Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neznesiteľná ľahkosť bytia

18.10.2011 | Karel Hirman

Diskusia (45 reakcií)

18.10.2011 | pavelo

"...nového premiéra po marcových voľbách, a to je jedno z akého tábora, pôjde do Bruselu. A bude žiadať o podporu z toho eurovalu"

Kiez by, aspon by toto prelievanie penazi od chudobnych Slovakov nebolo take iritujuce.

18.10.2011 | grgo

Inak úplne ma fascinuje, ako sa SaS nechala školácky vmanévrovať do tohto postavenia. SaS akoby hrala šachovú partiu s tým, že dáma je pre nich neobetovateľná. Protihráč by bol hlúpy ak by situáciu nevyužil a nedotlačil ich k výberu medzi obetovaním dámy a matom. Myslím, že až teraz ľuďom z SaS dochádza nová realita. Že v priebehu dní a hodín vyprofilovali Euroval konkrétne a protiintegračné politiky všeobecne ako hlavnú prioritu svojej programovej línie.

Na druhej strane si však hovorím, že možno v slovenskej politike existuje neprekonateľná deliaca čiara, pri ktorej euroval zohral iba rolu katalyzátora. Ak je to skutočne tak, že SaS je vo vláde ako jediná protiváha cynickému straníckemu rozdeľovaniu zdrojov tak v tomto smere SaS tiež zlyhala. Zlyhala v tom, že dovolila aby sa Euroval - a nie skutočné problémy ako je korupcia, klientelizmus a personálne čachre stali novým bodom zlomu slovenskej politiky.

Jediné, čo ma mrzí je zahodená šanca. Možno som si to iba namýšľal, ale myslel som si že na Slovensku existuje priestor pre silnú stranu, ktorej hlavnou agendou by bol boj proti korupcii, ktorá by bola otvorená a bola by schopná bez ideologických klapiek načúvať voličom a ponúkať praktické riešenie ich problémov. Namiesto toho boli tieto veci utopené v bahne ideologických floskúl, egotripov a vyčerpávania zdrojov a energie pri bojovaní nepodstatných bitiek.

18.10.2011 | pavelo

Najpravdepodobnejsie sa z pohladu SDKU jedna o bratrovrazedny boj SAS a SDKU o toho isteho volica.

18.10.2011 | xantipa

nuž, sú zas aj takí, ktorí boj proti

MEGAPODVODU zvanému "Grécke báje o Euroválove",

nepovažujú za "nepodstatnú bitku", ako sa zdá tebe,
ale skôr
za NAJPODSTATNEJŠIU, od ktorej sa budú odvíjať všetky ostatné, aj boj proti domácej korupcii,
a klientelizmu,
pretože
Euroválov je NEKONTROLOVATEĽNÝM budúcim ZDROJOM živenia týchto neduhov,
tak na domácej pôde, ako aj v medzinárodnom merítku !!!

18.10.2011 | grgo

Ďakujem. Aspoň sa mi potrvrdilo presvedčenie, že pre voliča je ťažké rozlíšiť medzi interpretáciou "my z SaS sme euroval a vládu odmietli z princípu, lebo sa nechceme nechať vydierať" a "Euroval je tak hrozná vec, že sme radšej položili vládu ktorá aj chcela presadiť iné naše predvolebné sľuby, ako by toto monštrum malo prejsť".

A teraz to už je pre SaS vlastne aj jedno. Do svojho košiara pritiahla konzervatívnych euroskeptických voličov, ktorí doteraz zvykli podporovať politikov typu Vladimíra Palka, ktorí za za súčasným dianím vidia nejakú skrytú kultúrnu a civilizačnú vojnu. Paradoxná podpora Štefana Hríba Sulíkovi je toho dôkazom. Aby politicky prežili, budú musieť týmto voličom nadbiehať, možno zmenením liberálnej nálepky za konzervatívnu. Jediná alternatíva je urobiť také "principiálne" názorové piruety, že znechutia každý jeden typ voliča. Pre konzervatívcov budú príliš liberálny (homosexuáli, potraty apod.), pre liberálov budú príliš euroskeptický, pre nacionalistov budú príliš intelektuálny atď.

