Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Naozaj je Francúzsko na tom ekonomicky zle?

13.01.2014 | Juraj Draxler

Diskusia (5 reakcií)

13.01.2014 | Motylx

Vo Francúzsku nízke ceny ohrozujú trh, zadarmo je zakázané, ľudí okrádajú čoraz viac, mladí emigrujú - 26 - 40 roční tvoria takmer polovicu ľudí, ktorí odtiaľ utekajú.
Proletari všetkých krajín spojte sa a vymyvajte mozgy!
Hehehe.
:) :) :)

http://www.mises.cz...

13.01.2014 | Zavacky

Celkom by som súhlasil s autorovou relativizáciou. Ak by sme sa ale mali pozrieť na "absolútne" hrozby, tak je to celkový a pravdivý dlh a nastúpený vývojový trend.

Francúzky vládny dlh ku dnešnému dňu bude určite podstatne vyšší ako nemecký. Odhadom 95:80. Na druhom mieste je pravdivosť. Do akej miery je zneužívané kreatívne účtovníctvo na zakrytie skutočnosti. Pravda vyjde najavo až po prevalení sa problémov. Ďalej sú to korporátne dlhy. Zachraňuje sa, čo sa dá. Nemecké firmy ešte stále expandujú a nepoberajú mimoriadne pomoci. Dlhy samospráv nezaujímajú nikoho. Akoby tieto dlhy neboli žiadnym rizikom. Expozícia bánk v Taliansku je bez nádeje.
.
Nastúpený trend vo Francúzsku možno pomenovať ako príliš veľkú socializáciu. Nie je dôležitá úspešnosť francúzskych subjektov trhu, ale tendencia k oslabovaniu ich efektivity. Na rozdiel od Nemecka napríklad. Tieto tendencie musia obe ekonomiky kvalitatívne vzďaľovať.
.
Na záver. Používať Anglicko ako vzor pri porovnávaní je bez významu. Anglicko je tichá katastrofa. Tam sa to tiež musí začať prejavovať a tiež to nemôže dopadnúť dobre. Jeho celkový a pravdivý dlh musí byť tiež katastrofou.

13.01.2014 | Roman Kanala

Téma tá istá, citácie tie isté, ako môj včerajší blog http://blog.etrend....
Vlastné slová, tak fajn, nie je to plagiát, len poloplagiát. Ale je to text silne problematický.
 
Najprv hovoriť o Francúzoch a citovať len anglické pramene je trochu zvláštne. Potom tvrdiť, že makroekonomicky na tom Francúzsko nie je horšie, ako jeho partneri (partneri skôr ako rivali) tiež nezodpovedá faktom. V klasickej mechanike máme na popis stavu sedem dimenzií: tri pre polohu, tri pre okamžitú rýchlosť danom okamihu a jednu pre čas. Áno, deficit má Francúzsko rovnaký, ako Nemecko či Americko. Deficit si Francúzi vytvorili, keď spolu s Nemcami potopili Pakt stability a samoudelili si výnimku. Keď začali robiť prasačiny Portugalci, išli ich roztrhať v zuboch. Nemci dnes majú slabo prebytkový rozpočet a dlh si idú znižovať ako najvyššiu prioritu, obetujúc aj infraštrukturálne investície. Francúzi majú deficit medzi 4.5 a 5% a jeho zníženie hoci i pod 3% je v nedohľadne, mimo ich ekonomických možností pri danej konfigurácii.
 
Potom vysvetľovať faktické výčitky akýmisi parametrami správania sa je celkom úplne nesprávne. Angličania samozrejme majú s Francúzmi dlhú históriu vzájomnej nevraživosti a mnohých vojen, z ktorých Francúzi nevyhrali ani jedinú, na rozdiel vojen s Nemcami. Francúzsko je naozaj zatvorená krajina a nejde o epizódu, ale o systematickú xenofóbiu a uzatváranie sa, ktoré ako pravidlo chcú vnútiť celej Francúzskej únii. Veľký koloniálny trh vnútri, colné hranice všade okolo, autarcia.
 
