Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Ryník

Spolky-čertové volky?

19.12.2007 | dodor

Vnútro si chce posvietiť na útroby tretieho sektora

 • Tlačiť
 • 0

Jedno ľudové príslovie hovorí, že spolky sú čertové volky. Myslí sa tým to, že ak sa niekto spája za istým cieľom, je to podozrivé a je za tým niečo nekalé. To si pravdepodobne myslí aj súčasná vládna moc o treťom sektore. Prišla totiž s návrhom zákona o spolkoch, ktorý pripravilo Ministerstvo vnútra. Hoci podľa ministerstva je návrh zákona len pracovným materiálom, už len to, že ho niekto vytvoril v takej podobe, ako ho môžete nájsť na stránkach MV, je alarmujúce.

Nápad premenovať občianske združenia na spolky by mi až tak neprekážal, ale ďalšie návrhy sú desivejšie. Ak má spolok či združenie predkladať ministerstvu výročné správy, viesť podvojné účtovníctvo a platiť služby audítora, to je už naozaj silná káva. A nečudujem sa zástupcom združení, že hovoria o likvidačnom zákone a zásahu do ústavných práv.

Ja som tiež pred niekoľkými rokmi spoluzakladal občianske združenie SOS-Kremnica. Chceli sme v prvom rade s kolegami vydávať regionálny časopis o dejinách mesta (vychádza dodnes už 7 rokov) a zachraňovať historické pamiatky. Výroba jedného čísla po 500 kusov nás stála okrem času a nervov okolo 20 tisíc korún. Peniaze sme zháňali z členského, z dvoch percent od priateľov a známych, plus sme nejaké peniažky občas dostali od mesta a miestnych podnikateľov. Jediné peniaze od štátu sme získali až v posledných rokoch z grantu Ministerstvá kultúry - Obnovme si svoj dom. Pamätám si ako sme boli s peniazmi vždy na hrane a ako nás finančne vyčerpávalo iba to, že sme sa museli každý rok znova zaregistrovať a platiť kolky u notára. Platiť účtovníka a iné nezmyselné poplatky by nás isto položilo. Vyčerpávalo nás aj písanie projektov na granty, pretože sme boli skôr ľudia činu ako pisatelia grantových omáčok. Na písanie výročnej správy, ako to teraz žiada ministerstvo, by sme isto žalúdok nemali. Hoci, ak bolo treba dokladovať použitie peňazí z grantu, to sme si splnili vždy.

Ďalší blud je to, že spolok by mal vyvíjať činnosť len za účelom vzájomnej prospešnosti svojich členov. Ak som to správne pochopil, mali sme my v SOS-Kremnica všetky peniaze, ktoré sme zohnali použiť na opravu vlastných domov a nie míňať ich na obecné stavby a vydávanie časopisu.

Ministerstvu vraj ide o sprehľadnenie neziskového sektora a dokonca o boj proti teroristom. Nehovorím, že tretí sektor je priehľadný. Isto sú tam subjekty, ktoré by tam byť nemali a nájdu sa aj také, ktoré majú podivné financovanie, ale taká kontrola akú navrhuje ministerstvo je nemiestna. Nejde im o sprehľadnenie, ale o ovládnutie a kontrolu všetkého neštátneho.

 

  > Hlasuj za tento článok na Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 0

Jozef Ryník

Jozef Ryník
 • Počet článkov: 33
 • Priemerná čítanosť: 2329
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Študoval som históriu aj ekonómiu. Bavia ma firemné príbehy, ale aj reportáže. Rád pozorujem a potom o tom píšem. Som redaktor časopisu Profit.

Jozef Ryník

Jozef Ryník
 • Počet článkov: 33
 • Priemerná čítanosť: 2329
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Študoval som históriu aj ekonómiu. Bavia ma firemné príbehy, ale aj reportáže. Rád pozorujem a potom o tom píšem. Som redaktor časopisu Profit.

Kalendár sa načítava...