18.10.2011 | salamoon

1. vela slamiek ako sa este zachytit im uz neostavalo, bola to posledna
2. ano, val je len 'katalyzator', osud koalicie/vlady by bol skor ci neskor rovnaky
3. svk ma aspon dalsi unikat - jedinu "liberalnu stranu" v zapadnom svete, kt. agendou sa stal sirsi euroskepticizmus ;)

18.10.2011 | pavelo

"koalicie/vlady by bol skor ci neskor rovnaky"

Kolko volicov byvalej koalicie si to pred tyzdnom myslelo? Minimum. To je len zbozne prianie volicov Fica ktore sa zazrakom vyplnilo vdaka huposti Radicovej.
Napokon ocividne este aj ona bola prekvapena vysledkom a to uz je co povedat na hlavneho aktera tej frasky.

18.10.2011 | xantipa

"Jediná alternatíva je urobiť také “principiálne” názorové piruety, že znechutia každý jeden typ voliča."

Myslíš tým piruety, kde sa názorovo otočíš o 180 ?

No tak na to je majstrom napr.Ivan Mikloš.

Porovnaj tieto dve jeho výpovede:

tu
http://mmserv2.nrsr...

a tu

http://mmserv2.nrsr...

čas ca. 86:40


Teda, to čo tvrdil pred rokom a dnes, na to sa dá povedať jedine

TEN CHLAP NEMÁ HANBY !!!

Nuž, čo sa dá robiť, Neandertálci, ako nižší hominidný druh,
mentálne teda
medzičlánok medzi OPICOU a Homo Sapiensom, také
pocity, ako
hanbiť sa, byť niečo trápným, česť, morálka a pod.
nepoznajú,
nemajú na to dosť rozvinutú mozgovú neuronálnu sieť !!!
Tomu zodpovedá aj ich "LOGIKA":-))

Ale necíť sa byť tým osobne dotknutý, veď ako hovorím,
kto už môžme za čo, že ?

18.10.2011 | TYTO

fakt, že slovenska vláda padla na eurovale nedáva zmysel nijako. Jedine psychoanalyticky. Ibaze také vysvetlenie tiež nedáva rozum. A tak ma v "úzkosti hľadania" rozumného vysvetlenia predsa len cosi napadlo: vymyslel to Miškov! ako min. hospodarstva ma na starosti aj propagaciu SR v zahranici, a musite uznat ze TERAZ to naozaj vyslo

18.10.2011 | rgu

Co ked za udalostami stali take veci, ako napr. strach z vysetrovanie financovania stran SDKU a SMER. Preco pri prvej volbe gen. prokuratora takmer padla vlada a skoro presiel Trnka? A doteraz Centes caka na funkciu. Zeby to prezident brzdil len tak z vlastneho uvazenia?
Preco SDKU dotlacila Radicovu ku kapitulacii ohladom priestorov pre danovy urad v Kosiciach, ked mimovaldky tvrdia ze aj opakovane vyberove konanie bolo prehannymi poziadavkami site na mieru jednemu uchadzacovi. Zeby finance suchoty SDKU ci jej mecenasov pri prilisnej snahe Radicovej vlady o transparentnost?
Preco niekolko adeptov na sefa NBU od SaS zavrhli?
Euroval bola pasca pre SaS, kedze Sulik po medialnych vystupoch u nas a aj v Nemecku a Rakusku uz otocit nemohol. Keby islo ostatnym stranam o buducnost SR, poriesia to ako Merkelova - s podporou opozicie. Mohli nechat Smer nech ukaze ako to mysli s narodnymi zaujmami.

18.10.2011 | grgo

Túto možnosť pasce zosnovanej temnými silami v koalícii, ktorým vadili niektoré praktiky vlády som už spomínal. V tom prípade však opäť zlyhala práve SaS. Lebo si na túto pascu slepo a naivne nabehli s klapkami na očiach.

