nekompetentne uctovali v januari vyssiu cenu tepla ako ste mali od URSO dovolenu????

- preco vo marci 2011 ked vypukla kauza odstupne a vlada zrusila odstupne pre menezerov statnych podnikov, neuposluchli ste tuto vyzvu a zmluvy si predstavenstvo upravilo az po tlaku medii v decembri 2011 ????

- preco ste zasahoval do vyberovych konani a ovplyvnoval radovych zamestnancov co a ako maju urobit aby to nejakym firmam vyhovovalo???

- preco omielate dookola emisie, ked viete ze byvale menezmenty a vedenia TEKO ich predavali za maximalnu cenu na trhu v tom case a peniaze investovali do rozvoja firmy???

- preco sa stazujete na dan z emisii, keď to zaviedla vlada pocas ktorej vladnutia ste sa stali funkcionarom ,,x" statnych firiem???

- z uverov vyplacat vyplaty je podla vas normalny ekonomicky jav zdravo uvazujuceho ekonoma???

- preco sa stale vyhovarate na FNM ???

- preco sa nevzdali odstupneho pan beno,pan Huraj, pan Nosal ktory su nominanti KDH a SaS, tak ako VY ???

- nie je vam to vsetko trapne a hanebne ze niekto dostane odstupne, vy napr 1 500 euro za jun vyplatu za to ze ste ani raz nebol v firme a travil luxusnu dovolenocku v zahranici, a radovy zamestnanec dostane 300 euro zalohu???

- preco ste sa nestarali o fabriku tak nezodpovedne a preco ste dopustili doviest ju do takeho stavu???

- myslite si ze si ze tym vasim argumentom, ktore uvadzate kolko % ludi a citatelov veri???

- mate este odvahu a charakter posobit po tomto 2 rocnom extempore v TEKO v nejakej statnej funkcii v statnej institucii????

dakujem za konkretne odpovede...

12.07.2012 | Karel Hirman

Znenie Vašich otázok ma len utvrdzuje v tom, že disponujete dôvernými informáciami o niektorých udalostiach, ktoré sú dostupné len vymedzenému okruhu ľudí v vedenia TEKO a FNM. Ale stručne odpoviem aspoň na niečo:
-odmeny sa vyplácali podľa tuším už desaťročných pravidiel odmeňovania manažmentu a zamestnancov TEKO a podľa Kolektívne zmluvy na základe dosiahnutých výsledkov a týkali sa desiatok vedúcich pracovníkov (takmer 60, od vedúceho kotolne po GR) a v úmernej miere aj ďalších, pričom boli schválené už novým vedením FNM vymenovaným Smerom, pričom samozrejme nijako neohrozili finančný chod TEKO,
- klamete, práve naopak, obstarávalo sa štandartne elektronickými aukciami, v tomto roku dokonca vrátane uhlia,
- klamete, nikto nič nenaťahoval, čo ja viem dohody boli protistranami odmietané (naposledy pán Slafkovský cez súd v apríli zaslal "pozdrav" v podobe platobného príkazu na vyše 200 tis.eúr plus 9% úrok-toto je podľa Vás návrh dohody??!!), postup bol v súlade s pokynmi FNM,
-klamete, nikoho sme neokradli (ako môže štátna spoločnosť okradnúť svojich zákazníkov??!!, tieto propagantisticko-populistické tvrdenia vedenia mesta Košice a vedenia TEHO len nezmyselne opakujete), TEKO účtovalo v zálohovej faktúre cenu, ktorú v danom mesiaci URSO schválil, teda v januári. Avšak podľa mienky URSO sme ju mali účtovať až od februára,čo sa upravilo v následných zálohových faktúrach, takže nikto nebol zo zákazníkov ukrátený ani o cent,
-Predstavenstvo dalo návrhy úpravy zmlúv na FNM a napriek urgenciám DR FNM v danej veci rozhodol až kedy rozhodol,
- pane, alebo pani, toto je vyslovená lož a dôrazne Vás upozorňujem,aby ste ju neopakovali,
- o predaji emisií konštatuje samotná výročná správa TEKO tuším z roku 2008, že výnosy z ich predaja boli použité na vykrytie prevádzkovej straty, teda z predaja tepla a elektriny, k rovnakému záveru môžeme dôjsť pri pohľade na 2009-2010, ak by boli investované do rozvoja, tak prečo si manažment Smeru ešte v roku 2010 bral úver na investície??,pričom platí, že sa predali aj kvóty za 2011-2012. Btw, ktoré keby boli k dispozícii, sa mohli predať po Fukušime za cenu vyššiu,
- lebo daň z emisií sa musela platiť v roku 2011, aj keď už boli dávno predané a prejedené na straty manažmentom v rokoch 2006-2010,
- to je zase lož, ktorú len opakujete ...bol pripravený štandartný kontokorentný úver na vykrytie prípadných problémov s hotovostným tokom, ktorý možno viete, je teplárni štandartne každoročne v lete-jeseň zložitý a robilo sa to vždy. Navyše v tomto roku začínajú splátky veľkých úverov a náhle v apríli-máji daňový úrad KE zablokoval na vratkách DPH 2,4 mil.eúr kvôli kontrole (tiež ako tradične v TEKO) a nemocnica po oddĺžení opäť od začiatku roka prestala platiť za teplo, čo bol výpadok ďalších cca 300-400 tis.eúr. Každý normálny manažér si v takej situácii zoberie od svojej banky kontokorent, a keďže rokovania boli bleskové a bezproblémové, svedčilo to o dôvere bánk napriek avizovanej výmene manažmentu a stačilo len formálne rozhodnutie FNM, ktorý si to vymedzil pokynom po voľbách,
-ja sa na FNM nevyhováram, ja konštatujem fakty, ktoré sa diali aj na základe dokladovateľných pokynov a príkazov FNM,
- ja som žiadne odstupné nedostal ani nedostanem, ani som nemal nárok,
- to je lož, ešte raz: žiadne odstupné nedostanem, Vami uvádzaná čiastka je totálny výmysel, lož je aj moja luxusná dovolenka, ja mimochodom nie som zamestnanec TEKO,
- o TEKO som sa ako predseda DR staral v zmysle Stanov a pokynov FNM, zasadnutia DR som zvolával v zmysle Stanov a aj častejšie, často som rokoval na FNM, zúčastňoval zasadnutí Predstavenstva...zástupcovia zamestnancov v DR mali podrobné a korektné informácie od členov vedenia.
Na rozdiel od Vás sa nehanbím vystupovať pod svojim menom a všetko, čo som tu uviedol sú overiteľné fakty a nie subjektívne výlevy, alebo dokonca vyslovené lži, ako sú obsiahnuté vo Vašich otázkach.
Týmto túto diskusiu s Vami končím a ešte raz Vás dôrazne vyzývam, aby ste prestali so šírením lží a dezinformácií o dianí v TEKO a voči mojej osobe. A STARAJTE SA O TO, ABY TEKO ZASE NORMÁLNE FUNGOVALO TAK, AKO DO 14.6.2012.

