Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aké zdravotníctvo vlastne chceme?

26.09.2019 | Jozef Mathia

Diskusia (16 reakcií)

26.09.2019 | Adc sk

"...aby poisťovniam a nemocniciam nehrozil kolaps už uprostred roka."
- prosím Vás pán Mathia, o akom kolapse tu hovoríte? Lebo podľa dostupných údajov si poisťovne za minulý rok pripísali ZISK vyše 135 miliónov euro! Chcete povedať, že pri takomto krásnom zisku, ktorý získavajú tým, že my sme všetci povinný uhrádzať poistné, sa dá ešte kolabovať? To aký zisk musia poisťovne dosiahnuť, aby potom nekolabovali? Aspoň miliardu euro?

A ten poisťovací "nadštandard" čo spomínate.... v čom by sa líšil od ročných členských alebo "manažment pacienta" poplatkov, ktoré už teraz existujú v rôznych, aj vašich, zariadeniach?

26.09.2019 | Bjorni

Nevidim rozdiel, ci bola jedna ZP, alebo je teraz kartel.
Vsetky peniaze z povinneho poistneho maju ist na zdravotnu starostlivost.

26.09.2019 | Darija

V prípade zdravotných poisťovní je potrebné zaviesť spoluúčasť pacienta. Majú to viaceré štáty v EÚ. Síce by bolo nutné zmeniť v ústave článok o bezplatnom zdravotníctve, ale ono v podstate ani nikdy bezplatné nebolo, viď povinné odvody zdravotným poisťovniam. A áno. Systém kolabuje. Nie je efektívny a už vôbec udržateľný. Tak ako všetky “systémy” v tomto zdevastovanom štáte.

27.09.2019 | Roman Kanala

Presne tak. Zadarmizmus vedie k nezodpovednosti a k plytvaniu zdrojmi. Malá spoluúčasť by urobila pacientov zodpovednejšími a systém by nekolaboval.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je najprv istá malá suma úplne na ťarchu pacienta. Ten prah si poistenec zvolí vopred sám a potom má vyššie alebo nižšie poistné. Najnižšia hodnota je 300 Frs ročne, najvyššia 2500. Potom pacient participuje 10% ať do výšky 7 či 8 tisíc za rok, a potom už má preplatených 100% nákladov. Tehotenstvo s pôrodom stojí cez 20 tisíc, podobne i infarkt alebo väčšia operácia. To platí len pre choroby. Úrazy sú plne hradené, lebo za ne pacient nemôže, kým chorobu si privodil sám.

https://blog.etrend...

27.09.2019 | @@@

ano chorobu si privodil ked otročil na manažerov podnikatelov a ich deti ktore si takto uživaju na ukor zdravia najnižšie psotavenych zamestnancov ktorych nakoniec ešte viac vycicaju cez doplatky na zdravotnictvo :D :D :D

27.09.2019 | hulo11

Argument, že za chorobu si môže človek sám a úraz nie, kríva na obe nohy. Niektoré úrazy aj choroby môže človek ovplyvniť svojim rizikovým správaním, iné nie. Skleróza multiplex, vrodená cukrovka, leukémia... tie si človek sám neprivodí. A naopak, aktívni športovci majú vyššie riziko úrazu, ako Fero na gauči pred televízorom.

27.09.2019 | @@@

bohaty ludia manažeri podnikatelia najprv zničia zdravie bežnych a chudobnych ludi a potom im ešte daju aby platili zato že oni im to zdravie zničili :D :D :D

27.09.2019 | skorodochodca

Ja tomu asi nerozumiem .... idem na dva roky do zahraničia pracovať ... zaplatil som si cestovné poistenie ... krytie veľmi vysoké .... a zaplatil som si na rok 152 eur (európa).... Na Slovensku zamestnanec s minimálnou mzdou prispeje 12x68,80=825,60 eur ... a má iba takú starostlivosť, ako má....

27.09.2019 | PeterKN

Ty tomu fakt nerozumieš...
V európe si poistený cez domácu poisťovňu(jednu z troch)a máš nárok na neodkladnú lekársku starostlivosť všade v eu plus aj niektoré štáty ako srbsko a pod.
Tá komerčná poistka ti pokrýva (štatisticky)viac menej len ošetrenie a prípadnú hospitalizáciu v zahraničí,poprípade dovoz domov na SK, v prípade ak napr. v arabských emirátoch stojí mesačný pobyt na traumatologickom oddelení viac ako tvoja preprava domov a následná hospitalizácia,ktorú podla mňa už opäť platí jedna z troch piosťovní.
V tej komerčnej poistke máš také výluky o akom sa ti ani nesníva...to len to krytie pekne vyzerá na papiery.
Na rozdiel od všeobecnej zdravotnej poisťovni a ďalších dvoch sa komerčné poisťovne nepodielajú na pravidelnom financovaní záchrannej službe(sanitky),majú len finančný produkt,rozumej-tvoja poistka za 152€,nefinancujú dennú funkčnosť nemocníc a polikliník ale len individuálne komerčných poistníkov v zahraničí.
Komerčné poisťovne nefinancujú pôrody,liečenie najzávažnejších ochorení a podobne.
Preto tá matematika u niektorých ludí je nepochopitelná.
Pokial viem za dôchodcov štát platí menej ako je minimálny mesačný odvod samopoistenca,v tomto veku stojí staroba poisťovne najviac,volá sa kvôli tomu aj solidárny.
Žil som v nemecku dlhé roky a poviem ti,že “Krankenversicherung”na výplatnej páske je poriadne mastná suma.

28.09.2019 | PeterKN

V jednom ale pán Mathia nemá pravdu, keď porovnáva rakúsky a slovenský systém na objem peňazí,ktoré idú do zdravotníctva v jednom a v druhom štáte.V rakúsku je aj v Hdp,teda vygenerovaných peňazí cca. 4x viac.Platy lekárov a personálu sú dajme tomu tiež 4x viac ako na slovensku.Niektorí poukazujú na výkony lekárov ale to je čiastočná pravda.. bol som pred rokmi v jednej z vašich nemocníc na ortopedii a lekár ma vyšetril za cca.12-15 minút aj so spísaním záverečnej správy,pýtam sa ako sa dá zvýšiť výkon lekárov zo 4-5 vyšetrení za hodinu na štvornásobok aby boli odmeňovaný ako v rakúsku,nemusíte odpovedať- nedá sa.
Z tých tisíc eur,čo spomínate,že natečie do systému v priemere cez jedného zamestnaného na slovensku,by som minimum očakával aby sa do okresných nemocníc nechodilo s toaletným papierom,pyžamom a príborom na jedenie,ďalej by som očakával aby ludia na pohotovosti nečakali hodiny na vyšetrenie a aby s nimi personál nezaobchádzal ako s takými,kvôli ktorým oni musia pohnúť zadkom-teraz nie je reč ozdravotníckych zariadenich Penty,reč je o niektorých štátnych nemocniciach.
Myslím si,že ak si nepotrpíme na top najmodernejšie lekárske prístroje a najmodernejšie budovy ale lepšie ohodnotíme mladých nepokazených lekárov,ktorí zostali na slovensku,tak by mohli byť spokojnejší aj ostatní personál a koniec koncov aj pacient.
Ozaj všimol si niekto,že na tých oddeleniach na ktorých sú zdravotné sestry rádovo viac nepríjemné k pacientom,tam s velkou pravdepodobnosťou primár oddelenia má “nezdanené príjmy”???

Celoplošný problém zdravotníctva Penta nevyrieši investíciami do svojich nemocníc..,možná to trocha pomôže nadobudnúť pocit,že v súkromnej sfére sa to dá aj inak,ale to je všetko.
A mimochodom nikto nezištne na slovensku nestavia nemocnice,je to len ďalší spôsob ako povinne zaplatené zdravotné odvody preliať do svojej nemocnice o liekoch nehovoriac to je ďalšia kapitola sama o sebe,ktorá vycuciava zdravotný systém.
Nie som odborník na zdravotníctvo len rozmýšlam sedliackym rozumom,mladých lekárov nezaplatíme,starších sme pokazili úplatkami(nevsťahuje sa na všetkých),mnohí si veselo praktizujú svoju lekársku činnosť v štátnych budovách,za štátne investície respektíve za peniaze poisťovní teda aj našich peňazí.
A možno by sa dalo písať aj o záchrannom zdravotnom systéme,ktorý tiež poriadne dojí spoločnú kasu..