Ale ako som už spomínal, dokonalosť pasce spočíva v tom, že SaS už hodila žetóny do banku a v ruke drží Euroval. Teraz už je darmo špiritizovať nad tým koho hra to bola. SaS skončila so svojou pozíciou o Eurovale, ktorú teraz už MUSÍ s vypätím všetkých svojich síl hájiť ako základnú vec života a smrti. Z principiálneho a morálneho boja - my neskorumpovaný verzus rozkrádači reprezentovaní SMERom + SDKU spravili SaSkári technické referendum o Eurovale. Obrovský prehmat z komunikačného a praktického hľadiska.

18.10.2011 | rgu

Podla blogu J.Kollara to vyzera sa SDKU sa nechcela dohodnut a hrala to dobre. Na takuto taktiku, ak nechceli stratit tvar pred volicmi sa tazko reaguje.
http://kollar.blog....

A ktovie, co nahucalo vedenie SDKU do Radicovej, ze urobila, to co urobila. Ona sa totiz so Sulikom sukromne kamaratila, pokial viem. Niekdy je tazke odolat silnemu presviedcaniu, vydieraniu, ze ak neurobis toto, tak poskodis SR a stranu a bude to tvoja vina atd...
Ale teraz to vyzera, ze problem ma zostatok koalicie. SaS sa podla mna zachovala moralne spravne. Prakticky podla mna mala SaS malu silu odolavat. Ked este aj Bugar utocil na SaS, ze si postojom proti Eurovalu nahanaju volicov... Lenze Sulik siril nazory SaS aj v zahranici, takze skor verim, ze to bolo o presvedceni, nie iba kalkulacia.

19.10.2011 | grgo

Celá táto hra a hádky o tom kto donútil Radičovú spojuiť hlasovanie o Eurovale s hlasovaním o vláde sa mi zdajú prihlúple. Otázka znie - je Euroval pre Sulíka principiálny alebo nie. Ak je pre neho principiálny, tak nemôže predsa byť vo vláde ktorá ho schválila s opozíciou. Predstavte si, že by KDH umožnila zahlasovať zvyšným trom stranám s opozíciou za registrované partnerstvá, a v zápätí by sa vrátili do kolobehu vládnutia akoby sa nič nestalo. To by ste považovali za principiálne? Považovali by ste za principiálne ak by sa Sulík vrátil do vlády s ľuďmi, ktorý pred hodinou so SMEROm schválili nenávidený Euroval? Však to je zcestné. Ak bol Euroval dostatočne silným princípom na zvalenie vlády, tak by jeho prejdenie parlamentom by pre slušných a principiálnych ľudí malo automaticky znamenať odchod z vlády a hľadanie takých politických partnerov, ktorý tento najvyšší princíp podporujú. V Slovenskej realite je týmto partnerom pre SaS iba SNS.

Takže otázka viny je pre mňa vyriešená. Ja som tu špekuloval iba o motívoch, lebo mi to celé nedáva zmysel. Možno pre SaS nie tým hlavným princípom Euroval, ale niečo ako dodržiavanie dohôd. Partneri im niečo sľúbili a potom to porušili, a preto sa s nimi nedá vládnuť. Euroval je v tomto iba zámienka. V tom prípade si však tiež SaSkári strelili do nohy. Lebo takéto niečo sa iba veľmi ťažko vysvetľuje voličom. Odteraz každému kto hodí vo voľbách do urny lístok SaS bude mať pred očami rovnítko SaS = Antieuroval. Nie SaS = morálna a čestná strana ktorá chce aby sa dodržiavali dohody. V takom prípade to bolo pre SaS komunikačné fiasko.

19.10.2011 | Niless

boli zásadoví pred volbami a po volbach uz to nebola pravda. Ak mame rozmyslat tymto smerom, ze sa hlasuje iba s koaliciou, nech je zakon aky chce, potom zrusme poslancov, nech si hlasuje iba vlada, opozicnych tam vobec nie je treba a naco ich vobec platit. Cela politika funguje detto ako EU, napisu sa pravidla a potom sa obchadzaju...ved v ustave ma poslanec povinnost hlasovat podla svojho presvedcenia a svedomia, skoda ze svedomie konci za dverami jeho obyvacky aj to musi byt mobil vypnuty.

19.10.2011 | grgo

Ok, ale v tom prípade neboli moc zásadový ani SaS. Ako si inak vysvetľujete vylúčenie Matoviča z poslaneckého kubu SaS? To mu vari bránila strana vyjadrovaniu jeho slobodného názoru ako poslanca, navyše keď ho Sulík zobral na kandidátku poznajúc jeho program?