12.07.2012 | najmensiezlo

"A STARAJTE SA O TO, ABY TEKO ZASE NORMÁLNE FUNGOVALO TAK, AKO DO 14.6.2012."

Dufam, ze TEKO bude fungovat lepsie, ako fungovalo do 14.6.2012, lebo ta seria skandalov okolo TEKO co vyprodukovali politicki nominanti KDH a SaS... dakujem, neprosim !

12.07.2012 | smokerek

pan Hirman,

to že vam tečú nervy je pochopiteľné, ste dosť v závažnej situácii v očiach laickej aj odbornej verejnosti.....

...samozrejme že som mnou končíte, lebo by ešte teoreticky mohli vyplávať na svetlo sveta (a božie, ako vy v KDH radi fabulujete) aj iné fakty a na tie by sa Vam ťažko odpovedalo...

zareagujem už len na par Vašich demagogickych a trúchlivych odpovedí :
- to že sa odmeny vyplácali dávno predtým, je chabý argument, mali ste to zmeniť, bola to Vaša povinnosť, a nie vyhovárať sa na to, že to ,,už je odjakživa, kolektívna zmluva, FNM nekonal (bol to predsa Váš FNM, to teda bol riadny chaos zlepenca, ked ste sa nedokazali dohodnut so svojim akcionarom) a dalsie bla, bla, bla, ..." vrcholne trapné argumenty

- ja netvrdím, že ste Vy osobne zobrali odstupné, to ste len asi zle prečítali ( predpokladám že vinou dosť značnej nervozity pri čítaní skutočností), ide o Nosála a Huraja, prípadne Beňa, ktorí v tých srajdách v akych je TEKO by sa mali odstupného okamžite vzdať, samozrejme aj so všetkými ostatnými, ktorých sa to týka.

- ja by som sa rad staral o TEKO aby normalne fungovalo a este k tomu za take peniaze,len nemam takych znamych co by ma tam nominovali ako Vas, takze v tomto ohlade uz ostava na tych co tam su aby sa z toho nejak vyhrabali, a aby sa to neodrazilo na cene tepla, ktoru ste tiez mimochodom chceli poriadne zvysit....


Takže na záver aby sme si to skompletizovali neodpúovedali ste na jedny z najdolezitejsich otazok a to :
- ovplyvnovanie podmienok tendrov ?
- kolko % ludi tym vasim ,,argumentom" verí si myslite ?
- odvaha a charakter resp. vyvodenie zodpovednosti pri dalsom posobeni v nejakej statnej institucii...???


prajem vela uspechov a drzte sa radsej hesiel : ,,kto ma kratky rebrik, nemoze liezt na vysoky strom" , pripadne ,,dvakrat (vo vasom pripade trikrat)do tej istej rieky nevstupis"

mimochodom toto je anonymna diskusia...na to ste asi zabudli.

12.07.2012 | Juraj Mašláni

Ako si, smokerek, prišiel na to, že "toto je anonymna diskusia…"?

