Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aby hospitalizácia nebola nebezpečnejšia ako adrenalínový šport

09.04.2018 | Jozef Mathia

Diskusia (1 reakcia)

09.04.2018 | Roman Kanala

Nosocomiálne infekcie sa vyskytli aj v ženevskej kantonálnej univerzitnej nemocnici. Tam chodia piataci a šiestaci medici, aby si siahli na živých pacientov. Zaviedli sa prísne prevádzkové predpisy, každý člen personálnu musí mať vo vrecku fľaštičku Hopirub a distribútory sú všade pred dverami. To je dezinfekčný roztok. Všetky dvere sú teraz bezkontaktné. Pred vyšetrením a po vyšetrení pacienta si personál natrie ruky dezinfekčným roztokom. Nosocomiálne infekcie odišli do dejín nemocnice a už sa nevyskytujú.

Teraz naháňajú strach superbaktérie z Indicka. Na Indicku je produkcia antibiotík v mestách Hyderabad, New Delhi a Chennai. Firmy Aurobindo Pharma, Orchid Chemicals, Asiatic Drugs and Pharmaceuticals sú vykričaní hriešnici, ktorí nemajú úpravne vôd na výstupe z produkcie a vypúšťajú vodu so silným obsahom antibiotík. Povolené limity presahujú vyše 5 tisíc krát. A to aj také silné antibiotiká, ako Ciprofloxacín, ktorý sa pomaly stal neúčinným. Superbaktérie, ktoré sú v riečnej vode, sú rezistentné na úplne všetko. Baktérie si odovzdávajú odolnosť aj horizontálne, nielen dedične. Ak to človek chytí, je zle. Ak to chytí do otvorenej rany, pomôže len amputácia. To všetko len preto, lebo bez čističky odpadových vôd je to lacnejšie.

Zatiaľ sú tieto baktérie donesené len pár desiatkami ľudí ročne a tých vedia buď vyliečiť, alebo im amputujú ruku či nohu. Ak to majú inde, tak jednoducho zomrú. Skúsenosť však ukazuje, že rezistentné baktérie, ktoré sú bežné na Indicku či na Činsku, prijdu masívne na Švajčiarsko s časovou konštantou asi 10 až 15 rokov. Ak dovtedy nebudeme mať nové antibiotiká, ktoré nesmú byť produkované v Ázii, tak ľudia môžu zomrieť na obyčajné zranenie lopatou či tŕňom v záhrade ako pred sto rokmi, keď pri infekcii nebolo pomoci.

Jozef Mathia

Jozef Mathia
  • Počet článkov: 19
  • Priemerná čítanosť: 1371
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Zdravotníctvo považujem za jednu z najväčších priorít, ale aj výziev, pre súčasné Slovensko, ktorú nie je možné vyriešiť bez spolupráce všetkých zúčastnených strán. Pracujem ako investičný manažér v Penta Investments, zodpovedný som najmä za projekt nemocníc Svet zdravia a zdravotníckych zariadení ProCare.