Navyše po Xtý krát musím povedať, že ja nie som proti principiálnosti. Rozdiel je v tom, že podľa mňa postoj SaS k Eurovalu a hlavne ich ochota tolerovať jeho schválenie opozíciou nenesie žiadne znaky ani zásadovosti a ani principiálnosti. Preto sa mi SaS veľmi ťažko číta. Vnímam to ako nejaký hromadný skrat, len problém je že už ostali so zhasnutým svetlom (pozícia s Eurovalom) a neviem čo s tým chcú robiť.

19.10.2011 | Niless

S druhym odstavcom plne suhlasim, ale ide o to ze teraz sa da povedat ze SaS je asi najmensie zlo. SDKU, KDH aj Most mna osobne sklamali, SaS v buducich volbach aj ked su takzo citatelny bude to pre mna nieco nove, co drzi nadej ze raz sa politika aspon trocha posunie ku predu spravnym smerom.

20.10.2011 | rgu

Tiez mi je to spravanie,ze ved schvalte Euroval so Smerom divne a mne sa dobre nepocuvalo. No mozno bolo za tym iba poznanie, ze svoje nepresadia a ak nechcu odist z vlady, zvolili taketo vyhlasenie. Z tohto pohladu, ale vyzera spojenie hlasovani, ako jediny sposob ako sa zbavit SaS a nedovolit Smeru hlasovat za Euroval. Ale kde je pravda, vie snad len Dzurinda...

18.10.2011 | xantipa

Ako sám píšete vo svojej charkteristike:

" Diskusiu o energetickej bezpečnosti považujem za veľmi dôležitú, a preto som využil ponuku svojej bývalej redakcie, aby som sa vo svojom blogu venoval hlavne tejto téme."

Veru, veru, ako sa hovorí: "ŠUSTER DRŽ SA KOPYTA",
myslím,
že téma tohto Vášho článku, nie je Vašim parketom,
rozumieť energetickej bezpečnosti
je jednoduchšie
ako
vedieť správne chápať motivatizáciu globalizovaných
MEGA-PODVODNÍKOV !!!

18.10.2011 | PaloK

Nie som Grek, ale kedze mam velmi dobre priatela Greka, ktory ma pravidelne informuje o stave v Atenach, vsetky tie populisticke pomenovania o "sireni nakazy z Grecka" uz urazaju aj mna.

Nakaza sa totiz siri zo stuchnutych central EU a EMU...

18.10.2011 | rgu

Takze so vsetkym maju vsetci suhlasit. Ak nesuhlasite na prvy raz mate pravo na druhy pokus az kym nemate nazor ako vedenie EU. Vtedy ste vazeny clenovia EU. Ak si niekto dovoli spochybnit nejaky plan, ktory vymysleli spicky EU s ohladom na svoje zaujmy (ano, kazdy presadzuje svoje zaujmy, nie nejaku charitu), tak ide proti unii, je euroskeptik, atd.

18.10.2011 | motik

Podarilo sa Vam to co malokomu na blogoch Trendu. Po precitani prvych troch viet som radsej klikol priamo na reakciu a clanok nedocital. Ako pise vyssie Xantipa, odporucam sa drzat energetickych tem (aj ked aj v tejto teme ste mali rezervy a kusok uzatvoreny uhol pohladu). Samozrejme, pluralita nazorov je vitana, avsak ja sa zastavam konstruktivnych a logickych nazorov. Prve tri vety to uplne popieraju. Pisat bludy do vetra dokaze kazdy.

18.10.2011 | Ivan Schultz

Kde je hranica medzi klamstvom a pravdou?
Pôjdem na to trochu "od lesa", ale inak sa nedá - nechcem byť osobný a zbytočne urážať.
Pomôžem si klasikom.
Immanuel Kant, ktorého asi nemôžeme obviniť zo ziskuchtivého zavádzania a klamstva, chcel dilemu rozpoznateľnosti pravdy a morálneho konania riešiť kategorickým imperatívom. No napriek excelentnej snahe o normatív, zostal nám snáď predovšetkým len jeho odkaz, že etika je odpovedanie na otázku, čo mám konať, kde základným pojmom morálky sa stáva pojem dobrej vôle.
..............................
A priori dobrú vôľu u nikoho vopred nemožno vylúčiť, preto beriem príspevok pána Hirmana skôr ako povzdych, než snahu o rýchle odsúdenie "tých druhých" na smrť...

