Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Rajtár

Pán prsteňov slovenskej moci

20.12.2016 | Jozef Rajtár

Na Slovensku príde aj "deň po"

 • Tlačiť
 • 12

Slovensko beží na úrovni hlboko pod svojimi možnosťami.
Pritom problémom nie je že by sme nevedeli, čo treba spraviť, alebo ako. To všetko vieme veľmi jasne. Ľudstvo vie priam dokonale riadiť letovú prevádzku. Všetko je to len otázkou motivácie. Pri lietaní chce aj cestujúci, aj letecká spoločnosť, aj správca letiska čo najbezpečnejší presun z bodu A do bodu B. Preto to funguje.
Vo vláde máme dominantnú stranu, ktorej motiváciou je vypumpovať čo najviac peňazí zo štátu "našim ľuďom". Preto fungujú schémy DPH a predražené tendre. A správa štátu hapruje.

Vláda, po desiatich rokoch a minutej miliarde eur zriadila po posledných voľbách úrad na koordináciu informatizácie na čele s Petrom Pellegrinim.
Na nedávnom zasadaní finančného výboru som vyspovedal predstaviteľa tohto úradu v zmysle, čo plánujú robiť. Ešte nevedia, zvažujú, premýšľajú... Oficiálne vyjadrenie.

Utvorte si teda obraz o tom, ako funguje "cream de la cream" štátnej správy. A skúste si predstaviť, ako funguje zvyšok.
Pritom tento úrad má rozpočet 4,3 milióna eur ročne. Aká je to hodnota za peniaze?

Spýtal som sa teda rovno, čo mienia urobiť so zjednotením registra obyvateľov. Máme ich 17. V Estónsku je jeden, z ktorého sa odvíja všetko ostatné.
Naveľa naveľa som z nich dostal, že plánujú vytvoriť akýsi referenčný register, ktorý by fičal paralelne s ostatnými, ale bol by, v rámci možností, kompletný.

Ako u bláznov na dvore
Prečo je táto vec kľúčová?
Efektivita nášho štátu je mizivá. Predstavte si, že platíme a obsluhujeme 17 hlavných databáz (a desiatky ďalších, ako registre firiem, áut atď.) a ľudia musia prenášať papiere zhora dole medzi úradmi. Z jednej databázy sa vydá lajstro, s tým utekáte na iný úrad, kde z neho dopĺňajú inú databázu. Ako u bláznov na dvore.
A celé si to zaplatíte stále sa zvyšujúcimi daňami a odvodmi.

Predstavte si tú záľahu úradníkov robiacich zbytočne to isté 2 krát, 3 krát, 4 krát.
Keď bol pred rokmi audit na ministerstve financií, ukázalo sa, že je tam veľa procesov, ktoré niekde začínajú, niekde končia a výsledkom je lajstro v šanóne. Bez akéhokoľvek efektu.

Úrady fungujú ako za tureckých pašalíkov. Úrad je ostrov, ktorý nekoordinuje svoju činnosť s inými. Každý si vyvíja vlastný softvér, má vlastné tlačivá, procesy. Úrady fungujú ako sa podarí. Často pomaly každé oddelenie je ostrov!
Len v Národnej rade vypĺňate nezmyselne tie isté údaje X krát (lebo veď pre každé oddelenie ide iný papier)


Práve zjednocovanie registrov do jedného (ministerstva vnútra, ktorý je najpresnejší) je príležitosť prehodiť štátnu správu na jednoduchý a ľahko obsluhovateľný základ.

Potom zistíme, že väčšina úradníkov obsluhovala len nadbytočné a nezmyselné procesy vyplývajúce z vlastnej veľkosti štátu a jeho nekoordinácie!
Je treba rozbúrať bariéry medzi jednotlivými "ostrovmi" a zapojiť zamestnancov štátu do projektov naprieč štátnymi organizáciami.

Podobne je treba spraviť aj revíziu všetkých zákonov, vylúčiť tie, čo sa prelínajú, čo si odporujú vzájomne a tie, čo sú nadbytočné.

Benefitom bude oveľa lacnejší (nižšie dane a odvody) a prehľadnejší (nižšia korupcia, plytvanie, byrokratické prekážky v podnikaní a práci) štát.

Čiže vieme, čo treba spraviť, aj ako to treba spraviť!

Ja viem, najprv treba poraziť smerácku mafiu, ktorá zožiera a ničí všetko, na čo narazí. Ktorú reálne nezaujíma, že štát funguje zle. Dnes sme však k ich pádu oveľa bližšie, ako pred takým trištvrte rokom!
Ten prsteň moci každodenne zneužívaný na vlastné obohatenie sa na úkor celého Slovenska sa už láme. Samozrejme, treba vydržať a nevzdávať snahu o zmenu.
A príde aj ten "deň po".

Krásne vianočné sviatky želám! :-)

 • Tlačiť
 • 12

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
 • Počet článkov: 133
 • Priemerná čítanosť: 5541
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Podpredseda Demokratickej strany. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
 • Počet článkov: 133
 • Priemerná čítanosť: 5541
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Podpredseda Demokratickej strany. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.

Kalendár sa načítava...