Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Menej štátu, viac bohatstva

14.05.2017 | Jozef Rajtár

Diskusia (16 reakcií)

14.05.2017 | libertarian

"Menej štátu je nevyhnutná cesta, ak sa chceme niekam naozaj pohnúť"
- moc pekné heslo. Lenže -komu je adresované ???

149 poslancov denne presviedča ovčanov, že "viac štátu = viac socialnych dávok ovčanom" A "viac vlakov zadarmo". A zrazu JEDEN tvrdí opak. Lenže ovčania si už zvykli na sľuby tých všetkých politikov, a vyhovuje im to. A keby aj nie - tak s tým nič nenarobia. Parlamentná väčšina si vlastné stoličky nepodkopne.
Takže , pan Rajtár , povedzte úprimne - veríte v REÁLNU možnosť zmeny ???
Tých 150 gaunerov v parlamente a ďalšie tisíce na ministerstvách - to je silná presilovka voči 5 milionom nič nechápajúcich ovčanov.
My starší to poznáme - ako to VŽDY dopadne. RAKOVINA zožiera svojho hostiteľa dovtedy, kým ho nezožerie, nezabije. A potom skapína aj tá rakovina. Takže - treba vydržať.


14.05.2017 | IvanPe

Tak.

14.05.2017 | Roman Kanala

Takže ak niekto chytí rakovinu, mal by sa tešiť, až skape, lebo rakovina spolu s ním? Ďakujem neprosím. Ja chcem prežiť. So zlom treba bojovať a poraziť ho.

14.05.2017 | libertarian

" So zlom treba bojovať a poraziť ho."
- heheééé. A odkedy tvrdíte, že ŠTÁT = ZLO ???

Smutné, ak po pár rokoch v cudzine máte problém pochopiť pointu mojho príspevku.
Ak ste trošilinku objektívny , tak si zistite, koľko nových zákonov pribudne v EU ročne, a to už desiatky rokov. A to všetko iba na regulovanie života ľudí.
A vecnú otázku : AKO má bojovať bežný človek so ZLOM politikov ???
14.05.2017 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je ľud vyzbrojený lepšie, ako inde. Má priamu demokraciu, má referendum, ktorým môže zastaviť politikov. Budúcu nedeľu sa bude hlasovať o federálnej energetickej politike do roku 2050, v Ženeve aj o tarifoch verejnej dopravy a o subvencii pre dom občianskych spolkov.

Inde v zastupiteľských demokraciách to je ťažšie, lebo ľud má slovo len vo voľbách raz za x rokov a volí zle, hlúpo. Ale stále má hlas.

EÚ nie je ani len zastupiteľská demokracia, je to akási stupňovito zastupiteľský centralizmus. Občan na toho molocha prakticky nemá vplyv, lebo byrokrati sú schovaní za viacerými bariérami a väčšinou ani nie sú volení, ale kooptovaní.

15.05.2017 | libertarian

"Inde v zastupiteľských demokraciách to je ťažšie, lebo ľud má slovo len vo voľbách raz za x rokov a volí zle, hlúpo. Ale stále má hlas. "

- demokracia je systém, ktorý môže dobre fungovať, ak je VäČŠINA voličov čestná, pracovitá a angažovaná. Demokracia NEMôŽE dobre fungovať, kde väčšina ľudí chce profitovať z práce iných. Alebo ak sú dostatočne HLÚPI .

Je JEDNO, aká KONKETNE je technologia demokracie. Grázli politici si technologiu v pohode upravia tak, aby ju mohli viac využívať pre svoj profit.

14.05.2017 | Jozef Rajtár

Minú sa eurofondy a zrazu už budú aj libertariánske myšlienky hodné použitia pre ostatných - lebo zo šlamastiky bude treba reálne von! A skresávanie bude nevyhnutné.
Vidieť to na IT systémoch - už teraz vedia, že prevádzka paškvilov porobených z eurofondov sa nebude dať utiahnuť z rozpočtu. Tak už teraz sa to snažia po Počiatkovi, Stromčekovi a ďalších nejako (aj keď len nejako!) upratať.
Samotné IT firmy napojené na Smer sa chystajú na horšie časy a zvažujú aj komerčné projekty, ktoré by ich mohli v budúcnosti uživiť. Núdza donúti k ráciu.
Škoda že tu kedy boli nejaké eurofondy, lebo parazit potrebuje stravu. Keby sa rozdeľovalo z mála, tak by každý milión pomimo do Belize bolel niekoho konkrétneho (učiteľov, lekárov atď.) a všetko by bola mega-kauza, ktorá by hýbala politikou.
Eurofondy neboleli, o to viac bude bolieť ich absencia a bude tlak na rácio.