18.10.2011 | parlare

Citujem K. Hirmana: „Ak zotrvávam na postoji, že členstvo v EÚ a eurozóne je pre krajinu stále najlepším riešením, ale súčasne hlasujem proti eurovalu, keď ho už schválili všetci moji partneri, tak konám voči svojim občanom, podnikateľom a partnerom v eurozóne nečestne a proti ich záujmom.“

Členstvo v EÚ sa na podporu Eurovalu neviaže vôbec a deterministická predstava nutnosti navýšenia Eurovalu pre členstvo v Eurozóne pôsobí tiež veľmi pochybne. Podpora Eurovalu je celkovo veľmi problematické riešenie existujúcich problémov. A či je Euroval to najlepšie riešenie, to je ešte ďalšia otvorená otázka.

Už teraz je však jasné, že pokiaľ ide o to, čo je najčestnejším riešením voči svojim občanom, je to povinnosť plniť predvolebné sľuby. Zaujímavé, že autor, ktorý tak rád kritizuje stav demokracie v Rusku, jednoducho zahodí ideu suverenity občanov. V SR by to malo fungovať tak, že občania vykonávajú svoju moc prostredníctvom svojich volených zástupcov a nie že pár politikov a ekonómov určí, čo je pre ľudí najlepšie. Keby SR bola naozaj demokratický štát, tak toto navýšenie Eurovalu nemá šancu. Rozhodla však bruselská byrokracia, napojená na banky. Mimochodom, aj v RF mali za Putina veľké hospodárske úspechy, ktoré ani K. Hirman pred nástupom Putina neočakával. Je to dostatočné ospravedlnenie nejakých nedemokratických praktík v RF v období Putina? Na Slovensku stačí na uznanie likvidácie demokracie tvrdenie o nevyhnutnosti navýšenia Eurovalu - kto bol proti, ten si vraj ničí krajinu politcky a ekonomicky. Keď stál Putin pred rozhodnutiami podobných rozmerov, tak mu K. Hirman odpustil v otázke demokracie oveľa menej...

18.10.2011 | Niless

Suhlas a ked mozem doplnit, EU tvoria obcania, t.j. moc je prenesena na parlament. Ak jeden parlament v EU nieco neschvali, je to jeho vysostne pravo a v Bruseli nema nikto pravomoc to vyzadovat. Stale tito pritakavaci Eurovalu tocia dookola, ale pozabudli ze dohoda o Eurovale vznikla na stretnuti predsedov vlad, ktori suhlasili, aj ked nemali mandat.
Inak navrhujem mnozstvo mladych ludi straca pracu, schopnost tahat hypoteku a zivot rodinu...vytvorme Familyval aby sme uchranili rodiny s detmi, pravo mat strechu nad hlavou a chranili vychovu deti. Pripada Vam to pritiahnute za vlasy? no myslim takyto val by mal vacsi prinos pre spolocnost ako zachrana bank.

18.10.2011 | grgo

Zaujímavé, lebo sa zhodneme. Pre mňa je tým "familyvalom" práve spoločná fiškálna politika, teda tesnejšia integrácia. A áno, má to väčší zmysel ako osamelý Euroval.

18.10.2011 | pavelo

spolocna fiskalna politika Luxemburska a Rumunska?
hmm... tazko si predstavit nieco take funkcne a este tazsie pozitiva.

19.10.2011 | grgo

Spoločná fiškálna politika Bratislavy I a Letanoviec? Asi ťažko si predstavť niečo také funkčné a ešte ťažšie pozitíva.

