Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stále ďalej od progresívnych univerzitných prúdov

15.07.2019 | Jozef Hvorecký

Diskusia (14 reakcií)

15.07.2019 | Roman Kanala

Ani Švajčiarsko v tej tabuľke nie je. Neviem, či to nemá súvis s Horizon 2020. Z toho programu bolo Švajčiarsko vylúčené, keď ľud odhlasoval stopku voľnému pohybu osôb vo februári 2014. Vidíme, že akákoľvek, aj nesúvisiaca tematická zmluva sa stáva nástrojom vydierania v rukách darebákov, pre ktorých je vydieranie a právo silnejšieho normálnym nástrojom "umravňovania neposlušných".

Švajčiarsko má veľkú sieť medziuniverzitných dohôd o spolupráci, ktoré datujú spred zmlúv s EÚ. Tie nie sú dotknuté. Výmenné pobyty študentov a vedcov a spoločné granty sa dejú i naďalej na základe týchto starých zmlúv. No ukazuje to, že zmluvy s EÚ sú vždy len podmienečné. Asi ako zmluvy so Sovietskym zväzom, ktoré platili len dovtedy, kým sa to hodilo tamojšiemu politbyru. Teraz na to doplatila Ukrajina, ktorá sa na základe takej zmluvy zriekla jadrových zbraní a prišla o Krym a Donbas.

15.07.2019 | martin33

Len aby tie "progresivne" prudy neskoncili takto:
"V rámci takzvaného „reverzního mentoringu“ dostanou služebně starší bílí učitelé a pracovníci administrativy přiřazeného černocha, Asiata nebo příslušníka jiné etnické menšiny jako mentora. Je to součást série opatření, které univerzitní oddělení pro rovnost a různorodost zavádí za účelem posílení různorodosti a boje s rasismem."
https://kechlibar.n...

15.07.2019 | Jozef Hvorecký

Milý Martin33!
Ak tu budeme mať univerzitu na úrovni Cambridge, tak toho mentora v ňom aj strpím.
Zdá sa, že Váš obľúbený autor (Kechlibar) problémy, o ktorých nie je jasné, či vôbec existujú. Prečo ste neukázali aj stránku "pred paywallom"? Z nej by bolo jasné, či sa v Timesoch o tom vôbec písalo. Takto mám vážny dôvod pochybovať. Nespravili ste to - ani autor, na ktorého sa odvolávate.

15.07.2019 | martin33

Nebudem si platit predplatne novin kvoli prispevku v diskusii. Nazov clanku je ale viditelny aj bez predplatneho (stacilo kliknut) a znie "Cambridge to assign white academics an ethnic minority mentor to combat racism and assist 'institutional change'".
https://www.telegra...
Moj oblubeny autor Marian Kechlibar je absolvent matematiky na MFF Univerzity Karlovy, co dokumentuje jeho schopnost logickej argumentacie a svoje prispevky ma vacsinou ozdrojovane lepsie ako priemerny clanok "mainstreamovych" novin.
P.S.: Clanok za paywallom nie je z Timesov ale z The Daily Telegraph. Treba citat s porozumenim.
P.S.2: Pokial sa univerzita v Cambridge bude miesto realneho vyskumu a neho naviazanej vyuky zaoberat takymito koko...mi, tak nase univerzity budu na jej urovni, bez toho aby pre to nieco museli urobit.

15.07.2019 | libertarian

"Moj oblubeny autor Marian Kechlibar je absolvent matematiky ......."

- Váš obľúbený autor Marian Kechlibar je predovšetkým ukážkový a vzorný nepriateľ mainstreamových "novinárov" , a v konečnom dôsledku aj mainstreamových politikov. Takže odvolávanie sa na jeho slová a jeho citovanie je na mainstreamovom Etrende fakticky zločinom.

Samozrejme, že pre mainstreamového pana Hvoreckého je prítomnosť čiernych mentorov (dozorcov ku bielym profesorom) celkom prijateľná, ba až žiadúca. Každý biely profesor bez čierneho "mentora" je ako hlava bez mozgu. -tu šmajlík-

Ja, ideovo libertarian , samozrejme ľudí ako Kechlibar považujem za svoj vzor.

15.07.2019 | Jozef Hvorecký

Nie, prítomnosť čiernych mentorov nie je môj ideál, či tajné želanie. Len som vyjadril presvedčenie, že ak toto je hlavný problém britského školstva, tak si vravím: "Mať tak vaše problémy..."
Zvlášť ma pobavilo vaše konštatovanie, že som mainstreamový autor. Koľko článkov podobne kritických k slovenskému vysokoškolskému systému ste čítali od iných autorov okrem mňa v tomto roku? Vždy som si myslel, že mainstream znamená "hlavný prúd".

