Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako zmeniť vysoké školy?

28.02.2016 | Juraj Draxler

Diskusia (5 reakcií)

29.02.2016 | IvanPe

Autora plne chapem: kontrolovanie, meranie, vyhodnocovanie, komisie, pridelovanie penazi, kontrola a zistovanie. A potom porovnavanie s ostatnymi a na zaklade toho prerozdelovanie a kontrola.
Pretoze ak neviem v com je problem co ineho mi ostava ako zistovat v com je problem. Dolezite pri tom je centralizacia a kontrola prerozdelovania. Lebo co ak by sa prerozdelene zdroje minuli inak ako komisia pvodne rozhodla?
Potom staci ak si spravne zvolim kriteria: s kym sa budem porovnavat, a mam o uspech postarane. A nemusim urobit ani nic, lebo vzdy najdem nejaky priemer napr v Rakusku a vzdy najdem nejakeho schopneho co sa uplatnil, aj v zahranici, nie hned po skole, hned potom ako sa naucim to co mi skola nedala. Kedze vzdy najdem nejaku skolu co mi nedala pozadovane vzdelanie, tak mimpre statistiku staci ked sa budem porovnavat ... Obohrana platna.
Len skoda, ze musim draho platit svojim detom to co je inde normalne a bezne, napr. jazyk, matematiku, aspon ciastocnu prax, ...
Skoda slov.
A potom ze preco nase najschopnejsie deti a deti bohatych rodicov navstevuju zahranicne skoly !?
Nuz preto mily bolsevik, lebo nase deti na to aby prezili musia vediet aj nieco urobit, vytvorit, nielen mat vedomosti (aj to mnohokrat stare). Preto sa mi vyplati dat vacsinu svojho prijmu detom na skutocne skoly, lebo uz davno nestaci vediet (Google) ale treba aj poznat. Pretoze v poznani je moc.
Ako moja dcera hovorieva: vzdy sa najde nejaky osemrocny cinan co to vie lepsie.
Takze ku komu sa porovnavame?

29.02.2016 | Katarína Bachratá

Učím matematiku budúcich inžinierov na informatickej fakulte. Pracujem asi 35 rokov ako dobrovoľník v korešpondenčných seminároch pre žiakov, ktorí majú radi matematiku. Poznám veľa detí, ktoré dostali dobré vzdelanie na Slovensku a uplatnili sa na trhu práce v zahraničí. A poznám aj, ako sa postupne zhoršujú pomery v regionálnom školstve. Pán minister, o vysoké školy sa naozaj nemusíte starať, dokonca pre ne bude výrazným prínosom, keď nebudete kaziť konkurenčné prostredie tým, že budete netransparentne prideľovať peniaze niektorým vybraným vysokým školám. Postarajte sa o regionálne školstvo, ktoré už naozaj nemá z čoho fungovať. A zase, nemusíte sa starať o celé školstvo, nemusíte rozbehnúť žiadnu reformu, postarajte sa o učiteľov. Stačí zdvojnásobiť platy im a kvalita pôjde hore. A peniaze na tie platy získate tým, že zatvoríte to obrovské množstvo inštitúcií, kotré produkujú administratívne zaťaženie pre učiteľov. Ale o regionálnom školstve radšej mlčíte a riešite vysoké školy... A tak my, učitelia VŠ musíme riešiť za Vás a zastať sa učiteľov MŠ, ZŠ a SŠ. V utorok 1.3.2016 bude symbolický POHREB ŠKOLSTVA. Nepáčila sa mi takto nazvaná akcia, nepáčilo sa mi, že ideme pochovať všetko, aj kvalitné vyučovanie, ktoré sa napriek nezmyselnému politickému spôsobu vládnutia v tejto zemi ešte na našich školách dá nájsť. Ale nevidím iný spôsob, ako povedať spoločnosti, že vzdelanie je dôležité. Preto pozývam na https://www.faceboo... cod. RNDr. Katarína Bachratá, PhD.

01.03.2016 | hulo11

Pozdravujem, pani doc. Bachratá, matiku s Vami som mal rád, už je to veru pár rokov, čo ste sa nás na skúške pýtali, akom jazyku je napísaná rozprávková knižka?
Regionálnemu školstvu venoval Draxler predchádzajúci blog: http://blog.etrend....

01.03.2016 | Katarína Bachratá

Som rada, keď študenti spominajú na matiku v dobrom. A keď je to navyše vďaka úlohám, aké na Slovensku nikto iný v tej dobe neriešil (neboli práve trivialne!), tak som celkom spokojná. Vedeli by Ste to dnes riešiť lepšie a rýchlejšie, než vtedy?

01.03.2016 | IvanPe

Isto, tie studijne odbory, v ktorych su odpovede jednoznacne, v case nemenne, tie su slusne. Ale uz som zazil "omackovanie" aj na technike.
A urcite im akykolvek zasah centralizacny nie ze nepomoze, ale im znacne skomplikuje zivot.
Vlastne akykolvek zasah akehokolvek amatera.

Juraj Draxler

Juraj Draxler
  • Počet článkov: 29
  • Priemerná čítanosť: 3644
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.