19.10.2011 | xantipa

Ano, máš pravdu, predsa Bratislava a Letanovce sú dva rozdielne suverénne štáty,
s
veľmi rozdielnou dynamikou a právnou úpravou svojho ekonomicko-spoločenského života :-))

19.10.2011 | grgo

Viete že z istého pohľadu aj ano? Spoločenské normy, a reálna aplikácia práva majú úplne inú realitu v Bratislave a v Letanovciach. Dokonca aj jazyk je zrejme odlišný, rovnako ako sa líši ich kultúrna identita a história. Jediné čo tieto dve spoločnestvá spája je voľný pohyb tovaru, osôb a kapitálu a spoločná mena. Je to zrejme lepšia paralela s EU ako som si myslel.

Takže ostáva v podstate iba argument, či Letanovce a Bratislava sú suverénne štáty. Ale však o tom sa tu predsa bavíme - či majú ostať výhradne suverénnymi štátmi, alebo či sa majú viac integrovať. Vy predpokladáte výsledok - teda že tieto krajiny sú suverénnymi štátmi a preto sa nemôžu integrovať.

19.10.2011 | Niless

Ano, staty sa rozdeluju, drobia, aby napokon odovzdali moc kdesi za 7 hor. Ja tvrdim, ze uradnik ci politik v Bruseli nemoze riesit situaciu a hajit zaujmi skupiny obyvatelstva kde ani nikdy nebol. Uz teraz je nepredstavitelen nieco riesit a domoct sa u politikov na slovenskej urovni. Viete si predstavit riesit nieco na europskej urovni? Napr. aj keby cele slovensko podpisalo peticiu za referendum vo vztahu k poctu obyvatelov EU by to bolo malo. A co bude potom? Opat nejaka kriza, a odovzdane moc kam? Do Washingtonu?Pekingu? Priklad mate na obyccajnych bytovych spolocenstvach. SU take ktore revitalizovali, ludia sa naucili zodpovednosti, sami hospodaria. Neviem si predstavit keby nas bytovy dom zastupoval ktosi kto sedi kdesi v Olomouci. Cely Val je iba o odovzdavani kompetencii vyssie, a ak chcete posunte spravu nad vlastnym zivotom hore ale nenúťte to urobit ostatnych, myslim ze mat na vyber je zakladne pravo.Inak sa nebezpecne priblizujete komunistom.

19.10.2011 | pavelo

Je par uzemi na svete kde mate nieco ako Brusel a funguje to relativne uspokojivo.
(USA, Rusko, Cina, Brazilia,...)

Mozte mat samozrejme nazor, ze rozdrobenost Europy s potrebou mat doma pohar s kopou roznych mien, pas kazdych 100km etc je fajn. Ale to je len nazor, ktory rozhodne nema zmysel presadzovat ako jediny spravny.

19.10.2011 | Niless

Nesuhlasim, a tie priklady su smiesne. Podla Vas politik kdesi v centralnej "obci" rozhoduje o zivotoch ludi a vie lepsie rozhodnut ako ludia? Stat ma zabezpecit organizovanu spolocnost a vytvarat podmienky aby sa spolocnost posuvala vpred, pocuvat aj nazory inych, nie presadzovast to co zastava prezidium strany, ktora je vazalom sponzorov ci inych zaujmovych skupin.

19.10.2011 | pavelo

Co je smiesne na tych prikladoch? chcete povedat, ze uradnik v Moskve/Bratislave/Kosiciach vie rozhodovat a uradnik v Bruseli nie?
Bezny slovensky uradnik nebol v Letanovciach. Stazujete sa na to?

20.10.2011 | xantipa

no, len na jedno ste zabudol,
to je MENTALITA,
a to bude stále väčší problém!!!

Asi ako spolužitie Cigáňov s ostanými civilizovanými ľuďmi -
kontraproduktívne!!!

Ale samozrejme, že čím väčšia centralizácia,
tým menšia PRIEHĽADNOSŤ,
a
tým ľahšie sa robia štáto- a nad-štáto mafistické PODVODY.

To by bolo O.K., prečo by vychytralí nežili na úkor somárov,ktorí na nich robia,že?
Ibaže......
časy sa menia a my v nich !!!

