Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Rajtár

Skutok sa nestal

11.04.2017 | Jozef Rajtár

Najväčšie zlyhanie Slovenskej republiky

 • Tlačiť
 • 24

Podávali sa daňové priznania a tak daňové úrady kolabujú. Opäť vďaka systému nevhodnému pre správu daní dodaného Imreczeho predošlou firmou. Za púhych 140 miliónov...
Riešenie? Bude závisieť od verejnej mienky a ako sa toho ako opozícia zhostíme.

Minulý týždeň sme v parlamente takpovediac (hmmm) zrušili Mečiarove amnestie.
Za ich zrušenie návrhom zlepenca som hlasoval z nasledovných dôvodov:
- jediná malá šanca sa po rokoch dopracovať k reálnemu zrušeniu
- poslanci za Smer hlasovali proti svojmu presvedčeniu - len kvôli podvoleniu sa verejnej mienke (t.j. vedeli, že sa týmto s nejakou pravdepodobnosťou naozaj rušia)
- veľká šanca, že Ústavný súd nestihne - aj vďaka prieťahom - rozhodnúť do dvoch mesiacov a potom budú naozaj zrušené

Ďalšie riešenie bude potom na súdoch. Či sa aspoň trocha sfunkčnia bude záležať na verejnej mienke a tlaku opozície. A aj tak to bude beh na dlhé trate.

Verejná mienka je jedna z mála vecí, ktoré majú na súčasnú vládnu kliku vplyv.

Národná rada nemá vyšetrovacie právomoci. Všetci ministri a šéfovia "ústredných orgánov", ktorých povoláme cez parlamentné výbory spovedať sa vo veci nejakej lumpárne to radi - a s vyslobodzujúcim úsmevom - pripomínajú.
Upozorníte na protizákonný stav /popri tom, že je to veľká lumpáreň/, no hosť nie je povinný dať ani len faktickú odpoveď. Proste si povie svoje - koľko chce, ako chce - a odíde.


Toto video je z minulého roka, no všetky nové by vyzerali podobne.

Existuje hodina otázok pre členov vlády - vo štvrtok poobede, ak zasadá parlament.
Otázky sa losujú a smeráci tu opäť raz "hekli systém". Napoposielajú množstvo takmer identických otázok v štýle "pán premiér, ako to tak dobre robíte?" a vláda odpovedá, že je to ťažké, ale napriek tomu to robia tak dobre.
Ak sa dostane na rad opozičná otázka, odpoveď môže byť bla bla podľa ľubovôle.

V kauze SCP - zamestnanci a štát podvedení chamtivým mečiarovským privatizérom - minister 6. 4. 2017 na výbore pre hospodárske záležitosti odpovedal nie v mene štátu a poškodených, ale v záujme oligarchu. Nakoniec opäť so spokojným úsmevom odišiel.

Po veľkej opozičnej snahe až tlak verejnej mienky prinesie nejaké riešenie! Rovnako Čistý deň alebo preflákané milióny na úrade geodézie, kartografie a katastra.
Mimochodom, tá posledná vec nádherne ukazuje aj prebujnelosť našej štátnej správy. Ten úrad má pod sebou ďalšie dva a jeho úlohou je "metodicky riadiť katastre". V praxi dávajú pokuty za nezmysly (Lajčák, SME aj Briti porušujú zákon. Hovoria o Británii). Ich takmer jedinou normálnou úlohou bolo inovovať stránku katastrálneho portálu. Rozflákali desiatky miliónov a výsledok je čistá nula. Z toho 14 miliónov musíme EÚ vrátiť z peňazí daňových poplatníkov.

Máme v systéme aj kopec kontrolných úradov, ale tie v princípe len zvyšujú náklady a komplexnosť štátnej správy. Pred pár týždňami prišiel NKÚ (Národný kontrolný úrad) kontrolovať ministerstvo vnútra, no Kaliňák ich jednoducho vyhodil. O chvíľu na to sme počuli Roberta Fica rozprávať o tom, že NKÚ sa musí stať národnou autoritou. Paródia.
Kontrolné inštitúcie a systém spravodlivosti je u nás paralyzovaný a pôsobí skôr na obtiaž. Šéf NKÚ sa sám sťažoval, že výsledky ich vyšetrovania nevedú nikam. Ani v parlamente niet výboru s právomocami sa ich chopiť.

Národnou autoritou sa musí stať hlavne Národná rada SR - dodnes roky úspešne zatlačovaná ako niečo symbolické. Ako niečo, kde stačí mať väčšinu a zvyšok Slovenska sa môže ísť bodnúť. Kde ak nie je dostatok poslancov či strán na väčšinu, oligarchovia ich prikúpia ako tovar. Aby mali stále Slovensko v rukách.

Dobre, takéto je nastavenie. Čo s tým? Samozrejme oveľa štíhlejší štát zbavený nepotrebných častí. Ale to až neskôr.
Národná rada musí dostať vyšetrovacie právomoci (ako je to všade v EÚ okrem Malty), aby mohla začať vyšetrovať a čistiť tú najväčšiu špinu. Aby z výborov neodchádzali šéfovia v exekutíve a ministri vyškerení.
Toto by verejnosť vedela presadiť, ak sa pre to nadchne. Bude to prvý krok k obnoveniu systému kontroly a spravodlivosti. Impulz na postupnú obnovu súdnictva, prokuratúry a reálnej kontroly.
Bude to začiatok, ale začiatok prepotrebného procesu. Opozícia a verejnosť to spolu dokážu dotiahnuť ďaleko!
 • Tlačiť
 • 24

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
 • Počet článkov: 135
 • Priemerná čítanosť: 5484
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Volebný líder a podpredseda Demokratickej strany. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
 • Počet článkov: 135
 • Priemerná čítanosť: 5484
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Volebný líder a podpredseda Demokratickej strany. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.

Kalendár sa načítava...