Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Juraj Ševella

Zdržanlivosť slovenského voliča

28.05.2009 | ulysses

Európskemu parlamentu dôveruje 70% Slovákov. Voliť sa im nechce

 • Tlačiť
 • 3

S odstupom času možno povedať, že pred piatimi rokmi zavládla pri eurovoľbách na Slovensku tradičná zdržanlivosť. Niektorí sa zdržali viac, iní menej, väčšina sa však zdržala hlasu úplne. V súčasnosti sa zdá, že jediné, čo sa budeme schopní z nadchádzajúcich eurovolieb naučiť, je to, že sme sa ešte stále nepoučili z tých predošlých... Otázkou je, či sa po piatich rokoch niečo z nášho euro-správania zmenilo.

Voľby v 2004 roku boli jedinečné a to hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvý krát sme volili poslancov Európskeho parlamentu, po prvý kráť sme volili v nedeľu a hneď na prvý krát sa nám podarilo prekonať európsky rekord vo volebnej neúčasti. Je otázne, či existuje užšia súvislosť medzi týmito troma okolnosťami. Zaujímavejšie asi bude pozrieť sa na to, prečo sa väčšina týchto volieb nezúčastnila a kto sa nakoniec zúčastnil.

Tí, ktorí v 2004 roku voliť neprišli, uviedli ako najčastejšie dôvody svojej neúčasti volebnú únavu (22 %) a sklamanie, prípadne frustráciu z politiky (18.5%). Akokoľvek optimisticky by sme sa snažili pozrieť na súčastné politické dianie, bolo by asi naivné tvrdiť, že tieto príčiny sa za posledné roky z povedomia voličov vytratili. Volebná únava je faktorom, s ktorým dlhodobo bojujú viaceré politické strany, pričom politická existencia niektorých z nich stojí a padá na účasti ich skalných voličov. Frustrácia z politiky je v poslednom čase konštantná a netýka sa azda len tej časti obyvateľov, ktorí slovenskú politiku nesledujú. Celkový nezáujem o blížiace sa voľby potvrdzujú tiež prieskumy, podľa ktorých by sa ich (v apríli 2009) určite chcelo zúčastniť iba okolo 16% opýtaných.

Je zaujímavé spomenúť, kto v roku 2004 vlastne volil. Pravdu povediac, pred absolútnym fiaskom nás “zachránili” dôchodcovia. Vek najpočetnejšej skupiny voličov sa totiž v predošlých voľbách pohyboval nad 60 rokov (24%). Hneď druhou najväčšou skupinou boli voliči medzi 55-59 rokov (20%). Dalo by sa teda povedať, že ak by pred piatimi rokmi nevolili naši starí rodičia, každý zvolený europoslanec by asi poznal svojho voliča po mene. V tomto kontexte stojí za to spomenúť zistenia vyplývajúce z posledného Eurobarometru, podľa ktorého sú Slováci nad 55 rokov aj naďalej skupinou najviac náchylnou sa týchto volieb zúčastniť.

Spomenuté tendencie poukazujú nie len na to, že za posledných niekoľko rokov sa náš „zdržanlivý“ postoj k európskym záležitostiam príliš nezmenil, ale vyznievajú dosť paradoxne na pozadí postojov, ktoré Slováci deklarujú vo vzťahu k európskym inštitúciám. V kontexte domácich politických udalostí posledných rokov asi len málokoho prekvapí zistenie, že naša dôvera vo vlastné politické inštitúcie je menšia ako dôvera voči inštitúciám EÚ. Čo sa týka nášho postoja voči Európskej únii, ešte na jeseň 2008 roku sme boli krajinou prejavujúcou jej bezkonkurenčne najväčšiu dôveru (približne 23 perc. bodov nad priemerom EÚ). Európskemu parlamentu dokonca dôveruje až okolo 70% Slovákov, čo je zároveň najväčší prejav dôvery voči tejto inštitúcii v rámci všetkých krajín Únie (19 perc. bodov nad priemerom EÚ).

Vysvetlení, prečo je to tak, sa určíte niekoľko nájde. Mojou obavou je však to, že sa z nás v poslednom čase stal trochu euro(a)patický národ. Na jednej strane dôverujeme viac “cudziemu” než “vlastnému”, ale ruku do ohňa, v tomto prípade hlas do urny, za to určite nestrčíme…

 

 • Tlačiť
 • 3

Juraj Ševella

Juraj Ševella
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 838
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Analityk a konzultant v oblasti politík Európskej únie

Juraj Ševella

Juraj Ševella
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 838
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Analityk a konzultant v oblasti politík Európskej únie

Kalendár sa načítava...