"Vychytralí" už nie sú až takí
vychytralí,
ako vidieť, ich podvody sú stále priehľadnejšie,
pretože,
zase SOMÁRI už nie sú až takí
somári :-))

Stále máme viac študovaných SOMÁROV,
ktorí veci ekonomicky lepšie rozumejú, ako ich predkovia
a
"vychytralým" od dobroty akoby
mozgy DEGENEROVALI,
akoby zaspali dobu, už si
ani poriadne KLAMSTVÁ nevedia vymyslieť,
aby sa im aspoň ako tak dalo veriť :-))

Veru, veru, scenário na MEGAPODVOD zvaný
"Grécke báje o eurovaloch", rovnako
ako 9/11, alebo "Zabili sme Osamu",
sú tak naivné a priehľadné,
že si človek myslí,
že
to vymýšľa nejaký zvláštny druh
OPÍC,
ktoré síce vedia hovoriť,
ale
čo hovoria, to normálny Homo Sapiens nedokáže počúvať
bez toho, aby ho to neplesklo o zem
a tým neprebudilo z letargie :-))

19.10.2011 | pavelo

spravne :) par rozdielov by sa sice v tychto prikladoch naslo, ale primarne ide o postoj "nekaz co nehori" vs. "vylepsime svet".

Je pomerne zrejme, ze v toto dost zasadnom pohlade na svet sa nezhodneme :).

19.10.2011 | grgo

Možno sa nezhodneme práve preto, že ak si mám požičať vaše vyjadrenie, tak som presvedčený že v EU práve dosť intenzívne horí. A môžeme to buď uhasiť, alebo nechať zhorieť do tla a uvidíme čo nám z toho povstane. Len sa potom netreba diviť, ak to bude veľmi škaredé a prvé čo to spraví nám to vrazí jednu priamo medzi oči.

19.10.2011 | pavelo

tak, tak... mne to nepride take kriticke :)
[coho vysledok uznanlivy pohlad smerom k Sulikovi a skaredy k Eurovalom]

18.10.2011 | xantipa

článok českého novinára Adama B.Bartoša, pod názvom:

"Hrdina Sulík. Najdou se podobní i u nás?"

Hluboce smekám před odvahou a neústupností politiků slovenské strany SaS a jejího předsedy Richarda Sulíka.
Hrdina Sulík.
Najdou se podobní i u nás?
http://www.prvnizpr...


Tam máte vysvetlené pán autorko, PREĆO sú dnes takéto postoje,aký má SaS,
viac než DôLEŽITÉ !!!

18.10.2011 | sumimoto

Odporúčam rozhovor bývalého Viceguvernéra NBS Martina Bartu:
Eurofondy sú diktát silných
http://ekonomika.sm...

(úryvok z rozhovoru)
„Eurofondy vnímam ako stratégiu tvrdého jadra Európskej únie kupovať si politikov
v nových členských krajinách, aby mohla pokračovať integrácia podľa predstáv týchto skupín."

EÚ zachraňuje trvalým eurovalom rozhodujúcich investorov a banky z EÚ - Nemecko a Francúzsko.
A ak sa v budúcnosti vyskytne neočakávaná kríza, EÚ bude zachraňovať opäť Nemecko a Francúzsko.
Slovensku nikto nepomôže a bude musieť navyše vrátiť "nezištne poskytnuté" Eurofondy aj s úrokmi.

A len hlupák by si myslel, že to Slovensko vráti túto "Eurofondovú pôžičku" peniazmi.
Bude to vracať formou ústupkov voči EÚ.

Ako v minulosti vlády neustále ustupovali a plnili kritériá EÚ pri príjmaní do EÚ,
( Dzurindova aj Ficova),
ako SDKÚ a SMER teraz "poslúchli" a už sú za trvalý Euroval,
tak aj v budúcich rozhodnutiach nás EÚ bude neustále vydierať eurofondami.

A kričať a mediálne upozorňovať, že Slovensko čerpá málo Eurofondov.
EÚ len chce aby sme ich zobrali viac a boli viacej závislí od EÚ.

19.10.2011 | eExcel

argumentácia. V tom, že spája možnosť a príležitosť byť v klube a nechať tam zaznievať svoj názor - čo je v poriadku, s tým, že aby skôr spomenuté bolo možné, je nutné súhlasiť so všetkým a to s riešeniami tých, ktorí krízu vyvolali, a zároveň sa vzdať v demokratickej spoločnosti práva nesúhlasiť. A to uz v poriadku nie je. To je priam absurdné. Takýmit rečami ovlažuje verejnosť Mikloš - ale tomu rozumiem - nič lepšie nemá.

