Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

3 (nepríjemné) fakty o budúcnosti slovenského zdravotníctva

06.06.2018 | Jozef Mathia

Diskusia (7 reakcií)

06.06.2018 | @@@

v usa je sukromne zdravotnicvo ale neviem o tom žeby to znižilo naklady američnom ....skôr opak je pravda a to že naklady na zdravotnicvo v USA predstavuju 17%HDP to je ovela viac ako v krajinach zapadnej europy kde je to 11% HDP alebo na slovensku kde je to 7,5% HDP ......takže otazka je pustiť tam sukromnikov a platiť viac ???

07.06.2018 | Jozef Mathia

Takto ale otazka nestoji...

Uz aj dnes kazdy z nas na zdravotnictvo pripieva. Len to neide cez nase penazenky a preto nikto z nas to nevie merat a posudit. Len pre zaujimavost ekonomicky aktivny prispieva v priemere do systemu cca EUR 140-150 mesacne a stat za poistencov statu EUR 30-40 mesacne. A verte, ci neverte o 5 rokov tento rozdiel bude este markantnejsi ak stat neprizna, ze do systemu za poistencov statu (hlavne deti a dochodcovia) treba prispievat viac.

Za dostupnost a kvalitu sa plati a vsade, otazka je kolko je dostatocne na to aby sme dostali to co pozadujeme.

Mozno aj preto tieto systemy v zahranici ci uz v zapadnej europe alebo inde vyzeraju inak a clovek nema strach sa liecit a dostupnost je omnoho lepsia. Otazka, znie kolko je każdy z nas ochotny do systemu prispiet, vratane statu za poistencov statu. Ak stat dnes dava v priemere 1.3 mld a zajtra bude davat 0.9 mld (toto sa stane, pretoze takto nas stat rozmysla) tak każdy z nas budeme do systemu, ci sa nam to paci alebo nie prispievat viac a dlhodobo a nesystemovo. Ano nepojde to priamo z nasej penazenky. A nase deti uz nebudu mat ani zakladnu dostupnost zdravotnej starostlivosti. To je solidarita, ale nie len sucasna ale aj buduca.

Pretoze, stat je neschopny reformovat, financovat a riesit problemy zdravotnictva apoliticky a dlhodobo. Brani sa riesit problemy koncepcne a spolocne.

07.06.2018 | @@@

no jasne už len sukromnemu sekotru ide o zdravie ludi a nie o zisky :D :D to ako keby si chcel ludom nahovoriť že ty robiš zadarmo :D

07.06.2018 | HlasNaHlas

Recept je jednoduchý: rovné odvody, rovnaké percento pre každého bez obmedzenia zhora i zdola.

07.06.2018 | hulo11

...z aktuálnych cca 6% HDP (reálne je to pod 6%) na takmer 9% HDP do roku 2030, a na 14% HDP do roku 2060...

trochu to extrapolujme a zistíme, že naše vnúčatá budú potrebovať 110% HDP, len odkiaľ ich zoberú?

07.06.2018 | LPB

Pramizerná obhajoba. Predpokladám teda, že niet argumentov. Iba pocity.

08.06.2018 | citatelTrendu

Hlavne by mal štát za poistencov štátu platiť reálne náklady, spčasné príspevky sú symbolické. ZP by mali zažalovať štáýt aby prispieval viac, zárpveň by malo prísť k adekvátnemu zníženiu odvodov pre aktívnych ľudí do ZP,

Jozef Mathia

Jozef Mathia
  • Počet článkov: 19
  • Priemerná čítanosť: 1371
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Zdravotníctvo považujem za jednu z najväčších priorít, ale aj výziev, pre súčasné Slovensko, ktorú nie je možné vyriešiť bez spolupráce všetkých zúčastnených strán. Pracujem ako investičný manažér v Penta Investments, zodpovedný som najmä za projekt nemocníc Svet zdravia a zdravotníckych zariadení ProCare.