28.09.2019 | @@@

asi polovica penazi v zdravotnictve ide na mzdy personalu zadravotnictva .....a to neplati len tam ale napriklad aj v školstve ked na mzdy ide viac ako polovica penazi čo sa do školstva dava ....preto znie až paradoxe ked učitelia žiadali navyšenie penazi do školstva o 400 milionov eur pričom tvrdili že im ide o lepšie vybavenie v školstve ale pravda je že im išlo len o vyššie mzdy a nie o lepšie školstvo

28.09.2019 | Darija

Veru tak. Ani sa mi o to viac písať nechce. Neefektívne, neodborné zvyšovanie platov takmer všade. Ale tá úžasná úroveň je zabetónovaná, nemenná, aj keby sme idali každému po 5,000 eur.

28.09.2019 | Darija

edit: monthly

28.09.2019 | PeterKN

pre:@@@
Polovica peňazí ide z tzv.výkonov ktoré fakturujú nemocnice na mzdy personálu,áno to je tak ale,len pri okresných ošarpaných nemocníc,ktoré majú iné ohodnotenia za výkony.
Pri fakultných nemocniciach ten pomer z ďaleka nie je polovica a nezabudnime,že tá polovica je z tzv.výkonov čo nemocnice dostávajú aby pokryli svoje celkové náklady.
Teda z celkové budgetu,ktoré poisťovne vyplácajú to určite nie je polovica,poisťovne hradia mesačne paušálne na pacienta záchranný zdravotný systém,tvojho obvodného lekára,kde máš kartotéku,podla výpisu z účtu idú nejaké drobné bubáky na zubné ošetrenie,lieky atď..
Ak by bola pravda,že z celkového budgetu by mzdy predstavovali až polovicu,tak to by sme mali velmi nízku efektivitu výkonov v zdravotníctve a potom by sme to museli nazvať mizerný výkon za nadmieru zaplatenú prácu...Myslím,že to nie je gro problému v zdravotníctve.

29.09.2019 | @@@

tak si to prepočitaj ....chod na stranku štatistickeho uradu slovenska tam si najdi mzdy a tam najdeš že v druhom štvrtroka 2019 bola priemerna mzda na slovensku 1101 eur ale v zdravotncitve 1108 eur čiže to ukazuje je priemerna mzda v zdravotnictve je približne rovnaka ako je priemerna mzda a zaroven si najdi kolko ludi pracuje v zdravtoncitve a podla toho v zdravotnictve pracovalo 198,5tisic ludi v druhom štvrtroka 2019 ....takže 1108 eur mesačne je ročne 13296 eur pri zaratani aj odvodov a dani čo plati zamestnaavtel je to takmer 18tisic eur čiže naklady na jedneho zamestnanca v zdravotnictve su okolo 18tisic eur ročne pri celkovom počet pracujucich v zdravotnictve 198,5 tisic ludi ti vyjdu naklady na mzdy zamestnancov v hodnote 3,573 mld eur ...naklady na zdravotnu starostlivosť na slovensku su okolo 6 mld eur ročne

takže tu maš https://slovak.stat... tu si môžeš najsť počet pracujucich v jednotlivych odvetviach ...stači kliknuť na "Pracujúci podľa Výberového zisťovania pracovných síl "

a potom tu https://slovak.stat... tu si možeš najsť ich mzdy .... stači kliknuť na "Priemerná mesačná mzda podľa odvetví "

dufam že tie linky budu fungovať

29.09.2019 | gejza77

Aké zdravotníctvo vlastne chceme ?

Chceme zdravotníctvo bez organizovanej kriminality, bez práčky špinavých peňazí a bez zločincov v bielych golieroch. Jeden významný kriminálnik, ktorý dlhodobo cucal zdravotníctvo už našťastie zdochol. Verím, že ďaľší ho budú čoskoro úspešne nasledovať.

Jozef Mathia

Jozef Mathia
  • Počet článkov: 19
  • Priemerná čítanosť: 1371
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Zdravotníctvo považujem za jednu z najväčších priorít, ale aj výziev, pre súčasné Slovensko, ktorú nie je možné vyriešiť bez spolupráce všetkých zúčastnených strán. Pracujem ako investičný manažér v Penta Investments, zodpovedný som najmä za projekt nemocníc Svet zdravia a zdravotníckych zariadení ProCare.