14.05.2017 | Roman Kanala

Eurofondy by som prirovnal k veternej kalamite 2004 v Tatrách. Naštartovala sily a spoločenské mechanizmy podobné mafianizácii verejného života za Mečiara. Málokto si spomenie, že s divnou privatizáciou nezačal Mečiar, ale divný Janko. V každej iterácii sa zobudené sociálne neduhy, posilnené beztrestnosťou, ešte zosilnili. Fico sa od Mečiara so Slotom líši len dohľadom oka EÚ.

Vtedy v 2005 po odstránení a spracovaní kalamitného dreva zrazu lesníci a pilčíci a drevári smutne pozerali, čo včuľ. A začali nivočiť zdravé lesy, lebo si zvykli na turbo V6 a veľké príjmy. Niečo podobné bude po vyžraní posledných eurofondov. Ak im dovolíte kradnúť, tak budú kradnúť naďalej. Veď prvá miliarda rozflákaná na IT bez výsledku bol len začiatok. Tak im nedovoľte kradnúť. Nech sa Fico bojí hnevu ľudu. Už sa začal.

15.05.2017 | libertarian

Jozef Rajtár :

- to vtipkujete ??? Prečo by zánik eurofondov mal zmeniť okrádanie ovčanov politikmi ?!?!
Politici okradnú ovčanov daňami.
Jedine VÝRAZNÁ zmena myslenia ovčanov môže niečo zmeniť - a NIE JE jediný náznak, prečo by sa mali ovčania tak zrazu zmeniť. A v demokracii si politici vždy potrebnú väčšinu ovčanov získajú podplácaním socialnymi dávkami a vlakmi zadarmo.

Prečo nedokážete argumentovať ÚPRIMNE a logicky?

15.05.2017 | IvanPe

Ale ved on argumentuje uprimne a logicky. Iba nechape, ze nezmyslene obmedzenie rychlosti na 40kmh na dialnici bude mat dopad aj na drobne zlodejiny v statnej sprave. Lebo ak raz musis nedodrzat pravidla aby si prezil budes to robit vsade. Teda slabsie povahy.

15.05.2017 | IvanPe

Nenakazil som sa rakovinou iba tym ze zijem medzi ludmi s nedostatocnou kulturou. Takze ano chory stat pretkany rakovinou ma zomriet, aby sa ta rakovina nesirila dalej dejinami a nenakazila dalsie generacie. S demokraciou ani so spoluzitim to nema nic spolocne.

14.05.2017 | martin33

Pokial nebudu uradnici plateni priamo obcanmi a nebude existovat realna konkurencia medzi uradnikmi, kde si obcan bude moct vybrat ktory konkretny uradnik bude vybavovat jeho zalezitost tak sa nic nezmeni (pricom samozrejme nesmie uradnik konat mimo ramca zakona a za vsetky nim sposobene skody by mal uradnik rucit tak ako zivnostnik, teda neobmedzene).

15.05.2017 | Pavel Šimon

čl. 2. ods. (1) Ústavy SR hovorí: "Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo." To jasne hovorí, že štát v tom najširšom zmysle sme my občania. A politici sú "iba" naši zástupci, aby sme "nemuseli" svoje úsilie a čas miňať na veci, ktoré "nechceme" alebo na ktoré "nemáme".

V užšom význame sa ale štát považuje za ich predstaviteľov - vládu, parlament, prezidenta a širokú paletu úradov a inštitúcií (napr. vrátane škôl a nemocníc).

Menej štátu, viac bohatstva: je potrebné brať do úvahy čo je štát. Ak to beriem len v zmysle štátnej reprezentácie, je to možno správny výrok. Ak to však beriem v kontexte ústavy je to výrok mylný (Menej štátu, menej občanov), menej bohatstva. Koncepcia "Menej štátu" má teda dve rozdielne polohy - áno aj nie.

15.05.2017 | IvanPe

Ano zakaldne zakony statu su zle napisane a niektore priamo nutia ludi ich neododrziavat.

15.05.2017 | @@@

autor to isto myslel tak že menej penazi bežnym ludom a viac penazi pre bohatych a pre podnikatelov ....som si isty že take heslo maju aj mnohi tu diskutujuci im nejde o lepši štat pre všetkychto isto nie toto su čisty chamtivci ktory chcu len viac pre seba ....nadavaju na inych že robia presne to iste čo oni sami pričom sami seba nevidia že oni su rovnaki :D

16.05.2017 | Roman Kanala

Článok som našiel vo vybabrali.sme, zaslúži si klik:
https://vybrali.sme...

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
  • Počet článkov: 124
  • Priemerná čítanosť: 5465
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR. Tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre štíhly štát.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.