Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Ryník

Bieda slovenských rádií

22.05.2008 | dodor

Čo má človek počúvať?

 • Tlačiť
 • 0

Dochádzam do Bratislavy každý deň zo Senca, a preto sem tam počúvam aj slovenské rádiá..V práci sa rádiu tiež nevyhnem. Mám rád zvukovú kulisu, a tak si ho často naladím ako alternatívu k tichu či komunikácii kolegov.

O kvalite hudobnej produkcie našich rádio staníc je škoda hovoriť, ale predsa len pár poznámok. Keď naše rádiá nehrajú Elán alebo Žbirku tak opakujú tie isté odrhovačky dovtedy kým sa človeku nezhnusia. Také Red Hot Chili Peppers by som si rád vypočul, ale prečo od nich neustále púšťajú tú istú pieseň? Zdá sa mi akoby v rádiách neexistoval archív a staré veci sa neoplatí vyťahovať. Ak sa aj niečo staršie pustí tak je to opäť Elán. Rádio Expres je v tomto expert. Asi majú s Rážom dohodu, že im dá časť svojich tantiemov. Ako tak sa dá počúvať Rádio FM, aj keď ich výber alternatívy je veľmi úzky a mám pocit, že z menšinových hudobných žánrov hrajú tie najmenšinovejšie. Napriek tomu ma tam naozaj prekvapí čokoľvek čo som nečakal. A to ma teší.

Ale chcel som sa dostať k hovorenému slovu v rádiách. Snažím sa mu vyhýbať, ale niekedy sa to nedá. Cestou do práce počúvam často v ranných šou rozhovory moderátorov s hosťami. Niekedy majú rádia naozaj zaujímavých hostí, ale forma rozhovoru a otázky moderátorov sú katastrofálne a človeku znechutia počúvanie. Včerajší príklad na rádiu Okey. Gregor a Michaela sa rozprávali s Justinom Topoľským. Nezachytil som celú debatu, ale vylučovacie otázky tipu Topoľ alebo Lipa či Gott alebo Ráž? naozaj nemusím. A pritom s ním by sa dalo zaujímavo porozprávať prinajmenšom o jedle. Navyše medzi jedným vstupom s Justinom dajú do éteru tri pesničky a reklamu a tak poslucháč aj zabudne o čom bola reč predtým a či tam vôbec hosť ešte je.

V nedeľu ráno mi už dlhšie znechucuje raňajky Petra Bernasovská. Opäť má často výborne vybratých respondentov , ale z jej rozhovoru sa človek o hosťovi veľa nového nedozvie. Minulú nedeľu spovedala známu českú herečku Evu Holubovú. Okrem jej nového filmu sa venovala už otrepanej téme jej bývalého alkoholizmu a zážitku z nejakej stredovekej krčmy. Zmarený čas. Rozhovor bol tiež prerušovaný neúmerne dlho pesničkami. Pred troma týždňami mala Petra na návšteve českého herca Jiřího Langmajera. Okrem toho, že ho dobre nepočúvala a pýtala sa na veci, na ktoré on už odpovedal opäť nevyužila jeho potenciál a nevyhýbala sa ani obľúbeným vylučovacím otázkam „biele alebo čierne?“

Jediná relácia s rozhovormi, ktorá sa dá počúvať je sobotňajšia diskusia Bez Lampy Štefana Hríba a Juraja Kušnierika na rádiu FM. Majú zaujímavých hostí, s ktorými sa bavia zväčša na aktuálnu tému, neprerušujú debatu horou reklamy a piesní a navyše hrajú hudbu na želanie hosťa. A tá je zväčša veľmi počúvateľná.

 

  > Hlasuj za tento článok na Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Jozef Ryník

Jozef Ryník
 • Počet článkov: 33
 • Priemerná čítanosť: 2329
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Študoval som históriu aj ekonómiu. Bavia ma firemné príbehy, ale aj reportáže. Rád pozorujem a potom o tom píšem. Som redaktor časopisu Profit.

Jozef Ryník

Jozef Ryník
 • Počet článkov: 33
 • Priemerná čítanosť: 2329
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Študoval som históriu aj ekonómiu. Bavia ma firemné príbehy, ale aj reportáže. Rád pozorujem a potom o tom píšem. Som redaktor časopisu Profit.

Kalendár sa načítava...