12.07.2012 | Juraj Mašláni

Juhoamerické indiánske kmene (a neviem, či nie aj Winnetou v severnej, dokonca i hordy Džingischána a Turci) vraj kedysi vyznávali princíp, že na neporiateľa nemožno vystreliť šíp z úkrytu, ak je obrátený chrbtom. Vraj aby mal aspoň šancu vidieť tvoju tvár, a - často len teoretickú - šancu brániť sa.

12.07.2012 | smokerek

mongolskí usadlíci a kmeň barbarov za každé klamstvo a lož odsekávali ľavé ucho a vypichli pravé oko. Skús zistiť prečo, redaktor. Ten kto sedí blízko pri ohni čelom, tomu je stále najteplejšie len v tvári. Ale tomu ty ťažko porozumieš....ja dávam otázky niekomu, kto zámerne zavádza a zámerne odpovedá len na tie otázky na ktoré je najľahšia odpoveď, alebo odpoveď ktorú už predtým niekde čítal, alebo ju za neho niekto povedal. Priamym otázkam, na ktoré nemôže odpovedať, lebo by sa skompromitoval sa vyhýba, a odpovedať na ne nechce.
Nechápem však prečo sa do toho ty staráš, keď o tom vieš len možno z toho čo si čítal alebo počul len z jedneho uhla pohladu.

12.07.2012 | Juraj Mašláni

Fajn, tak fakty (dokumenty, mena in-ľudí a pod.) na maslani@trend.sk

12.07.2012 | smokerek

Neverím že si taky naivný, dnes informácie stoja veľa peňazí, toľko nemáš a aj tak by si to nezverejnil pretože by nebolo prijemne čitať take fakty, ktore by sa dotkli nedotknutelnych . ciao....

13.07.2012 | grgo

Tak tie informácie hoď na zdielací server alebo ich napíš do diskusie.

Z pohľadu nestranného a nezaujatého človeka sa mi zdá že sa pán Hirman vcelku úspešne obhájil.

13.07.2012 | smokerek

-:))) ....a svišť ju potom balil do fólie....

13.07.2012 | Libor Beenyi

Ja sa tiez pripajam ku Grgovi; svisti argument nezabral

13.07.2012 | Juraj Mašláni

Čo na to povedať? Tak strieľaj ďalej - z úkrytu a do chrbta - svoje jedovaté šípy.

13.07.2012 | OliWer

Tak trošku sme sa odklonili od pôvodnej témy blogu. Hádam si druhýkrát pán Hirman lepšie rozmyslí, či ešte niečo napíše, keďže hrozí, že ho zotrú aj pod blogom o počasí :-).
Inak, Smokerek, vyzerá to tak, že si všade bol a všetko videl. Mal by si teda tiež napísať na blog to, čo vieš, lebo tie Tvoje informácie (ak) majú cenu iba vtedy, keď si ich prečíta verejnosť. Inak tá cena je nulová. Jedine, že by si vydieral. Potom si si ale zvolil asi ten najdebilnejší kanál.
A nie, nemám nič s p. Hirmanom, s KDH, SaS, s mimozenšťanmi ani neznámymi mikróbmi.

13.07.2012 | smokerek

v zásade ma trápi len to, že niekto sa tu snaží vyvliecť z toho, čo za uplynulé dva roky v TEKO spôsobil, vedome zavádza a klame, neodpovedá na konkretne otázky. A v konečnom dôsledku sa domnievam, že sa k danej veci vôbec nemusel nikde vyjadrovať, pretože v podstate voči zákonu konali iné osoby, čudujem sa preto , že sa ich konania zastáva a kazí si tak meno. Na záver len podotknem, že absolútne si nemyslím, že pán Hirman sa obhájil, treba niekedy čítať aj iné médiá, páni, než len byť zažratý do toho svojho plátku.
That´s all.

13.07.2012 | Juraj Mašláni

That´s all? Anonymne napadneš Hirmana za ťažké hriechy "čo v TEKO spôsobil" v diskusii na jeho vlastnom blogu a potom napišeš, že sa "k danej veci (TEKO) vôbec nemusel nikde vyjadrovať, pretože v podstate voči zákonu konali iné osoby, čudujem sa preto , že sa ich konania zastáva a kazí si tak meno"?
Tak to už je naozaj sila!

Karel Hirman

  • Počet článkov: 45
  • Priemerná čítanosť: 3523
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

K energetike som sa dostal vďaka štúdiu na vysokej škole. V spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) a vďaka Trendu, kde som vtedy pôsobil ako reportér, som sa snažil túto tému koncom 90-tych rokov rozšíriť aj medzi širšiu odbornú verejnosť i v súvislosti s medzinárodnou politikou a bezpečnostnými aspektami. V roku 1999 sme organizovali v Bratislave ako prví konferenciu o význame kaspickej ropy a plynu pre strednú Európu. Diskusiu o energetickej bezpečnosti považujem za veľmi dôležitú, a preto som využil ponuku svojej bývalej redakcie, aby som sa vo svojom blogu venoval hlavne tejto téme.