Rovnako následne zasa od Kusého prevzaté reči o tom, že keď je takýto problém tak jedine vystúpiť a rokovať o podpore menšinovej vlád a podobné bláboly.

Prečo preboha? Lebo niekto si tu dovolil mať vlastný názor?
To si tu nikto nevšimol, že to už máme akože demokraciu, kde je iný názor možný a ústavou zaručený?

Celé to mohlo prebehnúť - a prebehlo by - tak ako to prebehlo, s vynechaním krajne nezodpovedného povalenia vlády Radičovou, nech jej to už našepkal ktokoľvek.
Tri vládne strany by mali niesť zodpovednosť - aj trestnú - za zbytočné povalenie vlády v tomto ťažkom období. To čo urobili poškodilo krajinu.

Tieto tri vládne strany sa chovajú tak, akoby im Fico zaplatil aby mu naháňali voličov.

19.10.2011 | xantipa

"To si tu nikto nevšimol, že to už máme akože demokraciu, kde je iný názor možný a ústavou zaručený?"
--------------------------------------------------­-------------

Nie, nevšimol, ale každý normálny a aspoň priemerne vzdelaný človek si musel všimnúť,
že
CELOSVETOVO sú právne normy určené len pre plebs, nie pre "vrchnosti" :-))

No a ktosi povedal, že "vrchnosti", ktoré nedodržuje vlastné zákony,
sú len BANDA ZLOČINCOV. Sedí, že ?

19.10.2011 | waldi.Jr

.

20.10.2011 | filipvacko

Slovensko musí vystúpiť z Europskej unie, ak chce byť v budúcnosti aspon trochu prosperujucou krajinou.

Ohľadom členstva v EÚ panuje veľa mýtov o tom, aké nám prináša výhody, väčšina z nich však nie je založená na pravde.

1.Voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu NEzabezpečuje EÚ, ale Európsky Hospodársky Priestor a Schengen, ktorého súčasťou sú aj niektoré krajiny mimo EÚ.
2.Cez Eurofondy NEdostávame zásadne viac peňazí, ako do EÚ posielame a citeľne menej, ako platíme spolu aj v dôsledku regulácií EÚ
3.Eurofondy SR NEprinášajú viac výhod ako nevýhod
4.Obranu NEzabezpečuje EÚ, ale NATO
5.EÚ nás NErobí konkurencieschopnejšími, ale naopak
6.EÚ NIE je zárukou slobody, demokracie a transparentnosti, ale práve naopak.

Viac o tom v linku nižšie

http://blog.etrend....

20.10.2011 | filipvacko

teda ten link http://vacko.blog.s...

21.10.2011 | Ratataplán

a vedia oni o čom to vlastne píšu vo svojom príspevku...? asi veľa ani nie..? že.
Som šokovaný aké primitívne a plytké myšlienkové pochody v hlave že vraj študovaného človeka.
Vy by ste sa vôbec nestratili ani pri písaní východiskových tém Poučenia z krízového vývoja jednej jedinej a neomylnej strany. Prekrúcate fakty a realitu v mene nejakého abstraktu. Niečo neuveriteľné.Klobúk dolu pred Vami.

Karel Hirman

  • Počet článkov: 45
  • Priemerná čítanosť: 3523
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

K energetike som sa dostal vďaka štúdiu na vysokej škole. V spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) a vďaka Trendu, kde som vtedy pôsobil ako reportér, som sa snažil túto tému koncom 90-tych rokov rozšíriť aj medzi širšiu odbornú verejnosť i v súvislosti s medzinárodnou politikou a bezpečnostnými aspektami. V roku 1999 sme organizovali v Bratislave ako prví konferenciu o význame kaspickej ropy a plynu pre strednú Európu. Diskusiu o energetickej bezpečnosti považujem za veľmi dôležitú, a preto som využil ponuku svojej bývalej redakcie, aby som sa vo svojom blogu venoval hlavne tejto téme.