Predkladať príklady veľkých firiem ako dôkaz, že Francúzsko nie je uzavrené, to je úplne uletené, lebo tie dva parametre nemajú nič spoločné. Krajina môže byť uzavrená a mysli uzavrené za prítomnosti veľkých firiem. Dokonca to spolu súvisí a nie je to silnou stránkou, ale naopak slabosťou. V porovnaní s Nemeckom, ktoré má malé, stredné, rodinné podniky zachované, Francúzsko nemá malé podniky, len veľké konglomeráty ako Južná Kórea či Švédsko, každé z iných dôvodov. Ale ekonomická dynamika je podobná. S malými podnikmi mizne i stredná trieda a ostávajú len veľmi bohatí a homogenizovaný proletariát, všetci na SMIC, čo je minimálna mzda. Podobné kikiríkanie predviedol minister hospodárskeho oživenia (pche) Montebourg pri pamätihodnej výmene verejných pamfletov okolo Good Year. Potenciálny investor si poklepkal na čelo a buchol dvermi.
 
Citovať ako zdroj informácií svoj vlastný blog po česky je metodologicky nesprávne až smiešne: http://draxler.blog... - hlavne ak si autor vymyslí fakty, na ktoré sa potom odvoláva ako citovanú autoritu.
 
Čo sa týka vzdelávacieho systému, je to systém nie na vytváranie bohatstva, ale na triedenie kást. Elita ide do Grandes Ecoles, plebs do druhotriednych a treťotriednych škôl. Na Zlodejsku sú len druhotriedne a treťotriedne, takže to zďaleka tak zle nevyzerá, ale je to tak. Francúzi majú posvätnú úctu pred svojimi Grandes Ecoles. Všetci prezidenti od de Gaulla boli z ENA, Ecole Nationale de l'Administration, s výnimkou Giscarda, ktorý bol z polytechniky a Sarko bol neposedný uličník a pobehaj, ktorého vyhodili zo školy kvôli, ehm, ehm, angličtine. Nulovej angličtine. Všetky švajčiarske univerzity majú lepší rating, ako nejaké francúzske Grandes Ecoles. Ale so stavom ekonomiky to má naozaj len málo spoločného. Proti tomu stoja nemecké a švajčiarske výučné listy, ľudia vzišlí z praxe, ktorí jednoducho vedia pracovať. Nie kikiríkať, ale pracovať.
 
Mizerný stav ekonomiky, pardón, skvele riadená veľká a úspešná krajina, je v takom strašnom svrabe kvôli centralistickému dedičstvu jakobinizmu. Od vraždy panovníka päť republík a dve-tri monarchie. Koloniálne panstvo v zámorí nahradené eurokolonializmom. Všetci títo pijavičiaci majú jedno spoločné: katolicizmus, lenivosť, nemorálnosť a rabovanie v krvi. Hlavne, že to robia spôsobne a elegantne. To však nemení nič na tom, že zviazaná a zabrzdená mašina nikdy nebude vyhrávať preteky. Ekonomika zviazaná tisíckami predpisov, nezmyselných a ideologicky odôvodnených obmedzení, nemôže konkurovať o i len o trochu slobodnejším modelom. Najviac je to vidno v porovnaní so Švajčiarskom, lebo sú susedia. A s Nemeckom, lebo majú podobne slabé odmeňovanie, ale nemecká ekonomika šlape ako hodinky. Prečo? Nemci pracujú a nebudú kikiríkať. Práve ideologické bariéry a sociálizmus-hedonizmus sú príčinami francúzskeho úpadku.

13.01.2014 | Motylx

Uff, klobúk dolu,že sa ti to chcelo.
Ešte si to pýta prepojenie spomínaných veľkých firiem na politiku, prip. ich zachranovanie z peňazí danovych poplatnikov, privilegia, budúce strategie...
A môže celý blog hodiť do koša.
:) :) :)

13.01.2014 | Zavacky

Musím sa usmievať. Vnímal som tento článok ako istú provokáciu, ale nechcel som to spomenúť sám od seba. Nakoniec provokácie nás provokujú k hlbšiemu a neschématickému uvažovaniu. Je to lepšie ako jalové táraniny, alebo cirkusové kúsky (Motylx vie, čo myslím....)

Juraj Draxler

Juraj Draxler
  • Počet článkov: 29
  • Priemerná čítanosť: 3644
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.