Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sever proti Juhu – Boj za slobodu

03.09.2012 | bavlniak

Diskusia (5 reakcií)

06.09.2012 | brnkyboy

zvlastne, ze na taku zaujimavu temu nie je ziadna diskusia.
aka nesloboda je horsia? a je v tom nejaky rozdiel? asi len v tom ze neslobodu z dikatury penazi si vieme velmi dobre pred sebou obhajit. a nik nas nechce vyslobodzovat....

06.09.2012 | grgo

Nie je tu diskusia, lebo ten článok má závažné chyby. Prvá je faktická ako napríklad celá záležitosť okolo externého dlhu - z definícieje to suma ktorú dlhujú vláda, firmy a jednotlivci zahraničným subjektom. Ako to však v komplikovanejších systémoch býva, vláda, firmy a jednotlivci nedržia len externý dlh ale aj externé "pohľadávky". Sú teda súčasne veritelia aj dlžníci. Preto je lepšie sa pozrieť na tabuľku popisujúci ich externú investičnú pozíciu, viď tu: http://en.wikipedia...

Tu napríklad zistíte, že Holandsko ktoré vyzerá tak katastrofálne v grafe prezentovanom pánom Stepoanovom má v skutočnosti pozitívnu externú pozíciu vo výške takmer 30% HDP.

Druhý problem je interpretácia. Nájdime si nejakú krajinu s negatívnou externou investičnou pozíciou, napríklad siedmu najhoršiu krajinu - s negatívnoi pozíciou mínus 66,4% HDP. Dosť "zlé" čo? Alebo že by nie? Veľa z tohto "dlhu" sú v skutočnosti investície zahraničných firiem. Ak sa na Slovensko pohrnú investície z Nemecka do nových továrni a startupov, tak to logicky znamená zvyšovanie čistej investičnej pozície Nemecka a jej adekvátne znižovanie na Slovensku. Takže máme na našom území postavenú atomobilku za "nemecké peniaze"? No a čo. Vždy lepšie ako keby tam ostalo prázdne pole a zamestnanci zamestnaní na pozíciách s nižším platom.

A tak je to aj zo zvyškom článku. Nie že by obsahoval nejaké nepravdivé údaje, ale si ich zle interpretuje a skladá príbeh ktorý je dosť pokrivený oproti realite.

06.09.2012 | jetomojnazor

treba reagovať a to hlavne tým spôsob , že videním, ktoré máme momnetálne je zjavné, že sme za "takzvanu slobodu, nech je akakolvek", zaplatili, a ešte len zaplatíme cenu v strate našeho osobného času, vo všeomožných obmedzeniach a nedostupnosti tovarov cez ich nedostupnosť v peniazoch, je to cena, ktorú si musí každý uvedomiť, ak porovnáva dva systemy a to "socialistický" a "demokratický", rozdiel je vo vyššej zodpovednosti za samého seba v demokratickom, ale aj platenia za chyby a akekolvek omyly, v socialistickom je to naopak, a ešte sa pozrime na pesničku "jeden umí to a ten zas ono a spolu toho udeláme moc", tak táto platí len v socialistickom systéme

06.09.2012 | Sajga

Hutný článok. Myslím, že málo ľudí si uvedomuje, aká je vlastne situácia. Ak si to niektrí uvedomujú, máme nejaké možnosti s tým niečo urobiť?
Podporu za osvetu a lepšiu informovanosť v tejto oblasti od vládnych kruhov, ako domácich tak aj európskych, je zrejme zbytočné čakať.

06.09.2012 | Juraj Stepanov

Dakujem za prispevky, cim viac sa clovek snazi zlepsit obsah na ukor formy, o to menej ma citatelov. Na druhej strane ti, ktori clanku porozumeju a vyjadria svoj nazor predstavuju to najvyspelejsie blogerske publikum. Este raz vdaka a idem napisat pre zmenu nieco provokativne, populisticke a jednoduche. Este raz vdaka vsetkym vam trom.

Juraj Stepanov

Juraj Stepanov
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 3633
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. V blogu chcem polemizovať o spôsoboch narábania s mocou a majetkom, súkromným či verejným, a o dopadoch na ľudí, ktorí sú v takýchto organizačných štruktúrach výkonnými zložkami.