Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoké školy vlastne nechceme akreditovať

04.11.2019 | Jozef Hvorecký

Diskusia (5 reakcií)

04.11.2019 | Brano L.

Dobrý článok a ešte lepšie postrehy.
Žiaľ pravdepodobne hraničiace s istotou sa stane to, že sa len premaľuje krám. Obsah ostane ten istý.
A ako vieme, my Slováci sme skutočne najlepší na svete. Momentálne predovšetkým v plnení kritérií "formálne". To nám ide , nehanbím sa povedať už od čias reálneho socializmu.
Váš postreh k plagiátorstvu a neetickému chovaniu je správny. Nech rektor spolu s dekanmi a celou vedeckou radou fakulty + univerzity zodpovedajú za kvalitu a čistotu vedeckej práce. Nie robenie pštrosa, ktorý strčí hlavu do piesku, keď je vedľa neho v budove prúser. Ale chce to vôbec slovenská akademická obec? Vypustia si kapre rybník?
Viem, že píšem trochu pesimisticky, ja by som povedal, že najmä píšem reálne, ako to je. Ale držím palce, aby sa to zmenilo.

05.11.2019 | Jozef Hvorecký

Hrozí, že nová akreditačná agentúra bude iba reinkarnáciou Akreditačnej komisie.

06.11.2019 | Roman Kanala

Pri takýchto smutných príležitostiach je namieste povzdych, že čím viac sa veci menia, tým viac ostávajú také isté.

06.11.2019 | argonaut

Zaujimavejsie ako standardy samotne su televizne diskusie s vedenim agentury. Jednu som zachytil a dozvedel som sa niekolko "heureka" veci. A to, ze nie je mozne nazerat na vsetky vysoke skoly ako na vyskumne univerzity tak ako doteraz, ale ze treba prihliadat na ich jedinecne poslanie. Tato prva "heureka" nech je povzbudenim, ze na 30. vyrocie od revolucie mame poznanie, ze predsa nie vsetky vysoke skoly musia robit zakladny vyskum. Skvele. Druhou "heurekou" je kodifikacia samotnych standardov. Opak chvalyhodne, ze po 30 rokoch si niekto povedal, ze standardy asi predsa len treba. Ono sa to povodne volalo sice kriteria, ktorych plnenie sa pozadovalo retroaktivne, ale sme na dobrej ceste. Cize postupne, mravencimi krokmi, tak o dalsich 30 az 60 rokov sa dockame agentury, ktora bude mat odladene procesy, standardy a bude prinosom k rozvoju VS. A medzicasom sa studenti uz len nejako zariadia ... a oprasia si cestinu.

P.S.: v tomto pripade som radsej za plagiovanie standardov a procesov akreditacii od demokracii mimo karpatsko-balkanskeho regionu.

06.11.2019 | Jozef Hvorecký

Asi sa opakujem, ale najhoršie je to, že SAAVŠ vníma vysoké školy iba ako zhluk drobných skupiniek, z ktorých si každá môže robiť, čo ju napadne. Štát to zaplatí. Kým bolo ministerstvo a akreditačná komisia de facto "jedna duša a jedno telo" tak to nemuselo akreditačnú komisiu trápiť.
Dnes by sa mala ale pýtať: A kde zoberiete peniaze na prevádzku? Návrh rozpočtu by mal byť tiež súčasťou spisu. Aby si ministerstvo mohlo medzi tými, ktorí dostali akreditáciu, vyberať tých s lepšími ponukami.
Ak chce niekto robiť vedu, mal by ju financovať z grantov. Konečne by sa malo vyjasniť financovanie vzdelávania tak, aby sa dalo povedať, čo to bude daňovníkov stáť. Teda VŠ by mala mať dva "nezávislé" rozpočty - jeden na vzdelávanie, druhý na výskum. Nie je to nič nové, z dvoch analogických zdrojov sú už dávno platené napríklad lekárske fakulty.

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 116
  • Priemerná čítanosť: 2415
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity