Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Juraj Javorský

Minister Jahnátek nie je populista

05.01.2007 | juraj.javorsky

Ľ. Jahnátek počkal so svojim komentárom k rastu HDP skoro mesiac. Ale stojí za to.

 • Tlačiť
 • 8

Pri počúvaní našich ministrov sa často pýtam sám seba, kedy z nich hovorí cieľavedomý a premyslený populizmus a kedy už je to normálna ľudská hlúposť. Oboje považujem za rovnako nebezpečné, ale hlúposť znášam o niečo horšie. Nedá sa mi na ňu zvyknúť, hoci príležitostí bývalo a je požehnane.

Dnes ma k onej otázke opäť priviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, keď sa pokúšal chladiť vášne z vysokého hospodárskeho rastu Slovenska.

Podľa správy SITA to bolo takto:

  Ministerstvo hospodárstva SR (MH) si myslí, že ekonomický rast Slovenska, ktorý v posledných mesiacoch minulého roka dosiahol takmer 10 %, sa príliš preceňuje. "To je síce výborný výsledok, ale v súčasnosti sa tento trend príliš glorifikuje. Treba si uvedomiť, že konjunktúra nie je len na Slovensku, ale hýbe hospodárskym prostredím v celom európskom regióne," uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

  Podľa MH je podstatnejší podiel hrubého domáceho produktu (HDP) na jedného obyvateľa. "Tu musíme bohužiaľ konštatovať, že aj keď Slovensko momentálne zaznamenáva skoro 10-percentný nárast HDP, v skutočnosti to znamená v prepočte na jedného obyvateľa len 50 bodov," doplnil Jahnátek. Podľa neho pritom Maďarsko pri svojom nízkom raste HDP dosiahlo 62 bodov, Česká republika má asi 80 a Poľsko tiež okolo 60 bodov, Dánsko a Veľká Británia dosiahli 220 bodov. "Takže aj keď vizuálne vyzeráme, že máme veľmi dobrú a zdravú ekonomiku, jej výkonnosť na jedného obyvateľa stále zaostáva za vyspelejšími krajinami, ako aj za okolitými krajinami," konštatoval Jahnátek.

Ak by bol Jahnátek populista, mohol zostať pri osvedčených táraninách populistov a niektorých intelektuálov, že z grafov sa človek nenaje, ktoré vyťahujú vždy, keď majú pocit, že blbá nálada ustupuje. Ale Jahnátek sa usvedčil, že k populistovi mu čosi chýba.

Jeho HDP-tvrdenia, ktoré mimochodom prichádzajú skoro mesiac po zverejnení posledných štatistických údajov, mi pripadajú iba ako prejav závisti a nenávisti k úspechu, s ktorým on nemá nič spoločné. Aký má zmysel potláčať dobrý pocit z toho, že ekonomika veľmi slušným tempom dobieha rozdiel, na ktorý minister tak vehementne upozorňuje? Veď voľby boli len nedávno, a tie nasledujúce sú ešte asi ďaleko. A vôbec, akú čudesnú súvislosť to minister hospodárstva (!) vidí medzi hospodárskym rastom a HDP na hlavu, keď tvrdí, že „aj keď Slovensko momentálne zaznamenáva skoro 10-percentný nárast HDP, v skutočnosti to znamená v prepočte na jedného obyvateľa len 50 bodov“?

Ako minister hospodárstva by Jahnátek mohol viac dbať na to, aby sa neblamoval v hospodárskych štatistikách. Tie jeho čísla HDP na hlavu oproti priemeru únie ("Maďarsko pri svojom nízkom raste HDP dosiahlo 62 bodov, Česká republika má asi 80 a Poľsko tiež okolo 60 bodov") sú trochu od veci. Skutočnosť (2005) je takáto: Maďarsko 63 %, Česko 74 %, Slovensko 57 %(!) a Poľsko 50 %. S tým umiestnením Slovenska a Poľska je to teda opačne.

No neviem, prišlo by vám čudné, keby raz tento bojovník proti energetickým monopolom nadobudol úprimné presvedčenie, že pohol s cenami ropy?

 

 • Tlačiť
 • 8

Juraj Javorský

 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 4382
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Juraj Javorský

 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 4382
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...