15.07.2019 | libertarian

"Zvlášť ma pobavilo vaše konštatovanie, že som mainstreamový autor. "

- ja vás nechcem a nebudem hodnotiť. Iba mám pocit, že - vzhľadom na stav našeho školstva - je vaša kritika iba takou "kritikou v medziach zákona". Ovšem, nemyslím si, že zahraničné VŠ školy, hlavne v USA, sú lepšie ako naše. Myslím si iba, že naše sú horšie ako za predošlého komunizmu.
Snaha dať polovici populácie VŠ vzdelanie je absurdná.
A hlavne je absurdné - akým typom informácií sa dáva názov "VŠ vzdelanie".


15.07.2019 | martin33

Netreba sa pozerat daleko do minulosti a najdeme jednu (nie vsak jedinu) z pricin marazmu nasho skolstva - preferencia studentov s "robotnickym a rolnickym povodom" na ukor tych lepsich, ktori nemali "spravny" povod.
Tento "rasizmus naruby" je to iste v bledoruzovom.
Tak ako neexistuje "robotnicka a rolnicka" alebo "burzoazna" veda, tak neexistuje ani "biela", "cierna" alebo "zlta" veda. Existuje len jedna veda, kde je teoria potvrdena experimentom a jedno ci ju robi niekto s robotnickym alebo burzoaznym povodom, a rovnako je jedno ci je beloch, cernoch alebo aziat.

Prave preto povazujem za velmi dolezite upozornovat na taketo trendy na zapadnych univerzitach, lebo nie je vylucene, ze sa tam bude opakovat podobna situacia, ktora sa vyskytla na vysokych skolach aj u nas s nastupom socializmu a naslednym negativnym vplyvom na kvalitu vyskumu a vyuky. A ak toto ma byt jeden z tych "progresivnych" prudov, tak je nazaj lepsie sa mu velkym oblukom vyhnut a mozno o par desiatok rokov bude Cambridge s obdivom hladiet na nase univerzity :-)

15.07.2019 | libertarian

Postoj autora k hodnoteniu VŠ a metóda jeho hodnotenia sú zvláštne. Ja som si vždy myslel, že kvalita "výrobcu" sa hodnotí podľa kvality "výrobku". A kvalitu absolventov vyrobených na našich VŠ považujem za ........ šialenú - najlepší výraz. Z výnimkov absolventov matematicko-fyzikálnych smerov a Technickej VŠ. Tí ostatní sa uplatnia hlavne ako dokladači tovaru v hypermarketoch, prípadne ako vedúci pracovníci ministerstiev, a ako ministri a poslanci parlamentu.

16.07.2019 | redpepper

K produkcii dobrého/kvalitného výrobku potrebuješ kvalitné suroviny/materiál. Práve teraz prichádza na VŠ vrátane technických a prírodovedných azda najnižšia kvalita študentov. Uvidíme, ako hlboko klesneme. Na rozdiel od základných a stredných škôl sú VŠ v priamej konkurencii s univerzitami okolitých štátov. Preto by sme sa mali snažiť udržať aspoň na ich úrovni. Obávam sa ale, že zaostávanie voči našim susedom sa výrazne zrýchlilo.

15.07.2019 | Jozef Hvorecký

Súhlasím s vaším tvrdením o kvalite (mnohých) absolventov. Lenže kvalita výrobku sa riadi aj kvalitou pracoviska. Sotva budete predpokladať kvalitné výrobky v dielni na spadnutie, ku ktorej vedie len zablatený chodník.

15.07.2019 | libertarian

"Lenže kvalita výrobku sa riadi aj kvalitou pracoviska."

- nuž však ja som napísal skoro to isté. Len som nemal na mysli "zablatený chodník" . Odbornú úroveň neurčuje blato, ale to v mozgoch.
Nízku kvalitu cca polovice absolventov však nevidím v nekvalite školy, ale v politickej objednávke na školstvo. Tie genderové a im podobné smery, inklúzia, socialna práca... - to je totálna nepoužiteľná sračka .

16.07.2019 | Roman Kanala

Dubnický inštitút. To je super škola. Pre policajtov a protekčných úradníkov, ktorým chýba doklad o štúdiu, aby sa mohli stať celoživotnými darmošľapmi na štátnom zaopatrení. A potom je ešte sv. Alžbeta s pobočkami v Bardejove a v Rožňave.

16.07.2019 | alex.botev

Sv. Alzbeta aspon predajom diplomov zachranuje zivoty najbiednejsich ludi v Afrike a Azii. :)

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 118
  • Priemerná čítanosť: 2394
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity